Dějiny křesťanství – úvod

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Autorem tohoto nového velkého úvodu do dějin křesťanství je jeden z předních světových teologů, tvůrce řady tematických příruček a sborníků, které se následně staly bestsellery. Kromě přehledu samotného západního vývoje tohoto náboženství text poskytuje celkový souhrn související problematiky týkající se Asie, Latinské Ameriky a Afriky. Časový rozsah dvou tisíciletí a kombinace teologického, historického a kulturního hlediska umožňuje sledovat vývoj všech tří větví křesťanství, katolictví, protestantství a pravoslaví, a umístit vztah k židovství do kontextu. Vliv křesťanství v dějinách je zkoumán jak v ohledu vůči jednotlivci, společnosti, politice a intelektuálnímu myšlení, tak i například umění, architektuře a přírodním vědám. Pro větší přehlednost je materiál organizačně členěn do celistvých dějinných období. Přístupný text je určený zejména pro studenty, kteří nemají žádnou nebo jen povšechnou znalost teologie a jejích dějin....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/232478/big_dejiny-krestanstvi-uvod-HFj-232478.png 4.58
Žánr:
Duchovní literatura, Náboženství

Vydáno: , Volvox Globator
Originální název:

Christian history – An introduction, 2013


více info...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Dějiny křesťanství – úvod

thorir
30.07.2019

Člověk nemusí být věřící, natož křesťan, aby si chtěl a měl přečíst tyto stručné dějiny nejvýznamnějšího ze světových náboženství. Náboženství, které tolik formovalo kontinent a civilizaci, které jsme součástí. Autor stručně popisuje nejdůležitější milníky a události spojené s vývojem víry a dogmatu, šíření křesťanství, rozkolů a herezí. Věnuje se historicky důležitým dějinným postavám a jejich přínosu. Vysvětluje ranně křesťanské dogmatické spory (Ariánství, povaha víry, povaha církve), což je mimochodem nesmírně zajímavé téma, již jen sledovat jak vážné tehdy probíhali diskuze nad zdánlivě nepodstatnými detaily ortodoxie je poměrně obohacující. Kniha je čtivá, rozdělená do poměrně krátkých kapitol, věnujících se jednotlivým tématům, vše je seřazeno chronologicky, byť je celkem pohodlně možné vracet se k jednotlivým tématům pro připomenutí a oživění kontextu. Jednotlivé kapitolky se dají číst i zcela samostatně (na což autor upozorňuje v úvodu a dávám mu tímto za pravdu). Daní za to je občasné opakování již jednou zmíněných faktů. Ale proto, že jde o „úvod do dějin křesťanství“ a tedy je předpoklad, že knihu budou číst spíš laici, toto občasné opakování neškodí, spíš naopak. Je to populárně naučná kniha, věnující se obrovskému množství souvisejících témat. Škoda, že některé z populárního pohledu velmi podstatné oblasti autor doslova přeskakuje, nebo se jich dotýká jen velmi zlehka, jmenovitě křížové výpravy, kacířství, inkvizici, čarodějnice. Jasně, lze namítnout, že z pohledu 2000 tisíc let křesťanství jsou to marginální záležitosti, přesto, reputaci církve (církví) v očích dnešní veřejnosti poškodili (a nadále poškozují a slouží jako pověstná „hůl“ na psa) natolik, že by stálo za to věnovat jim v této popularizační práci víc než jen několik zmínek. Kniha je to přesto nesmírně zajímavá a obohacující, doporučuji.

blackholesun32
19.11.2016

Úvod - co více čekat. Stručné, jasné, kapitolky jsou krátké, docela dobře se to čte, ale asi jsem čekal trochu více. Navíc jsem objevil sem tam nějakou faktickou chybu. Docela mě bavilo vždy nějaké představení teologické teorie jako stěžejní a následně její rozcupování, jakoby si kniha tak trochu protiřečila. Ale na úvod dobrý, ne že ne.