Dech: Nové poznatky o ztraceném umění

Dech: Nové poznatky o ztraceném umění https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476770/bmid_dech-nove-poznatky-o-ztracenem-umen-n5V-476770.jpg 4 214 48

Nádech, výdech a znovu. Zapomněli jsme tu nejpřirozenější věc na světě? Minimálně v posledních letech se zdá, že lidé jsou čím dál posedlejší zdravým životním stylem. Více sportujeme, zajímáme se o správné stravovací návyky, studujeme spánek, otužujeme se, každou tělesnou funkci digitálně zaznamenáváme. Je tu však jeden proces, k němuž obracíme pozornost až ve chvíli potíží: dýchání. Novinář James Nestor si prošel podobnou zkušeností. Jeho dlouhodobé zdravotní problémy se vyřešily až díky dechovým cvičením, k nimž se zpočátku stavěl nedůvěřivě. Poté co se Nestor znovu naučil dýchat, vyrazil na cesty, aby našel odpověď na otázku: Zapomíná lidstvo tu zdánlivě nejjednodušší věc na světě? Autor nehledá jen v plicních laboratořích, ale rovněž u pěveckých sborů, na starověkých pohřebištích, sovětských výzkumných základnách nebo v ulicích Săo Paula. Porovnává vědecké poznatky z oblasti fyziologie, biochemie či psychologie s jogínskými a dalšími tradicemi a ukazuje, že dýchání je naprostý základ našeho bytí. Jen možná trochu jinak, než by se dalo čekat.... celý text

Literatura naučná Osobní rozvoj a styl Zdraví
Vydáno: , Host

Breath: The New Science of a Lost Art

Alma5
03.02.2023 5 z 5

Zajímavé informace, nejen o dýchání. Pokud by měl někdo náhodou pocit, že dýchání ústy je neškodné tak po přečtení knihy mít určitě nebude...

mnohoknih
15.01.2023 3 z 5

Spousta příběhů, sem tam nějaký fakt. Četlo se to docela dobře, ale je to opravdu hodně, hodně nafouknuté a obalené balastem.

ZuzanaK.
05.01.2023

Přečíst a dýchat. Obé povinně*, vědomě.
* Ale jo, jasně, že to (skoro) všechno už dávno víte a už jste to někde slyšeli a/nebo četli, na druhou stranu, když se to takhle shrne dohromady (tím nemyslím četbu a dýchýní), má to svůj přínos.

hu_87
30.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Populárně naučná knížka pojednávající o dýchání: něčem, co bereme jako samozřejmost, zapomínáme na dýchání nosem a na fakt, že se nám v důsledku měkké stravy zakrněly čelisti, což vedlo např. ke zmenšení prostoru pro zuby. Myslíte si, že pacienti s panickou poruchou by měli zhluboka dýchat? Možná omyl, protože se ukazuje, že by měli dech spíše zadržet.

Osobně by se mi líbilo mnohem více faktických informací, na druhou stranu, u těchto knížek je zvykem přidávat ještě více té "omáčky okolo" (což neznamená, že by se mi nelíbilo, kdyby jí bylo méně).

deathmen
22.12.2022 4 z 5

tuto knihu nenapisal vedec ale fanusik a tak je treba k nej aj pristupovat. Paci sa mi ze James sa na odbornika nehra a ani nestanovuje zavery ale nadsene prezentuje svoje dlhorocne skusenosti. Nemusite s nim vo vsetkom suhlasit ale jedno sa upriet neda dychanie je obrovska zlozka zivota kazdeho z nas a len malokto sa nan sustredi. Milujem knihy ktore ma bavia a aj mi zlepsia zivot. Tato k nim urcite patri. Odporucam kazdemu.

bosorka78
03.12.2022 5 z 5

Pro mě je kniha tak jak je napsána dokonalá. Libilo se mi na ní vše, právě ty přiklady jsou velmi zajímavé a kdo cítí,že potřebuje nějakou pomoc ,ale přesně neví co mu je,je velkým přínosem. Mluvím za sebe, která celý život dýchám pusou. Celou dobu co jsem četla knihu jsem přešla na dýchání nosem. Ze začátku mě teda asi tři dny bolely dutiny,ale pak se to nějak vypilovalo a přešlo to. Hlavně musím říct, že jsem bývala daleko unavenější než ostatní a nechápala proč. Potřebovala jsem si to vyřešit a do toho přišla tahle kniha a únava je skoro pryč. Statisticky v naší rodině opravdu sedí,že kdo dýchá nosem má křivé zuby, zahleněný nos. Je to fakt zajímavý pohled na některé neduhy v našem tělem. Spíše je asi těžké přijmout,že by takhle jednoduchá věc vám nějak změnila život.

