Dech

Dech https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153101/bmid_dech-PMz-153101.jpg 4 555 112

Dech série

Nic pro nás není tak přirozené jako dýchání. Představte si ale svět, ve kterém si jen privilegovaní mohou koupit dostatek kyslíku k tomu, aby mohli tančit či si zahrát obyčejný fotbal. Svět, kde chudí jen stěží zaplatí účet za vzduch nezbytný k životu. Svět, v němž po netušené katastrofě přežívá zbytek obyvatel v hermeticky uzavřených městech s vlastní atmosférou. Pustou planetu Zemi, kde nejvzácnějším rostlinným druhem je obyčejný strom. Právě v takovém světě žije Alina, Bea, Quinn a jejich přátelé. Od ostatních mladých lidí se liší svou přemýšlivostí a odvahou něco ve svém okolí změnit. Odvahou nadechnout se jinak než druzí – svobodně. Dystopický román mladé irsko-americké autorky plný dobrodružství, při němž se doslova tají dech.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Baronet

Breathe , 2012

todilka
28.11.2014 3 z 5

Kniha mě nadchla svým tématem, ale myslím, že se z tak skvělého nápadu dalo "vytřískat" víc...
Děj je celkem zajímavý, prostředí také....postavy mě ale nějak nezaujaly, žádná z nich mi nepřirostla k srdci, jakoby jim něco chybělo a celkově mi moc nesedí styl psaní...to že se vyprávění střídá z pohledu různých postav mi nevadí, ale chybí tam prostě něco, co by mě vysloveně upoutalo...přesto si jako vzorný fanoušek dystopií přečtu další díl, ale netřesu se tak, jako v případě jiných dystopických ság..

Kerdix
18.10.2014 3 z 5

Zajímavý nápad, pro mě docela originální. Taková oddechovka :) celkově mě knížka nijak neupoutala a než si přečtu pokračování nějaká ta doba uplyne. Rozhodně to ale není špatná knížka jen pro mě není to pravé :).

Klaris 99
10.10.2014 3 z 5

Kniha mě zaujala hlavně svou obálkou a tím, že je to další kniha z budoucnosti do mé přečtené sbírky.
Obálce se nedá nic vytknout. nádherné rozpoložení barev, nádherně provedená popraskané zem a uplně normální hůlkový nápis, který k tomu všemu suprově sedí. Ale to je asi všechno co můžu chválit, protože ten děj?

Tak ještě pochválím to, že jsem v postavách neměla hokej, i když byly tři každý znich měl jiný způsob vyprávění. Styl psaní mi moc nesedl, protože namůj vkus tam bylo až moc podrobností( i ty, které jsem vědět nepotřebovala)a zdlouhavé popisy všeho možného. Co se týče děje, tak mi v něm chybělo něco co by mě pohánělo dál. Nic zajímavého se nedělo a já se nudila. Pochmurný děj mi snad až tvořil deprese, ale pokud někde najdu druhý díl, tak si asi přečtu. Ale abych uvažovala o tom, že si knihu koupím, tak to asi ne. (možná v levných knihách za 50Kč)

Postavy byly nesympatické, nevím jak je popsat, byly divní? Zvláštní? Předvídatelní?

Takže pro mě tato kniha byla jen tuctová dystopie, která mě nějak nepoznamenala, jedině možná tím, že mi vrtalo hlavou, že by to bylo bez vzduchu zlé. Ke knize se rozhodně nehodlám vracet.

Adel703
20.09.2014 5 z 5

Zajímavý a originální nápad. To by se mohlo přece stát (i když někdy v nedohledném budoucnu) i nám. Rozhodně doporučuji přečíst. Už se těším na další díl, doufám že vyjde co nejdřív!

