Dej mi své jméno

Dej mi své jméno https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/374388/bmid_dej-mi-sve-jmeno-QHc-374388.jpg 4 983 251

Dej mi své jméno série

Příběh nečekané a silné lásky mezi dospívajícím Eliem a o pár let starším Oliverem, odehrávající se ve vile na jednom útesu italské Riviéry. Ani jeden z nich není na následky vzájemné přitažlivosti připraven, oba proto nejdřív předstírají lhostejnost. Jenže v průběhu následujících neklidných letních dnů jejich vášeň nesená neúprosnými proudy posedlosti, strachu, fascinace a touhy vzrůstá a oba mladíci začínají opatrně prozkoumávat své pocity. V hloubi jejich duší se zrodí láska trvající šest týdnů a přinese jim zkušenost, která je poznamená na zbytek života. Ti dva totiž na Riviéře a během jednoho dusného večera v Římě objeví něco, co možná už nikdy znovu nenajdou: naprostou důvěrnost. André Aciman zachycuje ve své upřímné, nesentimentální a srdcervoucí elegii na lidskou vášeň psychologické manévry doprovázející přitažlivost tak bravurně jako málokdo. Román Dej mi své jméno se čtenářem nezachází v rukavičkách, nedělá si žádné iluze a je zcela nezapomenutelný.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro děti a mládež

Vydáno: , #booklab

Call Me by Your Name , 2007

Francesca14
15.02.2019 4 z 5

Po knížce bych asi nesáhla, kdybych nejdřív neviděla film, který mě bavil a hlavně se mi líbil styl, kterým byl natočený, tak jsem si říkala, že nějak podobně by mohl být příběh i napsaný. Četla jsem ho v originále a rozhodně nezklamal. Byly tam sice někde uprostřed určité části, kdy už mě to moc nebavilo, protože se tam vlastně nic moc neděje, kniha je hlavně o pocitech, myšlenkách a atmosféře. Tohle všechno je tam ale popsáno velmi dobře. Léto v Itálii a to, co se vytvoří mezi Eliem a Oliverem je živé a neuvěřitelně upřímné. Všechny pocity tam jsou až brutálně otevřené a krásně zachycené, stejně jako spousta zajímavých myšlenek. Čtení jsem si užila a určitě se ke knize za nějaký čas vrátím, abych tam našla ty věci, které mi při prvním čtení unikly.

Mathiel
13.02.2019 2 z 5

Mně osobně se kniha moc nelíbila. Těšila jsem se na ni, ale nesedl mi autorův styl psaní. Jediné, co bych na knize vyzdvihla, je poslední kapitola a také to, jak sugestivně Aciman dokázal vystihnout atmosféru onoho léta v Itálii.

SpiritErised
11.02.2019 2 z 5

Knihu jsem četla v originále.
Zpusob jakým je napsaná se mi velice líbil. Acimov si se slovy krásně hraje, vše zní velice líbezně a poeticky.
To je jediný duvod, proč knize dávám dvě hvězdičky.
Elia jsem nemohla vystát. Byly chvíle, kdy jsem si říkala, co to sakra čtu. Na to, jak je kniha krátká jsem ji četla strašně dlouho, protože se mi do jejího čtení vubec nechtělo.
Jsem na sebe hrdá, že jsem ji dočetla a velice ráda ji pošlu někam dál. Vracet se k ní nehodlám.

makynka911
11.02.2019 4 z 5

Musela jsem si nechat pár hodin odstup, než knihu zhodnotím. Na začátku jsem to chtěla vzdát, na prvních stranách nebylo nic poutavého a já se musela přemlouvat k dalšímu čtení. Ale pak jsem knize propadla.
Příběh je krásný, nádherně popisuje Itálii, mnohdy se mi zdálo, že jsem právě tam. Co však bylo nejkrásnější, tak určitě popis letní lásky kterou Elio s Oliverem prožívali. Zatím jsem nečetla knihu, kde by byla sexualita takto vyprávěna a propírána, ale vůbec mi to nevadilo. To co ti dva mezi sebou měli bylo prostě nádherné. Také mě překvapil konec knihy a docela se těším, jestli bude i pokračování :)

Turtleee
07.02.2019 4 z 5

Krásná kniha, má duši a nějaké "poslání"

