Dekameron

Dekameron https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46372/dekameron-46372.jpg 4 1546 196

Slovensky. Dekameron je zbierka poviedok, ktoré si rozpráva sedem žien a traja muži v priebehu 10 dní strávených na talianskom vidieku vo Fiesole, ktorí sa tam uchýlili pred morom zúriacim vo Florencii. Dekameron vyšiel pod názvom Príbehy šťastných milencov a obsahuje spolu 100 krátkych príbehov.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Decamerone , 1353

Marekh
07.04.2018 3 z 5

Kniha obsahuje 100 novel, je pokládána za základní dílo světové renesance. Tato kniha je někdy také nazývána "knihou krve a rozkoše".

Tuto knihu jsem četl poměrně dlouho. Některé novely byly velmi pikantní. Z dnešního pohledu si myslím, že novely jsou stále čtivé. :)

Carra
26.03.2018 3 z 5

Nakonec jsem dočetla. Některé příběhy se povedly, ale těch nudných a opakujících, bych řekla, že převládá.

Briv
01.03.2018 4 z 5

Uff, dala jsem to. Četla jsem to dokonce na dvakrát, poprvé jsem se nedostala dál než za tři dny a až na podruhé jsem to dočetla. Mezitím pauza rok a pak to šlo kupodivu líp.
Když přihlédnu na dobu, kdy dílo bylo napsáno, tak je to docela dobré. Oceňuji, že vtipné i erotické příběhy vznikaly v období moru. Věřím, že v té době mohlo dílo vyvolat docela pozdvižení.
Kniha je napsaná celkem přijatelným jazykem, ovšem některé povídky bylo hrozně dlouhé a nezáživné. Naštěstí se tam našly i zábavné v kombinaci s erotikou.
Top je pro mě zahradník mezi jeptiškami .

verulik196
28.02.2018

Kvůli písemce z češtiny mi stačilo si přečíst jen první dva dny, ale i tak jsem si stihla udělat na knížku názor.
Nedokážu říct, jestli se mi Dekameron líbí, nebo nelíbí. Některé povídky mě zaujaly a pobavily, jiné zas tak moc zajímavé nebyly. Kniha je napsána poměrně čtivou a v rámci možností moderní češtinou, takže jsem neměla problém se v jednotlivých příbězích orientovat. Kdo ví, možná si Dekameron za několik let přečtu celý.

Alienor
13.01.2018 4 z 5

Dekameron som skutočne prečítala za 10 dní a osvedčilo sa mi to, rozprávaniami som sa nestihla presýtiť. Nad niečím som sa bavila, nad iným neveriaco krútila hlavou (hlavne nad určitými drsnými "žartami"). Každá jedna poviedka má na začiatku stručne vyznačené, o čom je v nej reč a mne sa to veľmi páčilo. Po dočítaní mám len jednu otázku: Kde sa dá, do pekla, zohnať nejaká podobná kniha?

Pamima
03.01.2018 odpad!

Knížku jsme si přečetla hlavně kvůli povinné četbě. Ale i přesto mě ze začátku její tloušťka neodradila. Později jsem ale zjistila, že styl, kterým je psána mi nevyhovuje. Častá dlouhá souvětí mi občas nedávala smysl. A tak jsem musela odstavec číst i třikrát. Myslím si však, že to bylo způsobeno slovy a slovními spojeními, která se dnes už nepoužívají. Třeba se ke knize v budoucnu vratím, můj názor se změní a já tak budu moct dát vyšší ohodnocení.

Pohodová
07.12.2017 5 z 5

Kniha jedním dechem se čte i když objemna

lukas.com
02.12.2017 4 z 5

Knihu celkově hodnotím velice kladně. Zajímavý příběh, dobrý překlad (archaismy tomu dodávají tu správnou atmosféru). Boccaccio je úžasný vypravěč. Jenom mor, který řádil ve Florencii dokázal popsat na 15 stranách. Ale velmi poutavě, ne, že jsem chtěl po dvou stranách spáchat sebevraždu. Jedinými mínusy je délka knihy a ne příliš velká originalita příběhů. Základem je vždy láska dvou osob, láska jim je občas dopřána, občas ne. Velmi často se objevuje téma nevěry.
Ale klady jednoznačně převyšují nad zápory. 90%

Ainslee
11.11.2017 5 z 5

Opravdu krásná kniha. Bavilo mě zpracování tehdejší doby a to jak Boccaccio popisoval věci které se jim tehdy zdáli zvrácené. Některé příběhy jsou sice trochu delší ale to nemění nic na příjemném pocitu, který ve mě kniha zanechala. Určitě se k ní ještě někdy vrátím.

hroneczek
01.11.2017 2 z 5

Přišlo mi, že těch zábavných příběhů je podstatně méně, než těch nudných. Ale záleží určitě na každém a jeho vkusu.

