Dcera sochaře

Dcera sochaře https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17208/bmid_dcera-sochare-SKv-17208.jpg 4 60 10

Známá finsko-švédská spisovatelka a malířka, autorka slavných dětských knih o skřítcích Muminech, zaznamenává své pocity z dětství prožitého v netradiční a poněkud výstřední umělecké helsinské rodině. V jednotlivých příbězích se zvláštním způsobem prolíná realita s jedinečnou fantazií a neobvyklým vnímáním a pozorováním světa i vlastních vnitřních prožitků. Důležitou součástí tohoto světa je moře a magická severská příroda.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Argo

Bildhuggarens dotter , 1969

Maki229
04.09.2023 4 z 5

Milé čtení, kde se mísí zážitky z dětsví s fantazií. Fantazie je na mě tak akorát, kdyby jí bylo více než skutečných zážitků, bylo by to na mě už moc. Líbí se mi příběhy od moře i z městečka z domu. Pěkně je popsaný i láskyplný vztah k oběma rodičům.

VivienRavenhill
17.01.2019 5 z 5

Vyprávění svérázné dívenky odchované v bohémské rodině v kůži nyní již dospělého člověka, který dítětem v části své duše stále zůstal. Vzpomínky na laskavou maminku a vynalézavého tatínka, kteří jako by povahově vypadli z oka panu mumínkovi a paní mumínkové. Milé ale i hořké vzpomínky na útulný domov, na tajemný ateliér, na okolní nespoutanou krajinu a všechny skříně které se dají prozkoumat. Realita se v mnoha místech prolíná s bujnou fantazií, ale to co s nám dnes jeví jako fantazie, byla pro dítě své doby realita. Velmi příjemné čtení, které v mnohých melancholických částech nutí i k zamyšlení.

vlkcz
12.08.2018 3 z 5

Na to, že má jít o vyprávění dítěte je to příliš seversky temné a místy dospělé. Když to srovnám s Radůziným Čáp nejni kondor, tak to česká písničkářka u mě vyhrála na celé čáře.

MOu598
07.07.2017 5 z 5

Četla jsem v březnu 2007. Podle mých poznámek:
Zajímavé, hezky psané. Spíš sentimentální a pochmurné, než veselé, spíš hořkosladké. Jako muminci.
O dětství s rodiči a okolím.
Trochu poznávám prostředí muminků - letní byt, mumínkova tatínka, moře, loď, povodeň.
Spisovatelka určitě prožila netradiční dětství v rodině umělců.
Citát:
"Čím je člověk menší, tím jsou Vánoce větší."

JessieEx
16.12.2016 4 z 5

Kouzelná knížečka na kterou nikdy nezapomenu a doufám, že ještě budu mít čas přečíst si ji znovu! :)

Šípenka
01.01.2016 5 z 5

Pusťte si k této knížce Agnes Obel a začněte číst. Sever se skloubí se severem k naprosté dokonalosti. Ke svaté trojici chybí jen pobývat v tu chvíli v nějaké severské krajině. To se mi nepoštěstilo. Ležela jsem v Barceloně na gauči a plula na vlnách Baltského moře. Vražedná kombinace.

douchová
08.08.2015 5 z 5

Krásné, něžné, klidné. Krásná je i podoba knížky.

lord-artoo
25.02.2015 5 z 5

Vzpomínky, jaké byste chtěli mít, ale už patřily Tove Jansson.

celavie
17.04.2014 4 z 5

Krásný snový svět.

Luc.ka
12.12.2011 5 z 5

Moc milá knížka, popisující život v trochu bohémské rodině očima malého dítěte - autorky. Občas se sice vytrácí hranice mezi realitou a fantaskním světem dětských her, ale právě to mi připomnělo (nejen) moje vlastní dětství :-)