Dcera ztracených bohů

Dcera ztracených bohů https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501253/bmid_dcera-ztracenych-bohu-lB2-501253.jpeg 4 165 51

Vítěz ocenění Humbook Start za nejlepší text roku 2020 Arisbé nikdy nepoznala jiné místo než maličký ostrůvek uprostřed Archájského moře, kde se narodila. Její touha vidět svět je tak silná, že se rozhodne porušit rodinné tabu a vstoupit do Labyrintu. Jen ti, kteří jím projdou a uniknou děsivé nestvůře v něm, mají možnost nastoupit na císařskou loď a ostrov opustit. Čeká na Arisbé úžasná budoucnost v císařském městě Solu, nebo smrt ve zdech Labyrintu, kde zemřela i její vlastní matka?... celý text

anna7852
15.12.2023 3 z 5

Kniha mě prekvapila,není to tak úplně můj žánr.Ale i tak jsem byla zvědavá jak to dopadne.

lucakuca
15.10.2023 3 z 5

(SPOILER) Ach jooo. Taková trojefková sranda. FoFrFantasy.
Spoiler od teď:
Hrůzostrašný labyrint, kde skoro všichni zařvou a jen ti výjimeční se dostanou ven, tak tahle holka tam vběhne, jednou si vybere směr, něco ji štípne do nohy a pomyslí si: "ahá, pasti." ujde pár kroků a propadne se a natluče se. Vyjde z jeskyně a už ji čeká poslední bitva a jupiii do světa.
Proběhnout smrtící labyrint během pár stránek? No tak, cítím se okradena. Není to divný? Je... A takhle si ta fofr kniha frčí dál. V každé zajímavé situaci se projeví takovéhle sekance.
Fakt škoda...

whiolet
06.08.2023 4 z 5

Souhlasím, že knize by neuškodilo pár stránek navíc a více rozvést určité postavy, avšak to neubírá příběhu na čtivosti.
Jedná se o fantasy knihu protkanou s mytologii a to pro mě byla příjemná změna. Oba hlavni hrdiny jsem si hned zamilovala a celkově mě příběh pohltil.
Za mě super čtení.

Kopta
13.07.2023

Trochu mi to připomnělo Arillu. Bohužel i tím otiskem. Kniha mi nedala žádný výjimečný příběh nebo zajímavé případy něčeho. Může být hezké, ale pro mě ne dostatečně oslovující.

betule3
02.03.2023 2 z 5

Tohle mělo naprosto skvělý potenciál, ale bohužel absolutně nevyužitý. Když jsem se před čtením podívala na délku knihy, měla jsem strach, že děj bude příliš uspěchaný a nepropracovaný - mé obavy se následně ukázaly být oprávněné. Celým příběhem prolétneme šíleným tempem, kde už zkrátka není čas zabývat se hlubší psychologií postav, zkoumáním podrobnější historie bohů nebo prohlubováním děje. Vše se odehrává jen na povrchové rovině a všechny ty skvělé nápady, které autorka určitě má, zůstávají skryté pod povrchem.
Musím se přiznat, že některé zápletky mě skutečně překvapily, ale způsob, jakým byly podané, jim velmi ubral na dramatičnosti a emotivní stránce. Kdyby kniha byla delší, mohla by být opravdu skvělá, protože čtivost jí stoprocentně nechyběla.

hancabloguje
07.12.2022 5 z 5

Příběh inspirovaný bájí o Mínotaurovi z Labyrintu, který je naprosto čtivý, napínavý a vtáhne vás do děje hned po pár stránkách a už nepustí. Řecký svět je krásně do detailů popsaný a Arisbé je neskutečně sympatickou a odvážnou hlavní hrdinkou, díky které jsem si celou dobu knihu užívala. Uvítala bych jí klidně delší, protože se četla se pěkně a svižně. Opravdu mě mrzí, že jsem knihu dočetla.
PS: Asi ve čtvrtině knihy na nás čtenáře čeká překvapení, které jsem já osobně fakt nečekala.

KikinaBikina
23.11.2022 4 z 5

(SPOILER) Už při pohledu na obálku je čtenáři jasné, že se bude pravděpodobně jednat o další knihu, která si hraje s mytologií. I proto jsem si ji mezi mně doporučovanými knihami české YA fantasy literatury vybrala. Vždycky jsem zvědavá, jak si autor s touto tematikou poradí.

Prvním slovem celého příběhu vstupujeme do světa, kde se setkáváme s bohy a jejich potomky, mýtickými bytostmi, Řecku podobnými scenériemi a neohroženou hlavní hrdinkou Arisbé. Již od prvních stránek je zde jasná paralela s řeckým mýtem o Minotaurovi. Zpočátku jsem očekávala pořádnou nálož akce z prostředí Labyrintu, ale autorka mě rychle vyvedla z omylu a poslala Arisbé na cestu za svým osudem.

Oceňuji, že z hlavní hrdinky není taková ta obvyklá "pipina", jako ve většině podobných děl, kde je hlavní postavou žena/dívka. Jen mě mrzí, že se spoustou věcí, kterým se mohlo věnovat více prostoru, byla autorka rychle hotová a už se k nim nevrátila.

