Dcéra zimy

Dcéra zimy https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475488/bmid_dcera-zimy-Vw1-475488.png 4 338 99

Sú len dva spôsoby, ako sa stať nesmrteľnou – narodíš sa ako bohyňa alebo sa staneš príšerou. My sme to druhé. Večný život sa stal ich prekliatím. Keď všetkými obávaná Morena zachráni svoju sestru Vesnu pred popravou, prvý raz za celé veky má nádej na zlomenie kliatby. Na prahu dospelosti ich totiž uväznili vo svete živých. Morena sa stala nesmrteľnou a Vesna uviazla v beznádejnom kolobehu – vždy v najkratší deň roka umrie a následne sa znovuzrodí. A teraz, po dlhých stáročiach, konečne našli niekoho, kto im dokáže pomôcť. Kým postupne odhaľujú tajomstvo, ktoré sa skrýva za ich prekliatym osudom, musia čeliť nielen samotnému vládcovi podsvetia a bájnym príšerám, ale aj obyčajnej ľudskej zlobe a vlastnej minulosti. Podarí sa im zlomiť kliatbu alebo s nimi bohovia rozohrajú celkom inú hru?... celý text

Literatura slovenská Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , CooBoo

Dcéra zimy , 2021

6493
06.06.2022 5 z 5

Skvělá fantasy s neotřelým tématem! Ve slovanské mytologii, přiznávám, se vůbec neorientuju. Nemůžu tedy posoudit případné nesrovnalosti, to přenechám vzdělanějším.
Co ale posoudit můžu je krása celého příběhu. Hlavní hrdinky jsou dokonale propracované, každá má svoje klady a zápory, vzájemná synergie je přímo pohádková, doplněna úžasnými vedlejšími postavami. Děj ubíhá rychle, pohybuje se plynule mezi dvama časovými údobími, aniž by to čtenáře jakkoliv mátlo. Dozvídáme se tak pozadí celého příběhu Vesny a Morany, stejně tak sledujeme i jejich aktuální linku a celé rozuzlení, které je zasazeno až do 21. století.
Od českých a slovenských autorů se občas dočkáme nějaké té lahůdky, v rámci fantasy žánru si ale myslím, že ještě nejsme ani zdaleka tak pokročilí, jako v případě zahraničních spisovatelů. Proto jsem vždy nadšená, když objevím něco tak krásného a tak blízko domovu.
Pět hvězd bez debat!

petra5588
29.05.2022 5 z 5

Až na pár nelogičností v ději (jahody v říjnu, slyšela, jak se zabouchly dveře, ale když k nim došla, byly pootevřené atd.), které působily docela rušivě a které se asi daly vychytat během korektury, super knížka! A když teď má autorka takový přehled ve slovanské mytologii, bylo by fajn, kdyby napsala i něco dalšího :) Tohle téma není moc obvyklé a od šikovného autora so ráda zas něco přečtu :)

Elena_Dark
24.05.2022 4 z 5

Za začátku jsem se v knize moc neorientovala a moc mě nebavila slovanská mytologie. Přesto však jsem se do knihy začetla a musím uznat, že byla opravdu skvělá! Líbí se mi celé poslání knihy, poučíte se jak o historii, tak lidském charakteru. Knihu jsem si velmi oblíbila díky Moraninu srdci, které je čisté jako křišťál a zároveň studené jako led. Na Vesně se mi zase líbí něžný a upřímný charakter. Knihu moc doporučuji, je skvělá.

1259
22.05.2022 5 z 5

Naprosto skvěle napsaná knihy o českým božstvu. Nedalo se od ní absolutně odtrhnout.

