Dcery čarodějného vrchu

Dcery čarodějného vrchu https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412646/bmid_dcery-carodejneho-vrchu-j7P-412646.jpg 4 131 49

Jak velký je rozdíl mezi soumrakem a svítáním? Jak tenká je hranice mezi skutkem milosrdným a silou nečistou? A jak ostrá je čára mezi tímto a jiným světem? Bess Southerns, přezdívaná také matka Demdike, to odjakživa uměla se zvířaty, dovedla je slovem snadno uklidnit a také dobře znala sílu léčivých bylin. Patří zkrátka mezi obdařené. Uživit sebe a dceru se třemi dětmi není lehké, nouze klepe na dveře co chvíli, a za pomoc druhým, za uzdravení nemocného člověka či zchromlé kravky člověk vždycky kus chleba domů přinese. A obdařenost se dědí, koluje potomstvu v krvi, a je na každém z nich, k jakým úmyslům chtějí své schopnosti užívat, zda k dobrodiní či odplatě, a zda je vůbec užívat chtějí… Román spisovatelky Mary Sharrattové je inspirován čarodějnickými procesy v anglickém Lancashire v roce 1612, které vyvrcholily devíti popravami. Celým příběhem se nese otázka, zda některá obvinění z čarodějnictví mohla být oprávněná. Sharrattová v příběhu dovedně snoubí historická fakta s moderní psychologií a barvitým líčením běžného života chudých lidí, jejichž jediná naděje na lepší budoucnost spočívá v jejich „obdařenosti“, tedy ve schopnostech, jež jedni považují za svaté a druzí za nečisté. Děj se postupně přesouvá z přírody, statků a vesnic do sídel vrchnosti, do žaláře i na popraviště, spěje k nevyhnutelnému závěru, ale přesto dál vyjadřuje naději v podobě nezdolných ženských charakterů, v podobě matek a dcer, jež dokážou milovat, soucítit i odpouštět.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Jota

Daughters of the Witching Hill , 2010

capricornus
21.07.2020 5 z 5

(SPOILER) Skvělý román.
"Čarodějnice", mozková mrtvice, Edward Kelly (mj. zmínka o tom, že v mu byly uříznuty uši).

kalinkacz
17.07.2020 3 z 5

Ach jo, dle recenzí tady jsem čekala skvělý historický román, který nebudu moci odložit... Bohužel se musím přiklonit k méně pozitivním recenzím tady, jelikož se s nimi hodně shoduji... Vůbec mi nesedl styl psaní a ten "postarší" jazyk... Postavy si mě nezískaly a já se do čtení místy až nutila... Děj mohl dle mého názoru plynout mnohem rychleji, ale opět - takto to prostě vnímám já... Takže za mě zklamání a zůstala jsem tak nějak na půl cesty ve svém hodnocení...

iška
15.07.2020 3 z 5

Velmi dobře se to četlo. Historické události z pohledu těch nejchudších. V té době bylo velmi lehké být někým nařčen z čarodějnictví. O to snadnější to bylo vůči těm, kteří něčím vynikali.

karol.cadex
11.07.2020 5 z 5

Mnohovrstevnatý román plný bídy a nespravedlnosti, navíc na motivy skutečných postav. Šíleně smutné vyprávění z doby, kdy obyčejní lidé neměli nic a nakonec je ještě oběsí na základě svědectví malých harantů. Celou tu knihu mi vlastně bylo všech hrozně líto. První část vypráví stará matka Demdike, která zároveň vzpomíná na celý svůj život a popisuje svoje “čarodějnictví”. Druhou část má její vnučka, která chce pouze žít normálně a s “uměním” své rodiny nesouhlasí. Ty dva pojmy dávám do uvozovek záměrně, nejednalo se o žádné kouzlení, jen bylinky a víra. Bohužel pro všechny odsouzené.
Hodně jsem v knize viděla naše české Žítkovské bohyně - obě jsou plné reálií a dobových kontextů, přírody, bezpráví a smutných osudů, ač každá z jiné doby a jiného místa.

pingu1
06.06.2020 5 z 5

Ke knize jsem se dostala víceméně náhodou a začala jsem číst, aniž bych věděla, co mám čekat. Musím říct, že mě kniha velmi překvapila. Výborně vykreslené postavy i atmosféra tehdejších let, bída a strádání chudých, ze kterého běhal mráz po zádech. Až na konci jsem se dozvěděla, že byla psána na základě skutečných událostí. Za mě plný počet hvězd a doporučuji :-)

certik003
05.06.2020

Čekala jsem spíš knížku, která bude jenom o čarodějnických procesech, ale ty byly až v poslední části. Přesto nejsem zklamaná. Líbilo se mi vykreslení každodenního života postav, jejich shánění obživy, popis toho, jak se setkávaly s pověrčivostí a předsudky.

