Dějiny umění 2

Dějiny umění 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12884/dejiny-umeni-12884.jpg 5 62 5

Dějiny umění série

Toto rozsáhlé encyklopedické dílo čtenáře postupně seznámí s poklady světového umění. Opírá se o proslulé dějiny Josého Pijoana, které vyšly před téměř 70 lety. Čtenáři, milovníci umění, ocení bohatství obrazové dokumentace, na níž je dílo založeno. Vynikající barevné reprodukce představují jednotlivé kultury, epochy, umělecké proudy a osobnosti. Desetidílné Dějiny umění jsou určeny širokému okruhu zájemců o výtvarnou kulturu a kulturní historii. Druhý svazek je věnován antice. Samostatně může sloužit jako vynikající přehledná příručka dějin umění Řecka a Říma. Začíná líčením obdivuhodné kultury mínójské a mykénské, věnuje se archaickému umění Řecka, rozkvětu Athén a k helénismu Velkého Řecka. Zabývá se výtvarným umem Etrusků i vývojem římského umění až do jeho podního období.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Umění
Vydáno: , Odeon

Historia del arte, tomo 2 , 1970

Kabuky
28.05.2022 5 z 5

Klasika

boxas
06.05.2020 5 z 5

O umění mnoho lepších knih není.

Lessana
28.12.2019 3 z 5

V druhom zväzku sa máme možnosť čo-to dozvedieť o predhelénskom, gréckom, helenistickom, etruskom a rímskom umení. Nielen z množstva kvalitných reprodukcií, ale aj z kvanta textu, ktorý však nie každého záujemcu o umenie uspokojí. Mne osobne prekáža spôsob, akým autor podáva... hmm... fakty (?), svoje dumky... neviem, ale prichodí mi to, akoby on určil, že to a to je tak a tak, a nijak inak. Akoby mal patent na chápanie, vnímanie a následné vysvetľovanie umenia našich predkov.
V každom prípade na prenesenie sa (aspoň na chvíľu) k majestátnym chrámom, koloseám, divadlám, víťazným oblúkom, na preskúmanie detailných mozaík či fresiek, na kochanie sa nad precíznou výzdobou váz a na obzretie si množstva sôch je kniha skvelá.

Sandik
27.04.2015 2 z 5

Velmi rozšířené mnohosvazkové dílo disponuje množstvím kvalitních fotografií. Tím ovšem výčet kladů končí. Text knihy je nejen zastaralý (původní verze textu pochází z počátku dvacátého století), ale především, už v době vznikání knihy nebyl nijak zvlášť kvalitní. Pokud by totiž měl autor udržet požadovanou úroveň pro všechny svazky díla, musel by mít při rozsahu a záběru textu téměř nadlidské schopnosti. Zcela pochopitelně dnes píší podobné syntézy rozsáhlé týmy specialistů. Pijoan se "odvážil" svou syntézu napsat sám a podle toho také vypadá. Samozřejmě je nutné říci, že podobné "bichle" shrnující celé dějiny umění na přelomu 19 a 20. století napsali i mnozí jiní, někteří lépe, jiní hůře (u nás například Matějček), jenže to jsou knihy, až na čestné výjimky, dnes naprosto antikvované a zapomenuté, Pijoan, navzdory své nikterak výjimečné kvalitě, kupodivu žije dál... Pro serióznější zájem o dějiny umění proto knihu rozhodně nelze doporučit. Daleko vhodnějším zdrojem informací je například čtyřdílný "Larousse" nebo knihy z řady "Umění světa", které kdysi vyšly v nakladatelství Artia. Velmi slušné jsou i výpravné přehledové publikace (Gotika, Renesance, Baroko atd.) vydavatelství Könemann (v českém překladu vydal Slovart) Celkový dojem: 45%

pislak2
22.11.2014 5 z 5