muchomurka
20.09.2014 5 z 5

Obsahuje spoilery.
Když jsem začínala příběh číst, bála jsem se, o čem bude. Nechtěla jsem dojít ke stavu jako u knih T. Mafi, že mě zajímá jak to bude, ale nechce se mi to číst, protože s dějem nesouhlasím. Nestalo se tak a já byla hrozně moc ráda. Zpočátku jsem si podle popisu knihy říkala, o čem to asi tak bude a oproti očekávání to bylo mnohem lepší a zajímavější.
Všechny tři hlavní postavy byly super, uvěřitelné. Sice jsem nechápala, proč s sebou Bea brala Maude a hodně se jí zastávala, ale pak jsem pochopila, že i postava Maude byla pro příběh nepostradatelná (nikoli pouze epizodní) a pomalu ji začala brát a respektovat. Je pravda, že se postupně vyvíjela, pokud by byla taková, jako na začátku, pořád bych ji neměla ráda.
Překvapila mě postava Petry, čekala jsem "ozářenou" vůdkyni, ale přišla mi příliš slepá a bezohledná. Ano, je to pochopitelné, vždyť bojovala za správnou věc a bylo to její dílo celý odboj, ale i tak na konci mě její rozhodnutí překvapilo. Nevím, co si o ní myslet, je taková rozporuplná.
Největší překvapení pro mě určitě znamenal Quinnův otec, jeho rozhodnutí ušetřit synovi život.
A stejně jako u předchozí knihy, kterou jsem četla, je škoda, že zde nebylo v ději více prostoru pro opuštěné město, říkala jsem si, že by třeba mohli procházet některými budovami a hledat např. zbraně, místo na přespání apod.
K tematice knihy - konečně se věnuje tomu, co je dost pravděpodobný scénář naší budoucnosti. Je to děsivé, ale to, jak se chováme k tomu dost směřuje. Doufám, že knížka si najde velký ohlas ve světě a třeba pomůže k nějakému uvědomění.

snilek.holka
19.09.2014 4 z 5

Ironií je, že zrovna nedávno jsem s přítelem něco řešila a on povídá, " však počkej, nastane doba kdy budeme muset platit za to že dýcháme" A pak si najdu tuhle knihu a přečtu si jí. Docela mě nadchla. Jsem samozřejmě zvědavá co dalšího přinese příští díl ale myšlenka je to samozřejmě zajímavá a konkrétně mě donutila víc o životě přemýšlet. Navíc to bylo opravdu poutavé čtení.

kacka29
13.09.2014 5 z 5

Skvělé dobrodružství a zajímavá myšlenka. Když teď jdu venku a dýchám, mnohem víc si vážím toho, že mám kyslík zdarma.

kristyy
11.09.2014 5 z 5

Super chytlavá kniha, která se velmi dobře čte (přečteno za 2 večery). Kdo miluje postapo žánr, nemůže tohle vynechat ;))

IvcaK98
21.08.2014 4 z 5

Pěkná, chytlavá a strhující knížka se zajímavým nápadem. Ale že by mi Dech vzal dech, to zase ne (nemohla jsem si to odpustit). Skvělý popis z pohledu tří různých lídí, z nichž moje hlavní favoritka je Bea, rozhodně jsem si ale oblíbila i Quinna s Alinou. Dystopii mám ráda a Dech je jeden z těch podnětnějších kousků. Už to, že jsem si ihned po dočtení zakroužkovala v kalendáři datum vydání Vzdoru (druhý díl), dokazuje, že tady rozhodně padlo semínko na úrodnou půdu :-) Ale těch pět hvězdiček si stejně nechám na další díl.

papi
07.08.2014 5 z 5

Knihu úplně miluju !!!! A v listopadu vyjde druhý dííííílllll !!!

Patw
30.07.2014 5 z 5

Tato kniha mě opravdu velmi zaujala už při přečtení anotace. Do knihy jsem se pustil s velkým očekáváním (a se strachem, že mé očekávání mě zklame, ale to se nestalo). Kniha mě naprosto dostala. Netajím se skutečností, že jsem fanoušek antiutopie a podobných sci-fi, ale tak dobré dílo tohoto žánru jakým je Dech jsem už dlouho nečetl. Alina, Bea i Quinn jsou perfektními doplňky jeden druhého. Ze začátku to bylo nezvyklé číst knihu z pohledu tří postav, ale pak jsem se do toho dostal, a myslím si, že knize to ještě víc pomohlo. Opravdu se těším na pokračování.

