Dcery Marie Terezie

Dcery Marie Terezie https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11617/bmid_dcery-marie-terezie-RQb-11617.jpg 4 143 25

Marie Terezie přivedla na svět šestnáct dětí, z toho jedenáct dcer. Osmi z nich, jež se dožily dospělosti, je věnována tato biografie. Autor v souladu s historickou pravdou vyvrací u nás zakořeněné předsudky o císařovnině sexuální frivolnosti, zobrazuje ji jako vzornou manželku a matku, která své děti hluboce milovala a spojovalo ji s nimi silné citové pouto. Okolnosti a postavení habsburského rodu s sebou ovšem nesly tu nezáviděníhodnou skutečnost, že její dcery leckdy sehrály na poli velké dynastické hry roli šachových figurek. Na city a svobodné rozhodování o vlastním životě se nebral ohled, určující byly politicky výhodné sňatky, protože jedině ty mohly rozšířit a posílit moc a vliv vládnoucího dvoru.... celý text

Literatura faktu , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Ikar (ČR)

Die Töchter Maria Theresias , 1994

alnahu
08.01.2015 5 z 5

Marie Terezie porodila 16 dětí z toho jedenáct dcer a pět synů. Vysokého věku se nedožila žádná z dcer. Kniha seznámí s osudem každé dcery Marie Terezie . I dospělé dcery a syny zahrnovala matka radami a napomenutími, chválila je i kárala, vytýkala nedostatky a radila co dělat. M. Terezie byla pro své děti oporou a nejdůležitější osobou jejich života. To dokládá rozsáhlá korespondence matky s dětmi v této knize.

Majule7
03.12.2013 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, z které se člověk mnohé dozví.

Sussane
11.09.2012 4 z 5

Kniha ako vám iste došlo z názvu, nás sprevádza životmi dcér Márie Terézie. Každú z nich vietor zavial na inú cestičku, či už ľahkú alebo ťažkú. Myslím si, že to by ste mali už posúdiť vy, aj keď ja sa osobne prikláňam k druhej možnosti.
Veľmi pútavé čítanie, no aspoň pre mňa :D Odporúčam vám ju všetkými desiatimi :)

maryzka
06.05.2012 3 z 5

NAVAZUJE NA dcery Marie TEREZIE.,

dzejnyka
30.11.-0001 5 z 5

Fantastická kniha, rovnako ako jej dvojča, kde sa autor venuje mužským potomkom chronicky známej panovníčky. Komu môže byť táto početná rodina srdečne ukradnutá, toho s vysokou pravdepodobnosťou nezaujme ani jedna. Ja však Habsburgovcov celkom môžem.