Dědina

Dědina https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366042/bmid_dedina-ls6-366042.jpg 4 2429 689

Lehce humorný příběh jedné současné vesnice. Hranice rozorané mezi poli i lidmi. Hospoda, malá prodejna, zabíjačky… a sám život. Nevěra a jeden nezdařený pohřeb. Nemoderní výchovné metody a rozšlápnuté kuře. Babka s dědkem srostlí jak dva stromy. Život, tady ještě stále spjatý s půdou, zvířaty a hospodařením. To všechno je Dědina, tragikomický příběh vyprávěný očima jejích obyvatel. Sedlák Josef se marně trápí, proč jeho syn Zbyňa odmítá převzít hospodářství, když je tolik co napravovat na polích zničených v družstvu. Vavirci počítají, kde by mohla ukápnout další koruna, dobrosrdečná prodavačka Maruna se snaží být s každým zadobře a řezník Láďa se dobývá pod cizí sukni a přitom řeší, jak uživit rodinu. A malá Petruna? Ta chvilku neposedí. Na pozadí lehce humorného vyprávění se před čtenářem odkrývá venkovské hemžení v nepřikrášlené nahotě. Přirozená fyzická blízkost hrdinů, jejich společná práce, jejich touha po lepším živobytí až vypočítavost jsou zdrojem věčných svárů i svázanosti a také marné snahy vyléčit minulé rány. Svižné vyprávění formanovského střihu, které však není cynické; nikoho nesoudí a co je podstatné — nenudí.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host

lapagerie
lapagerie
12.04.2022 5 z 5

Z Dědiny jsem nadšená. Jazyk vyprávění mě vůbec nerušil, prostě do příběhů patří. Žabomyší války mezi sousedy, nepovedená manželství, drby, tajnůstkaření. Taková správná česká vztahová bramboračka. Jediné, co mi dalo sem tam zabrat bylo uvědomit si, kdo zrovna vypráví a v jakém vztahu je k ostatním postavám.
Pro mě je tahle kniha sympatičtější a bližší než třeba Chirurg.

Cher
Cher
10.04.2022 3 z 5

Asi jsem od knihy čekala víc. Také jsem spíše z vesnice, takže téma je mi blízké. Užití nářečí bylo pěkné. Jen mi vadil ten třetí nejdelší příběh. Občas mi to připadalo jen jako nudný popis života na dědině, viděno z několika pohledů jednotlivých členů rodiny. Kdyby části byly kratší, asi by bylo čtení zajímavější. Takhle jsem se občas ztrácela i v postavách.

Jančislava
Jančislava
07.04.2022 4 z 5

Od knihy jsem nic nečekala a tak jsem byla vcelku mile překvapená. Nejvíc mě bavila první a druhá část. Příjemné a spíše oddechové čtení.

Vlak7
Vlak7
05.04.2022 4 z 5

To se mi hodně líbilo, ačkoliv jsem měla zpočátku problém si zvyknout na to nářečí. Jako holce z dediny a narecim psanou knihu mi tedy nešlo narozum, proč kralikum říka autorka zajíci a ještě, že se pěstují. Pěstuje se flora, ne fauna.

JaninaV.
JaninaV.
01.04.2022 3 z 5

Jednotlivé příběhy nejsou provázány a ani ukončeny.....takové odpočinkové čtení s vesnickým nářečím, které mě bavilo.....

jopp
jopp
22.03.2022 4 z 5

Kniha je atraktivní pro všechny, kdo mají zkušenost s dřívejším životem na vesnici. Zdůrazňuji minulý čas, v současnosti na vesnici podle mého názoru už tolik pravých vidláků není :-)
Sama jsem strávila část dětství u babičky a dědy na vesnici. Pole, slepice, husy, prase, zabijačky. Moji prarodiče byli sice jednodušší (ve smyslu nevzdělaní, dodržující tradiční role i způsob života), ale velmi milí, srdeční a k nám vnoučatům neskutečně hodní. I když jsme něco provedli, nezlobili se dlouho. Hrozně ráda na to vzpomínám. V knize jsou vykresleny spíš ty negativní vesnické postavy, se kterými jsem se já nesetkala, ale je mi jasné, že závist a drby na vesnici kvetou, protože si tam lidi vidí až do talíře a ne každý je takový jako já, které je úplně jedno, co ostatní dělají, pokud mě to nějak negativně neovlivňuje :-)
Hodně se mi líbilo, jak autorka popisuje události z pohledu více účastníků. Krásně tím ukazuje, že každý vnímá realitu po svém a není záhodno dělat unáhlené soudy.

