Dědička ohně

Dědička ohně https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/295649/bmid_dedicka-ohne-XcZ-295649.jpg 5 3031 464

Třetí díl bestsellerové série Skleněný trůn. Celaena přežila smrtící soutěž i srdcervoucí ztrátu, ale zaplatila za to strašnou cenu. Teď musí cestovat do neznámé země a čelit zdrcující pravdě – pravdě o svém dědictví, která by mohla její život změnit navždy. Mezitím se na obzoru shromažďují temné síly, které chtějí zotročit celý její svět. Celaena tak musí najít sílu bojovat nejen proti vlastním vnitřním démonům, ale i proti zlu, které chce král Adarlanu osvobodit a využít pro své plány. Je dědičkou ohně a popela a neskloní se před nikým.... celý text

Tereza137
Tereza137
29.10.2022 4 z 5

Tak toto byl opravdu hodně, hodně zajímavý díl. Strašně se mi líbilo, že autorka vypráví příběh i ostatních hrdinů, které jsme poznali v předešlých dílech a nevypráví pouze příběh Celeany. No, ale...

Bohužel se to ve mě pere. Nemůžu říct, že by mě ty vedlejší linky (Dorian, Chaol atd...) nebavily, ale spíše se to střídalo, ze začátku, se musím přiznat, že mě absolutně nebavila linka Maon (čarodějnice), časem se mi ale začala opravdu hodně líbit a začala mi připadat zajímavá.

To se ale zase vystřídalo s dějovou linií Doriana. Vůbec mě ta linie nebavila, měla jsem pocit, že ho tam autorka dává jen proto, aby ten příběh natáhla, protože si nemyslím, že tam některé věci byly nutné.

Avšak příběhová linie s Chaolem nebo Celeanou mě bavily opravdu vždycky.

Je zajímavé sledovat, jak se všechny ty postavy vyvíjejí a nechápu, že to stvořila jedna jediná autorka. Neuvěřitelné.

Ale za co jsem měla chuť strhnout nejvíce hvězdu (nejraději i 2) byla Celeana. Co to z ní sakra autorka udělala? Vím, že si na toto lidi poměrně stěžovali, ale že až tak? Milovala jsem Celeanu, její drzost, odvážnost a to, jaký měla humor, ale teď? Mám pocit, že je z ní úplně někdo jiný a strašně mě to štve a spíše mě lehce ta postava nudila a to mě nehorázně mrzí. Celeana se v tomto díle chová citlivě, je strašně hodná, omlouvá se za každou hloupost a věc, kterou udělá, či neudělá. Doufám, že se takto chová jen v tomto díle, jinak mě to strašně zklame, jelikož předešlé 2 díly jsem se neustále smála jejímu "drzému jazyku."

Holubicka1
Holubicka1
25.10.2022 5 z 5

Tak tohle bylo něco tak skvělého, nemá chybu. Tenhle díl je temnější,je taky akčnější a měla jsem problém se od knížky odtrhnout.Ani nevím co k tomuto dílu napsat. Je to skvělá a promyšlená série, která je díl od dílu lepší a určitě by jste ji měli dát šanci.