Clea3112
19.11.2022 3 z 5

Kniha psaná americkým stylem - osobní příběh autora, rozhodnutí změnit svůj "osud", vydání se na cestu za odborníky, vyzkoušení všech možných metod, technik a cest vedoucích ke zlomu, zázračné uzdravení .... Chápu, že je tento styl asi komerčně nejzajímavější a nejlépe prodejný, ale pro mě je to spousta omáčky s malými kousky kvalitního masa . Pokud tedy nutně nepotřebujete "příběhy", aby se vám lépe četlo a zajímají vás více fakta, techniky, něco, co vás obohatí a co budete moct sami vyzkoušet, úplně stačí přečíst si poslední kapitolu, která je pěkným souhrnem všeho podstatného. Tu doporučuji.

juliesze
02.11.2022 4 z 5

Moc pěkně popsáno, i kdy mi trochu tyhle friendly familiérní knihy psané pro Američany trochu vadí. Hlavně aby všechno bylo popsaný strašně napohodu a odlehčeně. Nicméně samotné poznatky jsou skvělé, neuškodilo by knize trochu hlubšího rozpisu, dechové techniky na konci jsou výborné pro jejich trénink.

jaroiva
16.10.2022 4 z 5

Už nějakou dobu mám na sobě vyzkoušeno, že dýchání pusou není ono. Když mám ucpaný nos a nemůžu jím v noci dýchat, vzbudím se po pusou prodýchané noci v horším stavu než večer uléhám.
Takže se některým poznatkům vůbec nedivím. Jiné byly překvapivé.
Celkově je kniha pěkným "úvodem do problematiky", ale konkrétnější návody jsou k nalezení jen na samotném konci.
Určitě stojí za přečtení a za zamyšlení, ale mně se zdá, že by to chtělo ještě víc. Snesla bych klidně dalších 200 stránek informací.

Meginho
02.10.2022 4 z 5

Bezpochyby přínosná kniha, ale musím říct, že jsem z ní zklamaná.
Poslední dobou jsou všechny knihy tohoto typu napsané stejným způsobem, zejména od amerických autorů: spousta zmínek o lidech, trpících těmi a těmi symptomy, rozhovory s odborníky, ale praktická stránka je ve finále upozaděna. Je to obrovská škoda, kniha měla potenciál být mnohem lepší. Myslím si, že s Dechovými technikami na konci knihy si mohl autor více "pohrát", jsem přesvědčená, že by to spoustu čtenářů ocenilo.

JKDelaney
20.09.2022 5 z 5

Jsou knihy, která Vám pomohou. Jsou knihy, které Vás baví. Jsou knihy, ke kterým se rádi vrátíme. Tato splňuje vše. Pomáhá mi na mé cestě k lepšímu životu. Opravdu. Tato kniha mění životy. Bez nadsázky.

HonzaRoušavý
20.09.2022 4 z 5

Spoustu zajímavých informací. Poslední část už je na mě moc extrémní (pokročilé techniky), ale první polovina je opravdu zajímavá a člověk si uvědomí, kolik toho dělá špatně v oblasti dechu a stravy a jak fatální to má dopady. Jinou věcí (a podstatně obtížnější) už je, zda z toho dokáže něco vytěžit a změnit své chování ... Mě se to upřímně zatím moc nedaří.

luckomar
28.08.2022 5 z 5

Kniha je vážně skvělá! Pozitivně hodnotím humor, příběh výzkumu a i odbornost. Musela jsem si podtrhávat a to knihy nerada ničím.. Ale tohle se bez toho neobešlo!

radimch
30.07.2022 5 z 5

10 let výzkumu dýchání - klobouk dolů!

Jarka_rybář
28.07.2022 5 z 5

Dech je nádherná kniha. Má vysokou úroveň odbornosti, přesto je stále přístupná laikům. Pohybuje se na pomezí příběhu a odborného textu, což byla voda pro mou duši. Popsané techniky se dají z textu i naučit, což je super.
Knihu jsem četla dlouho, vychutnávala jsem si ji. Během jejího čtení jsem stihla začít dýchat téměř výhradně nosem a pomohlo mi to. Cítím se teď lépe a mám pocit, že podávám i lepší fyzické výkony a mám více energie. Bohužel to ale také odhalilo, že nedýchám úplně nejlépe, cž může být příčinou mnohých potíží.

