Dcéra šťasteny

Dcéra šťasteny https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/106461/bmid_dcera-stasteny-WMC-106461.jpg 4 86 14

Dcera štěstěny série

Hlavnou hrdinkou románu Dcéra šťasteny je Eliza Sommersová. Slušné a krehké dievča, prichádzajúce do Kalifornie v časoch vrcholiacej zlatej horúčky. Krutosť, ktorá v týchto časoch a v tomto prostredí vládla, ju prinúti zmeniť svoje správanie a rozmýšľať nad životnými hodnotami. Verný obraz amerického juhu, precízne vykreslené postavy a postavičky, dômyselná kompozícia a predstavivosť Allendeovej predurčujú tento román, aby sa zaradil medzi obľúbené diela slovenských čitateľov. Knihu preložila Eva Palkovičová... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Slovart (SK)

Hija de la fortuna , 1998

Koka
08.06.2023 3 z 5

Zaujalo mne to až ve chvíli, kdy se příběh přesunul do Číny; bez "čínského prvku" by to byla jenom kultivovaná červená knihovna. Autorka šikovně použila reálie z dobové Číny a zejména z Kalifornie těch let, v nichž třpyt zlata nadobro změnil vývoj celého kontinentu. Třeba průmyslové využití pomalu tajícího ledovce - dnes nám už ani nepřijde, jak převratný to byl "vynález".

Teraesa
09.04.2023 5 z 5

Za mňa asi najlepšia od Allende. Bola som nadšená od prvej strany!

Finn69
06.10.2022 4 z 5

Konečně se mi podařilo přečíst i první díl téhle povedené trilogie. Jak je vidno, četl jsem to pozpátku, pěkně od třetího dílu po první. Ale vazby jsou jen volné, takže nějak nevadilo, že postavy postupně mládnou, mění se v děti a nenarozené plody a posléze se rozpadají na vajíčko a spermii, aby jejich místo zaujali jejich rodiče. A tak dál.
Je to opět moc hezké čtení, Isabel je skvělá vypravěčka a umí čtenáře chytit. Kdo máte rádi jihoamerickou literaturu nebo ji chcete zkusit, neměli byste trilogii Dcera štěstěny, Sépiový portrét a hlavně a především Dům duchů minout. Pro mně to patří k tomu nejlepšímu z téhle oblasti, spolu Márquezem, Vargasem a Latinskoamerickou trilogií Louise de Bernières
Jo, ale vezměte to raději pěkně od začátku :)

harena
08.03.2022 5 z 5

Krásný romantický, dobrodružný příběh, kde nechybí láska, nenávist, přátelství, ale setkáme se tu i s brutálním násilím které propukalo v Kalifornii v dobách, kdy vrcholila zlatokopecká horečka. Především jsem si celou knihu vychutnávala díky podmanivému vypravěčskému stylu autorky, kdy nás řádek po řádku vtáhne do děje a pomalu vede ke konci. Chvíli se ocitneme v Chile, v Kalifornii, ale i v Číně a dozvíme se tak i něco z jejich historie. Naprosto nejlepší kniha z této série byl "Dům duchů", hned za ni řadím tento díl a už se těším na "Sépiový portrét".

MilaJ
14.02.2022 5 z 5

Krásně napsaný dobrodružný příběh, který vtáhne do děje a pustí až na konci knizky. :). Je to moje první setkání s autorkou a určitě ne poslední. Strašně moc se mi líbí její styl psaní, takový vymazlený, a to doslova.

strana1-100
10.08.2021 5 z 5

První věc, která mi při čtení přišla na mysl, byla: Když někdo rozpozná a realizuje svůj talent, vypadá to takto. A myslím tím Isabel Allende.
Druhá a další věc: Radost z toho, jak čtivě a přitažlivě nám autorka rozšiřuje obzory o životních poměrech, kultuře a smýšlení ve vzdálených zemích. Plus mnohá emocionální hnutí mojí mysli při tématech jako vražedný rasismus v Kalifornii, sing song dívky, a zejména pak prodej dětí do otroctví jejich vlastními rodiči.
Poslední věc: A co bylo dál s hlavními hrdiny? Chci to vědět!
A tak už mi na stole leží Sépiový portrét.

jirka7470
21.07.2021 5 z 5

„Dcera štěstěny je napínavým dobrodružným příběhem z doby poznamenané násilím a chamtivostí, ale zároveň prodchnutým touhou po lásce, přátelství a spravedlnosti.“

