Dějiny lásky

Dějiny lásky https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1533/bmid_dejiny-lasky-rSV-1533.jpg 4 224 45

Román jedné z trojice nejvýraznějších mladých amerických spisovatelů (vedle Davea Eggerse a Jonathana Safrona Foera). Nestává se často, aby teprve druhý román sotva třicetileté ženy budil pozornost měsíce před svým vydáním. Dějiny lásky, osudy hned několika postav zasazené do současného New Yorku a vracející se do doby 2. světové války, nezapřou hořký humor a gradaci napětí točícího se hlavně kolem ztraceného rukopisu – všechny tyto motivy patří k nezaměnitelným poznávacím znamením vytříbeného stylu samotné autorky. Židovští prarodiče Nicole Kraussové pocházeli ze čtyř různých států; Dějiny lásky jsou tedy nejen brilantní verzí amerického přistěhovaleckého příběhu, ale svým rozpětím, inspirací a ambicemi i románem kosmopolitním. Nebo ještě spíše tím, co slibuje titul: dějinami lásky.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The History of Love , 2005

Radka_p
21.08.2018 3 z 5

Prílišné očakávania vedia skaziť čitateľský zážitok a tak to bolo aj v mojím prípade s touto knihou. Na začiatku, alebo skôr do trištvrtiny knihy som mala chaos v postavách, až na konci sa mi všetko dalo tak nejako dokopy. Príbeh každej z postáv bol zaujímavý, ukazoval síce len určitý úsek života, občas nám autorka ukáže niečo z minulosti no pre mňa to bolo málo. Krásne myšlienky, krásne postavy ale škoda že sa to nespojilo v nejakom hutnejšom, detailnejšom príbehu.

Acamar
22.04.2018 4 z 5

Kniha, která hladí laskavým tónem vyprávění, hravostí fantazie ...ale jejíž příběh samotný tak nenáročný není, zpočátku spletitý a nepřehledný, jeho nitky se jen pozvolna odmotávají a je dobré být neustále ve střehu a nepropást žádnou zdánlivě nevýznamnou zmínku (jinak nezbývá než neustále listovat nazpět jako já), aby všechny dílky skládačky mohly na konci pečlivě dosednout na svá místa.
Čtenář, kterému nevadí být otevřen i nereálným, romanticky pohádkovým konstrukcím, si může vychutnat její svět bez negativních postav, svět, kde vedle lidí ochotných přijímat skutečnost takovou jaká je, příběhy tkají svou představivostí věční snílci jako Leo a Vrabčák.
Hodně milá kniha s něžně poetickou atmosférou.

Veronicess
09.01.2018 3 z 5

Nie som si úplne istá čo napísať o tejto knihe.

Veľmi sa mi páčil začiatok a hneď som si obľúbila Leovu postavu. Pripadal mi úplne skutočný. Stredná časť ma strašne nudila. Moc som nepochopila potrebu pre niektoré Almine kapitoly a nemohla som sa dočkať až knihu dočítam (a nie z toho dobrého dôvodu). Ale na konci bola kniha znovu úžasná. Cez slzy som nič nevidela. Niektoré časti boli naozaj krásne, hlboko a citlivo napísané.

Dokončiť tút knihu ma stálo kopec námahy. Ale som rada že som si ju prečítala.

Sparkling
18.12.2017 4 z 5

Jedna z mála knih, která mě rozplakala. Přestože si myslím, že autorka hraje (trochu lacině) na vybuzení čtenářovy sentimentality, moje hodnocení ukazuje, že jí to vychází.

