Sépiový portrét

Sépiový portrét https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2245/bmid_sepiovy-portret-uFk-2245.jpg 4 63 8

Dcera štěstěny série

< 2. díl

Tento román je volným pokračováním příběhu Dcera štěstěny. Jeho pozadí tvoří události v Chile odehrávající se během druhé poloviny 19. století. Vnučka Elizy Sommersové a čínského lékaře jménem Tao Chi´en, Aurora del Valle, rekonstruuje příběh svého dětství, objasňující noční můry, které jí až dosud sužovaly. Narozena v San Francisku, žila nějaký čas po smrti své matky Lynn, která porod nepřežila, v domě své babičky Elizy a jejího druha Tao Chi´en. Poté ji vychovávala Paulina del Valle, teta Aurořina otčíma Severa del Valle (manžel Nívey a otec Clary z románu Dům duchů), s níž Aurora přesídlila do Chile. Aurora líčí osudy svých příbuzných a vypráví i o svém nevydařeném a nešťastném manželství i o své vášni dívat se na svět skrz objektiv fotoaparátu.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , BB art

Retrato en sepia , 2000

strana1-100
12.08.2021 5 z 5

Nemyslím, že by někdy nějaký autor dokázal, že bych se stala součástí příběhu, ale Isabel Allende to jde samo od sebe. Kromě intenzivního vnímání krajiny, vůní, větru a zvuků, které Isabel popisuje a já je cítím, jako bych tam byla (konečně chápu, o čem ostatní mluví, když mluví o tomhle), mám pocit, jako bych ležela ve velké vyřezávané posteli ve starém domě někde v Chile, u mé postele seděla babička Isabel a každý večer mi vyprávěla příběhy. A protože jsem její vnučka, zdědila jsem dar vyprávění, který se v rodině dědí z ženy na ženu, a i já budu pro své děti a vnoučata spřádat rozsáhlé příběhy o našem rozvětveném rodu a rodech jiných lidí, jimž budou naslouchat se zatajeným dechem. ... Hm, tak to je asi ten magický realismus.

kaja77
17.11.2020 5 z 5

Ach jo. dočteno. A zase taková skvělá knížka, u které se člověk děsi toho, jak málo stránek už mu zbývá do konce. Styl jakým Izabel Allende vypráví je prostě přesně to,co se mi líbí. Jako bonus k perfektnímu příběhu je neuvěřitelné rozšíření obzorů... běžný čech o Chile téměř nic neví...a já už teď ano :) :D :) Kniha bezvadná,jako vše od autorky. Vřele doporučuji

Finn69
04.08.2020 4 z 5

Od Isabel Allende se mi už dřív hrozně líbil Dům duchů a tak jsem byl hodně zvědavý na tuhle knížku, která mu časově předchází a spolu s Dcerou štěstěny tvoří takovou velmi volnou trilogii. Já jsem k té trilogii sice přistoupil poněkud nestandardně, začal jsem třetím dílem a pomalu se propracovávám k jedničce, ale ty knihy se dají číst i samostatně takže to snad až tak nevadí.
Sépiový portrét se odehrává napůl v San Franciscu, napůl v Chile na konci 19. a počátku 20. století. Je to hlavně příběh dvou žen: mladé Aurory de Valle, čínsko-chilsko-americké míšenky a její babičky, velkolepé Pauliny de Valle, velké dámy jak v Chile tak ve Státech a především skvělé obchodnice. Je to radost číst, Isabel umí moc dobře vyprávět a tak se od téhle knížky špatně odchází.
Jdu shánět první díl, podle ohlasů by měl být ještě lepší než Sépiový portrét. Jestli bude Dcera štěstěny taková pecka jako Dům duchů, mám se na co těšit.
Druhý díl to u mě vytáhl na 3,5 hvězdičky což zaokrouhlíme na 4.

KLADIK
26.01.2020 5 z 5

Skvělý zážitek! Ostatně jako vždy.

Atanone
10.05.2017 5 z 5

Velmi krásné

RyxiraAmyGinger
21.04.2017 5 z 5

Miluji Isabel Allende, každá její kniha je pro mě dokonalá.

Skip
06.08.2013 5 z 5

Tato kniha volně navazuje na Dceru štěstěny. Děj se odehrává z velké části v San Francisku a Santiagu de Chile. Setkáváme se se známými postavami z předchozí knihy a Isabel opět píše tak, že čtenáře vyloženě čapne za límec a nepustí ho až do poslední stránky, kde ho zanechá s pocitem: ještě ne, ještě nekonči a piš dál. Ostatně tak nějak je to s celou touhle volnou trilogií. Není nutné číst knihy tak, jak po sobě jdou, protože dost dobře fungují i samostatně, ale přeci jen je lepší dodržet kontinuitu, tedy Dcera štěstěny, Sépiový portrét a Dům duchů. Měl-li bych jednotlivé knihy ohodnotit, pak Dcera štěstěny je velký nádech, v Sépiovém portrétu trochu polevila, aby pak v závěru podala heroický výkon románem Dům duchů.

Docela rád bych viděl originál, protože v textu je dost podstatná chyba, a tak by mě zajímalo, jestli ji udělala Isabel, anebo je to chyba v překladu, která unikla redaktorce textu Iloně Sánchezové a jazykové korektorce Mie Matysové. Na straně 187 vázaného vydání z roku 2003 se totiž píše, že se z cesty po Evropě vrátili do Chile koncem prosince 1908 a na straně 204 se rozhodli připravit divadelní představení k oslavě nového století, které je pak na dalších stránkách provedeno. No a taky se asi 2x nebo 3x objeví jméno Santiago del Valle místo správného Severo del Valle, což je určitě chyba na české straně.

zuzulique
23.05.2011 5 z 5

Voľné pokračovanie Dcery štěsteny, ktoré nadchne každého, kto má rád magický realizmus a la GGM :-) A bystrý čitateľ a fanúšik zistí aj to, že sa tu stretávajú a objavujú postavy z Domu duchov :-) Mňa to priam fascinovalo, mám rada tieto "migrujúce" postavy a pocit, že túto postavu už odniekiaľ poznám :-)