Dějiny umění 2

Druhý svazek Pijoanových Dějin umění je věnován antice. Jde o knihu tematicky ucelenou, a může tedy sloužit samostatně jako dobrá přehledná příručka dějin umění Řecka a Říma. Obsahuje: umění předhelénské, řecké archaické umění do perských válek a po per. válkách, řecké umění v době Periklově, řecké umění 4.st.,helénistické umění, etruské umění, římské umění v době svých počátků a za republiky, římské umění za Augusta a jeho nástupců, římské umění za Flaviovců a Antoninovců, římské umění provinční a vojenské, římské pozdní umění....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/147570/dejiny-umeni-2-147570.jpg 4.656

Dějiny umění 2.

Literatura naučná, Umění

Vydáno: , Odeon

Historia del arte, tomo 2, 1970

Kniha Dějiny umění 2

boxas
06.05.2020

O umění mnoho lepších knih není.

Lessana
28.12.2019

V druhom zväzku sa máme možnosť čo-to dozvedieť o predhelénskom, gréckom, helenistickom, etruskom a rímskom umení. Nielen z množstva kvalitných reprodukcií, ale aj z kvanta textu, ktorý však nie každého záujemcu o umenie uspokojí. Mne osobne prekáža spôsob, akým autor podáva... hmm... fakty (?), svoje dumky... neviem, ale prichodí mi to, akoby on určil, že to a to je tak a tak, a nijak inak. Akoby mal patent na chápanie, vnímanie a následné vysvetľovanie umenia našich predkov.
V každom prípade na prenesenie sa (aspoň na chvíľu) k majestátnym chrámom, koloseám, divadlám, víťazným oblúkom, na preskúmanie detailných mozaík či fresiek, na kochanie sa nad precíznou výzdobou váz a na obzretie si množstva sôch je kniha skvelá.

Sandik
27.04.2015

Velmi rozšířené mnohosvazkové dílo disponuje množstvím kvalitních fotografií. Tím ovšem výčet kladů končí. Text knihy je nejen zastaralý (původní verze textu pochází z počátku dvacátého století), ale především, už v době vznikání knihy nebyl nijak zvlášť kvalitní. Pokud by totiž měl autor udržet požadovanou úroveň pro všechny svazky díla, musel by mít při rozsahu a záběru textu téměř nadlidské schopnosti. Zcela pochopitelně dnes píší podobné syntézy rozsáhlé týmy specialistů. Pijoan se "odvážil" svou syntézu napsat sám a podle toho také vypadá. Samozřejmě je nutné říci, že podobné "bichle" shrnující celé dějiny umění na přelomu 19 a 20. století napsali i mnozí jiní, někteří lépe, jiní hůře (u nás například Matějček), jenže to jsou knihy, až na čestné výjimky, dnes naprosto antikvované a zapomenuté, Pijoan, navzdory své nikterak výjimečné kvalitě, kupodivu žije dál... Pro serióznější zájem o dějiny umění proto knihu rozhodně nelze doporučit. Daleko vhodnějším zdrojem informací je například čtyřdílný "Larousse" nebo knihy z řady "Umění světa", které kdysi vyšly v nakladatelství Artia. Velmi slušné jsou i výpravné přehledové publikace (Gotika, Renesance, Baroko atd.) vydavatelství Könemann (v českém překladu vydal Slovart) Celkový dojem: 45%

pislak2
22.11.2014