Dějiny peloponéské války

od:


KoupitKoupit eknihu

Dějiny peloponéské války jsou literární dílo starověkého Řecka popisující Peloponéskou válku mezi Athénským námořním spolkem a Peloponéským spolkem (pod vedením Sparty). Sepsal je Thúkýdidés, který se války účastnil jako generál (stratégos) na straně Athén. Jsou považovány za jedno z klasických děl literatury a také za jedno z prvních vědeckých historických pojednání. Už od dob Alexandrijské knihovny se tradičně člení do osmi knih. Zakladatel vědeckého dějepisectví v nich zobrazil předehru a průběh peloponnéské války do r. 411 př. Kr., kdy jeho spis uprostřed líčení válečných událostí náhle končí. K historickým pramenům přistupoval kriticky, vyloučil z dějin božské zásahy a události se pokoušel vysvětlit mocenskými a hospodářskými poměry....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30219/dejiny-peloponeske-valky-05U-30219.jpg 4.120
Orig. název:

Ιστορία του Πελοποννησιακού Πολέμου (-431)

Žánr:
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Odeon
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Přidat komentář
alweryon
19.12.2017

+Klidně bych si myslel, že tu knihu napsal můj současník - dnešní historik. Pestré prolínání "velkých" i "malých osobních" dějin, napínavých projevů kdy jde řečníkovi často o život, drobné postřehy (...vnikl požár třením suchých větví stromů) vytváří plastický obraz té doby.
Jsou pasáže, které mrazí (např. snaha Sparťanů dostat se v noci z města plného nepřátel).Tato kniha je pro mě krásná sonda do duše lidí a politiky, varování před přímou demokracií atd..
- Některá místa zdlouhavá, mapky pro mě nepřehledné a málo záložek

A dostal jsem u toho velkou chuť si zahrát AoE2 a poslat výsadkovou flotilu na nějaký ostrov.

Dax
29.10.2017

Thúkydidés popisuje události konfliktu tak věcně, až to někdy působí úsměvně: Jedni přijeli, vylodili se, dostali na frak a s nářkem odjeli. Druzí na oslavu vítězství postavili tropaion a odjeli...., ale v promluvách stratégů, králů, senátorů, eforů.., nebo v samotných popisech, k nám přes věky hovoří moudrost, která se dá velmi lehce vztáhnout na naši dobu.

DarkLady
10.12.2013

Prošla rukama snad stovek lidí, ležela desítky let v knihovně mezi mnoha dalšími knihami, byla odporně začmáraná tužkou a už je za ty roky i jinak značně unavená, ale především - nádherně voní... :-)

Už od školních let jsem velký příznivec Lakedaimonu. Takže na knihu jsem se vrhla s nadšením. V Odeonu bývalo zvykem, že v každé knize byl rozsáhlý úvod. A už ten mě zklamal, když jsem se v něm dozvěděla, že Thukydides nestačil Dějiny dopsat, takže se onoho očekávaného vítězství Sparty vlastně nedočkám. Další zklamání vypíšu jen heslovitě: autor byl Athéňan a jako takový si liboval v řečnění a žvanění vůbec. Jakmile začal nějaký politik či stratég či kdokoliv jiný žvanit, začala jsem já trpět - nejhorší je, že ty řeči nemají ze zásady konec! Připomíná mi to dnešní dobu. Jak někdo otevře h..u už neví, kdy má přestat. Popisy politického života jednotlivých řeckých poleis mě také ubíjel, protože jsem i při nejlepší vůli prostě nepochopila kdo kdy kde co jak s kým proč a za kolik...

Abych to shrnula: knihu mohu doporučit jen opravdovým znalcům a nadšencům. Běžnému čtenáři absolutně nic nepřinese.