Dech

Dech https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153101/bmid_dech-PMz-153101.jpg 4 557 112

Dech série

Nic pro nás není tak přirozené jako dýchání. Představte si ale svět, ve kterém si jen privilegovaní mohou koupit dostatek kyslíku k tomu, aby mohli tančit či si zahrát obyčejný fotbal. Svět, kde chudí jen stěží zaplatí účet za vzduch nezbytný k životu. Svět, v němž po netušené katastrofě přežívá zbytek obyvatel v hermeticky uzavřených městech s vlastní atmosférou. Pustou planetu Zemi, kde nejvzácnějším rostlinným druhem je obyčejný strom. Právě v takovém světě žije Alina, Bea, Quinn a jejich přátelé. Od ostatních mladých lidí se liší svou přemýšlivostí a odvahou něco ve svém okolí změnit. Odvahou nadechnout se jinak než druzí – svobodně. Dystopický román mladé irsko-americké autorky plný dobrodružství, při němž se doslova tají dech.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

Breathe , 2012

trudoš
28.06.2016 2 z 5

Tak tohle byl z mé strany skutečně omyl. Sarah Crossanová sice plně využívá fenomén romantických dystopií pro mládež, přičemž láká atraktivními kulisami a pochmurnou atmosférou, jenže v důsledku je jak flašinetář na pouti. Za necelých dvě stě sedmdesát dukátů vám zahraje líbivou písničku, předem naprogramovanou a vytvořenou dle nejnovějších trendů, ale bez špetky jakékoliv invence. Mechaničnost bych ještě snesl, kdyby v tom ale bylo alespoň nějaké řemeslo. Jenže stylistika jako by odpovídala cílové skupině a proplout všemi těmi oduševnělými dialogy postarších puberťáků bylo docela utrpení. Přitom jednotlivé charaktery to nijak nevylepšují, stejně jako zápletka samotná. Jak autorka navíc upřednostňuje romanci nad logikou, nad některými „nečekanými“ zvraty jsem se musel vpravdě pousmát. Moderní komedie dell'arte bez profesionálního vedení a s amatérskými herci jak vyšitá - totalitní společnost, horoucí láska, zoufalá revoluce, hrdinné finále, vypršený kredit a pokračování příště.

ivzu77
25.03.2016 4 z 5

Dávno mi již není -náct, pomalu se blížím do čtvrtého - cet a přesto jsem i ve svém věku nyní docela podlehla tématu dystopie .... po knihách jsem sáhla z důvodu poznat další "pohromu" lidstva a téma chybějícího kyslíku ve vzduchu mne uspokojilo. Se skleněnými kopulemi pro vybrajé jedince jsem se již setkala v sérii Julianny Bagottové - Čistý ( tak jsou to Dómy ) a v sérií od Veronicy Rossi - Nebe. Uvědomit si, že musíme chránit zeleň a STROMY, které já sama velice miluji, bylo podle mne důležitým posláním. Téma lásky je určitě přidáno pro upoutání pozornosti čtenářů, baví to i mne. Jdu na druhý díl......

Channach
07.02.2016 3 z 5

Recenze v záložkách :-)

Arsi007
01.02.2016 3 z 5

Asi mě mělo už při koupi napadnout, že jsem ve svých skoro 30 letech na něco takového už stará. Bohužel nenapadlo a koupila jsem si díky několika naprosto nadšeným recenzím hned oba díly. Miluju Hunger Games, dokonce i Divergence se mi líbila, ale tohle za mě rozhodně ne. Příběh a samotný nápad, kdy dojde na Zemi kyslík je dobrý. Zpracování o dost horší. Rozhovory postav jsou mnohdy tak trapné a nemoderní, že mi přišlo, že jim je tak 12let a ne kolem 18ti. Pár příkladů: "Půjdeš si s náma začutat?" "Nesmím hrát. Tatík říká, že mám špatný známky.", "Asi jí straší v bedně.", "Nejkřiklavější nádherná holka.", "Dej si pohov" (to je tam asi 1000x a vůbec se to tam nehodí), "Uštědřím mu lehký štulec." - nevím, možná je to překladem každopádně díky těmto a podobným výrazům kniha opravdu hodně ztrácí na kvalitě. Mám doma ještě i druhý díl takže ten si ještě rychle pročtu, abych se dozvěděla, jak to všechno dopadlo. Určitě se ale k této sérii už nikdy nevrátím. Hodnocení: 2 a půl *

