Dcera zimy

Věčný život jako prokletí. Moderní fantasy, ve které ožívají slovanští bohové i bestie. Moranu a její sestru Vesnu černá magie navždy uvěznila ve světě živých. Před Moraninou krutostí se smrtelníci třesou, ale ona jen touží zachránit laskavou Vesnu, uvrženou do nekončícího koloběhu znovuzrození. Ve snaze zlomit prokletí a získat alespoň jeden normální život protrpěly sestry celá staletí. Pokud chtějí tentokrát uspět, musí čelit démonům ze samotného podsvětí i své minulosti. Vymaní se zpod kletby, nebo s nimi bohové rozehrají jinou hru?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475487/big_dcera-zimy-IO8-475487.png 4.1127
Literatura slovenská, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

Dcéra zimy, 2021

Kniha Dcera zimy

bo_okista

Od Dcery Zimy jsem chtěla příjemnou odpočinkovou ya fantasy, možná trochu dobrodružství, ale zejména slovanskou mytologii. Beze sporu se mi mnohého dostalo, hlavními hrdinkami jsou kletbou stíhané sestry Morana a Vesna, které se s utíkajícími staletími mění do mýtických postav, bohyň, dobrodružství mezi stránkami také najdete požehnaně.
Jenže.
Moje dva zásadní problémy by se daly shrnout jako: historické nesrovnalosti (nikoli budování alternativní historie) a nerozlišitelnost dějových linek.
K prvnímu jen stručně, necítím se povolána komentovat věrohodnost výskytu pěstování rajčat a jahod ve 12. století, na tohle téma se rozepsali informovanější lidé. Nicméně pro rozlišení dějových linek, z nichž jedna se odehrává ve 12. a druhá v 18. století člověk nemusí být historik. Pro mě osobně bylo jediným vodítkem čarové zařazení v nadpisu kapitoly a byť neočekávám, že „starší“ kapitoly budou psané staroslověnštinou, ráda bych ten posun několika set let viděla alespoň v charakterech a chování postav. Vesna a Morana ale zůstávají stejné – jedna bledá a sarkastická, druhá načančaná a posedlá láskou. Dvě dějové linie by byly na místě, pokud by měly zvýraznit proměnu, kterou si cokoli prošlo – vztah sester, prostředí či postavy samy, jakýkoli kontrast či posun mi tu ale chyběl.
Pravděpodobně nejpříjemnější překvapení knihy pro mě byl důraz na sesterský vztah. Ve světě ya plné primárně romantických vztahů (jejichž intenzivní výskyt v ya je pochopitelný a očekávatelný, tohle není kritika) je příjemně osvěžující sledovat dvě holky, jak se napříč staletími prostě snaží zachránit jedna druhou, protože jsou jediné, kdo si zbyly.

Mort99

Knížka se mi moc líbila. Spojit fantasy a slovenskou mytologii se autorce velmi povedlo. Přiznám se, že mi knížka padla do oka přebalem a názvem a nesáhla jsem vedle. Děj mě přímo pohltil, od knížky jsem se nemohla odtrhnout.

vandalindakova

Tohle je za mě příklad, jak psát české/slovenské young adult fantasy. Za mě to byla naprostá pecka a překvapení.
Kniha má nádherné zpracování, krásnou obálku, mapu a oddělovače kapitol. Příběh je skvěle vystavěný. Máme tu vztah sester, které byly prokleté a jsou tedy obě "nesmrtelné", i když každá jiným způsobem. Jedna léčí, druhá zabíjí. Kniha se skládá ze dvou linek. Jedna obsahuje minulost, kdy zjišťujeme, jak k tomu vlastně došlo. A ta druhá zrovna dobu, ve které chtějí spolu vše změnit. Má to hlavu a patu, je to propracovaný, má to styl a slovanská mytologie je zde fakt dobře zapracovaná.
Konec mě hodně překvapil, nečekala jsem takový vývoj, a kam to vlastně až doputuje.
Více takových knih na naší scénu prosíím.

PavlínaSkopal
31.12.2021

Moje první kniha se slovanskou mytologií. Očekávání byla velká a vůbec nezklamala. Byla nádherná. Ty dvě linky se mi moc líbily. Když se něco dramatického stalo v jedné lince, tak se hned přeskočilo do druhé, takže jsem stále nedočkavě četla, jak to všechno dopadne.
Kniha o sesterské lásce a o tom, že ten, který se jeví jako nejkrutější a nejzlovolnější, jím ve skutečnosti být nemusí a může mít lepší srdce, než ostatní.
Osobně se mi mnohem více líbila Morana, Vesna mi chvílemi připadala trochu ufňukaná.
Jen jsem Dceru zimy dočetla a hned ji jdu číst znovu.

Kaila146
31.12.2021

Já tak nějak nevím, co téhle knize vytknout. Postavy byly super, stejně jako děj a zápletka.

bárbra13
28.12.2021

(+ SPOILER) Z této knihy mám opravdu radost. Poprvé jsem měla možnost číst o slovanské mytologii a rozhodně v tom chci pokračovat.
Na začátku se děj ubírá ve dvou časových rovinách. V té pozdější hlavní postavy řeší, jak naložit se situací z té dřívější. Výchozí situace však neznáme. Může se to zdát zmatečné, ale příběh je tak skvěle vystaven, že nás to nutí číst stále dál. Postupně odhalujeme minulé události, díky kterým se nám vše propojuje dohromady.
Jediné zaváhání mého nadšení přišlo ve chvíli, kdy se děj přesunul do současného světa. První kapitola z roku 2021 mi vůbec nesedla, ale pak se příběh opět vrátil do svých mystických kolejí a knihu jsem si opět užívala.
Za mě jedna z nejlepších fantasy roku 2021.

Libris_Na_Ex
13.12.2021

Myslím, že jsem nezvolila úplně nejlepší čas na čtení této knihy, protože jsem se do ní pustila hned po excelentním V zajetí zimy. Dcéra zimy mi přišel jako slabší odvar - všechno bylo dobrý, ale ne výjimečný. Slovanská mytologie - fajn ale už jsem četla lepší. Prostředí a atmosféra - fajn, ale už jsem četla lepší.
Vesna byla neskutečně naivní postava, ale aspoň měla nějaké charakter, zatím co Morana mi přišla taková mdlá.
Historických nesrovnalostí jsem si moc nevšímala, ale hodně mi chybělo nějaké větší oddělení časových období, protože se v ničem nelišily.
A rozhodně by nebylo od věci se trochu víc pitvat v pocitech hlavních hrdinek, protože mi přišlo, že jim je kletba vlastně úplně jedno nezanechává to na nich žádné následky.
Zároveň chápu, že pro někoho je top strop, protože ne každého bude bavit zdlouhavé V zajetí zimy nebo Medvěd a slavík (mě to před třemi lety taky ještě nebavilo), které jsou velmi podobné, jen psané pro starší publikum.

Audrina
12.12.2021

Knihu hodnotím mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Nebylo to špatné, ale asi bych příběh nedoporučila dál.
V první řadě se čtenář musí oprostit od neskutečného množství anachronismů, vodovod a zrcadla v 11. století? Tak určitě...
Bohužel ale příběh pokulhává i coby fantasy. Občas jsem se v linkách ztrácela a celé mi to přišlo zbytečné zamotané