parvitas
17.10.2017 4 z 5

Skvelý príbeh. Prepletený až tak, že som rozmýšľala, a to som už mala prečítanú dobrú polovicu, či sa nejako vôbec vyrieši.
Viete, čo mi to pripomínalo? Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko od Foera. Nebol to až taký wau efekt ako pri Foerovi, lebo som knihu čítala s prestávkami a riešila niečo, čo ma odpútavalo od deja, tak som sa 100% nesústredila. Ale bolo to fajn. Páčila sa mi grafická úprava, aj viditeľné delenie textu štýlom, ktorý odzrkadľoval každú postavu. Páčili sa mi retrospektívne momentky, kde sa spomínala doba zo začiatku 2. sv. vojny, židovstvo a Alma. A zároveň som zbožňovala pátranie mladučkej Almy po svojej dávnej menovkyni, jej bráško, ktorý hľadal svoj zmysel života v Bohu, a aj myšlienkové pochody starého pána, ktorý celý život opodiaľ sledoval život svojho syna. A áno, samozrejme aj osudy tajomnej knihy Dejiny lásky. Tvorili ju poetické opisy rôznych „dôb” v dejinách ľudstva a lásky všeobecne, vymyslené spôsoby, akým sa ľudské bytosti k sebe snažili priblížiť. Nie, nebolo to nič skazené, práve naopak, veľmi lyricky opísané a krásne. Keby som však začala citovať, tak sem prepíšem 3/4 knihy . Takže, ak máte chuť na niečo pokojné a láskavé, skúste za začítať do Dejín lásky. Keď nájdete kapitoly, čo nepatria k hlavnému príbehu, zastavte sa a vychutnajte si ich. O mužovi zo skla, o dobe mlčania, alebo: City nie sú také staré ako čas, a tak podobne...

fonkiaz
26.07.2017 5 z 5

Krásná kniha..

tweed
13.04.2017 4 z 5

Kniha, kdy na konci listujete prázdnými listy a říkáte si → PROČ-MI-TO-DĚLÁŠ? KDE-JE-TEN-VÝZNAM? CO-JSI-MI-TÍM-CHTĚLA-ŘÍCT?
Musela jsem se na chvíli vydýchat a říct si: "To je v pořádku Evičko, život taky nemá význam."
Ovšem: Kniha není život!
Pojďme raději zpátky na začátek. Od prvních slov jsem Dějiny lásky milovala. Nejen knihu hlavní, ale také stejnojmennou knihu, o které se uvnitř tak trochu píše. Může, prosím, Krauss vydat tuto knihu z knihy samostatně? Milovala jsem každou mini kapitolu! O gestech, o lidech ze skla, o písku. Krása! Vydání takové knihy bych považovala za životní a naprosto kultovní záležitost. Ovšem také z knihy hlavní jsem si vypsala enormní množství úryvků a citací. Zkrátka - pokud se rozhodnete začít číst, čeká vás velká nádhera! A také spousta zvláštně provázaných postav. Doporučuji si kreslit pavouka nebo číst na čtečce, já musela neustále lovit v paměti - nebyl náhodou tento pán ze strany 120 i na straně 10? A pokud ano, v jaké souvislosti? Miliony otázek. V průběhu čtení, na konci čtení a ne vždy v úplně pozitivním slova smyslu.Poslední část knihy ve mě svými nahodilostmi a možná i nesmyslnostmi velkou část lásky zabila.
Příběh nakonec hodnotím za 3 - jako dobrý.
Ovšem všechno ostatní na 5 minimálně - dostáváme krásný průměr 4, dávám tedy 4. Ale trochu se zlobím! Celou dobu jsem čekala, že se s knížkou rozejdeme jako nové nejlepší kamarádky.

Každopádně po další knize od Krauss sáhnu zcela určitě.
I kdyby to mělo být jen kvůli tomu stylu psaní.

Taťka Hraboš
31.03.2017 5 z 5

Něco úplně jiného, než jsem čekal - hlavně jsem nepředpokládal, že hlavním hrdinou knihy s takovým názvem může být, když to řeknu nehezky, stařec nad hrobem. Přesto jsem z této knížky nadšený. Je to krásný příběh o nenaplněné lásce a životních ztrátách, navzdory tomu ale ani trochu nepůsobí depresivně. A postava Lea Gurského i obě dvě další hlavní, pro změnu dětské, postavy mi doslova učarovaly. Příběh sám je pak jako napínavá detektivka (i když se přiznám, že některé detaily mi stále zůstaly trochu nejasné).

