Dejiny náboženských predstáv a ideí I: Od doby kamennej po eleusínske mystériá

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Náboženské správanie pravekých ľudí, pre ktorých bola svätyňou jaskyňa, megalitické pomníky ako výraz hľadania nesmrteľnosti, panteóny bohov na Blízkom východe, zbožštený faraón, indické náboženstvo v období véd a upanišad, kanaánsky kult v opozícii k Jahvemu a zrod prvého monoteizmu, Zarathuštra a počiatky iránskeho náboženstva, božský panteón v starovekom Grécku, kult Dionýza… to sú niektoré témy prvého zväzku Eliadeho Dejín náboženských predstáv a ideí. Jeden z najväčších svetových religionistov Mircea Eliade skúma mýty, obrady, kozmológie a ďalšie náboženské prejavy a výtvory človeka v chronologickom slede a predstavuje ich v kultúrnom a politickom kontexte. Sacrum, posvätno je jedným z hlavných pojmov, okolo ktorých Eliade buduje výskum náboženského správania a myslenia človeka, toho homo religiosus, ktorý od doby kamennej až do našej súčasnosti vníma a prežíva posvätný rozmer bytia. Eliade vo svojej monumentálnej syntéze dokazuje, že posvätné je organickou zložkou, a nie iba istým historickým štádiom ľudského vedomia....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311300/dejiny-nabozenskych-predstav-a-idei-qiK-311300.jpg 4.629
Série:

Dějiny náboženského myšlení 1.


Žánr:
Duchovní literatura, Náboženství, Historie

Vydáno: , Agora
Originální název:

Histoire des croyances et des idées religieuses I. De l´age de la pierre aux mysteres d´Eleusis, 1976


více info...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Dejiny náboženských predstáv a ideí I: Od doby kamennej po eleusínske mystériá

marcela0282
20.04.2020

Prehledna publikace mapujici vyvoj nabozenskych predstav cloveka... Autor mapuje, co cloveka k nabozenskemu mysleni vedlo, jak si v prubehu dejin ospravedlnoval vznik sveta a vysvetloval procesy kolem sebe. To ano, ale chybela mi hlubsi interpretace, vysvetleni jak se veskere myty a zvyklosti ustavovaly a jak se propisovaly do kazdodenniho zivota jedincu. Zkratka co to vse znamenalo pro obycejneho cloveka - to jsem take od knihy ocekavala. Nevadi, dozvedela jsem se spoustu zajimavych informaci, jen pro priste sahnu po necem ze sociologie nabozenstvi, ktera na me otazky odpovi :)

Stilico
18.04.2012

Přehledně chronologicky popsán vývoj náboženského myšlení. Od paleolitu přes neolit a mezopotámská náboženství k judaismu a řeckým kultům. Člověk může vidět paralely mezi jednotlivými náboženstvími. Na druhou stranu se nemohu ubránit dojmu, že mnoho shodných paralel je vytvořeno dodatečně námi a nejvíce se na ní podepisuje naše vlastní zkušenost, která mnohdy vychází z křesťanské tradice. Dalo by se tak mnohokrát hovořit o křeštanské symbolice i u neolitických rituálů, ale není to způsobeno samotným faktem, že i sám autor byl z křesťanského (pravoslavného) prostředí?


Doporučujeme

Bible
Bible