Dějiny světla

Dějiny světla https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166113/bmid_dejiny-svetla-166113.jpg 4 444 110

Román o životě fotografa Františka Drtikola. Napadlo vás někdy, jak by vypadal příběh napsaný paprskem světla? Tak za prvé, na konci by se zjistilo, že na počátku nebylo Slovo, ale Světlo beze slov, a to Světlo že nikdy nezmizelo. Za druhé, nebyl by to jen tak nějaký příběh, ale velkolepý osud, rozkročený mezi několik míst, epoch a historických událostí. Za třetí, byl by to osud fotografa, protože fotograf je řemeslníkem světla. Za čtvrté, byl by to příběh plný stínů, samozřejmě, každá věc má svůj opak. A za páté, v jednu chvíli by se v příběhu objevilo vnitřní světlo a všechno by se změnilo. Kdo to vlastně byl František Drtikol? První český světově známý fotograf, který dvakrát zkrachoval. Dandy z hornického maloměsta, kde zažil do té doby největší důlní katastrofu na světě. Mistr aktů, co nikdy neměl štěstí na ženy. Buddhista, který uvěřil v komunismus. A dál? Mladý spisovatel Jan Němec přichází s rozsáhlou a pro současnou českou prózu zcela nezvykle pojatou románovou freskou; uměleckým a duchovním Bildungsromanem, o němž se bude mluvit.... celý text

WildWinter
11.10.2021 2 z 5

Neohrabané středoškolské metafory, zoufale nudné obrazy, neumětelské hnětení jazyka. S Drtikolem to nemá společného skoro nic. S jeho tvorbou vůbec nic.

mirektrubak
17.09.2021 4 z 5

„Stále věříš ve svatý svět snu a domníváš se, že tělo je v první řadě pláství duše. Není-li krása uvnitř, nemůže být ani venku, anebo jen chladná a nudná, náhodná. Kdežto zachytit skutečnou krásu, to by znamenalo vztyčit první pilíř mostu, který vede od viditelného k neviditelnému.“

Měl jsem tuhle knížku ve čtečce už mnoho let, ale nikdy jsem neměl opravdovou chuť se do ní pustit. Možná mě odrazovalo téma (lidi s talentem pro fotografování sice obdivuji, ale fotografové mě nijak zvlášť nepřitahují), možná jsem si říkal, že netradičně použitá du-forma bude jen další literární manýra mladého spisovatele. Nakonec mě k četbě přivedla až pozitivní zmínka o románu, kterou – ve své eseji o transcendenci v současné české literatuře – učinila profesorka Červenková (známá mezi příznivci karmelských řeholnic též jako sestra Denisa :-)). A nelitoval jsem!

Možná ještě víc než osudy slavného fotografa, mě zaujal vyprávěčský talent Jana Němce, takhle dobře napsaný román totiž opravdu nečtu každý den – bylo to chytré až rafinované, ale přitom čtivé. Srozumitelné a snadno přístupné i bez podbízení. Příklad? Třeba tady tenhle kousek z úvodní části: „Během pozdního odpoledne jsou z losovacího osudí země taženi další mrtví. Lidé se kolem nich shluknou jako kovové piliny kolem zmagnetizované tyče. Nic není tak přitažlivé jako smrt, skutečné to mysterium tremendum et fascinans, a ani ty si tu podívanou nenecháš ujít. Tlačíš se mezi dospělými dopředu, taky chceš konečně vidět někoho mrtvého, protože na to ani nejbujnější dětská fantazie nestačí.“

A samotný Drtikol? Měl jsem pocit, že mi na stránkách knihy stále nějak uniká, že ho nedokážu snadno charakterizovat, zařadit si ho do předpřipravené kolonky. To ale není kritika, ani umělce, ani jeho portrétisty, to je naopak pochvala! Protože lidé jsou vždycky o trochu složitější a o trochu hůř postihnutelní než si myslíme. A Němcův Drtikol není ani vyobrazením bohéma (byť jím trochu byl), ani umělce posedlého svojí tvorbou (byť jím trochu byl), ale ani cynického prodavače vlastního talentu (byť jím také trochu byl), ani hrdiny, ani zbabělce (byť trochu byl tím i oním) ... František Drtikol vystupuje z knihy jako plastická živá bytost a Jan Němec vlastně nechává na nás, čtenářích, abychom si vybrali, jak ho budeme vnímat, a jak a za co (a jestli) ho budeme soudit. V jakém světle se na něj budeme dívat.