V tomhle díle poznáváme Celeanu v období,kdy je zlomená a neustále se obviňuje z osudu a ztrát svých milovaných. Utápí se ve svém smutku, bolesti a sebenenávisti. Stojí na životní křižovatce a musí sebrat veškerou sílu aby mohla pokračovat dál, než padne na úplné dno. Její vývoj osobnosti je fenomenální, díky svým zkušenostem je silnější, chytřejší a daleko více odhodlanější. Zároveň ale zůstává pořád tvrdohlavá, drzá a přes všechno co se jí stalo je statečná.
Rowan je intenzivní, ochranářský, starostlivý. Se Celeanou nejedná v rukavičkách a ani si nenechá od ní líbit její drzé řeči. Přes těžký začátek, kdy si šli po krku se mezi nimi rozvine přátelství. Konečně má Celeana někoho na koho se může plně spolehnout. Není mezi nimi žádné tajemství, žádné odsuzování. Zemřeli by jeden pro druhého a když spolupracují jako tým,tak jsou ohromující a vyrazí vám dech.
Dorian Havilliard si mě opět získal. V tomto díle sledujeme jak se z něj pomalu stává skutečný krále. Nemá to taky,ale vůbec jednoduché a dostává jednu ránu za druhou,kdy musí vždy sebrat sílu a znovu se postavit.
Chaol i když se to tak nemusí zdát je stále loajální, zároveň je ale ztracený a zlomený. Jeho přátelství s Dorianem je v troskách.
Aedion, je Celaeniným bratrancem a nejlepším přítelem z dětství. Vypadá, že je věrný králi,ale nic není tak jak se zdá a Aideon je odhodlaný sesadit krále Adarlanu. A když zjistí že je Aelin naživu, udělá vše proto aby práva královna Terrasenu usedla zpět na trůn.
Manon je dědička černozobého sabatu čarodějnic a vůdce Třináctky. Čarodějky mají důležitou roli v králových nejnovějších a nejtemnějších plánech.Je krvežíznivá, neústupná a není to hodná čarodějnice a přesto všechno ji zbožňuju. Její setkání a mluvení s Abraxosem jsem milovala.

SněžnáSova
SněžnáSova
24.10.2022 5 z 5

Boží, miluju to! Od knížky jsem se nemohla odtrhnout, úplně mě pohltila. Moc se mi líbilo pozorovat vývoj hlavní hrdinky a to jak vidíte děj očima vedlejších postav. To z knížky dělá nejlepší skládanku kde si říkáte: ,,aha tak takhle to bylo". Rozhodně moc doporučuju.

E.Wictoria
E.Wictoria
07.10.2022 5 z 5

Úžasná kniha, neskutečný příběh. Velice se mi líbilo plynulé přecházení mezi ději. Určitě budu v sérii pokračovat dál!

Artep071
Artep071
17.09.2022 5 z 5

Neuvěřitelné ... super , napínavé a dějově víc a víc propracované a já čtu jedním dechem a nemůžu odložit tento strhující příběh ... super

HadleysHope
HadleysHope
03.09.2022 5 z 5

Na můj vkus je tu až moc děje. Ale musel jsem se s tím vypořádat a dočíst až do samého konce. Na konci totiž čekalo překvapení.

Bryel
Bryel
30.08.2022 5 z 5

Dědičkou ohně začíná série gradovat! Děje se toho opravdu hodně, vyprávění z pohledu více postav je famózní, např. Manon mě úplně dostala.
Na scéně se konečně objevuje alfa mužská postava a překladatel mu dá jméno Jeřáb..To jako fakt? Ví vůbec, jak jeřáb vypadá? Rowan by se jistě v místní záplavě cizích jmen schoval. Každopádně to není chyba knihy jako takové.
Střet s valgy byl epický, nejen že jsme se seznámili s detailní minulostí Aelin, ale i samotný střet byl úžasný a hltala jsem každou stránku.
Tahle kniha je naprosto skvělá! Maasovka jak se patří!

Elena_Dark
Elena_Dark
10.08.2022 5 z 5

Kniha byla poutavě temná, i když měla trošku pomalejší rozjezd. Tahle kniha mi připomněla zrcadlo. Obyčejné zrcadlo, které vám ukazuje kým jste. Během čtení se tříštilo, po kousíčkách dávalo dohromady a zrcadlilo nám celý příběh. Velká poklona autorce, její svět je očividně nekonečné fantastický a bohatý.

