Dekameron

Dekameron https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1178/bmid_dekameron-Cxd-1178.jpg 4 1545 196

Italské město Florencie je zaplaveno vražedným morem. Někteří lidé se zavírají do svých domovů, neboť nemoc se šíří velmi rychle. Jiní měli opačný lék na to, jak se této nemoci vyhnout – užívali si zábavy, hodně pili a žertovali. Lidé po tisících umírali, a tak je na márách nosili hrobaři z drobného lidu a jen málokdy pro nebožtíky někdo truchlil. V té době se v kostele Santa Maria Novella sešlo sedm dam. Autor dle svých slov nechtěl uvádět jejich pravá jména, pojmenoval je tedy: Pampinea, Fiammeta, Filomena, Emilia, Lauretta, Neifilie a Elisa. V kostele se náhodou setkají se třemi mladíky (Pamfineem, Filostratem a Dioneem), které přemluví, aby s nimi odešli z města. Poté se odeberou do jakéhosi sídla. Domluví se, že každý den bude zvolen král či královna a každý den si všichni připraví příběh na dané téma pro ostatní. Každý den je tedy vyprávěno 10 příběhů. Po deset dní přebývají v sídle a jedenáctý se vrátí zpět do Florencie, kde mladíci zanechají dámy v Santa Maria Novelle, na místě, na kterém se s nimi poprvé setkali.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Odeon

Decamerone , 1353

Jirinamac
24.01.2017 4 z 5

V té době určitě zajímavě psané. Když si řeknu, že ta knížka přežila tolik století, tak přidám jednu hvězdu navíc. Jinak, někdy nuda, někdy humor a nemravnost. Nechám si jí v knihovně, ale číst už jí asi nebudu

Jaruš7
24.01.2017 5 z 5

Skoro sedm set let staré příběhy . Láska a její stíny, po tisíciletí neměnné, a přec pro dnešní dobu se tato kniha jeví jako poklad, pro uvědomění, že láska ochuzená o lyrickou poetičnost touhy a citů , nemá tu jasnou zář.

nikol2178
10.12.2016 5 z 5

Knihu jsem četla v rámci povinné maturitní četby a moc se mi to líbilo. Každý příběh měl něco do sebe a celý tento autorův nápad se mi moc líbil.

boxas
02.11.2016 5 z 5

Pořiďte si jednu dobrou záložku!
Vložte ji do této knihy a až vám bude smutno a svět bude plný problémů, nelásky, nepochopení a starostí a trápení, tak si knihu otevřete tam, kde jste před několika dny, týdny, měsíci či roky skončili, a jeden dva příběhy si přečtěte...
A svět vám bude připadat zase o kousek lepší a vaše starosti menší.
To vám slibuji!

Back
12.10.2016 3 z 5

Snažil jsem se, snažil, ale dávám si pauzu, jsem v půlce.. Některé příběhy vtipné, některé méně, ale jedním dechem to přečíst nedokážu.

Gandalff007
21.07.2016 4 z 5

Duch starých časů. Místy sice trochu nudné a dlouhé, ale je to střídáno skvělými a zábavnými zápletkami.

hana1984
06.06.2016 4 z 5

Docela zdlouhavé,ale pobavilo mě to.

krupka000
03.05.2016

Začala jsem číst, pak odložila. Příběhy působivé, jen se mi připadají pořád stejné. Ale já to nevzdám mám v plánu ji dočíst.

fojtikjirik
28.04.2016 3 z 5

Ze začátku se mi kniha líbila, ale poté si byly příběhy příliš podobné, takže brzy začalo být čtení dost zdlouhavé. Zvládl jsem knihu přečíst do poloviny, ale dále to nešlo :(.