ppetaa27
ppetaa27
17.03.2022 3 z 5

Jakožto vidlák z vesnice jsem se nedozvěděla v podstatně nic nového, ale cítila jsem se jako doma. Po přečtení autorčiných Vran jsem čekala ale něco hlubšího. Tohle bylo takový milý povídání o životě na vesnici. Měšťák si z toho jistě vezme více.

VeruRomanská
VeruRomanská
14.03.2022 5 z 5

Tohle je jedna z nejlepších novodobých českých knih. První knihu od autorky, kterou jsem četla byl Chirurg, který má lepší hodnocení, než Dědina. Chirurg je hodně beletristický a dá se říct, že osloví vlastně téměř každého čtenáře. Přesto je za mě Dědina dílo na mnohem kvalitnější úrovni. Naprosto bravurně popsané charaktery a smýšlení předchozích generací našich rodičů, prarodičů "poznamenaných" svými kořeny z venkovského prostředí. Miluju folklor, sama jsem z vesnice a velký kus pravda v knize vidím. Kniha ale nebude pro toho, kdo takovému tématu nemá žádný vztah.

SonaH
SonaH
03.02.2022 5 z 5

Měla jsem pocit jako když se dívám na nějaký dobrý český film z vesnice. Kvalitní čtení, lehce humorné, které opět potvrzuje, že česká literatura je v rozkvětu. Nápad napsat knihu v nářečí mi přišel naprosto originální a přirozený. Chystám se na další knížky od této autorky.

Italkaaa
Italkaaa
27.01.2022 5 z 5

Tak hezky popsaný a vystižený venkov pohledem současné autorky? Klenot!

Burák
Burák
25.01.2022 5 z 5

Petra Dvořáková prostě umí vystihnout kouzlo každodennosti a vystihnout charakter postavy na pár řádcích. U Dědiny si mě navíc ještě získala tím, že díky tomu, že jsem část dětství strávila na podobné moravské vesnické vesnici, měla jsem pocit, že cestuju v čase.
Opravdu povedené! Možná někomu může vadit, že kniha nemá tak úplně děj, respektive příběh, spíš je to takové jednotlivé reportáže, které ve výsledku poskládají obraz každodenního života na vsi.
O hvězdičku navíc dávám ještě za moravské nářečí, které je autentické a nepůsobí posměšně nebo jako karikatura.

Aaloha
Aaloha
22.01.2022 2 z 5

Tak tohle mě tedy nebavilo, nudilo mě to a jsem z knihy znechucená. Postavy nesympatické, občas jsem se v nich ztrácela a nevěděla jsem hned kdo zrovna příběh vypráví. Těšila jsem se na humorné vyprávění z vesnice, ale bylo to spíš depresivní čtení. Rozhodně jsem se čtením knihy nepobavila a vlastně mi kniha ani nic nedala. Vypadá to, že na vesnici žijí jen závistiví lidé, co hrabou jen pro sebe. No nevím, znám spíš pravý opak, lidi, kteří by se pro ostatní rozdali, co si vzájemně pomáhají a nic za to nečekají. Na téhle vesnici bych rozhodně žít nechtěla.