Špínobubla
25.09.2016 5 z 5

Není to lehké čtení, vyžaduje se soustředit kvůli změnám v čase /více hrdinů, atd., ale kniha se mi opravdu hodně líbila. Vlastně to pro mě bylo obrovské překvapení, jak mne kniha nadchla a jak silný pocit ve mně zanechala. Bylo zde pár opravdu moc pěkných nápadů a závěr je vynikající. Ztotožňuji se s názorem odejana, ta to trefila přesně.

Dorrinka
27.04.2016 5 z 5

Běžně moc ráda píšu komentáře květnatě a podrobně. Ale tady to nejde. Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Tečka.

fruitbueno
14.04.2015 3 z 5

Pořádně zamotaný příběh, který, ač působivý, si ke mně až tak silnou cestičku dojmů a emocí neprošlapal. Velký problém mi dělaly jednotlivé pasáže, promluvy a vyprávění různých postav, které jsem od sebe měla problém rozlišit. A ještě jedna věc mi vadila: autorka povýšila spojku ALE na funkci vět. Ne, že bych tuto pěknou českou spojku neměla ráda. Ale. Mi to vadilo. Děsně!

kmihomolka
18.03.2015 5 z 5

Ta obálka je hrozná,ale příběh je skvělý a závěr geniální. Knihu jsem měla půjčenou z knihovny, ale koupím si ji.Tuhle prostě musím mít ve své knihovničce!

Leusee
11.03.2015 4 z 5

Ze začátku jsem měla docela problém držet s knihou krok. Zamotávala jsem se a vlastně jsem nevěděla, čí příběh to čtu. Ale od půlky jsem se už začala orientovat. Nicméně si knihu raději přečtu zanedlouho znovu. Je nutné při čtení dávat maximání pozornost.
Jinak se mi kniha vážně líbila a konec byl moc dojemný.

marvan00
03.02.2015 2 z 5

Prvotina Nicole Kraussové byla místy k neučtení. Zápletka uměle vykonstruovaná, text plný podivně šroubovaných vět, které se snaží předstírat cosi hlubokomyslného. V mnoha ohledech produkt typický pro americké literární workshopy. Ambiciózní až běda. Opravdu by tohle někdo vydal, pokud by Kraussová nebyla rovněž ženou populárního spisovatele Foera?

SladkaK
14.10.2014 5 z 5

Bavilo me skladat kousky dilku pribehu dohromady tak moc, ze bych to chtela cist znovu a znovu stale dokola. Skvely pribeh podany tim nejzajimavejsim zpusobem.

Jillina
25.02.2014 5 z 5

Kniha se mi hrozně moc líbila, krásně napsaný příběh, nic laciného, velmi dojemné a čtivé. Moje recenze: http://psaniocteni.blogspot.cz/2014/02/dejiny-lasky-nicole-kraussove.html

Vikina333
29.03.2013 3 z 5

Nebyla to špatná kniha, jen jsem měla větší očekávání..Trochu pocit, že se knížka chce tvářit intelektuálně.. Závěr mi přišel, že se dal předvídat.. Mno za přečtení stojí, ale že by mi přišla extra dojemná, to zas ne..

Eli.s
23.10.2012 4 z 5

Důmyslný labyrint vzpomínek, představ i životů, odkud si nakonec svojí cestu najde každý čtenář sám. Velice působivá kniha, která rozhodně stojí nejen za přečtení, ale také k zamyšlení.

odejana
07.02.2012 5 z 5

Krásná kniha - zápletkové puzzle, které se hezky skládá dohromady a přitom je celé o lásce, ale úplně jinak, než jak ji na nás chrlí média. Alma = láska. Nadchly mě některé pasáže: o době mlčení, o době skleněné, o době provázkové. Jak se zrodily city. AŤ ŽIJE LEO GURSKY!!!

kniholka
07.12.2011 5 z 5

Stačí se neztratit v příběhu a knížku si maximálně užít. Rozhodně doporučuji přečíst a sem tam se nad příběhem zamyslet, je to úžasná kniha.