Isabel Allende je významná chilská feministická spisovatelka. Vedle zfilmovaného románu Dům duchů je Dcera štěstěny jedním z jejích nejúspěšnějších děl. Zachycuje nejen chilskou či americkou společnost v polovině 19. století, v období zlaté horečky. Vykresluje genderové poměry mísící se s dalšími charakteristikami, jako etnicita/rasa (zmiňuje i „underground railroad“, americkou síť přes kterou se pomáhalo lidem z otroctví), nebo sociální postavení. Nově příchozí do svobodné země Ameriky obecně z různých důvodů využívají jinou než svou původní civilní identitu, a hlavní postava ve světě, kde je naprostý nedostatek žen, raději dokonce vystupuje jako muž. Jedna postava je pak vyloženě trans muž. V té době tento koncept, natož diagnostika a medicínský diskurz neexistovaly, tudíž tím prostě jen žije. Je „vedoucí“ nevěstince, používá ženský rod, ale výhradně mužské oblečení a výrazně mužské jméno Joe Lamželezo. V jedné zmínce si vyloženě posteskne nad „božím záměrem“, že má ženské tělo, když to cítí jinak.

kaja77
14.11.2020 5 z 5

Spisovatelka Isabel Allende je mého srdce šampion. Knihu jsem přímo hltala.bylo to naprosto zábavné...chvíli v Chile, chvíli v Číně, chvíli na moři, chvíli uprostřed zlatokopů během zlaté horečky....navíc bonus v podobě báby z mokřin a jejich lektvarů..no paráda. Pro mně super extra skvělé čtení, hodnotím plným počtem bodů (určitě bych i přidala více, kdyby byla možnost). Spisovatelka popisuje děj tak barvitě, že čtu a současně vše vidím jako ve filmu...jak dáma pode mnou napsala , že se jedná o "plnotučné čtení" tak to trefila vážně přesně. Jo, tahle kniha je plnotučné čtení

mol378
19.09.2019 5 z 5

Spolu se Sépiovým portrétem a Domem duchů tvoří volnou trilogii plnou fantazie, exotických prostředí a občas hodně kuriózních postav. Je to velice čtivé, postavy žijí naplno a dějí se jim senzační životní zvraty. Nechybí láska až za hrob, nechybí nenávist, ale ani humor, poezie i romantika. Plnotučné čtení, které vás pohltí - prostě velmi dobře napsaný příběh, který není podán prvoplánově. Autorka vládne pěkným jazykem i stylem.

Scribbler
24.02.2015

Další kniha od Isabel Allende, opět úžasná. Nemůžu si vynachválit její styl psaní a hlavně obdivuji její hrdinky. Už se těším na další díl.

Ječmínek
18.09.2013 3 z 5

Komentář určený čtenářkám: bude se vám to líbit, má to dobrý příběh, je to dobrodružné, romantické a poučné.
Komentář určený čtenářům: trochu nuda, malinko naivní. Kdybys byl drsným zlatokopem a kolem tebe by se celé dny motalo jemné tintítko s tenkým hláskem a krásnou tvářičkou, asi by sis taky myslel, že je to chlap, že?

Marika Vanova
18.06.2012 5 z 5

Krásná kniha, úplně jsem ji hltala, hlavně tu část o hledání Jaquína v Californii a právě probíhající "zlaté horečce".

Skip
10.04.2012 5 z 5

Děj dalšího románu mé oblíbené spisovatelky, ke kterému jsem se znovu vrátil, se odehrává v polovině 19. století v Chile, Číně a Kalifornii v době vypuknutí zlaté horečky. Opět jsem byl hned od začátku pohlcen jedinečnými vypravěčskými schopnostmi autorky. Prvků magického realismu je zde poskrovnu, ale to vůbec neubírá na kvalitě knihy. Když Isabel píše o lásce, vůbec nemáte pocit, že je to "červenoknihovnové" psaní. Naopak dokáže popsat velkou vášeň velmi uvěřitelným způsobem, aniž by se uchylovala k nějakým profláknutým klišé. Dává čtenáři také nahlédnou do společnosti tzv. chilských aristokratů a britských přistěhovalců, ukáže společnost v Číně a velký kontrast s životem v Kalifornii tehdejší doby, kde vládl "soudce Lynch", bujel rasismus a divočina plná chamtivých zlatokopů se začínala krok za krokem civilizovat.

zuzulique
23.05.2011 5 z 5

Prvá kniha, ktorú som čítala od Isabel Allende. Strhne vás príbehom, ktorý má nezvyčajné vyvrcholenie, odporúčam pre milovníkov magického realizmu :-)