11alice22
05.10.2017 4 z 5

Některé novely jsou celkem nudné, ale pořád jich obsahuje více zábavných, vtipných a i poučných. Každý by měl přečíst alespoň pár příběhů.
Doporučení: po té, co se překoušete autorovým popisem té doby, je kniha mnohem lepší zajímavější. Tak neodhazujte knihu do kouta :D

pepa4081
19.08.2017 2 z 5

Po shlédnutí skvělého divadelního představení -Dekameron- v Českém Krumlově, jsem se na knihu velmi těšil. Bohužel mne zklamala. Čekal jsem hodně vtipu a moudrosti, ale byla to pro mne spíš nuda. Podle knihy bych soudil, že ve světě té doby byli všichni muži nevěrníci a všechny ženy nymfomanky. Jazyk se omezuje na několik málo obratů, které se neustále opakují. Prostě bylo těch líbezných a ctnostných paní na mne trochu moc. Omlouvám se autorovi a všem, kterým se kniha líbí a hvězdičky dávám, za odvahu napsat ve své době knihu s takovým námětem. (Poznámka k vydavateli - tolik překlepů a chyb jsem už dlouho neviděl - sazeč byl asi opilý, jinak to není možné.)

Adelajda_4
18.07.2017 5 z 5

To je něco tak strašně hezkého! Dekameron zbožňuju a kdybych měla doporučit, kterou knihu si vzít na pustý ostrov, tak to bude rozhodně Dekameron. Je zde směsice příběhů, které bych mohla číst pořád, některé smutné, jiné veselé, ale dohromady je to velká paráda.

Ketesh
20.04.2017 3 z 5

Tlustá kniha, ale s vypovídající historickou hodnotou a to mám ráda, takže se k ni rozhodně ještě někdy vrátím.

Vidlička
07.04.2017 1 z 5

Ona ne každá klasika musí býti také superintelektuální, že... Já ji povětšinou ráda, ale Dekameron mě tedy vysloveně zklamal. Zohledňuji samozřejmě dobu, ve které vznikal, její ryze zábavný účel i téma, o kterém je, ale nemůžu si pomoct - Rytmus života hadr. Všechny příběhy na jedno hrozný brdo, absolutně bez vtipu a plný italskejch blbečků. Příběhy jsou autorem provázány skutečně, jen aby se neřeklo, a poloviční délka by dílu taky lépe slušela. Sláva, která dílo provází, pochází, domnívám se, pouze z pikantnosti námětu, kterýžto musel být ve své době v psané formě skutečně skandální. Omlouvám se, Boccaccio, ale takový mám z knihy pocit.

EvikU.
05.04.2017 5 z 5

Na to že je to povinná četba se kniha četla hezky. Takový erotický román dřívější doby.

katushah
03.04.2017 4 z 5

Velmi hezká oddechová literatura. Příběhy lidí se velmi podobají i naší době. Lidé se evidentně nemění. :)

Mabie
07.02.2017 5 z 5

Knihu jsem četla poprvé už strašně dávno a moc se mi líbila. Po letech jsem se k ní vrátila a zase mě pobavila. Ten nápad se záložkou, jak radí boxas, se mi líbí, asi ho budu praktikovat u více knih, které mám přečtené a oblíbené, ale nedávám už je na jeden zátah.

Lanisa1966
04.02.2017 5 z 5

Krásná klasika o nevěrách žen.

Blancheerka
26.01.2017 4 z 5

Trochu těžší čtení, ale po zapracování mě tyto lehce erotické příběhy bavily. Bylo pro mě zajímavé čerpat hodnoty a morálku tehdejší doby, přenesené a řádcích tohoto umělce.