Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali

Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408237/bmid_dejiny-lidskych-pruseru-aneb-co-vse-jmQ-408237.jpg 4 163 42

Vzrušující cesta po nejvíce kreativních a katastrofických f*ck ups v lidské historii aneb Co vše jsme kdy pořádně podělali – od našeho prvního předka, který spadne ze stromu, až po nejpozoruhodnější selhání současnosti. Během sedmi tisíc let, co moderní člověk kráčí po tomto světě, jsme ušli velmi dlouhou cestu. Umění, věda, kultura, technologie – na evolučním potravinovém řetězci jsme skuteční vítězové. Ale buďme upřímní, nebyla to zrovna procházka rájem a občas jsme to prostě opravdu pořádně a kvalitně podělali. Od našeho předka, který sletěl z větve, přes rakouskou armádu, jež jedné prochlastané noci zaútočila sama na sebe, až k přední světové supervelmoci, která jako prezidenta zvolila moderátora TV show… je celkem na místě si jako druh říci, že jsme se s věkem rozhodně nestali moudřejšími. Takže až si příště budete myslet, že jste něco opravdu podělali, tahle kniha vám připomene, že to mohlo být mnohem horší. Zábavná procházka těmi nejkreativnějšími a nejkatastrofičtějšími průsery lidských dějin.... celý text

Literatura světová , Literatura faktu , Historie

Vydáno: , Jota

Humans: A Brief History of How We F*cked It All Up , 2018

Dobraadresa
08.04.2024 4 z 5

Přehlídka lidské hlouposti, která svými důsledky obvykle způsobila nadlidské problémy. Nejde o seznam kompletní, vlastně je dost řídký a autorovy úvahy místy zbytečně zabírají místo. Ale i tak jde o působivou mozaiku soukromé i kolektivní debility našeho živočišného druhu.

smudlajs
22.02.2024 5 z 5

Jedna z knih, kterou by si měl přečíst každý, třeba by pak těch “průserů ubylo. Napsána s nadhledem a jistou dávkou humoru, takže se oproti klasickým literaturám faktu čte skoro sama. Kniha je plná zajímavých informací nad kterými prostě jen kroutíte hlavou.

Hall3006
01.02.2024 3 z 5

Čekal jsem víc odbornosti a méně vulgárnosti. Ale i tak jsem rád, že jsem si knihu přečetl, nedozvěděl jsem se nic extra nového, jen to bylo podáno standup formou. Takže ano, bylo to vtipné, i když bych vlastně čekal zamračeného kárajícího mentora, knihu napsal hodnej strejc co je veselá kopa, ale zajímají a pálí ho vážné věci. Protože pokud odhlédneme od bodrého tónu, kniha je docela slušná žaloba na naší civilizaci a neplechy co stačila napáchat. Takže máme tu deset kapitol výčitek a závěr, který už tak vtipný není. Určitě ale stojí za přečtení.

Deia
27.01.2024 4 z 5

Túto knihu som si chcela prečítať už celkom dlho a konečne som sa k nej dostala. Ale moje očakávania boli trošku vyššie. Ako bolo to zaujímavé, to nie že nie. Len z nejakého dôvodu som si myslela, že to bude spracované trochu ináč. Začiatok ma celkom nadchol, informácia o tom, že náš prvý predok spadol zo stromu ma nadchla a myslela som si, že takých pikošiek bude plná kniha. Ale skôr je to taký historický prehľad vecí, ktoré sme spravili zle - že sme znečisťovali rieky, že niektoré armády zaútočili samé na seba (tieto časti ma bavili), že zvolenie Hitlera bola chyba (to asi všetci vieme), alebo napríklad že vládca Turkmenistanu, ktorý sám seba nazval Turkmenbaši nebol veľmi dobrým vládcom - práve takéto veci mi v knihe nesedeli, proste som ich tam neočakávala a neprišlo mi to ako to, čo si ja predstavím pod pojmom prúser. Ďalšia vec čo mi nesedela bolo také prílišné tlačenie na pílu - autor sa snaží písať s vtipom a nadhľadom, čo sa mu väčšinou darí, ale občas to bolo až príliš, taktiež nadávky mi v takomto type literatúry veľmi nesedeli. Ale väčšinu času sa mi to čítalo fakt dobre, bolo to zaujímavé a dozvedela som sa veľa nových vecí, len na ďalšie autorove knihy sa už pravdepodobne nechystám.

Mystig
05.01.2024 5 z 5

Geniální dílo. Takové krutě upřímné. Je známo, že lidská blbost nezná mezí a trochu lehčeji se mi venku kráčí, když vím, že chování lidí není jen následkem dnešní doby. Lidé byli, jsou a budou takový. Pravděpodobně navždy. Díky, Tome.

radimch
19.12.2023 4 z 5

Pár zajímavých postřehů v knize bylo.
TEL (tetraetylolovo) a CFC (freony) uvedl "v život" jeden člověk! uf.

Kexina
15.12.2023 3 z 5

Příjemná vtipná knížka, která splnila očekávání. Jen mi možná trochu vadilo, že se některé slovní obraty často opakovaly a relativně často kniha bojuje s klasickým pořekadlem o tom, jak opakovaný vtip přestává být vtipem. Asi by mě méně bavila v klasické tištěné formě, audiokniha byla příjemnější.

momo67
02.08.2023 4 z 5

Já stále tvrdím, ako sa mýlime, keď si myslíme, že mocní tohto sveta nás chcú zotročiť a ovládnuť. Oni nám pritom chcú iba pomôcť. Táto kniha názorne ukazuje ako takáto pomoc môže dopadnúť.