los
29.05.2020 1 z 5

velké zklamání, vizte komentář TerezaRS níže, nesedl mi ani pokus o archaizaci jazyka

TerezaRS
23.04.2020 1 z 5

No já půjdu proti proudu, mně se kniha vůbec nelíbila. Kde začít? Tahle kniha byla naprosté zklamání, úplně ve všem. Nádherný přebal, obálka i anotace slibovaly mnohé - čarodějnické procesy, které jsou velmi zajímavé, a tohle téma mě skutečně zajímá. Ale dočkala jsem se jen nudného příběhu, vlastně o ničem, kde postavy jsou charakterově naprosto stejné, plitké, kde se snaží do reality vtisknout nějaké to fantasy, ale naprosto násilím, bez jediné špetky uvěřitelnosti. Mrzí mě, že musím v této knize vše shodit, ale bohužel nemůžu najít nic, co by se mi líbilo. NIC. Nevím, možná jen nebyla vhodná doba pro tuhle knihu, ale po dočtení jsem upadla do příšerné depky a zachránily mě až Fantastická zvířata. Za mě bohužel nedoporučuji. Celá recenze na mém YT Tereza Richter.

lištička123
11.04.2020 5 z 5

Výborně napsaná kniha. Historická, přesto živá, možná proto, že je stavěná na reálných událostech, napínavá, ...no prostě skvělá. Doporučuji!!!!!!!!!

rilajaan
10.04.2020 4 z 5

Úžasná historická kniha. Četla se mi moc dobře. Skvělý popis života chudiny. Jen jsem se na začátku ztrácela v postavách.

SlečnaKnížka
26.02.2020 3 z 5

Pro mě osobně to byla opravdu velmi zajímavá četba. Samotný příběh se mi četl velmi dobře, téma čarodějnictví bylo opravdu dobře vykresleno a upřímně ještě aby ne, když autorka čerpala z Čarodějnických procesů a dalších historických textů, které se čarodějnictvím zabývali. Musela to být věru titěrná práce, ale stálo to za to. Až mě na konci knihy mrazilo, jak mi bylo těch chudáků líto a jak byl tehdejší soudní systém nespravedlivý a úzkoprsý.
Příběh ve čtenáři rozhodně zanechá stopu, kterou ostatně dobrá kniha zanechá vždy.

Dela111
16.02.2020 4 z 5

Dcery čarodějného vrchu je neuvěřitelně živý román odehrávající se na přelomu 16. a 17. století v Anglii. Je to poutavé vyprávění o osudech tří generací žen jedné rodiny, které byly "obdařené". Měly zvláštní schopnosti - a to jak dar umění léčit, tak snad (kdoví?) i schopnost škodit.
Příběh uchvátí od začátku, má výbornou odpovídající atmosféru. Popisy života prostých lidí, jejich prožívané útrapy jsou až živě zachycené.
Román stojí na historických základech. Čarodějnické procesy, kterými kniha vrcholí, jsou skutečné. Příběh je poutavý a velmi dobře se čte.

jeani001
10.02.2020 5 z 5

Výborné!
Kniha Dcery čarodějného vrchu je výborně a poutavě napsaná, doslova jsem se od ní nemohla odtrhnout.
Pokud bych tuto knihu měla k něčemu přirovnat, byly by to Žítkovské bohyně a Kladivo na čarodějnice.
Doporučuju!!!

evilunicorn
06.01.2020 3 z 5

Hmm, hodnotím někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami.Nečekejte další Kladivo na čarodějnice, tohle je téměř až dojemný příběh jedné rodiny o pověrčivosti, umění uzdravovat a strachu z prokletí.Víc než samotný příběh,mě bavily reálně vykreslené denní starosti,boj o každodenní chléb a péči o rodinu.Na můj vkus zde však bylo až příliš postav,což vedlo k tomu,že jsem si nedokázal k žádné z nich vytvořit hlubší vztah.Zdá se mi,že tuto knihu ocení spíš ženská část čtenářů,ale za přečtení určitě stojí.

magic11
06.01.2020 4 z 5

Pohled do doby dávno minulé založený na reálných základech tak, až z toho mrazí a přesvědčí vás, že do té doby byste se určitě narodit nechtěli...