Ani Arisbin vztah s Drusem nebyl tolik rozebrán a ukázán v takovém světle, aby si je člověk spojil k sobě a fandil jim za každé situace. Drusova postava se mi opravdu líbila, (i když byl většinu času pouze pomůckou pro rychlejší pohyb děje), jen se dalo zapracovat na větší uvěřitelnosti jejich pouta + Drusus mohl dostat daleko víc prostoru jako plnohodnotná postava v ději.

Děj byl občas uspěchaný na nesprávných místech, ale i přesto se kniha četla dobře. Ráda se k ní někdy vrátím. ;)

Sečteno, podtrženo 7/10

Adele02
14.06.2022 3 z 5

Příběh skvělý, ale je to strašně, strašně rychlé. Zrovna tomuhle by prospěla série - zápletka tu není jednotná, jedna akce, od níž se předpokládá trochu větší rozebrání, je raz dva vyřešená a následuje další. Spousta plot-twistů, které by jinde hrdiny dost zamávaly, se tu sfoukne během pár řádků, Arisbé je se vším okamžitě smířená a jede se dál. Hlubší psychologizace a větší rozebírání děje tu fakt chybělo a je to škoda, protože jak říkám, celková kostra příběhu je naprosto boží.

Julinka679
13.03.2022 4 z 5

Miluju fantasy a to české především!
Antická mytologie, labyrint, Mínotaur, polobohové, to a ještě víc na vás čeká v této úžasné fantasy jízdě!
Líbilo se mi, že kniha má jen velice lehkou romantickou linku, která příběhu dodává potřebný šmrnc a jinak vše ostatní utáhne hlavní hrdinka, akce a zajímavý příběh.
Měla jsem přečteno za chvíli, naprosto jsem si to užila, Arisbé jako hlavní hrdinka skvělá a klidně bych si dokázala představit další knihu o této hrdince.
Těším se na další knihy od autorky protože tohle bylo boží!
Hodnotím 4,5* a naprosto doporučuji! :-)

Markett
17.12.2021 5 z 5

Krásná antická fantasy od české autorky. Na knížku jsem narazila úplnou náhodou, kdy jsem dělala tradiční nákup knížek a zdálo se mi, že číslo musím zaokrouhlit na 5, tak jsem jí přidala do košíku. A nyní mám dotčeno a můžu říct, že mě čtení moc bavilo a knížku jsem si užila. Na to, že je to autorky prvotina, tak je to moc hezký příběh. Postava Arisbé mi byla moc sympatická, a jediné, co bych vytkla je to, že Drusus tady neměl takový prostor a jejich společných momentů bylo málo. Ale zase tady bylo dost akce, takže chápu, že by to už asi nebylo kam nacpat. :)
Konec byl otevřený, tak je zde i mnoho prostoru pri vlastní představivost... Nebo že by si autorka nechala možnost dalšího dílu? Noo, necháme se překvapit... :)

knihomolkaMist
16.12.2021 4 z 5

O antickém období a mytologii jsem ještě asi nic nečetla. A tohle bylo super! Fakt jsem si to užila. Jo, jde vidět, že některé myšlenky a dějové linky nejsou dotáhnuté, ale na prvotinu to je fakt dobré! Kdyby to mělo pokračování, hned bych si ho šla přečíst! :)

terryaknihy
10.11.2021 3 z 5

Kniha má absolutně skvělý nápad na příběh, že jsem jí přečetla během jednoho večer! Velmi dobře napsaná prvotina z pera české autorky. Mám upřímně ale pár výhrad - nepropracovaná romantická linka, rychlý konec labyrintu, někdy věci byly až moc nereálné (třeba to absolutní vyčerpání před vstupem do labyrintu, to jsem kroutila hlavou a ještě přišla o botky :D).
Na to, že tento žánr knih úplně nečtu musím říct, že jsem byla příjemně překvapená.
Zakomponování božstva se mi moc líbilo a nebýt toho fofr konce, i bych hodnotila trochu více :)

Tereziee
02.11.2021 4 z 5

Fantasy mám opravdu ráda a ještě radši mám české autory. Po knížce jsem sáhla náhodou a stálo to za to. Zajímavý příběh protkaný antickou mytologií a taková klasická young adult fantasy lovestory. Příběh byl poněkud strohý, autorka nezabíhala do zbytečných detailů (což byla docela příjemná změna) a rychle to plynulo. Nevadilo by mi pokračování, ale jsem s koncem spokojená. Určitě si přečtu i další autorčinu knihu, která podle anotace zní taky parádně.

l.janicka.l
18.10.2021 5 z 5

Ceskym autorum se vyhybam, a udelala jsem chybu. Tato kniha je primo bozi, az je mi lito, ze neni pokracovani.