Perlička na závěr. V této knize se dozvíte, proč je nošení rovnátek, zvláště těch "napevno", morem pro naše dýchání.

EliskaD
24.07.2022 4 z 5

Na to, že autorem je novinář a nikoliv lékař nebo vědec, je Dech velice komplexní kniha. Není tak vědecká, jak jsem si nejdříve myslela, přesto přináší spoustu pozoruhodných informací. Autor se k tématu dechu dostal díky řešení vlastních zdravotních a psychických problémů. Kniha je vlastně popisem vlastních zkušeností, podepřených několika výzkumy, které jeho zkušenosti podporují a validují (celkově bych však od takové knihy očekávala daleko více odkazů na odborné výzkumy). Kapitoly zahrnují spoustu informací od odborníků na různé disciplíny a široký poznámkový aparát.

Nejsem si úplně jistá praktičností samotné knihy. Sice se mohu pokoušet dýchat více nosem nebo snížit frekvenci dechu v klidovém režimu, ale do většiny uváděných dechových cvičení bych se pouze na základě poměrně vágních návodů bez zjištění dalších podrobností nepouštěla. Mám zadržovat dech, hyperventilovat nebo snad hypoventilovat? Jak přesně? Mnohé popsané dechové terapie člověk ani v domácích podmínkách neudělá (terapie oxidem uhličitým, holotropní dýchání) a taky nejspíš ani nechce. Plastové monobloky si do pusy dávat taky nehodlám. Kniha je však užitečná jako rozcestník pro další vlastní zkoumání.

Na závěr musím konstatovat, že tím, že je autor novinář a živí se psaním, kniha také vypadá. Je napsaná velmi čtivě, formou příběhů, mnohdy i napínavě s nečekanými pointami. Potěšila i česká stopa - zmínky o Emilu Zátopkovi nebo Stanislavu Grofovi.

sharik
19.07.2022 2 z 5

Klasická pseudovědecká new age kniha. V něčem zajímavá a snad i revoluční, ale kvůli mnoha antilékařským a mírně ezoterickým blábolům v základu mám problém s důvěryhodností autora.

momo01
09.07.2022 4 z 5

Uvedu tři hlavní poznatky, které si odnáším:
1) Dýchat ústy není dobrý nápad. Je možné změnit dýchací návyky a naučit se dýchat výhradně nosem, ale stojí za to si přečíst, proč to chcete udělat.
2) Kupovat dětem žvýkačky je naopak dobrý nápad.
3) Většina z nás nevydechuje úplně. Je užitečné, abychom si více uvědomovali tempo běžného nádechu a výdechu. Vyplatí se to (teda aspoň autor to tvrdí a já se mu rozhodla věřit).

thorir
18.04.2022 4 z 5

Všichni si instinktivně uvědomujeme nesmírnou a kritickou důležitost dýchání, jakkoliv se nad tím v každodenním životě málokdo vědomě zamýšlí, není o tom pochyb. Aby taky ne – kdo z nás, netrénovaných, vydrží bez dechu déle než třeba půl minuty? Dech a dýchání je klíč k životu a je zcela zbytečné v tomto směru cokoliv dalšího dodávat. O tom ale vlastně kniha není. Autor zaujímá spíš holistický postoj a přístup a předkládá množství základních i okrajových, a o to zajímavějších, faktů o dechu a dýchání. Začíná tím nejzákladnějším – dýchat nosem nebo ústy? Rozvádí a obšírně popisuje, pro mnoho lidí možná překvapivě, jednoznačná pozitiva spojená s dýcháním nosem a naopak negativa spojená s dýcháním ústy. Text dává nahlédnout do několika speciálních metod a způsobů, ukazuje jejich pozitivní vliv na zdraví člověka, dle očekávání představuje množství benefitů. Zmíním např. Tummo – metoda zpopularizovaná Wimem Hofem. Dále několik poznámek k holotropnímu dýchání – neopomene zmínit Stanislava Grofa. Zmíní jogínské a další východoasijské metody. Opakovaně se vrací k premise knihy – dech jako dávno ztracené, a dnes postupně znovu objevované umění. Na konci knihy jsou pak uvedena vybraná dechová cvičení. Před lety bych text odmávl jako alternativní nesmysly, dnes již tak kritický nejsem. Mně kniha posloužila primárně jako rozcestník k dalšímu zkoumání a je na každém, zda vůbec a případně co, si z toho odnese.

ondrishbooks
11.04.2022 4 z 5

Veľmi zaujímavé čítanie.

jóga psychologie biochemie fyziologie dýchání

Autorovy knížky

James Nestor