Soofi
22.12.2019 4 z 5

Dcery čarodějného vrchu vás neohromí scénami plnými napětí a nečekanými zvraty. Jejich hlavní síla spočívá ve vykreslení dobového života, charakteru postav a jejich střetnutím s tehdejšími puritánskými představami o křesťanské morálce. Jinakost se neodpouštěla obzvlášť v dobách sílícího prostestanství.
Co mě opravdu překvapilo, bylo, že katolická víra pro tehdejší chudé lidi znamenala příležitost k mnoha oslavám a společným zábavám nuzných i bohatých, kterým nastupující protestantská víra učinila rázný konec. Hlavní postava se tak v myšlenkách často vrací k těmto "lepším" časům a lituje, že její děti už nemají žádnou příležitost k pobavení a poznají jen strádání.
Autorka se inspirovala skutečnými čarodějnickými procesy v Pendleském lese, proto mě zarazilo, když jsem se dočetla, že v roce 1603 po smrti královny Alžběty nastoupila její sestřenice, což samozřejmě není pravda.
Přesto se mi líbil i pohled chudého anglického člověka na vládu známých králů a královen, který se často lišil od toho, co známe ze současných učebnic.

Dandy1
04.12.2019 3 z 5

Kdo očekává rychlý spád a napětí, ten ať si vybere raději jinou knihu o čarodějnicích. Chvílemi to bylo fakt hrozně nudné.

Fidoo
28.11.2019 5 z 5

..."Zbyla jen naše jména a ty lži, co na ně namotali."
Velmi pěkně napsaný příběh o víře v obdařenost, spřízněné duchy, zažehnávání a kouzla. Příběh, který vychází ze skutečných čarodějnických procesů začátkem 17. století v Británii.
Doporučuji všem, které tato tematika zajímá.

Mianiola
17.11.2019 5 z 5

Tak tohle bylo tedy něco. Dcery čarodějného vrchu jsem četla poměrně dlouho, a to z jediného důvodu - snažila jsem si knížku šetřit, aby mi příběhy báby Demdike, Alizon a všech ostatních dělaly společnost co nejdéle. Rozhodně by totiž bylo možné příběh zhltnout ve velmi krátkém časovém údobí, jelikož se jedná o dílo nesmírně čtivé. Jak už tu kdekdo psal, čtenář z barvitého popisu dobové atmosféry skutečně takřka nabývá dojmu, jakoby seděl před Malkin Tower s věnečkem růžiček ve vlasech s nimi a naslouchal jejich zažehnávadlům. Postavy mi byly nadmíru sympatické, prožívala jsem s nimi se zatajeným dechem jak těch pár radostí, tak hlavně velké množství strastí, a jak se tak s postupem děje schylovalo k neodvratnému konci, člověk pořád vroucně doufal, že se udá nějaký zázrak a hrdinky vyváznou. Konec mě spolehlivě rozbrečel a věřím, že Mary Sharrattové se podařilo ve mně zanechat jen tak nesmazatelnou stopu.

orinka3
30.10.2019 5 z 5

Vynikající knížka. Žádná falešná nota v ní nezazněla. Málokdy se mi stane, že postavy z románu ožijí a myslím na ně jako na své blízké. Čte se přímo úžasně. Důkaz o tom, že ti, kteří se něčím liší od ostatních, jsou vždy podezřelí. Stává se to dnes, v době všech myslitelných technických vymožeností, jak to mohlo dopadnout kdysi, kdy lidé věřili na čarodějnice zcela vážně? A tak prožíváme životní příběh tří generací žen, které měly dar vidět víc než jiní a taky umět pomáhat tam, kde předtím jiní selhali. Tyto ženy toužily prožít svůj život v lásce a radosti, radovat se z maličkostí všedních dnů i přírody kolem. Tím pro ně bylo horší upadnout do osidel zla a ziskuchtivosti mocných. Kapitola o podmínkách v žaláři je hodně smutná. Moc bych si přála spravedlivý konec, potrestání pravých viníků. Jenomže život se nechová milosrdně k těm, kdo by si milosrdenství zasloužili. Nebylo úniku, když si někdo zamanul a využil svého postavení i možností k získání politických i jiných výsad právě na těch nejubožejších.

Anglie 17. století podle skutečných událostí čarodějnické procesy

Mary Sharratt
britská, 1964
2019  84%Dcery čarodějného vrchu
2019  89%Iluminace
2018  84%Extáze: Román o Almě Mahlerové

Kniha Dcery čarodějného vrchu je v