„Je tak lákavé zpětně ve svém životě hledat různá znamení a předznamenání. Není ani třeba znovu vykládat karty, stačí najít mezi obrázky jiné souvislosti a jiný příběh. Je to snadné, ve zpětném zrcátku má všechno smysl, stačí trochu dobré vůle.“

ujira
08.09.2021 5 z 5

Umělec píše o umělci, oba jsou zajímaví.

klarkacte
05.09.2021 4 z 5

Zajímavá výprava do duše a mysli citlivého Drtikola. Krásné slovní obraty a imaginativní popisy. V knize jsou pasáže, které Vás pohltí a máte pocit, že se sami dostáváte do jakési meditace. Ach!! Jsou v ní ale taky pasáže, které se táhnou a říkáte si, že by snad ani nemusely být tak dlouhé...

Pebra
04.06.2021 5 z 5

Oba předbíhají dobu. Drtikol i Němec.

Rony311
23.04.2021 5 z 5

Pocity navozené z četby posledních stran nemohly být lépe umocněné, než dopadem paprsků slunečního světla na loučící se řádky.

...

Děkuju za knihu, která mi mluví z duše. Za knihu, která může otevřít oči a zastavit na chvíli čas. Za knihu, kterou jsem nechtěla přečíst jedním dechem, ale naopak si pomalu vychutnat každé slovo. Za osobnost Františka Drtikola, který inspiroval Jana Němce něco takového napsat.

pkovarik
14.03.2021 5 z 5

"Krása je nejvyšším symbolem pravdy. A umění má smysl jen tehdy, pokud pravdu symbolizuje."

Knihu lze číst vícero způsoby. Jako životopisnou črtu Františka Drtikola, jako historický román procházející několika rozdílnými epochami od konce 19. století po 60. léta 20. stol., jako svědectví o těžkém životě příbramských havířů, jako dílo pátrající po definici umění a krásy, hledání smyslu života, ale i motivaci najít odvahu tvořit vlastní svět.

Jan Němec ve svém románu sleduje životní dráhu Františka Drtikola, jeho zrání i zvraty v jeho kariéře a tvorbě, nechává nás nahlédnout do jeho hledající duše, předkládá nám umělcovy úvahy o životě, lásce a kráse. A samozřejmě nesmím zapomenout na světlo, fotografův pracovní nástroj, které dokáže při správném uchopení vykreslit podstatu lidských bytostí.

S Drtikolem má autor společné to, že oba rádi provokují. Ne však proto, aby si z nás dělal dobrý den, ale proto, aby nás přivedli k zamyšlení. To pak třeba v knize zazní:

"To víte, láskou krátíme si čas před smrtí."

Mně se kniha moc líbila. Určitě je to román, ze kterého si leccos odnesete. Možná vás i přiměje sebrat odvahu a jít za tím, co je pro vás skutečně důležité. Neměli bychom slevovat ze svých snů. Právě proto Fráňa Drtikol říká, že jakmile "se člověk přestane soustředit na podstatné věci, vždycky se začne cítit bídně."

Také myslím, že ono hledání je pro autora tématem, které se objevuje napříč jeho dílem. Dějiny světla jsou silně provázány s pozdější knihou Možnosti milostného románu. Nejen tím, že v ní autor román o Drtikolovi zrovna píše, ale je tam více paralel a společných myšlenek, vlastně je to v určitém směru nepřímé pokračování.

tynkaiscrazy
05.03.2021 3 z 5

Pro ty nekonečně oslavné komentáře jsem jako svou první němcovinu zvolila právě Dějiny světla, i přes tu masáž stran Možností milostného románu. Rozhodně své volby nelituji, ale zřejmě jsem tak měla učinit jindy, než po Šindelkovi.
V porovnání se Šindelkou totiž nelze v rámci jazyka mluvit v nějak závratných superlativech - byť není ani co vytknout. Přesto ale lyričnost textu, obrazutvornost a jakýsi šmrnc má Mára Šindelkojc pod palcem o něco víc.

Kniha je ale psána velice čtivě, působivě mapuje životní cestu F. Drtikola a jeho citilivý, osobní svět. Fantaskní popisy na pomezí snu a skutečnosti, ony meditace a zajímavé úvahy přispívají k hodnotě, již tato kniha má.

Zdenam
05.03.2021

Díky Českému rozhlasu jsem měla možnost poslechnout si audioverzi v podání pana Michala Bumbálka. Krásný zážitek!