Michelle95
05.02.2019 4 z 5

Když jsem knihu dostala do rukou, tak jsem byla hodně zdrženlivá. Nechtěla jsem ten příběh znát, protože jsem už znala jistou obscénní část a i přesto, že mi všichni tvrdli, že to vážně stojí za to, tak jsem byla zdrženlivá. Nicméně, do knihy jsem se zabořila a no... zamilovala jsem se. Zamilovala jsem se do letní Itálie. Zamilovala jsem se do Olivera a jeho břitkého jazyka, kdy řekl vždy přesně to správné, ostré a inteligentní. Pro mě to byla vážně velmi inteligentní četba. Ano, jsou zde scény, z kterých jsem třeštila oči, ale to je dnešní dobou. Naopak jsem naprosto potěšená přístupem autora k otevřenému projevu o sexualitě. Bylo to podle mě odvážné, ale prostě dobré. Na to jak jsme pokročilá doba vzhledem ke středověku, jsme právě v tomhle naopak totálně uťápnutý. Lidé se čím dál víc uzavírají a tohle téma není pro každého. Abych to shrnula... jsem naprosto nadšená. Kniha mi dala nespočet vět, nad kterými jsem se pozastavila a vychutnávala si skladbu slov. Některé jsem si i zapsala, protože v jednoduchosti obsahovali inteligenci. Příběh se mi líbil a rozhodně jsem ráda, že jsem tomu nakonec šanci dala!!

ajla5
05.02.2019 4 z 5

Nalákal mě film. Bylo to trochu jiné, ale rozhodně krásné. Čistá touha na papíru.

Sharona73
01.02.2019 5 z 5

Normalne tento zanr nectu, ale kniha me mile prekvapila. Vyjmecne se povedl i film.

Iamdreamer
18.01.2019 5 z 5

Táto kniha je poézia sama o sebe. Pri jej čítaní som bola 17 ročný chalan v Taliansku ktorý si nie je celkom istý svojimi pocitmi(orientáciou). Vážne sila, dlho som predýchavala a potom film, vďaka úžasným hereckým výkonom a teraz anglický originál. Neskutočne sa teším na pokračovanie.
LATER!

andrii24
12.01.2019

... na pět písmen. ROMEO. Stojíš za slovem, závisíš na pouhém "ANO." Když jeden objevuje, opěvuje druhého. Jen a jen pro to krátké zachvění srdce, do kterého ti vlétne... poetická nábojnice s nejkřehčím citem. Odbourá /po/tíže zemské. Rozezní doteky v tóniny nebeské. Očarovaní smrtelníci, kteří jste zabloudili do zátočiny blízkosti něžné, nechejte proudit celým tělem. Koncert lásky, míry, mezí neznalé, v nejniternější podobě. Láska jako intimní krajinka. Estetická, intelektuální, symfonická pavučinka. Melodie erotického zátiší. Ochutnej, pij ze mě. Nektar božstev. Tu lahodnou, prchavou bohatost extáze těl.

wildXchos
11.01.2019 5 z 5

V téhle knize je tolik lásky a touhy. Ještě jsem nečetl nic podobného. Příběh je nádherný a přitom tak smutný. Úplně jsem při čtení cítil to, co Elio.

Terez9119
08.01.2019 3 z 5

Já nevím...film jsem si zamilovala, byl křehký, něžný, nádherný. Ale příběh vyprávěný Eliem... Nevím, prostě jsem se do něj nemohla dostatečně vcítit, jeho chování jsem často vůbec nechápala. Film si znovu pustím, po knize už nesáhnu.

Emily82
06.01.2019 5 z 5

Tato kniha mne velmi překvapila. Výborným jazykem obsáhla tolik citu, vzrušení a vášně, touhy, očekávání, radosti a bolesti, zklamání i důvěrnosti. A to v lásce tak překvapivé, že jsem byla sama dojata jak mne to vzalo u srdce.

Fee*
06.01.2019 5 z 5

Úchvatné dílo o milování, vzájemné přitažlivosti, vášni, důvěře a duševním splynutí. Nevzpomínám si, kdy naposledy jsem četla o tak silném poutu mezi dvěma lidmi. Nádherné, dojemné, vášnivé a pro mě nezapomenutelné.

Katiex2
06.01.2019 1 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila, ale musím říct že to bylo naprosté utrpení .... Kniha mi absolutně nesedna, styl kterým je napsaná mi přijde zdlouhavý a nudný. Kdyby to byla novela která má 100 stránek možná by se to dalo vydržet a příběh by trochu lépe plynul. Několikrát jsem měla chuť čtení prostě vzdát, ale bylo by mi líto nedočtené knihy. Nejhorší pro mě byla druhá část knihy která byla nejnudnější. Čekala jsem od této knihy něco jiného, rozhodně ne pozérství, zdlouhavé pasáže o ničem, nebo "roztomilý" popis o tom kdy si milenci před sebou dojdou na záchod a ještě zkoumají "tajemství" toho druhého.
Abych nepsala jen samá negativa, líbila se mi postava Vimini a popis letní italské krajiny.

