Dějiny impéria: Sláva a pád ruských říší

Dějiny impéria: Sláva a pád ruských říší https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120802/bmid_dejiny-imperia-slava-a-pad-ruskych--U3k-120802.jpg 4 3 2

Vznik, zánik a obnova mocných říší v průběhu ruských dějin (Kyjevská Rus, Moskevský stát, romanovské a sovětské Rusko). Zdroje a charakter ruského imperialismu. Autor se věnuje nejslavnějším epochám ruských dějin. Hledá vnější i vnitřní zdroje a kořeny ruského imperiálního rozmachu. Zamýšlí se nad schopnostmi národa, který dokázal mnohokrát v průběhu svých dějin obnovit své mocenské postavení a rozhodujícím způsobem ovlivňovat evropské i světové dějiny. Britský historik sleduje střídání impérií v ruských dějinách, aby našel odpověď na základní otázku: odkud se bere ta podivná životaschopnost ruského imperialismu? Všímá si složitého přediva vzájemného působení přírodních podmínek a způsobu života obyvatelstva nejrůznějšího národního původu – způsobu obživy, hospodaření, sídlení i stěhování, až k zvyklostem, sklonům, schopnostem, lepším i horším stránkám ruské mentality (s její podivnou kombinací pasivity a divoké energie, a především pověstnou nezdolností). Pod tímto zorným úhlem analyzuje i vývoj Ruska po rozpadu sovětského impéria, jeho ekonomické, politické a společenské problémy a uvažuje o předpokladech pro blízké či vzdálenější obnovení ruského velmocenského postavení.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Beta-Dobrovský , Ševčík (Plzeň)

Russia’s Empires: Their Rise and Fall from Prehistory to Putin , 2006

poostmen
07.02.2017 5 z 5

Přes pár faktografických chybiček se jedná o mistrovskou syntézu ruských dějin od počátku do současnosti. Autor živou a srozumitelnou formou vykládá smysl ruských dějin s pochopením mentality ruského národa.

Akana
22.08.2012 2 z 5

Na knihy o historii z nakladatelství Beta pozor! Tohle byla moje tuším třetí zkušenost a znovu dost otřesná. Těžko se rozlišuje, jestli na ní má větší podíl tradičně odfláknutá ediční práce (překlad, překlepy) nebo autor sám. Ten ale bez viny určitě není. Hlavně z úvodní části popisující stručně nejstarší ruské dějiny jsem nabyl dojmu, že jeho znalosti z téhle oblasti jsou na úrovni čerstvého absolventa ZŠ (příklad za všechny: "S rozvojem zemědělství a řemesel se zvětšovala i velikost sídel. Některá z nich dosáhla značné velikosti." K takovému závěru se dopídit, to muselo dát práci...). Jak se přesunuje k novějším dějinám, trochu se to zlepšuje a zdá se, že v těch už si je jistější. Stejně ale působí podivně, když v oddíle věnovaném SSSR musí překladatel každou chvíli opravovat evidentní omyly v poznámkách pod čarou. Nechce se mi věřit, že pan Philip Longworth je skutečně univerzitním profesorem a odborníkem na danou problematiku. Příště už si opravdu rozmyslím, než začnu číst něco z Bety, ať bude téma sebevíc atraktivní.

Rusko ruské dějiny

Autorovy knížky