Dcera sněhu

Dcera sněhu https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136747/bmid_dcera-snehu-G5i-136747.jpg 4 596 193

Nesmírně silný, jímavý, brilantně napsaný příběh o nevšedním osudu dvou lidí, toužících po dítěti tak moc, až si jeho existenci přivolají. Román se odehrává v odlehlé aljašské končině a dny jeho hrdinů – Jacka a Mabel – jsou naplněny těžkou prací. Manželé se velice milují a trápí je jen marná touha po dítěti. Když toho roku napadne první sníh, ze samé radosti si postaví venku před domem sněhulačku. Následující ráno je však sněhulačka pryč – a na cestě jsou vidět drobné stopy. V příštích dnech Jack a Mabel několikrát z dálky zahlédnou blonďatou holčičku osaměle bloudící v lese – ale neodvažují se o tom zmínit jeden druhému ze strachu, že se jedná jen o přelud, podnícený dávno pohřbenými nadějemi na vlastní dítě… V tajuplné, překrásné, ale mimořádně drsné krajině se věci mohou jevit jinak než ve skutečnosti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

The Snow Child , 2012

hana8062
05.01.2020 4 z 5

Dcera sněhu má nádhernou, intenzivní a autentickou aljašskou atmosféru.
Budete doslova cítit chladné vločky na tvářích, mrazivý vítr ve vlasech a chuť losího masa na jazyku. Bavilo mě sledovat vývoj vztahu manželů, kteří nemohli mít děťátko. Líbilo se mi, když si k nim sněhová dívenka Faina našla cestu. Užila jsem si minimálně dvě třetiny knihy, závěr už tolik ne. Přesto je to jedna z nejkrásnějších knih loňského roku.

purie
27.12.2019 2 z 5

Kniha má nepochybně svou cílovou skupinu příznivců (nebo spíše příznivkyň), jak vyplývá ze zdejších komentářů či třeba z nominace knihy na Pulitzerovu cenu. Vedle prvoplánové líbivosti mne pro to ale jiný pořádný důvod nenapadá.

Název vzbuzuje očekávání, že se v knize setkáme s nějakou tajemnou postavou, která se nějak vztahuje ke sněhu. To je pravda, ale také hlavní problém knihy.
Vyprávění je napsáno předvídatelným soft pop stylem „po srsti“ a zasazeno do atraktivních kulis aljašské divočiny, ve které defilují plejády nejrůznějších divokých zvířat a rostlin, odehrává se řada dramatických dobrodružství a přírodních úkazů od sněhových bouří až po polární záři.
O čem ale příběh je? Proč ho autorka vypráví? Nabízí ještě něco jiného než hebké počtení (zavánějící tolikrát „červenou knihovnou“) pro vyplnění dlouhé chvíle? Je o nespoutanosti přírody? Je o lásce k přírodě? Je o pokoře k vlastním limitům? Je o respektu k odlišnosti druhých? Je o víře v sílu lidskosti? Je o chvále vytrvalosti?
Těžko říci. Tak trochu o všem, ale celkově o ničem.
„Sněhová dívka“ je jakýsi zmatený kočkopes stvořený z reálné postavy, která má rodiče, miluje, rodí a zabíjí a zároveň z pohádkové skřítkovské víly, která nadpřirozeně povlává divočinou, diriguje počasí a divoká zvířata.
Čtenáři, vyber si sám, kdo je to vlastně zač.
Kniha tak působí jako podivný a neuchopitelný hybrid co nejvíce autentického příběhu z divoké Aljašky a zároveň nadpřirozené sněhové pohádky (s otevřeně přiznaným autorčiným epigonstvím pohádek o Sněhurce), ale vlastně pořádně ani jedno. Příběh je jak vánoční stromeček, na který autorka pateticky věší své ozdoby „velkých“, „osudových“, “krásných“, “životních“, „dojemných“, „zajímavých“ (dle anotace dokonce jímavých) a jiných vznešených témat, kterých je tu právě tolik, aby zakryly, že pod nimi je jen seschlý, chřadnoucí a pořádně pokřivený stromek.
A v okamžiku dočtení poslední věty z něho nezůstane nic, jen úleva, že už je konec.

jiri77
19.12.2019 4 z 5

Pěkný poetický příběh se skvělou zimní náladou. Zima je v této knize naprosto skvěle vykreslena ,že jsem přímo cítil sněhové vločky ,jak mi přistávají na těle. Příběh až pohádkový a musím říci ,že na adventní čas ,jsem si asi vybral to pravé.

lilastorm
01.10.2019 5 z 5

Překrásná kniha, pohádkově zasněžená...Doporučuji číst za dlouhých večerů,kdy si za oknem zima dělá co chce a pod nosem vám voní čaj..a pak možná, když budete potichu..zahlédnete i Fainu..dceru sněhu.

kocour_mikeš
26.09.2019 5 z 5

Magické, pohádkoidní, jednoduché. Dávám 95%.

bambi.v
23.08.2019 2 z 5

Začátek byl velmi slibný - aljašská nehostiná příroda, nenaplněné představy, záhada okolo Fainy. Postupně ovšem příběh přetekl do patosu, klouzal podivně po povrchu. Bez poslední části by to bylo o hvězdu více.

slecnapeta
15.07.2019 3 z 5

Ocenuji zajimavy namet knihy, mozna az lehce pohadkovy. Pribeh me bavil, postavy byly uveritelne svymi vlastnostmi i chovanim. Tim, ze jich bylo docela malo, tak jsem se v nich od zacatku bez problemu orientovala a mohla tak soustredit svou pozornost na dej.

