Dějiny kolonizací

Dějiny kolonizací https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38087/bmid_dejiny-kolonizaci-X0r-38087.jpg 4 16 3

Podtitul: Od dobývání po nezávislost 13.-20. století Ferro se zabývá všemi koloniálními praktikami Evropanů, ale i kolonizací arabskou, tureckou či japonskou a snaží se nalézt jejich společné body i rozdíly.

Literatura naučná , Historie

Vydáno: , NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Histoire des colonisations. Des conquêtes aux indépendances XIIIe-XXe siècle , 1994

Sisi11
Sisi11
22.10.2018 4 z 5

Kniha pojednává o dějinách kolonizací, k této ilustraci vybírá nikoliv nahodile, ale velmi účelně, tu kterou událost/situaci/válku/spor a díky tomu vzniká krásný kontext dané oblasti, soupeřících stran, počátcích konfliktu a pak konflikt samotný se svými důsledky apod. Téma samo by vydalo na tisícistránkovou publikaci, ale v tomto formátu se člověk lépe orientuje, neztrácí a nezapomíná fakta, která se dočetl.

Jedná se tedy skutečně o dějiny kolonizací popsané v jejich počátcích, proměnách a důsledcích. Oceňuji nespletitost díla, zároveň orientaci na související oblasti, které kolonialismus společnosti vštípil - a to všechno v kontextu konkrétní koloniální državy.

Y2T
Y2T
18.06.2017 2 z 5

Na knihu jsem se velmi těšil, protože je na téma, které mě velmi zajimá. Bohužel jako celek mě spíše dost zklamala. Kniha má velmi široký záběr, což vede k tomu, že u ničeho se nejde do hloubky. Navíc na mě působila značně selektivně, dojmem, že autor tahá nahodile z rukávu různé neozdrojovaná tvrzení a z nich si staví obraz, jaký se mu hodí.

Poněkud příliž se věnuje Alžírsku a francouzským koloniím vůbec.

Akana
Akana
11.12.2011 4 z 5

Vyčerpávající a mnohoúhelný rozbor fenoménu, který stále ovlivňuje a dlouho ještě ovlivňovat bude dění ve světě. Je to asi moje pohodlnost, ale osobně mám radši chronologicky spořádanější výklad, i tak je to ale hodně poučné čtení. Snad jen na těch pasážích o Alžírsku se až příliš projevuje autorova národnost. Počítá v nich u čtenáře se znalostmi faktů, které se dají předpokládat u Francouzů, pro mě ale byly přinejmenším nepřehledné.

kolonizace koloniální válka kolonie kolonialismus imperialismus

Marc Ferro
francouzská, 1924 - 2021