misa.lemperova
misa.lemperova
20.01.2022 3 z 5

(SPOILER) Taková oddechovka. Nad dějem se nemusí vůbec přemýšlet, nenáročné čtení.
Pocházím z vesnice, takže jsem se dokázala do jednotlivých příběhů trochu vžít a pochopit je, chvílemi jsem poznávala své příbuzné a známé z vesnice. Například v pasáži, kdy “mladí” pořídili bábičce rychlovarnou konvici, tu ona však nechala v krabici a schovala, protože stejně raději vařila vodu na kamnech, když na to tak byla zvyklá :-)
Avšak tolik zloby, závisti a nenávisti, co v sobě postavy v knize měly, to mě až překvapilo. Nemyslím si, že se lidé z vesnice mezi sebou až tolik nesnášejí a pomlouvají, dost lidí zde psalo o “vesnických vidlácích” a že by na vesnici rozhodně žít nechtěli, když si tohle přečetli. Na můj vkus vyzněla kniha až moc pesimisticky a objevilo se zde hodně předsudků. Všichni z vesnice nejsou takoví a hlavně všichni nejsou takoví jako před 50 lety…
Celkově hodnotím knihu jako průměr, neurazí, ale nenadchne. Děj v podstatě žádný, jsou to vlastně jenom útržky z životů jednotlivých lidí z dědiny, které nijak významněji propletené nejsou.
Hovorový jazyk mi byl blízký, nářečí starších postav už tolik ne, chvílemi už mě to při čtení rozčilovalo. Ale k tématu knihy se to hodilo. Nedoporučuji milovníkům spisovné češtiny, toto by asi jen tak nepřekousli :-)
Chystám se od autorky číst ještě knihu Vrány, třeba mě nadchne víc.

emilieselden
emilieselden
20.01.2022 3 z 5

Od autorky jsem už četla Vrány a ty se mi teda líbily víc. Tohle nebylo špatné, v něčem jsem i poznala své prarodiče, rodiče a okolí. Až mi z toho bylo trochu blivno.
Výsledný dojem: všichni jdou po penězích!

petunkav
petunkav
11.01.2022 5 z 5

Po delší době jsem sáhla po české autorce a musím říct, že je to balzám na duši.
Prostě ta naše česká nátura se nezapře.
Jsem z vesnice, takže touto knihou jsem se vrátila v čase tak o třicet let.
Moc povedené, opravdu moc.

Januli
Januli
03.01.2022 3 z 5

Vzhledem k tomu, že žiju na vesnici, tak mě kniha pobavila a rozhodně jsem si u ní odpocala, protože se tady nemusí nad dějem přemýšlet. Prostě jak dny plynou.

Penicuik333
Penicuik333
26.12.2021 3 z 5

Pokud jste vyrůstali nebo někdy žili na vesnici, je tohle kniha pro vás. Tak skvěle napsanou knihu, ktera dokonale vystihuje dané prostředí a psychologii postav, jsem dávno nečetla. Neprikrasleny pohled na venkov a jeho obyvatele.

vladka321
vladka321
24.12.2021 1 z 5

Toto opravdu bylo totální sáhnutí vedle. Kniha na mě nepůsobila vůbec dobře a nedovedu si představit žít v tak nepříjemných rodinách. Jestliže opravdu něco takového existuje, potom se nedivím, že jsou lidé, kteří domov mají spojený jen s těmi nejhoršími vzpomínkami a nechtějí se vracet. Měla jsem se leknout hned, jak jsem uviděla podtitulek knihy se slovy "závist a chtíč".

dominika8192
dominika8192
19.12.2021 3 z 5

Jako jo, četlo se to příjemně a děj hezky plynul. Děj? On tam vlastně žádný nebyl. Jen psychologický rozbor vidláků, co jsou připoutaní k půdě a nehodlají se z ní hnout. Jako typický měšťák musím přiznat, že mě to velmi znepokojovalo. Taková ta zemitá drsnost a oprsklost...dost mě to sebralo, na to už nésú zvyklá. Pár vět mi i celkem vadilo, např. to Zbyňkovo "zapichat si chcu, to jo". Nevím, k téhle knize už bych se nevrátila.

kkouzlo
kkouzlo
14.12.2021 3 z 5

Četlo se mi dobře, takové oddechové... ale vadilo mi, že příběhy nejsou v podstatě vůbec provázané a chybí jim zakončení - minimálně u dvou příběhů bych ráda četla dál, ale bohužel děj skončil.