Fortuna7
03.05.2022 5 z 5

Tohle. Bylo. Boží!
Původně jsem knihu nechtěla číst, protože slovanskou mytologii moc nemusím, ale pak se mi naskytla příležitost a já neodolala. A udělala jsem dobře!
Příběh neskutečně utíká a všechno tam má své místo. Každá maličkost se ukáže jako strašně důležitá. Hlavní hrdinky Moranu a Vesnu jsem si moc oblíbila. Moranu pro její vychytralost a houževnatost a Vesnu díky jejímu čistému srdci a roztomilosti.
Zatím nejlepší kniha, kterou jsem letos četla, velké doporučení.

baru_lienka
15.04.2022 4 z 5

◾Tahle kniha mě přesvědčila, že nutně potřebují číst více české (a slovenské) literatury. Vím, že některým lidem vadily historické nepřesnosti, ale mě je to fuk, příběh jsem si každou stránkou užívala.
◾Skvěle zpracovaný originální námět- slovanská mytologie a různé zdejší „příšery“ (mavkybyly nejlepší!), které se v příběhu ukázaly, jsou pro mě něčím novým a zajímavým. Jediné, co pro mě bylo matoucí, bylo množství postav, někdy se mi fakt popletly.
◾A hlavně jsem si vzpomněla, jak jsme i my na prvním stupni ZŠ chodili na jaře házet do řeky Moranu. Miluju, když ve mně takhle knihy vyvolají skoro zapomenuté vzpomínky.

Mishi
27.03.2022 4 z 5

S tématem slovanské mytologie jsem zatím nic nečetla, znám jen tradici vynášení Morany, když končí zima a přivolává se jaro.
Ze začátku jsem se špatně orientovala v postavách a ve střídání časových rovin. Pak ale příběh začal mít spád a začalo mě to bavit.
Trochu mi tam neseděla ta současnost na konci, ale celkově jsem byla velmi mile překvapená.

lignano.007
20.03.2022 5 z 5

Slušná fantasy, velice dobře se čte. Tahle kniha mě totálně dostala .Děj je napínavý od začátku až do konce a čte se jedním dechem:)

Roselunda 1928
20.03.2022 4 z 5

Tak Dcera zimy mě velmi pozitivně překvapila!
Velice pozitivně hodnotím dynamiku vztahu sester Morany a Vesny, skvělé bylo retrospektivní odhalování příběhu a oceňuji, že každá zmínka nebo postava měla význam v příběhu. Napsáno čtivým jazykem, díky čemuž jsem knihu zhltla za pár dní. Na popisu mytologie a výstavbě příběhu byla znát pečlivá příprava autorky. Opravdu milé překvapení a jsem moc ráda, že se na československé fantasy scéně toto dílko objevilo.

DreamerX9
04.03.2022 3 z 5

Na prvotinu s tematickou slovanskou mytologii to nebylo špatné. Bavil mě začátek ale od prostředka se dej velmi táhnul. Nicméně bavila mě originalita, vztah hlavních postav i mrazivé prostedi, které čas od času roztálo v nějaké překvapení. Oddechový průměr řekla bych

Zaniya
28.02.2022 5 z 5

Kupuji si málo knih, ale tuto do své knihovny zařadím. Děj mě držel od začátku, spojení se slovanskou mytologií byl skvělý nápad a výsledek se povedl. Za mě plný počet *.

ugisha
08.02.2022 5 z 5

Krásná obálka, parádní příběh. O slovanské mytologii jsem ještě nic nečetla, takže jsem byla zvědavá. Hodně se mi líbil úvodní příběh s hadem. Škoda, že se historická období od sebe moc nelišila, jak už uváděli čtenáři přede mnou. Příběh byl ale skvělý, bavil mě od začátku do konce a těším se na případnou další autorčinu knížku.