Nicole_picole
27.06.2023 4 z 5

Psané vtipně a s lehkostí. Dobře se to četlo, některé kapitoly byly opravdu zajímavé, jiné mě trochu nudily. Dobrá kniha k zamyšlení.

starostova
30.05.2023 5 z 5

Skvělé napsaná kniha.

vladku
10.03.2023 2 z 5

Kniha psána rádoby vtipně. Plná hrubých výrazů, urážek, narážek. Opakuje omyl o Velikonočních ostrovech - otázkou je kolik jiných omylů mnou neidentifikovaných obsahuje. Kniha dala spoustu práce, obsahuje hodně informací, nicméně mě prostě takto hrubý styl nevyhovuje. Kdo rád čte bulvár tomu se kniha bude líbit, pravděpodobně i dalším např. příznivcům JXD.

katerina3502
10.01.2023 4 z 5

Zajímavá fakta o historii, o některých jsem slyšela poprvé. Rozhodně stojí za přečtení, ale vracet se k ní už nebudu. Místy byla sice i vtipná, ale vadila mi korektura textu (velké množství chyb), někdy až zbytečně sprosté výrazivo a také některá fakta by mohly být popsána do větších detailů.

Kůň669
29.12.2022 2 z 5

Některé události jsou hodně známé, některé méně. Vcelku zajímavá knížka... Ale nedočtu ji. Na to mě autorův styl hospodského vychloubače, kterým to napsal, vadí až moc. Aspoň jsem se dostala za půlku knížky, ale vracet se k ní asi nebudu.

pepap
06.10.2022 4 z 5

Spousta zajimavych lidskych pocinu, o kterych jsem nemel ani poneti - polyvoda, olovnaty benzin, spackove v New Yorku, harappska kultura, Darien a skotska kolonizace ... pecka :-) Na celkovem vyzneni knihy trochu ubiral autoruv determinismus - posuzovat lidske prusery s odstupem casu je vzdycky jednodussi. A ostatne kdo nic nedela, nic nezkazi, ale taky se nikam neposune.
Celkove vyzneni knihy (zamysleme se nad nasim nynejsim chovanim, poucme se z historie a nepodrezavejme si sami pod sebou vetev) se mi libilo a souhlasim s nim.

Ronnie68
14.05.2022 4 z 5

Rozhodně zajímavá kniha k přečtení ...

Zuuuza
15.03.2022 5 z 5

Děsivá, ale skvělá knížka. Prověřovala jsem některé události, takže můžu i říct, že je pravdivá. Moc naděje, že jednou přestaneme dělat kraviny, mi bohužel nedala.
Co mi na ní vadilo, byla otřesná práce redaktorky nebo korektora, byl-li nějaký. Tolik chyb jsem snad v žádné jiné knize neviděla.

Red_Fox
06.02.2022 4 z 5

Občas nemůžu uvěřit tomu, jak se lidstvo rychle posouvá. Třeba technologický posun za poslední desítky let je až neuvěřitelný. Tato kniha je ukázkou toho, že ne vždy je to zadarmo a musíme doufat, že se z minulých chyb jednou skutečně poučíme.

iveta3689
02.01.2022 3 z 5

Není to špatné, je to psané čtivě, líbivě. Možná bych autorův styl nazvala spíš komerčně podbízivý, ale nemyslím tím nic hanlivého. Faktů není v knize mnoho, ale to málo co tam je, je celkem zajímavé. Kniha byla fajn, ale nemusím se k ní vracet.

d.p.
29.07.2021 3 z 5

Takové trochu rozporuplné pocity z knihy mám. Mnohokrát pobavila, místy mi přinesla některé nové informace a úhly pohledu na různé události, nicméně úplně mi nesedla kvůli jednomu zbytečnému duchu, co do ní byl vložen. To, že to bude psáno sprostě se dá vyčíst už z názvu (zejména anglického) takže s tím bych se ještě tak nějak vypořádal. Ale ta sebemrskačská a sebeschazovačská póza, že za všechny problémy světa může jenom bílý muž, přičemž v následujících stranách se popisují průšvihy mongolské, čínské a polynéské civilizace mi přišly jako nevyvážený příklon k těm přehnaným věcem co se teď v USA a UK hojně dějou a malinko takový zvrácený a obrácený etnocentrismus, kdy mnoho průserů z Afriky, Arábie, Asie atd. prostě jen nebylo zakronikováno a tak je autor v knize prostě nemá. Takový ten obráceny rasismus, namířený proti většině, kdy se v lidech co chtějí být oběti posilují pocity nespravedlnosti, lítosti a pocitu nároku na zlobu a nenávist. Kdyby tam tohle nebylo, dal bych klidně i 4 - 5 hvězd, ale osobně mi tenhle přístup přijde jako další budoucí průser, které autor v knize tak hojně kritizuje.

Dejvid
03.05.2021 4 z 5

Jako jo, je to docela zábavné (a zároveň smutné) čtení. Některé zde uváděné příklady jsou relativně všeobecně známé, jiné méně (například že freony a olovo jako aditivum do benzínu objevil stejný člověk, jistý pan Midgley, jsem fakt netušil :-) ). Osobně bych ocenil, kdyby byla kniha trochu méně povrchní a šla spíše než přes kvantitu příkladů přes jejich kvalitu, tedy trochu důkladnější analýzu (samozřejmě by to šlo jen u některých, dobře zmapovaných událostí).

2019  82%Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali
2023  74%Konspirační teorie: Historie bludných teorií a jak jim nenaletět
2020  80%Pravda – Stručné dejiny najvtipnejších historických klamstiev a podfukov

Kniha Dějiny lidských průserů aneb Co všechno jsme podělali je v