Dědina

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Lehce humorný příběh jedné současné vesnice. Hranice rozorané mezi poli i lidmi. Hospoda, malá prodejna, zabíjačky… a sám život. Nevěra a jeden nezdařený pohřeb. Nemoderní výchovné metody a rozšlápnuté kuře. Babka s dědkem srostlí jak dva stromy. Život, tady ještě stále spjatý s půdou, zvířaty a hospodařením. To všechno je Dědina, tragikomický příběh vyprávěný očima jejích obyvatel. Sedlák Josef se marně trápí, proč jeho syn Zbyňa odmítá převzít hospodářství, když je tolik co napravovat na polích zničených v družstvu. Vavirci počítají, kde by mohla ukápnout další koruna, dobrosrdečná prodavačka Maruna se snaží být s každým zadobře a řezník Láďa se dobývá pod cizí sukni a přitom řeší, jak uživit rodinu. A malá Petruna? Ta chvilku neposedí. Na pozadí lehce humorného vyprávění se před čtenářem odkrývá venkovské hemžení v nepřikrášlené nahotě. Přirozená fyzická blízkost hrdinů, jejich společná práce, jejich touha po lepším živobytí až vypočítavost jsou zdrojem věčných svárů i svázanosti a také marné snahy vyléčit minulé rány. Svižné vyprávění formanovského střihu, které však není cynické; nikoho nesoudí a co je podstatné — nenudí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366042/big_dedina-ls6-366042.jpg 3.91975
Nahrávám...

Komentáře (618)

Kniha Dědina

Jonna
16. května

Poslouchala jsem to jako audioknihu, a ta je opravdu skvělá. Nejenom zpracováním, ale i tím, že kniha je naprosto trefná. Vyrůstala jsem na vesnici, a je to jak návrat domů. :-) Doporučuji.

hradil
15. května

Přijde mi, jak kdybych se vrátil zpátky na prázdniny k babičce na vesnici, kde opravdu byl jeden malý obchůdek, kde jsme napustili vodou jednu vanu a okoupali se v ní všichni, kde jsem spadl ve slepičárně do kuřinců a babička se mi smála.

Možná proto hodnotím knihu 4*, protože mi tyto bezstarostné prázdniny chybí a připomněla mi tyto skvělé dny s prarodiči.


KačkaNik
13. května

Přesná. Perfektní. Nebudeme si nalhávat, že takhle nežijeme :)

huhuhu
12. května

Jako lingvisticky zaměřený člověk oceňuji především autorčinu práci s nářečím, pomocí kterého skvěle charakterizovala jednotlivé postavy generačně i sociálně. Jazyk jsem si prostě užívala. Co se týče obsahu, bylo to někdy až úmorné čtení, zvlášť nejdelší kapitola (o rodině prodavačky Maruny), která se dost vlekla. Při jejím čtení jsem v některých chvílích měla pocit, že čtu vlastně jen samé vesnické drby, které mě vůbec nezajímají.

Celkově to je hodně negativně zaměřený text, do této nejmenované "dědiny" na Vysočině se koncentrovaly všechny nešvary, které na venkově bezesporu najdeme (závist, pomlouvání, hamižnost...), přičemž pozitivní vlastnosti a vztahy byly v podstatě opomenuty. Jednotlivosti jsou rozhodně skvěle odpozorované a působí realisticky, jako celek to je trochu přehnané, ale asi to byl autorčin záměr, protože jinak by ty špatnosti tak nevynikly.

Každpádně zajímavý počin a jsem zvědavá na další knihy P. Dvořákové.

janina66
09. května

Vyposlechnuto jako audioknihu, sice skvěle načtenou, ale jinak pro mě absolutní fiasko.
Nic nového, co bych o životě na vesnici neznala. Nuda, závist, děti a snaha odprostit se od práce na půdě a hospodářství.

DenisaMue
28. dubna

Skvělé! Bravurně popsané prostředí a vztahy mezi lidmi, je to hodně o naší krajině, o českosti, i když je to značně idylické, protože když dneska přijedete na "dědinu", zas taková romantika to není. Vypadá to tam spíš jako ve Výměně manželek, to víme, ale to se zas netýká téhle knihy, která není reportážním románem. I tak je to místy pravdivé, nejvíc ze všeho je to ale vlastně docela milé a navzdory místu, kam je děj zasazen i svěží.

dasenka
23. dubna

První kniha od této autorky a zase něco nového, skvělé počtení- a pravdivé……. Provdala jsem se z velkého města za synka ( báječného) ze statku a přesně takhle to je ….. stále….
Několikrát jsem se i musela smát, známé hlášky typu ,, nestůj u toho okna, budou si myslet, že nemáme co na práci,,
Vřele doporučuji

lapagerie
12. dubna

Z Dědiny jsem nadšená. Jazyk vyprávění mě vůbec nerušil, prostě do příběhů patří. Žabomyší války mezi sousedy, nepovedená manželství, drby, tajnůstkaření. Taková správná česká vztahová bramboračka. Jediné, co mi dalo sem tam zabrat bylo uvědomit si, kdo zrovna vypráví a v jakém vztahu je k ostatním postavám.
Pro mě je tahle kniha sympatičtější a bližší než třeba Chirurg.

1 ...