Tessia: Zrození čarodějky

Další román z pera spisovatelky Trudi Canavan, tentokrát o vzniku Společenství čarodějů a o dějinách sachakanské války, jež se odehrála stovky let před událostmi Trilogie o černém mágovi. Tessia se touží stát léčitelkou a zachraňovat lidské životy, stejně jako to dělá její otec, vesnický léčitel v Mandrynu na jednom z okrajových panství Kyralie. Její velký sen se však rozplývá v jediném okamžiku. Při ošetřování pacienta v domě lorda Dakona, místního čaroděje, se jí pánův host, sachakanský mág Takado, pokusí násilně zmocnit. Tessia se brání a instinktivně při tom použije magii – ukazuje se, že je předurčená… Stává se Dakonovou učednicí a stěhuje se do jeho přepychového domu, nosí překrásné šaty a k dispozici má početné služebnictvo. Nové poslání však s sebou nese také dlouhé hodiny studia a tvrdé sebekázně. Přináší jí velký díl zodpovědnosti, a jak se později ukáže, také bolesti. Takado se totiž hodlá za ponížení, které mu uštědřila, mstít. Události nezadržitelně směřují k válce mezi dvěma zeměmi – k magické válce, jež navždy změní životy všech zúčastněných. Dobrodružný a poutavý příběh o sachakanské válce je plný nečekaných zvratů a událostí, o nichž kyralijské kroniky dosud mlčely nebo lhaly: Co se stalo se Zásobním kamenem, zdrojem nepředstavitelné ničivé síly, a kdo má na svědomí vznik pustin na sachakansko-kyralijské hranici? Jak ve skutečnosti vzniklo Společenství čarodějů? Především se však ukazuje, že nejtěžší nemusí být porazit nepřítele, ale vyhrát nad sebou samým. 1. vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/93_/93551/big_tessia-zrozeni-carodejky-JoQ-93551.png 4.394

Trilogie o černém mágovi

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Zoner Press

The Magician's Apprentice, 2001

Kniha Tessia: Zrození čarodějky

denniys

Tessia vůbec není špatné počtení - nic strhujícího, ale úplná nuda to taky není. Trudi má své zajímavé universum. Celá kniha funguje dobře jak z pohledu kyraliánců tak sachakanů a skvěle doplňuje dvě další trilogie. Velmi mě potěšil závěr a objasnění určitých událostí, které nebudu spoilerovat.

Akisi
10.08.2021

Začátek knihy mě zaujal, avšak v průběhu jsem naprosto ztratila chuť pokračovat, takže dočíst ji do konce byl pro mě docela problém. Čas při čtení vůbec neutíká, v knize se neděje nic moc zajímavého, vzrušujícího, při čem by se mi zatajil dech. Svět je zajímavý, myšlenka Tessie jako předurčené čarodějky a také zručné léčitelky je zajímavá, avšak podle mě málo rozvinutá.

Autorka se snaží v knize zahrnout příběhy vícero postav, avšak nedala mi mnoho času a informací k tomu, aby mi na těchto postavách vůbec záleželo. Popis bitev čarodějů byl překvapivě nudný, nic ve mně nevyvolal.

Neytiri2
15.12.2020

Uzasna knizka. Prvni, kterou jsem od teto autorky četla , je to velmi zajímavý příběh.Nejvíce jsem si oblíbyla Stassu a Hanaru

Vencio
26.03.2020

Tessia je úžasná kniha a asi nejlepší prequel, jaký jsem četl, navzdory ostatním komentářům se mi tato kniha líbila ještě o trošku více než obě navazující trilogie - měl-li bych srovnat: Tessia - Sonea - Zrádkyně (byť i obě navazující série jsou skvělé). Já osobně sice mám rád bambilion různých potvor, ale tenhle příběh je o něčem jiném - jak název napovídá, tak za prvé to jsou dějiny dříve načrtnutého světa a také je zde bližší pohled na společenskou hierarchii, včetně vyprávění členů různých vrstev - od otroka, po císaře. Dále je zde hluboký náhled do psychiky postav - od "má mě rád, nemá mě rád...", přes žal a roztrpčení nad zničeným domovem, až po megalomanský komplex (byť se strategickou jiskrou) - vojenství v podání žen-autorek (tedy těch, které jsem zatím měl možnost číst) obvykle končí utopisticky, zde tomu tak rozhodně není. A samozřejmě magie - skvěle popsány její základy, přednosti i omezení a rozvoj, ne vždy tomu tak bývá.

Jazyk překladu je dobrý, velmi čtivý, nijak náročný a překlepů je také velmi málo. Možná je škoda, že semtam utekl nepřeložený název vesničky (Coldbridge například). Co mě ale na knize rozčilovalo byly ilustrace, které jsou úplně jinde než současný příběh - kupříkladu ilustrace na straně 389, odpovídá textu na straně 454, že se ilustrace netrefí o 1-2 stranu, tomu už jsem tak nějak přivykl, ale 60 stran je opravdu hodně; a platí to tak pro všechny ilustrace, není to jen jeden takový exces. Byť nepopírám, že jsou povedené a když si člověk všimne tohoto posunu, tak pochopí, že se i vztahují k ději, že tam nejsou "jen, aby se neřeklo". To je ale předpokládám chyba nakladatele, ne originálu, a tak to snad v budoucích vydáních upraví.

Závěrem - komplexní kniha, zároveň ale nenáročná na porozumění a zkrátka skvělý úvod do světa, který autorka stvořila. Zároveň kniha ale vypráví svůj příběh a také jej ukončí, takže pokud váháte a neradi kupujete desetidílný román, abyste hned u prvního zjistili, že Vás nebaví, tak tady se při nejmenším dozvíte, jak to dopadlo. Rozhodně 5/5, i když vzhledem k tomu, že jsem na začátku uvedl, že tahle kniha předčí i skvělé navazující série, tak 6/5.

Aelka
12.02.2018

Čtivá knížka, děj mě zaujal a hrdinové mi byli vesměs sympatičtí

Viviana-Mori
08.08.2016

Pěkně napsaná fantasy o čarodějích. Už trilogie o Sonee se mi hrozně líbila a doslova jsem jí hltala a tato kniha byla taky moc dobrá, líbí se mi, že to není nijak přemrštěné různýma potvorama a jsou tam jen lidé, obyčejní a nebo čarodějové. A je v tom i dost z reality, hlavně co se týče té války, něco mi to dosti připomíná.

Jekysek
14.11.2015

Moje první kniha od Trudi, takže nemohu porovnávat s jinými.
Každopádně, první polovina se mi četla lépe, než ta druhá. Postavy byly dobře vykreslené, jen časté přeskakování mezi nimi mě rušilo - zrovna jsem se do někoho "vžila" a už se příběh přesunul jinam.
Oblíbila jsem si především Jayana a lorda Dakona.
Příběh se mi ale pod kůži nevryl tak, jak jsem od fantasy zvyklá. Normálně se nemohu dočkat, až najdu chvilku a začtu se, třeba i ve škole při hodině; k téhle knize jsem ale šla jen, když jsem prostě neměla co jiného dělat. Čekala jsem víc.
Celkově - nenadchne, ani neurazí.

Klarv
11.10.2015

Chtěla jsem dát původně 5 hvězd, ale posledních 5 kapitol jsem neuměla dočíst. Nějak mě to nebavilo.