Dejiny umenia 3

Dejiny umenia 3 https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233527/bmid_dejiny-umenia-3-OOI-233527.jpg 5 50 5

Dějiny umění série

Naši čitatelia umeleckohistorickej literatúry mali už možnosť oboznámiť sa so slovenským vydaním prvých dvoch zväzkov diela J. Pijoana, významného španielskeho historika umenia. V prvom zväzku autor pomerne detailne analyzuje a hodnotí jedinečné výtvarné prejavy pravekého človeka, vyspelú kultúru starovekého Blízkeho východu (oblasť od Egypta až po Irán) a originálne umenie obyvateľov predkolumbovskej Ameriky. Celý druhý zväzok približuje čitateľovi skvosty antického umenia. Tretí zväzok sprostredkuje čitateľovi plastický obraz kultúrneho vývoja v Európe a na Blízkom východe v rozmedzí celého tisícročia (2. —12. storočie n. L). Autor s vynikajúcou znalosťou problematiky odhaľuje prostý pôvab ranokresťanského umenia na Západe i na Blízkom východe, detailne sa zapodieva vývojom veľkolepého byzantského umenia a jeho prejavmi v stredomorskej oblasti a v Rusku, hodnotí prínos „barbarských" etnických skupín, vracia sa do prehistórie, k fascinujúcim výtvorom Keltov a Skýtov a poukazuje na ich ohlas v írskej knižnej maľbe a v stredovekom škandinávskom umení. Z umenia predrománskeho obdobia venuje Pijoan osobitnú pozornosť umeniu astúrskemu a mozarabskému na Pyrenejskom polostrove, ako aj jedinečnému írskemu kláštornému umeniu a jeho vplyvu na európske umenie. Osobitná kapitola osvetľuje ovzdušie dvora Karola Veľkého a umenie, ktoré z neho vyšlo. Napokon v štyroch posledných kapitolách charakterizuje autor vývojové osobitosti a vrcholné prejavy románskeho umenia v jednotlivých európskych krajinách. Jasný text diela dopĺňa aj v tomto zväzku nevšedne bohatý a objavný výber obrazového materiálu s obsažnými legendami. Informatívnosť publikácie zvyšuje menný a miestny register. Aj tento zväzok potvrdzuje, že Pijoanove Dejiny umenia prevyšujú svojím rozsahom, hĺbkou spracovania a najmä bohatou obrazovou dokumentáciou ostatné u nás doteraz uverejnené umeleckohistorické diela.... celý text

Historie , Umění , Encyklopedie

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Historia del arte, tomo 3 , 1971

Kabuky
28.05.2022 5 z 5

Klasika

Hobo
05.12.2020 3 z 5

Reprodukce vynikající, doprovodný text už trochu zastaralý.

boxas
06.05.2020 5 z 5

O umění mnoho lepších knih není.

Lessana
03.01.2020 3 z 5

Dejiny umenia 3 nám ponúkajú výber (chcela som napísať značne oklieštený, ale nebudem rýpať hneď od začiatku) z prejavov ranokresťanského umenia na Západe, v Sýrii a Palestíne, z koptského, byzantského, germánskeho, ostrogótskeho a merovejského umenia, predrománskeho vizigótskeho, astúrskeho a mozarabského umenia, anglo-írskeho umenia a umenia Vikingov, karolínskeho umenia a napokon románskeho umenia vo Francúzsku, Španielsku, Itálii, Nemecku, Anglicku a Škandinávii.
Vďaka reprodukciám v knihe máme možnosť obdivovať detailné mozaiky, nástenné maľby, sochy, umelecké predmety zo slonoviny, krásne ikony i tkaniny, zdobené žaltáre i evanjeliáre, okázalé truhlice, pracky, dokonca aj kráľovské koruny. Pri fotografiách stredovekých chrámov, kostolov, bazilík, kláštorov, katedrál a všetkých tých stĺpov a klenieb sa až tají dych... nad architektonickou zručnosťou súdobých staviteľov i nad mocou cirkvi v stredoveku. Text v publikácii je autorov pohľad na "veci", a tak to aj treba brať :).

Sandik
27.04.2015 2 z 5

Velmi rozšířené mnohosvazkové dílo disponuje množstvím kvalitních fotografií. Tím ovšem výčet kladů končí. Text knihy je nejen zastaralý (původní verze textu pochází z počátku dvacátého století), ale především, už v době vznikání knihy nebyl nijak zvlášť kvalitní. Pokud by totiž měl autor udržet požadovanou úroveň pro všechny svazky díla, musel by mít při rozsahu a záběru textu téměř nadlidské schopnosti. Zcela pochopitelně dnes píší podobné syntézy rozsáhlé týmy specialistů. Pijoan se "odvážil" svou syntézu napsat sám a podle toho také vypadá. Samozřejmě je nutné říci, že podobné "bichle" shrnující celé dějiny umění na přelomu 19 a 20. století napsali i mnozí jiní, někteří lépe, jiní hůře (u nás například Matějček), jenže to jsou knihy, až na čestné výjimky, dnes naprosto antikvované a zapomenuté, Pijoan, navzdory své nikterak výjimečné kvalitě, kupodivu žije dál... Pro serióznější zájem o dějiny umění proto knihu rozhodně nelze doporučit. Daleko vhodnějším zdrojem informací je například čtyřdílný "Larousse" nebo knihy z řady "Umění světa", které kdysi vyšly v nakladatelství Artia. Velmi slušné jsou i výpravné přehledové publikace (Gotika, Renesance, Baroko atd.) vydavatelství Könemann (v českém překladu vydal Slovart) Celkový dojem: 45%