Arocrynn
30.01.2016 3 z 5

Dech představuje skvělý nápad, ale nemastné, neslané zpracování. Styl psaní je hodně dívčí, místy působí až dětsky, proto, bohužel, v něm nenajdete nějak extra akční scény. Většinou je to taková milá konverzačka. Vyprávění z úhlu několika postav neruší a je ve skutečnosti jediným zpestřením jinak docela nudně podaného hlavního tématu. Všechny postavy jsou pohodové, ale to na dobrý příběh nestačí. Můžete namítnout, že je kniha vyprávěna z pohledu náctiletých... Jasně, mají vlastní vnímání světa, ale proč se tak chovají i ostatní, dospělé, postavy, se kterými přijdou naši hrdinové do interakce? V souhrnu děj je nuda, nuda, nuda, prostě celkově mu "něco" chybí, aby vás pořádně pohltil a vryl se do duše.
K tomu začínám mít pocit, že současní autoři musí do každé knihy nacpat milostné "cokoli", aby byla jejich kniha prodejná. Tady sice nemáme milostný trojúhelník, ale něco jako milostný "vláček", který si to funí téměř celou knihou, ale který má, díky Bože, jen čtyři vagónky - kdy A miluje B, ale B si to neuvědomuje, protože touží po C, které ho ignoruje protože zbožňuje D, i když se to nesmí - (naštěstí) D hned na začátku... Ne, nebudu více spoilovat.
Když o knize přemýšlím s odstupem dvou dnů po dočtení, tak bych ji popsala asi takto: Představte si, že o 2. světové válce by vznikla pouze jedna jediná kniha, a ta by pojednávala o odbojové skupině, která zachraňovala umělce a umělecká díla. Příběh je to milý, pěkný, dobře se čte, ti lidé v odboji byli stateční, umělci za tu záchranu určitě stáli - když si však současně uvědomíte, co vše nyní o 2. sv. válce víme, je vám jasné, že tato kniha ani vzdáleně nemohla podchytit všechna ta zvěrstva, bezpráví a brutalitu dané doby. Tak taková je Dech dystopie - neurazí, ale o skutečném světe "bez kyslíku" se vlastně ani moc nedovíte.

Domča22
29.01.2016 5 z 5

Knižka byla tak úžasna, že ani nevim jak ji popsat :D. Prostě božííí!! Líbí se mi, že má kniha 3 hlavní postavy, které píší svůj vlastní pohled na život bez vzduchu. Ale nejraději ze všech mám Alinu. Je to taková správná rebelka :D. Má srdce i odvahu a to se mi na ní moc líbí.:). Přečíst tuto knihu trvá věčnost. Pořád se tam něco děje a vůbec jsem se nenudila, proto dávám 5 hvězdiček a jdu na další díl.

Markette
29.12.2015 5 z 5

Kniha mě naprosto odrovnala, je to přesně 20 minut po dočtění poslední stránky, ale chvíli mě trvalo než jsem se přenesla do děje...
Kniha je krásně napsaná, postavy mi hned přirostly k srdci. Ale víc se mi zamlouvala Alina než Bea. Moc se těším na další díl, jediné co mi nebylo vysvětleno, možná jsem to nepochopila (nechci moc spoilerovat ) ale událost s Abelem.... Co byl teda Abel zač?
Ale jinak se mi tahle kniha líbí, až na pár věcí co bych změnila, a to je zase náš zamilovaný trojúhelník, chvílemi mě až nebavilo to neustálé kvákání...
Ale i tak dávám 4/5 hvězd a jdu na další díl :)

Laf
06.12.2015 4 z 5

Po knize jsem sáhla ze zvědavosti a byla jsem překvapena, jak byla dobře napsaná, čtivá a hlavně zajímavá. Za sebe můžu jen doporučit a dát palec nahoru.

Jira88
28.11.2015 4 z 5

Ze začátku mě kniha moc nezaujala, prvních asi 80 stránek mě moc nebavilo, ale pak se začal příběh hezky odvíjet. Děj byl velmi zajímavý, postavy hezky vymyšlené :). Líbilo se mi jednotlivé vyprávění od různých osob najednou. Těším se na druhý díl...

Kapucinka
18.11.2015 5 z 5

Přečetla jsem téměř jedním dechem.Příběh je jednoduchý.Není tam moc postav,ale nutí číst stále dál.

janka2000
14.11.2015 4 z 5

Kniha se mi líbila. Zaujalo mě více pohledů na věc a vůbec podstata příběhu. Spoustu věcí nutí k zamyšlení. Postavy jsou sympatické a děj se příjemně odvíjí. Rozhodně doporučuji.