Dana7746
18.02.2021 5 z 5

Nádherná kniha!

poni
15.02.2021 5 z 5

Krása, krása, krása! Nadchl mě průzračný jazyk a úžasně jemná atmosféra příběhu. Doporučuji.

kob
03.02.2021 3 z 5

Na mě tam bylo příliš vzletného filozofování, které bych raději vyměnila za zajímavá fakta, když to má být životopis.

Šárka_D
31.01.2021 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha. Je radost poslouchat (číst), s jakou péčí pracuje Němec s českým jazykem, jaké vybírá metafory, jak poeticky popisuje život významného českého umělce. A troufám si říct, že spoustu lidí namotivuje k tomu, aby si Drtikolovo dílo prohlédli, poznali ho, nechali ho na sebe zapůsobit. Škoda, že se kniha nevěnuje i pozdějšímu životu Drtikola, ale autor ho chtěl pravděpodobně přiblížit jako umělce v období aktivní tvorby. Díky Českému rozhlasu za zprostředkování takového zážitku!

RenkaB
26.01.2021 4 z 5

Díky Českému rozhlasu jsem měla možnost poslechnout si audioverzi v podání pana Michala Bumbálka. Krásný zážitek, jak poslechově, tak obsahově. Seznámila jsem se s další výraznou českou osobností naší minulosti, o které bych se nejspíš ani nedozvěděla, že existuje. Bylo příjemné vplout do jiných "knižních vod" než obvykle. Děkuji.

R47
20.01.2021 3 z 5

Těšil jsem se na mystiku (a vystřízlivění z ní). Nepřišla.

rozina351
14.01.2021 5 z 5

Po dlouhé době je tu kniha skutečně evropské úrovně i rozměru. Konečně téma zabývající se něčím odlišným, než česko-německo-komunistickými traumaty. Autor používá překrásný metaforický a přesto plně srozumitelný jazyk, dokáže barvitě i plasticky vykreslit doznívající secesi i nástup avantgardy jako pozadí pro vývoj výrazné umělecké osobnosti Františka Drtikola. Při čtení jsem si užívala každou stránku.

veverka@ořech
05.01.2021 4 z 5

Velmi pěkně a zajímavě zpracovaná žitovní příběh českého fotografa Františka Drtikola. Román mne zaujal nejen po obsahové stránce, ale i jazykové (du-forma). Vzhledem k tomu, že František byl nejen fotograf, ale rovněž mystik, těšila jsem se na pasáže, které budou tomu věnovány. Autor zmiňuje několik předních československých mystiků a jejich tvorbu (např. Karel Weinfurter - Ohnivý keř nebo Leopold Procházka - Buddha a jeho učení). Přesto jsem někdy měla pocit, že autor "klouzal" pouze po povrchu a neponořil se do mystiky více. Možná, že je to jen můj subjektivní pocit, že jsem sama očekávala trochu jiný výklad.

bookcase
16.12.2020 5 z 5

Nádhera... Skvost, co se stylu psaní týče, Jan Němec mi už podruhé ukázal, že to s češtinou umí fakt dokonale.

Bramborak81
16.11.2020 4 z 5

Románové zpracování z fotografického světa, které má velmi pěkné hodnocení, to byla jasná volba. Opravdu krásně napsané, vzbuzuje radost ze čtení. První polovina knihy, kdy Drtikol hledal světlo fotografické, mě bavila o trochu více, než následující popis hledání vnitřního světla. I když si kniha nehraje na životopis, trochu mě vymýšlení a vkládání vlastních myšlenek autora rušilo. Ale autor si se svou knihou samozřejmě může dělat co chce, a to že mě občas ve svých knihách něčím naštve, je možná důvod, proč mě jeho knihy hodně baví.

Tatrman
12.11.2020 4 z 5

Tato kniha opravdu není pro každého, jak zde bylo již několikrát zmíněno. Nečekejte strhující děj či stránky, od kterých se nemůžete odtrhnout. Ale vy, kdo si chcete vychutnat atmosféru počátku 20. století s krásným jazykem, vyprávění plné metafor a krásné lyrické pasáže, tak si knihu určitě otevřte a nechte se unášet Němcovou poetikou. Protože co se musí uznat, tak tento mladý autor opravdu psát umí a není to jen sázení plytkých slov na papír.
Jednu hvězdu ale ubírám kvůli určité rozvláčnosti, která mě místy "uspávala".