Nicole_Emma
06.02.2022 3 z 5

Z této knihy mám dosti smíšené pocity. Velmi jsem se na ni kvůli tématice slovanského náboženství těšila, začátek mě však velice zklamal. Do zhruba sté strany jsem se nedokázala začíst a děj mi moc nedával smysl. Přemýšlela jsem, že knihu odložím, nakonec jsem však v četbě vytrvala a jsem za to ráda. Děj se totiž rozjel a chování postav začalo konečně dávat smysl. Nakonec si mě příběh získal a musím uznat, že zápletka je dobře vymyšlená. Jen kdyby ji autorka dokázala již od začátku vhodně prezentovat.

adela4401
04.02.2022 2 z 5

Byla jsem zvědavá, jestli se Vladimíra Šebová někam posunula od svojí prvotiny (Insomnia), která pro mě byla prakticky nečitelná - no bohužel moc ne.
Nápad měla super, ale to nestačí.
Postavy jsou strašně plytké, nemají žádný vývoj, dialogy mě obecně doháněly k šílenství - v podstatě do jednoho byly teatrální a prázdné. Dějové linky v různých stoletích jsou od sebe neodlišitelné jak chováním postav tak popisem okolí, knížka obsahuje spoustu faktických chyb, které by se fantastické literatuře obecně daly odpustit, ale tady je toho prostě trochu moc.
Na to že autorka sdílí, kolik času věnovala rešerši, se to do knížky moc nepromítlo. Škoda.

Angie.D
03.02.2022 4 z 5

V prvom rade oceňujem autorku za to, akú námahu si s tým dala, že si všetko preštudovala, pozerala videá, čítala staré knihy a podobne. Klobúk dole!
Knižka ma primárne zaujala tým, že sa týka slovanskej mytológie. Nič podobné som zatiaľ nečítala. Plus spojenie s fantasy...
Určite sa oplatí mať takéto niečo v knižnici a jedného dňa to dať čítať aj svojim deťom, keďže to je vhodné ako pre dievčatá, tak aj pre chlapcov. Aj pre veľkých, aj pre mladších čitateľov :)
Príbeh Moreny a Vesny je niečo nové, neokukané a veľmi sa mi páčilo ako to autorka poňala a pohrala sa so všetkými legendami.
Dej sa odohráva v rôznych časových obdobiach, čo z môjho pohľadu knižke pridáva na zaujímavosti a na konci to všetko pekne do seba zapadlo. Obdobie pred stovkami rokov bolo popísané dobre, vedela som si to všetko v hlave predstaviť.
Príbeh sa číta ľahko, stále sa niečo deje, vtiahlo ma to do deja hneď od prológu. Oceňujem krátke kapitoly, tým príbeh podľa mňa nabral na svižnosti.

Super je aj to, že sa to nedrží primárne okolo romantickej linky, tá je naozaj iba okrajovo, v úzadí, a iba jemne dotvára príbeh a charakter Moreny. Krásne to do príbehu zapadlo.

Morena, síce všetkými známa ako Smrtka, Zubatá, Bohyňa smrti, bola vykreslená veľmi ľudsky a myslím, že málokto si ju ako postavu neobľúbil.
Naopak, jej sestra Vesna, ktorá má predstavovať jej protiklad, čiže život, radosť, dobro, tak predstavovala jej protiklad aj v inom zmysle - túto postavu je NEMOŽNÉ MAŤ RÁD! :D Dávno ma v knihe nejaká postava tak exrémne nevytáčala ako práve Vesna. Neviem či to bol zámer autorky, ale podarilo sa jej z nej spraviť jednu nepríjemnú, ufňukanú, naivnú, do seba zahľadenú, bezcharakternú osobu.