ronnies.library
ronnies.library
27.07.2022 5 z 5

překlady jsou mým trnem v oku, co mělo za smysl přeložit Rowam Whitethorn na Jeřáb Bělotrn, nechápu. nesnižuju za to hvězdičky, jelikož to pro mě neubírá na kvalitě příběhu. každopádně tohle mi fakt vadí, nu což…zvykla jsem si. měla jsem pomalejší rozjezd, pak jsem se do čtení dost ponořila a knihu neodložila. upřímně nevím, jaký díl byl pro mě nejlepší zatím, ale rozhodně si jsem jistá, že tady se toho dělo snad nejvíc. tolik dějových linek, že jsem se pomalu ztrácela, ale víte co…nevadilo mi to. nejdřív jsem se nejvíc těšila na části Doriana a Chaola a neměla ráda části Celeany a Manon. nakonec se Manon stala mojí oblíbenkyní a Doriana jsem si trochu zprotivila. až tedy na konci jsem opět nechápala, co se stalo. ještě, že to má tolik dílů. jsem ráda, že prostřední díly nejsou u Maasové jen vycpávací.

Barabora
Barabora
26.06.2022 5 z 5

(SPOILER) To bylo prostě boží. První mě změny prostředí nesedla, ale pak... Jeřába jsem si oblíbila i když mě jeho arogance někdy opravdu štvala ale na konci se nepatrně změnil... Líbilo se mi, že jsme i když Celeana neboli Aelin odcestovala, nepřišli o to, co se děje ve Zlomuvalo. Dokonce si princ Dorian něco začal s léčitelkou Sorschou jak to ale s jejich vztahem dopadlo mě hodně překvapilo. Bohužel nemile. Chtělo se mi brečet.
Taky se tam objevili kapitoly, které byly vyhrazené čarodějnici Manon, kterou jsem si taky moc oblíbila. A jejího Abraxose.. Prostě je oba zbožňuju...
Skvělá kniha a já se těším na další díl.

Ruru
Ruru
19.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Nemám slov. Znovu skvělé. Zamilovala jsem si Jeřába a rozhodně mě zajímá víc o něm i o jeho pěti přátelích.
Bylo moc fajn, že jsme konečně dostali ucelený obraz o Aelinině minulosti, a ne jen sem tam střípky. No a Manon. Pokud jste si neoblíbili Manon, nechoďte mi na oči. Ne, ale jako vážně, kdo by si ji nezamiloval? Hromada částí této knihy mi zlomila srdce na tisíc kousíčků, ale Sorschina smrt mezi nimi jednoznačně vede. Já jsem věděla, že její vztah s Dorianem prostě nemůže dopadnout dobře, ale až tak? Ale když nad tím přemýšlím, asi mě to mrzí primárně kvůli Dorianovi. Chudák, na ženy má docela smůlu. Kdybych měla jmenovat pár dalších, byla by to smrt lady Marion, smrt Keelie (klidně se mi smějte) a poslední části s Aedionem.
Celkově byla pro mě tato kniha docela emocionální jízda, u některých částí jsem se smála jak postřelená hyena, a u dalších jsem málem brečela. Rozhodně se vrhám na další díly. :)

Knihom_olka_
Knihom_olka_
18.06.2022 5 z 5

Tenhle díl byl zase o něco lepší než ten minulý. Hrozně se mi ten příběh líbil.
Konečně tam byla spousta akce. Taky se mi líbilo, jak byla celá knha rozdělena na pohledy, takže se tam přimíchalo hodně nových postav, které jsem si zase oblíbila.
Jediné, co mi ale hrozně vadilo bylo jméno "hlavního" hrdiny. V originílní verzi se jmenuje Rowan, ale v české Jeřáb. Což mi neuvěřitelně lezlo na nervi.
Jinak Aelin se stala mou oblíbenou postavou i vzorem.
"Byla vládkyní silného lidu a mocného království. Byla dědičkou ohně a popela a před nikým se neskloní."
Kéž by bylo takových postav více.
Všechno se mi líbilo, bylo tam zase mnoho zvratů a odhalení. A ten konec? Už se nemůžu dočkat dalšího dílu.
Co říct, prostě Massová, ta nikdy nezklame.

knihomolkaMist
knihomolkaMist
28.05.2022 4 z 5

Miluju Maasovou, fakt jo. Skvělé čtení, které prostě nejde odložit! Miluju Aelin, miluju Doriana, miluju Rowana, miluju Chaola! Těším se na další díly :)

Maevie
Maevie
25.05.2022 3 z 5

Autorka každým dílem zvedá úroveň svého psaní a v tomto díle překvapí hned třemi dějovými linkami. Přesto děj trochu drhne, vyprávění je občas nezáživné a nudné. Celaena sice pomalu dospívá, prakticky po celý díl ale ještě zůstává nesympatickým, útočným a sobeckým dítětem, které odmítá vzít život do vlastních rukou. Přestože tak má série vzestupnou tendenci, u mě se ještě nepřehoupla přes tři hvězdy.

