Dějiny psané Římem

Dějiny psané Římem https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15606/bmid_dejiny-psane-rimem-svR-15606.jpg 5 206 35

Kniha hovoří o městě, které se nazývá věčným, i o říši, jíž dalo jméno. Vypráví o cestě od bezvýznamnosti ke světovládě, o válkách i kulturních památkách, o hrdinských i všedních dnech, o slávě i o rubu této slávy. Je to vzrušující líčení nenávratného mládí lidstva, jež nazýváme antikou, z pera jednoho nejlepších autorů literatury faktu u nás.... celý text

JiříŠkorpík
JiříŠkorpík
21.12.2019 3 z 5

Za mě mnohem slabší než kniha Řecký zázrak. Jde poznat, že Řecký zázrak autor napsal deset let po této knize, kdy měl už více zkušeností nebo ji prostě psal delší dobu. Četl jsem vydání z roku 1967, ve kterém se na některých místech očividně snaží o komapraci dějinných událostí s myšlenkami komunismu, neopomněl zmínit i Gottwaldovo nadšení Spartakem a už vůbec nezmiňuji citace Marxe, Engelse a Lenina. Jinak ale oceňuji neobyčejnou autorovu orientaci v dějinách.

Freiherr
Freiherr
02.06.2019 5 z 5

Zamarovský v této knize představuje římské dějiny velice čtivým způsobem, přístupným i pro laickou veřejnost. Nevynechal žádnou událost, která měla pro budoucí vývoj říše význam, a přitom není kniha přesycena daty a jmény. Naopak, autor vhodně prokládá popis politických událostí vložkami o kulturním životě, které jsou neméně zajímavé. Kniha není a ani nemá být vyčerpávající historickou studií, nýbrž vstupní branou k četbě dalších, podrobnějších monografií, zaměřených na kratší úsek dějin nebo na konkrétní osobnost. Četl jsem první vydání, kde je kromě jiného i několik citací z Engelse, Lenina a dalších marxistických historiků. Zdá se, že tito pánové byli odborníky na všechno...

Jaruš7
Jaruš7
06.04.2019 5 z 5

Obdivuhodné zpracování, pro fandy hotová encyklopedie historie kultu Řím.
Od Tróje k Římu, res-publika 500 let p.n.l. po zrušení království, kodexy pro zákonodárství dodnes trvale platné.
Zdroje informací z archiválií, rytin na sloupech, deskách, z archeologických nálezů, stavební památky, vítězné oblouky, kolosea, lázně, silnice.
Citace :"Nezadatelné právo - odstranit tyrana měl jen senát."
Výbojné vojenské války rozsévaly kulturu, všude kam se dostaly, jakoby násilím pro zušlechtění.
Řád a zákony, písmo a rétoriku, poezii a eposy, moudra z citátů a východní hráz, to vše má cejch - Římské říše.
Vděčnost je na místě.
Audiokniha skvěle načtená P.Soukupem 5*

Litocha
Litocha
31.10.2018 4 z 5

V mnoha směrech fascinující a čtivě napsané shrnutí starověkých římských dějin. Poutavý je přerod a proměny římské říše i osudy císařů, ale neméně zajímavé pro mě bylo si uvědomit, do jak velké míry závisel osud Říma na válečném umění, jak ovlivnil celou Evropu a jaká to byla nemilosrdná doba. Škoda jen, že nebylo více prostoru na to, aby se autor více věnoval umění (hlavně slovesnému) nebo běžnému každodennímu životu. Vzhledem k obsáhlosti tématu působí někdy text trochu zkratkovitě.

Sudeda
Sudeda
23.09.2018 4 z 5

Skvělá kniha popisující jedno ze zajímavých a historicky důležitých mezníku našeho světa. Zamarovský tyto události píše v duchu vypravování a nevynechá žádný celek, který by měl chybět, jak od kulturního vyžití, tak politických aktů. Není spravedlivé zde odsuzovat menší ochutnávku bitev a konkrétních výprav díky které se Řím stal impériem. Je nemožné do 380 stránkové knihy zahrnout veškeré sledy událostí a zavděčit se každému. I proto tuto knihu hodnotím jako celek, která stojí za přečtení, pokud člověk chce znát dějiny antického Říma.

Jediné mínus je podsouvání politické korektnosti, tedy zatracování kapitalismu a vyzdvihování tehdejšího socialismu, včetně vnucujících citací marxistických ideologií. To by v žádném případě v historické knize, konkrétně o starověkém Římě nemělo co dělat.

Hodnocení tedy 4 hvězdy.

flanker.27
flanker.27
18.01.2018 5 z 5

Prvně přečteno někdy v době mých středoškolských let a od té doby minimálně třikrát. právě jsem uprostřed čtvrtého cyklu :). Je to sice první vydání, ale mám k němu prostě vztah. Zamarovský se tu předvedl jako historik i jako vypravěč. Dodnes má nejoblíbenější kniha o Římu.

Ranuncul
Ranuncul
31.03.2016 4 z 5

Velice dobře napsaná knížka.Myslím,že by to měla být povinná četba do dějepisu.

tarasnica
tarasnica
18.08.2015 1 z 5

Jako zdroj informací k nějaké práci určitě vhodná kniha, nicméně pro obyčejného čtenáře je v knize - dle mého názoru - příliš mnoho dat, jmen a dalšího, tudíž člověk čte pouze a jenom toto. Osobně jsem čekal jednodušší pojetí dané problematiky, která mi dá představu o tehdejší době a Římu. Po přečtení 100 stran jsem přestal číst, protože jsem zjistil, že i na dalších stránkách jsou pouze data a jména.

woodward
woodward
18.08.2015 5 z 5

Opravdu dobré, důkladné zpracování římských dějin pro laického čtenáře. Myslím, že už jen za tuhle knihu si Zamarovský zaslouží velkou úctu jako popularizátor historie.

wooloong
wooloong
22.03.2015 5 z 5

Tuhle knížku jsem během let přečetla snad sedmkrát. Je prostě skvělá.

kosmas
kosmas
08.07.2014 5 z 5

Skvela kniha ...

Looka2
Looka2
02.06.2014 4 z 5

80% Knihu lze brát jako inspirační zdroj k dalšímu čtení. Nejpodrobněji se samozřejmě věnuje období římské republiky. Bohužel se mi dostalo do rukou vydání s četnými citacemi Marxe, Englse a kupodivu dojde i na Lenina :o))

Richie1
Richie1
11.04.2014 5 z 5

Touto knihou jsem si velmi oblíbil Vojtecha Zamarovského. Sepsal historii starověké římské říše velmi čtivou a přehlednou formou, díky které se nejen dospělý čtenář, ale i školák může poučit o těchto dějinách. Díky této knize jsem se začal zajímat o antiku a následně přečetl desítky dalších knih o starověkém Římu, či stovky jiných knih o celkových dějinách. Zamarovský však stále patří mezi mé přední spisovatele historie.

Ranger
Ranger
31.03.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knih o Římu co jsem četl.

WEIL
WEIL
03.09.2011 2 z 5

Kniha podá čtenáři vstupní informace o Římu a jeho impériu. Pozornost si určitě toto císařství zaslouží, vždyť určovalo světu společenská pravidla po řadu století. Dodnes je zde římsko-katolická církev, založená 395 našeho letopočtu.