Niektoré dejové zvraty a odhalenia som očakávala, avšak nepokazilo mi to zážitok z knižky.
Pár drobností by som vytkla, prijala by som taktiež viac priestoru pre vedľajšie postavy. Ale inak to je super dielo slovenskej autorky! :)

girdi
02.02.2022 4 z 5

Příběh, jehož rozuzlení vás bude zajímat. Bájné postavy ze slovanské mytologie ožívají a jejich osudy jsou pekelně zapeklité ;-) Za mě trochu pomalejší rozjezd a ocenila bych taky větší hloubku postav (vidět jím víc do hlavy, porozumět jejich rozhodnutím, dozvědět se například u Vesny víc o tom, jak a proč svůj dar ne/využívala). Nakonec jsem však dostala to, co jsem si od toho slibovala - zajímavou fantasy s prvky slovanské mytologie s opravdu překrásnou obálkou.

brunettlibrary
22.01.2022 2 z 5

Knížka mě docela zklamala. Jediné co v ní můžu vyzdvihnout je čtivost děje a sympatické postavy. Děj byl nezajímavý, nedotažený, plytký. Nedoporučila bych ji dál.

bo_okista
14.01.2022 2 z 5

Od Dcery Zimy jsem chtěla příjemnou odpočinkovou ya fantasy, možná trochu dobrodružství, ale zejména slovanskou mytologii. Beze sporu se mi mnohého dostalo, hlavními hrdinkami jsou kletbou stíhané sestry Morana a Vesna, které se s utíkajícími staletími mění do mýtických postav, bohyň, dobrodružství mezi stránkami také najdete požehnaně.
Jenže.
Moje dva zásadní problémy by se daly shrnout jako: historické nesrovnalosti (nikoli budování alternativní historie) a nerozlišitelnost dějových linek.
K prvnímu jen stručně, necítím se povolána komentovat věrohodnost výskytu pěstování rajčat a jahod ve 12. století, na tohle téma se rozepsali informovanější lidé. Nicméně pro rozlišení dějových linek, z nichž jedna se odehrává ve 12. a druhá v 18. století člověk nemusí být historik. Pro mě osobně bylo jediným vodítkem čarové zařazení v nadpisu kapitoly a byť neočekávám, že „starší“ kapitoly budou psané staroslověnštinou, ráda bych ten posun několika set let viděla alespoň v charakterech a chování postav. Vesna a Morana ale zůstávají stejné – jedna bledá a sarkastická, druhá načančaná a posedlá láskou. Dvě dějové linie by byly na místě, pokud by měly zvýraznit proměnu, kterou si cokoli prošlo – vztah sester, prostředí či postavy samy, jakýkoli kontrast či posun mi tu ale chyběl.
Pravděpodobně nejpříjemnější překvapení knihy pro mě byl důraz na sesterský vztah. Ve světě ya plné primárně romantických vztahů (jejichž intenzivní výskyt v ya je pochopitelný a očekávatelný, tohle není kritika) je příjemně osvěžující sledovat dvě holky, jak se napříč staletími prostě snaží zachránit jedna druhou, protože jsou jediné, kdo si zbyly.

Mort99
08.01.2022 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Spojit fantasy a slovenskou mytologii se autorce velmi povedlo. Přiznám se, že mi knížka padla do oka přebalem a názvem a nesáhla jsem vedle. Děj mě přímo pohltil, od knížky jsem se nemohla odtrhnout.

vandalindakova
06.01.2022 5 z 5

Tohle je za mě příklad, jak psát české/slovenské young adult fantasy. Za mě to byla naprostá pecka a překvapení.
Kniha má nádherné zpracování, krásnou obálku, mapu a oddělovače kapitol. Příběh je skvěle vystavěný. Máme tu vztah sester, které byly prokleté a jsou tedy obě "nesmrtelné", i když každá jiným způsobem. Jedna léčí, druhá zabíjí. Kniha se skládá ze dvou linek. Jedna obsahuje minulost, kdy zjišťujeme, jak k tomu vlastně došlo. A ta druhá zrovna dobu, ve které chtějí spolu vše změnit. Má to hlavu a patu, je to propracovaný, má to styl a slovanská mytologie je zde fakt dobře zapracovaná.
Konec mě hodně překvapil, nečekala jsem takový vývoj, a kam to vlastně až doputuje.
Více takových knih na naší scénu prosíím.