izfnp
03.01.2019 5 z 5

Nádherne horskosladký, poetický i realistický zážitok. Emočne i umelecky vyspelá kniha na hranici lyriky. Na príbeh nazeráme očami citlivého rozprávača, s ktorým prežívame jeho zmätok, túžbu i zvedavosť, chápeme bôľnu extázu prvej lásky i jeho rodiacu sa sexualitu idúcu za hranicu pohlavia. Eliovo rozprávanie je sebestredné, avšak úprimné, pochopiteľné a omamné. Autorovi sa zároveň prirodzene darí sprostredkovať genius loci talianskeho vidieka. Nie je to kniha pre každého, nie je dynamická, nie je o veľkolepých zážitkoch. Je o pocitoch, atmosfére, okamihoch. Užije si ju najmä vnímavý čitateľ, ktorý sa rád nechá uniesť kultúrou, umením a emóciami. Čo sa mi však páčilo najviac, je idea, pocit: že život je o zážitkoch, slepej odvahe, vedení a sebapoznávaní; je plný otázok, chutí a krásy; raní, miluje i odpúšťa...

alibaba72
03.01.2019 2 z 5

Tak jsem to dočetl a chvíli mně to trvalo. Kniha je na můj vkus velmi zdlouhavá (a to říká někdo kdo má rád Mrtvé duše od Gogola), příběh je trošku zajímavý, líbila se mně atmosféra Itálie, ale už se k této knize rozhodně vracet nebudu.

BlueTer
29.12.2018 5 z 5

Dlouho jsem po dočtení musela přemýšlet, jak bych slovně knihu ohodnotila. Postupně jsem přišla na to, že zřejmě nemám slov.
První jsem viděla film, který ještě v té době neměl titulky takže jsem se musela spoléhat na to, jak to vycítím a když jsem poté přišla na to, že je to podle knížky, hned jsem si ji musela přečíst!

Kniha je (pro mě) velmi čtivá, nehledejte v ní zdlouhavé dialogy. Kniha je nabitá intelektuálním klábosením. Elio je velmi chytrý, hovoří několika jazyky a celou dobu uvažuje, jestli Olivera chce nebo ne. Jestli je to jen touha objevovat, nebo to je vážné. Oliver zase nechce dělat problémy, a tak se půlku knihy vlastně jen oťukávají. Pak ale přijdou na to, že mezi sebou mají něco víc než jen letní románek. Všechno je to podáváno realisticky až naturalisticky a dodává to na autentičnosti toho, že to vypráví teenager.

Kniha mě opravdu zasáhla. A napsat tak "krátký" komentář mi opravdu zajistilo krušné chvíle. Závěr knihy mě velice překvapil a dojal, snad jen můžu dodat, že autor potvrdil na svém Twitteru pokračování. Není to kniha jen o hledání, lásce a sexu. Je to také o tom, jak to vnímá mladý člověk, zda-li tento krok jde vzít zpátky a jestli na něj někdy zapomene. A obal knihy je jen bonus. Opravdu neskutečný příběh o lásce, obětování a objevování

Doporučuju!!! :)

Prey
27.12.2018 3 z 5

Těžko tohle hodnotit. Je to kniha trochu opitá sama sebou a intelektuálním pozérstvím. I popsaná posedlost je natahovaná tak nějak snobsky. Hogo fogo první velká láska. :-) Jenže jsou tam věty, kdy to stejně tne do živého, kdy je to až bolestně výstižné. Když tedy čtenář vydrží... Takže hodnocení tomu musí odpovídat, přestože adorované filmové zpracování jsem nedokoukal. Lepší tři hvězdičky. (Čteno v překladu Lucie Podhorné.)

LeDock
26.12.2018 2 z 5

Bože, to bolo úmorné! 230 strán temer bez deja. Polovica knihy o tom ako sa hlavný hrdina chce nechať pretiahnuť, potom pár strán o tom ako sa konečne nechá pretiahnuť a zvyšok viac-menej o tom ako sa aj chce ešte nechať pretiahnuť, ale vlastne nevie či sa chce ešte nechať pretiahnuť, no nakoniec sa ešte nechá pretiahnuť. A to na 230 stranách! Dvestotridsať! Skoro žiadny dej! Teda, ak nebudeme za dej počítať tú časť, kde sa ústredná postava vyserie pred svojím milencom, pretože „naše telá pred sebou nebudú mať tajomstvá“. A ja som tomu ešte aj vďačný, lebo aspoň sa tam niečo konečne deje – síce hovno (doslova), ale chvalabohu i za to! A to nás, po tomto predčasnom vrchole, ešte vždy čaká ďalších 70 strán zdanlivo nekonečnej nudy... Mať to, čo i len, o desať strán viac a môj prirodzený liberalizmus sa rozpadne na prach a ja sa pristihnem pri organizovaní nového pochodu Aliancie za rodinu... Vydavatelia - predchádzajúcu vetu pokojne použite na obálku knihy pri jej ďalšom vydaní.