Juliette@
Juliette@
11.05.2022 5 z 5

Autorka ve vás během čtení několikrát vyvolá husí kůži a mráz po zádech a vy si jen budete lámat hlavu nad tím, jak to, že ještě nevznikl hraný seriál (pravděpodobně s ratingem R). Do Celaeny se dokážete perfektně vcítit a prožijete s ní zkrátka to dobré i to zlé (možná i slza ukápne). Když je smutná, jste smutní taky, když veselá, jste veselí taky, když má chuť někoho zabít, ...

PS: Začínám být alergická na slovní spojení: mocné svaly na zádech

více na mém bookstagramu: https://www.instagram.com/recbook_cz/

TVer
TVer
05.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Tato část se mi zatím líbila nejvíce ze série.

Potom, co na konci předchozí knihy Chaol odhalí, že Celaena je vlastně Aelin, ztracená princezna Terrassenu, jsem čekala jak se to dále vyvine. Celaena doplouvá do Wendlynu, kde má za úkol zavraždit královskou rodinu a už dopředu ví, že tento úkol nesplní.

Když ji najde nebezpečný a obávaný Jeřáb, dáva nám to příslib nějaké pořádné zápletky. Když týdny putují, aby se setkali s Maeve, očekávala jsem, že Maeve bude "hodná tetička", která bude nadšená z toho, že její neteř je naživu a nezemřela před 10 lety, jak se všichni domnívali. To ale není pravda, Maeve odmítne Celaeně poskytnout jakékoliv odpovědi, dokud Celaena nebude dost cvičená a silná na to, aby mohla vstoupit do Maevinho vílího města. Celaena proto odchází s Jeřábem do jakési "přechodní stanice" pro poloviční víly, kde ji Jeřáb bude cvičit, aby byla hodna vstoupit do Maevinho města a získat odpovědi ohledně toho, jak porazit krále Adarlanu a zničit jeho moc.

Scény, kdy Jeřáb Celaenu trénoval se mi moc líbily a zároveň se mi také líbilo, jak se mezi nimi postupně rozvíjelo pouto. Ze začátku byl ale jejich vztah velice zvláštní a Jeřáb k ní byl podle mého názoru občas celkem krutý, když ní otevřeně pohrdal (i když on sám dělal to co ona, a to podstatně déle a ve větším měřítku). Následně se dozvídáme, že Celaena má o sobě velice nízké mínění, myslí si, že je zbytečná a budižkničemu a souhlasí s Jeřábovým názorem na sebe.

Je pravda, že dosud byla v podstatě zbabělec a snažila se vyhýbat všemu nebezpečnému, ale na druhou stranu, není se čemu divit, když si prošla tím vším. Když pak konečně pochopí, že její magie není něco, čeho by se měla bát, kniha nabere úplné jiný směr. Hrozně se mi líbí, jak se pak s Jeřábem začnou o sebe navzájem starat a jak jim na sobě navzájem začíná záležet. Také se mi líbí, že každým dnem Celaena sílí a že se rozhodne trénovat i sama, aby se zlepšovala co nejrychleji to půjde.

Když konečně ovládne svou magii, na pevnost zaútočí netvory krála Adarlanu, které tam vyslal a Celaena skoro zemře. Zde se konečně dozvídáme celý příběh toho, co se stalo v ten den před 10 lety, kdy zahynuli její rodiče a zjišťujeme, že to nebyla až tak smrt jejích rodičů, která ji zlomila, jako spíše oběť její chůvy. Když Celaena tyto vzpomínky kvůli netvorům přežije a postaví se jim, vrací se zpátky do života silnější než kdy předtím a konečně svou moc uplatní naplno. Zde se také dozvídáme, že ona a Jeřáb jsou pojení magickým poutem, které je (jak jinak) velice vzácné.