pogmanka
15.09.2021 4 z 5

Moc pěkná knížka, sice jsem se hned nemohla začíst, a pak mě překvapilo, že vlastně z labyrintu se dostala hned na začátku, ale pak to začalo být lepší a lepší, přimotávaly se další a další věci a já byla zvědavá, kam se to vlastně dostaneme. Na prvotinu autorky je to podle mě hodně slušné, líbilo se mi prostředí, které na mě dýchalo tou správnou atmosférou a oblíbila jsem si hlavní hrdinku. Druse jsem si taky oblíbila, ale taky mi přišel občas jen taková loutka v příběhu, ocenila bych možná, kdyby i on se víc zapojil. Je pravda že celé mi to přišlo takové rychlé, ale zase to beru, že autorka nezabíhala do detailů a i takový styl je. Určitě si přečtu další knihy od autorky.

nela3812
16.08.2021 4 z 5

Musím říct, že se mi příběh a celé zpracování moc líbilo. Začalo to sice pomalým rozjezdem, ale potom to hezky gradovalo a přicházela jedna zápletka za druhou. Čekala jsem, že kniha bude o tom, jak se Arisbé pokouší dostat z labyrintu. Ale když se jí už po prvních stránkách knihy podařilo proběhnout skrz, opravdu jsem netušila, co bude následovat. S čím autorka přijde dál? Spoustu jsem toho sice předvídala, ale i tak to bylo zajímavé a vůbec mi to nevadilo. Naopak jsem díky tomu měla pocit, že se příběh skutečně ubírá správným směrem, který mě baví a úplně pohlcuje. I když víte, co se stane, není tak lehké odhadnout, kdy k tomu dojde. Díky tomu tam stále zůstává jisté napětí.

Autorka krásně propracovala prostředí, kde se děj odehrává. Měla jsem pocit, jako bych tam skutečně byla. A po dočtení mám chuť se opět vrátit do Řecka a objevovat jeho krásy. V průběhu děje autorka zbytečně neodbíhala a nepřidávala žádnou nudnou omáčku. Šla prostě rovnou k věci!

Co mi v příběhu úplně nesedělo, byla romantická linka. Měla jsem pocit, že by se z ní dalo dostat o mnoho víc! Často jsem měla nějaké představy, které se nakonec nevyplnili. A to samé platí o konci knihy, čekala jsem v tomto směru trochu jiný „romantický“ závěr. Nicméně mi byl Drusus svým způsobem velmi sympatický, ačkoliv vše co udělal, bylo příliš předvídatelné a ve výsledku z toho vyšel jako poměrně nudná loutka v něčím příběhu. Myslím, že jeho postava měla větší potenciál, ale i tak splnil svou roli v příběhu.

Tato prvotina od české autorky mě velmi mile překvapila a až na několik bodů je hodnotím skrze pozitivně a má u mě krásné 4/5. Doufám, že se v budoucnu dočkáme dalších podobných knih z pera této autorky. Vidím zde velký potenciál

ZuKo
13.08.2021 1 z 5

Krásná obálka ale to je všechno. Začátek vypadal slibně ale pak to šlo dolu. Chování hlavní hrdinky odpovídalo dítěti o několik let mladšímu. Hodně stroze popsané údalosti. Jak o tom přemýšlím , tak mi to spíše připadlo jako náčrt děje a ne jako hotová kniha.

deedulka
12.07.2021 4 z 5

Velice povedená kniha české autorky. Ta antická atmosféra se mi moc líbila. Trochu mi to připomínalo prostředím a dobou film Souboj titánů (ten klasický starý). Kniha byla plná akce a děla se tam jedna věc za druhou. I když většinou u knih kritizuji, že se popisy moc táhly a chyběla akce, tady bych trochu omáčky a popisu klidně ještě přidala. I konec byl trošku uspěchaný, ale i tak uspokojivý. Arisbé je sympatická osoba, i když v něčem hrozně naivní a natvrdlá. Že se určitá věc stane jednou a tak tak jí to projde, budiž. Ale dvakrát, to už na mne bylo silné kafe. Kompromitujících věcí by se snad každý zbavil jako první.

Četlo se to moc dobře a bylo to opravdu příjemné překvapení, že se tady našla další česká autorská perla. Budu se těšit na její další tvorbu. A ta obálka je nádherná. Ta mne hned taky nalákala.

andrejci
08.06.2021 5 z 5

Na to, že to je od české autorky tak se mi to moc líbilo. Moc pěkné převyprávění antické mytologie a vytvoření a popis světa. Velké plus za oblečení a jeho popis. Je vidět, že autorka si dala záležet.
Bylo tam pár věcí, které bych vytkla. Taková ta klasická klišé. Těch se mohla autorka vyvarovat.
Velké překvapení pro mě byl děj. Čekala jsem ho úplně jiný.
Česká fantasy s antickým světem a jeho mytologií s vlastními bohy a pár jasným věcmi. Před autorkou smekám za skvělé vypracování příběhu a doufám, že se do budoucna objeví další knížky od autorky s podobnou tématikou. Hodnotila bych to tak na 4,5 hvězdičky.
PS: Obálka se skvěle hodí k ději

Ronnie68
21.02.2021 5 z 5

Kniha mě zaujala hnedka od začátku ... prostě fantasy příběhy zbožňuji úplně nejvíc ... a k tomu, že tento příběh napsala česká autorka ... za mě super ...