Dejiny Uhorska a Slováci

Dejiny Uhorska a Slováci https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153525/bmid_dejiny-uhorska-a-slovaci-0Wc-153525.jpg 4 7 1

Vydavateľstvo Perfekt si dovoľuje čitateľskej verejnosti predstaviť prvé slovenské dejiny Uhorska, ktorého súčasťou boli aj Slováci. I keď sa o to pokúsili v minulosti viacerí autori, vždy išlo iba o zlomok z tohto obdobia. Súčasní významní historici Vladimír Segeš a Ivan Mrva sa bravúrne zhostili úlohy napísať konečne komplexnú knihu obsahujúcu množstvo kvalitných historických reálií zo Stredovekého a Novovekého Uhorska, ktoré dokresľujú dobové umelecké obrázky a historické rytiny či už panovníkov, bitiek alebo významných listín, či kroník. Od prvých Arpádovcov po rok 1918 tu prebieha takmer plastický obraz sledu udalostí dejín Uhorska, preto táto publikácia zaujme pozornosť nielen tých, ktorí milujú históriu a je pre nich záľubou, ale prispeje aj k rozvoju informovanosti žiakov a študentov, teda môže byť hodnotnou učebnou pomôckou.... celý text

freejazz
freejazz
24.06.2022 3 z 5

konečne!
zasekol som sa na tejto knihe, vytlačenej na kriedovom papieri, akoby šlo o niečo výnimočné...
dozvedel som sa aj niečo nové, to nepopieram.
lenže tradičné plačky o tisícročnom útlaku, reči o tom, ako sa chudáci Slováci dostali z uhorského dažďa pod český odkvap... to predsa na rozmýšľajúceho človeka nemôže urobiť žiadny dojem.
k niektorým momentom z histórie som sa vracal opakovane, lebo som musel nazrieť do iných diel.

o tom, že s touto knihou nie je všetko úplne v poriadku, ma presvedčili state o období panovania Márie Terézie. nech som hľadal, ako chcel, nech som prešiel aj register mien, nenašiel som ani zmienku o Matejovi Belovi.
a ak bol zamlčaný jeden významný dejateľ, určite sa tu nehovorilo ani o ďalších. napríklad Maximilián Hell, Samuel Mikovíni, Ján Andrej Segner... keď sa tu vyčíta Čechom, že vykresľovali Slovákov ako národ otrhaných drotárov, prečo autorom nestálo za námahu predstaviť tvorivé mozgy, ktorých práca preslávila krajinu a národ, ku ktorému sa hlásili?

nekonečné ublížené táranie o tom, ako sa Slováci ťažko prebíjali na denné svetlo... veď v rovnakej situácii boli aj Chorváti, Srbi, Rumuni, Rusíni...

nebola to úplná strata času, ale pri ďalšm stretnutí s týmito autormi si dvakrát rozmyslím, či sa do čítania pustím.

středověk novověk Rakousko-Uhersko Slováci a Maďaři Uherské království slovenské dějiny

Autoři knihy

Ivan Mrva