Dějiny astronomie

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dějiny astronomie jsou mnohem více než jen historií jednoho vědeckého oboru. Astronomie je zrcadlem vývoje kultury, které nám poskytuje vhled do myšlení a ideálů každé doby. Tato úchvatná kniha v sobě zahrnuje živý a barvitý výklad vývoje tohoto vědeckého oboru, vyprávěný na základě životních příběhů jeho protagonistů. Časová linie sahá od starodávných astronomických staveb až po současné antény namířené k možným vzdáleným civilizacím. Dějiny astronomie jsou odrazem historie lidstva. Kdyby tomu tak nebylo, proč bychom klenbu nad našimi hlavami nazývali nebem a osídlovali je božstvy Slunce, Měsíce a planet? Proč bychom mezi hvězdami hledali dávnověké legendy a jejich hrdiny ztělesňovali v podobě souhvězdí? Proč se lidé všech civilizací domnívají, že hvězdy ovlivňují jejich životy? Naši předkové budovali hvězdám monumentální památníky, k nimž patří třeba kamenné kruhy Stonehenge a velechrámy pyramid. Dění na obloze pohánělo naše náboženství a naši kulturu po nespočetná tisíciletí. Počínaje starými Řeky se lidé snažili pochopit uspořádání vesmíru. Obíhá Slunce kolem Země, nebo naopak Země kolem Slunce? Čím ve skutečnosti jsou hrůzu vzbuzující komety? Jak velký vesmír je? Během staletí a tisíciletí astronomové rozkryli skutečnou povahu vesmíru. S každým krokem poznání ztrácela naše planeta z kosmického hlediska na velikosti a na významu; tato změna vnímání stavěla astronomy do konfliktu s filosofy a kněžími. Nakonec jsme dospěli ke zcela pokořujícímu pohledu: Země je průměrná planeta obíhající kolem hvězdy ve středním věku v ničím pozoruhodné galaxii. Přesto máme důvod k hrdosti: na naší planetě se vyvinul život, který je schopen hledět do vesmíru – a ptát se, co to všechno znamená. Předmluva Arthur C. Clarke...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/96532/dejiny-astronomie-yPq-96532.jpg 4.73
Žánr
Literatura naučná, Vesmír
Vydáno, Knižní klub
Orig. název

The History of Astronomy, 2009

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Dějiny astronomie

LordByron
19. května

Nechápem, že som prvý co komentuje :) . Úžasná knižka a jedna z mojich najobľúbenejších v detstve. Milión raz som ju čítal a furt sa k nej vraciam. Co ma najviac fascinuje je to ako takmer všetko čo sa pokladali tak dlho za tak zjavne fakty sa nakoniec vyvráti.. A pritom to tak často (vzhľadom k úrovni vtedajších poznatkov) boli úplne logické a rozumne postoje.. Napríklad Tycho mal úplne rozumný dôvod predpokladať, že ak sa pri pohľade zo Zeme nemení poloha hviezd tak sa zjavne Zem asi nepohybuje..Bola tam samozrejme ta možnosť, že je Zem naozaj až tak ďaleko od hviezd a ze sú hviezdy naozaj tak obrovské, že ich aj tak vidíme. Ale ako pravdepodobné sa to asi tak mohlo zdať, že su tisíckrát väčšie než naša planéta? A predsa to tak bolo (ako sme až o stáročia ozaj zistili).. Po Keplera sme ešte verili, že najrýchlejšie sa pohybujú planéty najvzdialenejsie.. Atď.. Ten postupný vývoj od Aristarcha po Newtona a ako človek opatrne sleduje to postupne skladanie mozaiky - no bolo to úchvatné. Hneď potom ste oveľa skeptickejsi k tak zjavným faktom dnešnej doby ako Veľký tresk apod apod.. Skvelo napísaná knižka.
Pravda občas som mal dojem, že ju písali len tak pre srandu s par kamarátmi a ze tak neprestajne citujú dvoch troch známych :) . Ale veľmi ma to bavilo.

Štítky

astronomie

Autoři knihy

Heather Couper
anglická, 1949
Nigel Henbest
anglická, 1951

Kniha Dějiny astronomie je v

Přečtených5x
Knihotéce8x
dalších seznamech2x