Lemurka
21.06.2019 3 z 5

Hezký, milý, neotřelý příběh ze zajímavého prostředí. Kniha mohla být o něco kratší, místy to bylo zdlouhavé až nudné. I mě konec zklamal.

Hanin
10.02.2019 5 z 5

Pohádkově poetický, dojemný příběh, ve kterém se sny zdají skutečností a skutečnost vysněným snem.
Můj zážitek je umocněný čtením v zasněžených horách a já přemýšlím, jaký je asi život v promrzlé přírodě Aljašky.
Krásné.

Ála41
15.12.2018 5 z 5

Nádherná citlivá kniha. Jedná z mála z Levných knih, která rozhodně stojí za to. Určitě bude mít čestné místo v mé knihovně.

Ildi
03.12.2018 5 z 5

Doporučujem, po dlhej dobe úžasná, skvelá, poetická, príjemne mrazivá kniha. Veľmi sa teším, že ju vlastním a môžem sa k nej kedykoľvek vrátiť...

Arwen777
06.07.2018 5 z 5

Poetický příběh o síle lásky a žalu, o nenaplněných touhách a chybách v komunikaci, o tom, že kdo miluje, hodně získává, ale také ztrácí, když přijde nevyhnutelné. Zasazené do drsné Aljašky, ale po tomto vyprávění sníh snad i začnu mít ráda. Moc krásná kniha, takový ten typ, který vás dlouho nutí přemýšlet, co je vlastně důležité. Podle mě to není odpočinkové čtení, ale rozhodně doporučuji.

PWM
10.06.2018 2 z 5

Příjemné oddychové čtení, které většinu času jen tak odplývá jako aljašské vody a pak mizí v moři zapomnění.

Nicméně obsahuje až téměř obrazové náčrty zajímavé krajiny i způsobu života. Příjemné je především to, že autorka se omezuje pouze na vyprávění a nesnaží se děj vysvětlovat. Nějak si to prostě přeberte - když budete hledat, najdete tam kouzla a hluboké emoce, když hledat nebudete, najdete tam patos.

Zajímavé je i shrnutí každé části knihy citátem z pohádky na jejím počátku.

Celkově vzato: příjemné oddychové čtení do vlaku, autorku ale vyhledávat nebudu - tak často vlakem zase nejezdím

Ebeca
18.03.2018 5 z 5

Dechberoucí a okouzlující.

hvězdo.kupa
01.03.2018 5 z 5

Ano, na tohle ráda vzpomínám, baví mě tady ty příběhy uprostřed hnusného nevlídného studena, kdy se postavy musí vypořádat především samy se sebou. A to teda každý neumí.

zelena_zabicka
20.01.2018 5 z 5

Nádherný čtivý příběh pohybující se mezi realitou a pohádkou.

AllyKumari
09.11.2017 3 z 5

Přečetla jsem ji rychle. Líbila se mi inspirace ruským folklórem, umístění a vztahy mezi postavami, ale celkově na mne kniha příliš nezapůsobila. Bylo to takové .... vlažné.

hs777
27.10.2017 5 z 5

Dojemné hřejivé pohlazení z drsné ledové Aljašky a pro mne kouzelný zážitek.

Calinda
24.10.2017 5 z 5

Podle anotace knihy jsem se obávala, zda je tohle pro mě to pravé a čtení jsem dlouho odkládala. Nakonec jsem se do ní pustila a už po prvních pár stránkách mi bylo jasné, že tohle je ten typ knížky, co mě doslova pohltí. Přečetla jsem ji za dva dny, byla jsem smutná, když se blížil konec, z Aljašky se mi nechtělo, i když uznávám, že už by to byla asi nuda... Příběhy, které se odehrávají v prostředí, zimy, ledu, hor apod. mě moc baví a tohle čtení jsem si užívala. V průběhu čtení se mi hlavou honily představy vyhřátého srubu, na plotně hustá bublající losí polévka, venku padá sníh a mrzne a mě je strašně dobře. I postavy v knize měly mé sympatie, dokázala jsem se do nich vcítit. U knih se vždy obávám konců, většinou jsem zklamaná a pak to samozřejmě ovlivní celý pocit z knížky, tady mě konec nepřekvapil, pasoval tam.

Makropulos
18.10.2017 5 z 5

Magické, realistické, dojemné, sugestivní a krásné.