Mozkovna
20.10.2015 5 z 5

S prvními zhruba sto stránkami jsem celkem bojovala, četla jsem je nuceně. Ale pak se příběh konečně pořádně rozjel a měla jsem knihu za dva dny dočtenou. Nebudu lhát, určitě jsem četla i lepší young adult sci-fi, ale nebylo to tak špatné. Námět je rozhodně zajímavý a styl psaní mi vyhovoval. Bylo skvělé znát pohled na věc od několika lidí najednou. Každopádně konec byl super a další díl si určitě přečtu :)

livres
06.10.2015 5 z 5

Moc pěkná kniha i druhý díl. Nádherná Sci-fi, myslím, že by si to měli přečíst všichni, aby věděli co se může stát, když se nebudeme starat o Zemi, a že i po ,,apokalypse" jsou někteří lidé skorumpovaní.

misa5201
21.09.2015 5 z 5

super knížka dokonce můžu říct že bych jí zařadila na stejní místo jak labyrint:útěk serii a to už je co říct

baryblueberry
29.08.2015 4 z 5

Tahle kniha si mě získala hned několikrát. Je to velice čtivá dystopie, která mě jen tak nenechala odložit knihu na později. Valná většina tohoto žánru mi připomíná Hunger Games, tato ovšem ne. Navíc téma celé knihy je k zamyšlení. Nejen to, že kyslík je celkem důležitá věc, ale taky vliv politiky na společnost a v neposlední řadě společenské vrstvy. Určitě doporučuji přečíst (a popřemýšlet).

Jirka73
26.08.2015 4 z 5

Často mám problém u knih podobné tématiky napsané ženou, že se mužští hrdinové chovají jako idioti, nebo při nejmenším jako, s prominutím, buzeranti. I u této knihy jsem se z počátku docela ošíval, nicméně s přibývající akcí jsem tento problém už tolik nevnímal. Autorka jistě vládne schopností vyprávět, příběh pěkně plyne, nicméně předvídavost některých situací je někdy až úsměvná. Přesto je kniha povedená, rád ji doporučím, ale kvůli naivitě a "nemužům" do prostě za pět hvězd být nemůže. Ale už se těším na pokračování!

Aniczec
29.07.2015 5 z 5

Úžasný a ten nápad...

vedana
29.07.2015 2 z 5

Kniha s dobrým nápadem, ale zpracování nebylo napínavé, tak jak bych čekala. V častém střídání postav, jsem se nemohla pořádně do žádných z nich vžít. Situace, které byly rychle ukončovány, asi zřejmě tím, jak se střídaly postavy. Ještě jsem pořád v rozpacích, jestli si mám přečíst další díl.

Babsie
12.07.2015 1 z 5

No, tuhle knihu bych rozhodně nedoporučila. Téměř se nedala číst, styl psaní byl příšerný, postavy a prostředí nevykreslené. Neuměla jsem si z knihy představit skoro nic, a to mám velkou fantazii. Jako byste četli přes mlhu, celý příběh je prostě tak nedostatečně popsaný, že si neumíte přesně představit, co se tam děje. Střídání postav bylo hrozně chaotické, když má každá postava třeba jen jednu stránku a hned to přeskočí k jiné, nedokážete si žádnou oblíbit, vlastně ani ty postavy pořádně nepoznáte. Navíc mi to chvílemi přišlo i nereálné. Dobrý nápad, špatné zpracování. Ale na konci se začalo něco dít, takže dávám dvě hvězdy za ten příběh, ale znovu bych to nečetla a o druhém díle taky neuvažuji.

Plusy: Děj zajímavý, dobrý nápad
Mínusy: Špatně napsané, chaotické střídání postav, žádná charakterizace ani popisy, otravná milostná zápletka, chvílemi nereálné, špatně vykreslené, žádné zvraty a nečekané události
Úprava: Jen za nápad si to dvě hvězdy nezaslouží

Hanz97
29.06.2015 1 z 5

Celkem dobrá myšlenka na zajímavé sci-fi dopadla naprosto katastrofálně. Už zjištění, že knihu napsala ženská, ve mě vyvolalo obavy, které se potvrdily hned v první kapitole, kde místo akce jedna z hlavních hrdinek neustále řeší, že by chtěla mít vztah se svým spolubojovníkem, ale nemůže, má to totiž zakázaný. Podobný kecy na Vás vyskočí taky ve druhé kapitole v podání dalších hlavních postav a táhne se celou knihou až do konce. Naprosto mě dorazila situace, kde vylezou z tanku dva vojáci a jdou si to rozdat, což umožní "hrdinům" ukrást tank = neskutečný blud. Kniha plná feministickýho braku, kde nečekejte souboje, akci, zajímavé zvraty ani podobný ty věcičky, který má normální sci-fi, nýbrž třídní boj a úvahu nad tím, proč se nikdo nedívá na ženský fotbal?! (protože je to parodie na sport ty pi.o!!!). Na závěr dojde k "bitvě", která je u konce dřív než pořádně začne a zase další záplava romantiky. Tohle byl vážně přešlap! Jakési "sci-fi" pro ženské, které si snad nad něžnostmi uprostřed nedýchatelna cáknou do tepláků, my normální lidé si přečteme raději Warhammer 40k.