Když pak Celaena přijde na to, co je třetím klíčem Sudby je jasné, že se celá série od daného bodu změní a že se knihy stanou ještě akčnější.

Je fajn, že příběh přeskakuje mezi Celaenou, Chaolem a pak čarodějnicí Manon. Dozvídáme se tak všechny souvislosti příběhu.

Když pak ke konci těsně před Chaolovým odjezdem král zadrží jeho, Aediona, Schorschu i prince, tak z toho nemám dobrý pocit. Ten se mi jen potvrdí po tom, co král dá vědět, že ví o nějakém špehovi, který je v řadách krále. Přizná se k tomu Aedion, aby zachránil Chaola a prince, následně ho zajmou a král dá popravit Schorschu, jelikož se ukáže, že pravým špehem je ona. Princ také konečně odhaluje královi svou moc, čímž zajistí Chaolovi příležitost k úniku.

Jelikož Aedion bude teď čekat na popravu a princ je zotročeným otrokem krále s pomocí náhrdelníku s kamenem Sudby, myslím si, že můžeme očekávat kopu akce v další knize.

Zároveň se také Celaena, které přijala svůj osud, povinnosti a začala znovu používat svoje jméno Aelin, vrací do Adarlanu, pořád jako Celaena, kde má v plánu získat veškeré kameny Sudby a opouští Jeřába, který zůstává ve Wendlynu.

Jsem zvědavá na další knihu, ale tato byla skvělá, nastala změna Celaeny, její smýšlení, ovládaní její moci a musím se přiznat, že jsem zvědavá, jak se bude příběh a zároveň také vztah s Jeřábem (toto možná o trochu víc) vyvíjet napříč dalšími knihami. Hned dnes se pustím do dalšího dílu.

evismaior
evismaior
14.04.2022 4 z 5

(SPOILER) 80% - Od prvních dvou dílů série byl tohle značný posun k lepšímu, a to jak co se týče vykreslení postav, tak i co do barvitosti děje. Konečně jsem se dočkala toho, že nájemná vražedkyně, která se kdysi vzbudila v posteli svých zavražděných rodičů, poté prošla krutým výcvikem pod vedením mistra vrahů,dost lidí zabila, byla zrazena, přišla o milovaného přítele a následně strávila dost mučivý rok v pracovním táboře, se přestala chovat jako zastydlá puberťačka (což zřejmě autorka původně předpokládala, že její cílová skupina čtenářek bude vyžadovat) a začala působit víc jako skutečný člověk, který si s sebou v životě nese trauma z dětství, nelehké a předčasně ukončené dospívání, smrt milovaných lidí jak kdysi dávno, tak i v minulosti nedávné a navíc ještě vědomí, že by se neměla pokoušet utéct někam daleko a začít tam nový život, ale vrátit se jako právoplatná královna Terrasenu (což autorka odhalila na konci minulého dílu všem, kterým to ještě nedošlo). Ono vlastně v tomto dílu zase tak o moc nejde - Celaena se pod vedením nesmlouvavého vílího prince Jeřába cvičí proměňovat se ve vílu a ovládnout vlastní magii, aby mohla předstoupit před královnu víl Maeve a dozvědět se, jak zničit klíče Sudby, tím porazit adarlanského krále a zachránit svět (nebo aspoň jeho podstatný kus). Jenže právě během tohoto výcviku si dívka sáhne až na dno, otevře všechny daleko zasuté vnitřní bolístky a řádně se v nich pohrabe, aby mohla nakonec vstát jak Fénix z popela, což potřebujeme, protože nás čeká pár dalších dílů knihy. A za sebe musím říct, že toto bylo napsáno moc dobře a že mě autorka mile překvapila. Tím spíš jsem ale skřípala zuby, kdykoli příběh se Celaenou utnula a začala povídat, co se mezitím děje ve Zlomuvalu s princem Dorianem, kapitánem Chaolem a Celaeniným bratrancem Aedionem (byť to nakonec mělo docela dramatickou dohru). A do toho ještě přimíchala příběh čarodějnice Manon, která se spolu s družkami pokouší ovládnout let na wyvernech, a i když je vztah konkrétně s jejím létajícím ořem docela zajímavý, tak během knihy nikam do ostatního děje nezapadne. Je zřejmé, že ty dějové linky jsou nezbytné pro další posun v příběhu, jenže zkrátka nebyly vyváženým způsobem poutavé, když je srovnám se Celaeniným příběhem, já bych je snesla na pár stránkách někde v dalším dílu, až budou aktuální, neboť v tomto dílu mi přišlo, že prostě jen zdržovaly.