Schullerka
14.07.2014 4 z 5

Líbilo se mi to. Mezi dystopickými romány není dějem zas tak daleko od současnosti. Přece jenom kácení deštných pralesů, znečištění ovzduší a zástavba zelených ploch je realitou, až třeba jednou zjistíme, že nám kyslík vážně přestává stačit. :) Jediná část, která mi moc nešla do hlavy je ta, proč tam vůbec byl Abel a jak to s ním tedy bylo, jestli to mělo mít hlubší význam, tak jsem ho asi nepochytila, ale třeba se to ještě vyjasní v dalším díle. :) Četlo se to jedna radost, žádné zamotané a složité texty, prostě taková oddychová knížka. :) Těším se na druhý díl. :)

ElisR1
12.07.2014 4 z 5

Sice mi chvíli trvalo, než jsem se začetla, ale jinak to byla skvělá kniha. Příběh se mi celkově líbil, občas nutí k zamyšlení, občas pobaví. Prostě přečtením se nic nezkazí :).

Neo1tex
30.06.2014 5 z 5

Fůha... to byla jízda. Nečekal jsem moc a dostalo se mi vrchovatě. Skvělé čtení. Má to svoje mouchy, není to žádný hyper-propracovaný psychologický román, ale možná proto se to tak skvěle čte a baví to až do poslední tečky.

Maragad
07.05.2014 4 z 5

Kniha Dech je dystopické sci-fi, které Vás nutí jako většina dystopií, se zamyslet nad tím, kam se lidstvo dostalo. Určitě si nikdo nedokáže představit takové omezení, jako je nedostatek kyslíku. Přitom si katastrofu v knize lidstvo přivodilo samo a myslím, že v dnešní době, kdy se neustále řeší znečištěné ovzduší a jeho vliv na globální oteplování, je příběh velmi trefný a aktuální.

Kakiko
08.04.2014 4 z 5

Příběh se mi celkově líbil. Sarah si se svým nápadem, myslím, poradila moc dobře. Kniha mě dokázala vtáhnout, snad jsem ani neměla pocit, že je na příběhu něco špatně. Líbily se mi i vtipné pasáže, které se sem tam objevily.
Vyprávění ve třech různým osobách je zajímavé, ale nikdy jsem nepochopila, proč to autoři takhle obcházejí. Nevyplatí se tedy psát v er-formě? Určitě ano.
Jediné, co se mi moc nelíbilo bylo *SPOILER*, že s sebou vzali tu babču, která mi od začátku byla dost nesympatická. Ano, byla chudák, na pokraji smrti, ale z hlediska charakteru se mi vůbec nezalíbila.
Knihu mohu doporučit. :)

Rodaw
24.03.2014 5 z 5

Člověk mi řekl "další dystopie". Přiznám se, že i já jsem ke knížce takhle přistupovala. O to víc mě překvapila.
Dech je příběh o tom, co by se stalo, kdyby došel kyslík - nebo spíš kdyby nastal nedostatek kyslíku. Je město, obehnané kapsulí a tam kyslík je. Ovšem kdo není premiér, ten se nemá zas tak moc dobře. Kolem města a kapsule je pustina .... a co v ní?
Páni, scény z pustiny, z okolí kapsule mě fakt bavily! A protože se tam odehrává v podstatě skoro celá knížka, bylo to super. Knížka je psaná z úhlu pohledu 3 postav - Bea, Alina, Quinn. Dali se dohromady v podstatě náhodou a to všem změnilo životy. Máme tu premiéra, obyčejnou -spíš chudší dívku a odpadlíka (nebo spíš odpadlici :P - ale ne, NENÍ TO NA PALICI!)
Příběh je napínavý, akční, má spád, nenudíte se ani chviličku a hlavně ani nevíte, jak to dopadne! Já jsem četla a četla a byla nervózní z toho, jak to celé dopadne. Fakt se jedná o příběh, který pohltí...
Jinak ještě taková menší zajímavost: Ačkoli se mi knížka tak moc líbila, ze začátku jsem se do ní vlastně nedokázala začíst. Prvních 50 stránek jsem z knížky zas tak moc nadšená nebyla. PAK ale... to bylo něco :)
Doporučuji, především nadšencům dystopií :-) Nenechte si tuhle knížku ujít...

