Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Politické a sociální dějiny Strany mírného pokroku v mezích zákona, prodchnuté duchem lehkovážné improvizace, jsou satirickým odsouzením doby jejími vlastními prostředky.

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37914/dejiny-strany-mirneh.jpg 4.596
Nahrávám...

Komentáře (11)

Kniha Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona

Pytlík
16. dubna

Kdepak Švejk, tyto Dějiny jsou naprosto geniálním Haškovým dílem. Popis misionářské cesty, týden s Dacany, vévoda makedonský Klimeš, pumpování Machara, básník Racek, Májové výkřiky a spousta dalšího je úplným vrcholem humoru, co se kdy zrodil v naší kotlině. Asi kladně působilo to, že Hašek dílo napsal snad v jediném období, kdy nepil? (Když tedy vynecháme Rusko, kde ale měl jiné starosti). A asi také to, že důvodem pro psaní nebyla snaha okamžitě získat nějaké peníze, jako je tomu u povídek a Švejka. Člověka až mrazí, když si uvědomí, že stačilo málo a toto dílo by vůbec nebylo známé, stačilo by, aby se ten rukopis jednoduše ztratil někde v průběhu dlouhých let, kdy se jen tak někomu někde válel ve skříni.

boxas
17.12.2020

S nadhledem, humorem a tak aktuální, že to člověka až zaráží...


hanpari
02.02.2020

Prosím udělejte z toho povinnou četbu. Hašek popsal minulost, jako by to byla současnost. Ti samí uřvaní pitomci jako elita politických stran, ti samí ukřivdění intelektuálové, ti samí...

Bohužel mi už Haškovy povídky splývají, takže si nedokáži vybavit kde jsem co četl, ale Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona by mohli nahradit soudobý tisk od všech těch pisálků, co předstírají, že rozumí politice.

Čtěte a plačte, neboť nic se na světě nezměnilo.

DoktorAntonio
01.08.2019

Dobrá recese. Takhle se musí na politiku.

KURACHJO2018
26.08.2018

Myslím, že komentář Weil vystihuje naprosto přesně to, co jsem při čtení citil. Hašek, rebel, dravec, který tak trochu opovrhoval životem, který se mu nabízel, vytvořil tak precizní díla. Hašek, který vydával na odiv svou bohémskou povahu , popsal českou lidskou duši do morku kosti. Ano, proto nám také, jako národu, říkají v cizině národ Švejků. Nás to pohoršuje, Haška ctí. A tiše se nám z výšky směje, jak tady švejkujeme do dnešních dnů...a pořád a pořád...

druzickaster
21.11.2017

Jak je psáno v ediční poznámce, ... ve výběru jsme neotiskli Haškovy populární povídky... Pravda je ta, že tvorba mistra Haška v této knize je úzce vázána jak politicky tak časově a v dnešní době nemají takový říz a ráz jako v letech jejich vzniku. I přesto nelituji času který jsem s touto knihou strávil a jsem rád, že jsem si opět rozšířil obzory.

zimela
14.02.2015

Začátek, možná tak první čtvrtina je výborná, ovšem potom jde vše do kytek. K dobru musím přičíst, že jsem se dozvěděl víc, kdo že vlastně ten Jaroušek po lidské stránce byl (cestování, trochu nakousne i slečny, věčný alkoholismus, průšvihy) a současně poznal první republiku i jinak, než z učebnic. Masaryk byl taky člověk, a zdaleka ne tak vážený. Pan Arbes a Neruda chodili taky do hospody a Hašan je tam vysmívá apod...ale jak říkám, velká většina knihy se bohužel opakuje a vleče. Z příchylnosti k autorovi ještě ty 3*** protlačím.

tyzik.cejka
26.05.2013

tyto humoresky se mi nelíbí ale Švejka mam rád ale z této knihy jsem si fakt nic nevybral

1

Doporučujeme

Nové povídky
Nové povídky