Vjeerus
Vjeerus
16.03.2022 4 z 5

Příběh jsem si opět neskutečně užila. Opravdu si dle mého autorka právoplatně hoví na špici oblíbenosti.
Vzhledem k tomu, že už nejsem úplná cílovka, ale žánr YA mě baví pro svou jednoduchost, kdy u toho mohu vypnout, dostávám v této sérii v podstatě vše, co žádám. A někdy i trochu víc.
Obří mínus jsem v tomto díle pociťovala v hlavních hrdinech, obzvláště v té jejich paličatosti a aroganci. Oba dva si udělali obrázek o tom druhém a nehodlali uvažovat, jestli za tím chováním není něco hlubšího. U hlavní hrdinky se to dá ještě jakš takš pochopit, její život je vcelku krátký a za tu dobu už toho prožila fůru (a spíš to špatné a tak s dobrým moc nekalkuluje). Ale jak úzkoprsej byl hlavní hrdina, to bylo už trochu jiné kafe, přitom by člověk očekával, že zrovna on, se svými zkušenostmi, dokáže dohlédnout trochu dál, než jen na masku.
Stejně jako u každé knihy autorky, závěr je famózní a to ve všech směrech. Spousta akce, napětí, odhalení, velká rozhodnutí a! vyříkání si toho, co mě prudilo, oddělení kapitol fakt v okamžik, kdy to nechcete a tak zhltnete dalších 50 stran, ani nevíte jak.
Nové postavy mě zatím moc nenadchly, ale uvidím, jak se projeví v dalších dílech. Zatím mám pocit, že autorka má slabší začátky dějových linek, ale postupným odhalováním Vás donutí milovat i záporáky, jak skvěle jsou napsaní. A tady cítím, že zástupci z řad čarodějnic nebudou všichni zlý.

annes
annes
14.03.2022 4 z 5

Jako na nové postavy jsem byla celkem naštvaná, že mi zabírají čas než se dočtu k tomu co mě zajímá - příběhu Celaeny. Nakonec se z dějových linek Manon i postav ve Zlomuvalu vyklubaly poutavé příběhy a objevily se na scéně zajímavé charaktery. Ještěže můžu sáhnout do poličky a jít hned na další díl :-)

Njangu
Njangu
13.03.2022 5 z 5

Tak jo napadají mě jen samé superlativy: " bomba, wau, úžasné, super, ...." A mohla bych asi pokračovat dál. Říkala jsem si po prvních dvou dílech, čím bude děj pokračovat??? Fakt to dá na 8 knížek? A stránkově mnohem obsáhlejších? Ty dva díly jsou dobré, ale přeci jen rozehřívací. A vlastně jsem si říkala, co je na téhle sérii tak super, že to všichni strašně chválí, vždyť je to takový lepší průměr. Ale tenhle předčil moje očekávání, asi o 100%. Přibyli další postavy, rozehrávají se nové děje a hlavní hrdinka pomalu nachází sama sebe. Strašně se těším na další pokračování. Takže dost psaní a rychle na nový díl. Neváhejte!!!! ;o)