MarkétaLore
28.04.2016 5 z 5

Ano to je pravda, určitě nedoporučuji číst od začátku do konce. Doporučuji knihu zakoupit a u přečtených povídek si dělat tužkou tečky. :-) Je to lehké čtení ale je toho moc, i pro toho nejvytrvalejšího čtenáře. je škoda si knihu, která vás vtáhne do Itálie 14. století kazit .

vercapap
22.03.2016 2 z 5

Některé příběhy byly vtipné, některé zajímavé. Příběhy si však byly dost podobné, a tak se mi čtení zdálo příliš dlouhé, nekončící. Ke konci to bylo až vyčerpávající. Lepší číst po určitých odmlkách.

Toulawey
21.03.2016 5 z 5

Přečteno dvakrát a jistě ne naposledy. Vtipné, lehce nemravné i poučné. V dnešní uspěchané době hodné ke kafíčku. Čtenář nemusí sledovat dějovou linku, ale má-li čas, přečte si povídku o pár stranách a má-li chuť, dá si další a další a další.....

kubrus
07.02.2016 5 z 5

Za mě teda výborná kniha. Reakce na zkaženost církve, kterou v té době chápali už i prostí lidé. Prostě parádní čtení :)

ziv
30.01.2016 2 z 5

Lehce nemravná a hlavně nadčasová kniha....

Kyta
29.01.2016 3 z 5

V poslední době jsem se přesvědčila o tom, že čím víc jsou knihy delší, tím jsou lepší. Totéž platí i o knize Dekameron. Zpočátku se mi kniha zdála nekonečně dlouhá a nebyla jsem si jistá, jestli ji vážně dočtu, ale protože čtení nebylo nijak náročné a namáhavé, stránky ubíhaly rychle. Jednotlivé příběhy byly svižné a nechyběl jim humor, čtivost ani pointa v závěru. Některé novely dokonce končily tak, že jsem se nad nimi musela zamyslet. Kniha skrývá spoustu důležitých myšlenek a filosofických úvah, které však nebyly už tolik čtivé a zajímavé, a proto mi jejich přečtení trvalo déle.
Mnohdy jsem také nechápala chování postav a sama jsem uvažovala nad tím, jak bych asi jednala na jejich místě. Prostředí jsem si díky autorovu poutavému vyprávění dokázala živě představit.
Příběhy byly buď jednostránkové, nebo dlouhé a bohaté tak, že jsem se někdy v ději i ztrácela a jelikož těch příběhů bylo tolik, ke konci se mi pletly s těmi předchozími. Některé náměty se mi líbily více, některé méně; každopádně jsem si z mnohých vzala ponaučení. Kniha se mi celkem líbila a hodnotila bych ji kladně. :)

Alinka2
17.01.2016 odpad!

Kniha se mi vůbec nelíbila. Skoro v každé povídce byla obhájená nevěra, podlé vtipy nad ostatními a satira na duchovní. Podle mě to svědčí o jednom: že Florencie byla v té době tak zkaženým městem, že tohle vše jim přišlo normální a přirozené, když si ty povídky vyprávěli k pobavení. Knihu jsem nedočetla, prostě nedokázala. Ale abych jenom nekřivdila, byly i povídky, které na mě měly přesně opačný vliv.

anamia
09.01.2016 3 z 5

Na svou dobu jistě jeden z největších literárních úspěchů. Některé příběhy mě skutečně zaujaly a pobavily, ale celkově bylo čtení Dekameronu poněkud zdlouhavé a často se opakující náměty tomu také moc nepřidaly. Každopádně ale přečtení tohoto středověkého pokladu nelituji.

myselin007
03.01.2016 3 z 5

Kniha je klasika, povinná četba a já nevím co ještě. Jsem docela otrlý čtenář, ale dokonce jsem ji nedočetla a to proto že je to zkrátka nuda. Opakující se námět povídek po čase omrzí.

Always a reader
24.12.2015 1 z 5

No..já ani nevím co napsat.. Kniha se mi vůbec nelíbila, kdybych nemusela nikdy bych ji asi nečetla.. kvůli ní jsem na dlouhou dobu přestala číst což mě strašně štve, protože čtení miluju!

zylla
19.12.2015 3 z 5

Kniha byla docela zábavná, ale kdyby byla nejmíň o polovinu kratší, nijak by jí to neublížilo.