Adria Orici
13.02.2014 5 z 5

Kniha mě velmi zaujala. Přesně takoví styl mě vyhovuje . Nepřemýšlím jestli je kniha předvídatelná, vypnu a bavím se . Budu se opakovat , ale napíši stejný komentář jako ke knize Mlhovina Amy Kathleen Ryan .

Sarah to bylo krásné , čtiví příběh . Plný akce a citů . Těším se na pokračování .

Tyto dvě knihy mě za poslední cca rok jaro 2012 - jaro 2013 oslovily nejvíce. Mám na mysli novinky . Spisovatelé o kterých jsem nic nevěděl, pozitivní překvapení.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=maRBvVdUp-A Dech - Sarah Crossan Baronet a.s.

Anne Leyyd
18.01.2014 4 z 5

Ke knize jsem se dostala proto, že jsem hledala další knihu s dystopickou tématikou a tato mě přímo praštila do očí. Navíc námět byl více než jen slibný. Už jsme tu měli omezení svobodné vůle, zavržení lásky, diktátorské vůdce a společnosti, avšak společnost, která by byla závislá na tom nejzákladnějším prvku, jaký lidské tělo potřebuje? Ne, to tu ještě nebylo. Takže jsem se na Dech vrhla s chutí a zvědavostí.

Musím říct, že Dech se řadí jistě mezi „ty lepší“ z dystopií a to především díky velmi zdařilému, reálnému a působivému zpracování.

Kniha je psána z pohledu všech 3 hlavních hrdinů. Často se stane, že i když se spisovatel snaží sebevíc, nedovede od sebe řádně odlišit vypravěčský styl jednotlivých postav, což ovšem nebyl případ Sarah Crossan, které se to povedlo přímo BRAVURNÍM způsobem.

Všichni 3 hlavní hrdinové byli velmi sympatičtí a po tolika jasných a předvídatelných dystopických hrdinech, byli pro mě tito osvěžující změnou.

Styl autorčina psaní je poutavý, nezabíhá do zbytečných detailů, postupuje soustavně kupředu, nikde se příliš nezdržuje, takže pokud se do knihy začtete, nudit se rozhodně nebudete.

Několik zvratů v knize mě upřímně VELICE překvapilo.

Co mě trochu mrzelo, tak byl konec. Ten mi přišel kapku USPĚCHANÝ, hlavně 2 poslední kapitoly. Uvítala bych trochu více rozpracovanosti a aspoň o 3 stránky navíc, ale… co se dá dělat? Koneckonců to je detail.

Příběh skočil uzavřeně – tedy ne právě v tom nejlepším či nejvíce nervy drásajícím, ovšem i přesto se MOC těším na pokračování, které snad vyjde brzy a knihu VŘELE DOPORUČUJU, zvláště milovníkům dystopií ;-)

Falquar
27.12.2013 3 z 5

Pohádka od prvního slova předurčená k víceméně šťastnému konci, sem tam okořeněná nějakým tím úmrtím, případně drsnější scénkou, jako například nemilosrdným vražděním stromů. Když se na to podívám zpětně, autorka možná čerpala inspiraci v elfské kultuře.
Zápletka byla prostá, ale dobrá, přiměřeně inteligentní poselství se taky objevilo, takže za mě jo, dalo se to číst. A přece, trio vypravěčů mě o svém strastiplném osudu prostě nedokázalo přesvědčit. Buď reagovali přehnaně, nebo naopak skoro vůbec, a milostná linka mezi Beou a Quinnem mi přišla tak nějak nepřirozená. Jak už zmínila Desire_Lyon, nedávalo mi to nějak smysl. Dokud jsem si ovšem nevzpomněla na pana prémia v jisté... tíživé situaci a nepřimhouřila nad tím obě oči. Sečteno a podtrženo, knížka mě nevtáhla do děje. Byla jsem pouhopouhý pozorovatel, nedotčený emocemi.
Každopádně doporučuji všem fanouškům příslušného žánru a předem na ně apeluji, aby neměli od příběhu příliš velká očekávání. Mohli by se totiž zklamat.