Dekolonizace portugalské koloniální říše: Historická motivace, specifika, průběh https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/242746/bmid_dekolonizace-portugalske-kolonialni-aRt-242746.jpg 5 2 1

Kniha sleduje zvláštní rysy historie budování, fungování a zejména zániku multikontinentální portugalské koloniální říše. Zabývá se specifickými rysy dekolonizace portugalských území v období americké, asijské a především africké světové dekolonizační periody, věnuje se tedy komparativně dekolonizace Brazílie, Portugalské Indie, Portugalské Guineje, Mosambiku, Kapverdských ostrovů, Ostrovů sv. Tomáše a Princova ostrova, Angoly, Portugalského Timoru a Macaa. Zkoumá některé procesy, na nichž mohla být finální dekolonzační idea budována, jmenovitě regionální odboj a kulturní emancipaci. Na záklaě reinterpretace dosud značně ideologicky zatížené literatury a pramenů popisuje dekolonizační postup v jednotlivých zemích a jeho odlišnosti. Analyzuje deklarace nezávislosti, které umožňují sledovat kauzální vztah koloniální, dekolonizační a postdekolonizační etapy historie příslučného státu a z nichž stejně jako z dalších faktů vyplývá širší mocenská motivace dekolonizačních procesů. Shromážděný materiál umožňuje vyvodit některé obecnější společenské závěry.... celý text

aley
06.10.2022 5 z 5

Zatím nejlepší knížka, kterou jsem od Klímy četla. Je mnohem čtivější než ostatní jeho knížky a stejně jako ostatní je plná nových, stravitelných informací. Ohledně Brazílie jsem si z této knížky odnesla víc než ze samotných Dějin Brazílie.

Indie Portugalsko Brazílie Angola kolonie Mosambik Kapverdské ostrovy dekolonizace Macao Ostrovy sv. Tomáše a Princův ostrov

Kniha Dekolonizace portugalské koloniální říše: Historická motivace, specifika, průběh je v