JLA: Rok jedna: Kniha první

JLA: Rok jedna: Kniha první https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345911/jla-rok-jedna-kniha-prvni-1k1-345911.jpg 4 68 15

DC komiksový komplet série

Pět největších pozemských hrdinů - Flashe, Green Lanterna, Aquamana, Black Canary a Martian Manhuntera - svede dohromady bitva proti společnému nepříteli, a tak vytvoří Americkou ligu spravedlnosti. Obsahuje komiksy: JLA: Rok jedna č. 1-6 (1998) a Americká liga spravedlnosti (Vol 1) č. 9 (1962)

Komiksy
Vydáno: , Eaglemoss Collections , BB art

JLA: Year One: Part 1 , 2015

Luigi1
03.04.2024 4 z 5

Tento komiks se mi docela líbil

Norri
26.11.2023 4 z 5

Tahle kniha by ještě nejspíš ležela nerozbalená v jednom z knižních komínků u zdi, kdyby jeden z autorů, kreslíř Barry Kitson, nebyl hostem na vídeňském Comics-Conu. A protože oba díly JLA: Rok jedna jsou to jediné, co od něj mám, bylo jasné, že je musím rozbalit a přečíst. Zpočátku se mi příběh zdál naivní a jednoduchý. Možná to bylo proto, že autoři na začátku se samotným vznikem ligy vzdali hold původnímu vzniku z roku 1962 (ten je jako retro komiks na konci knihy). Potom ale příběh začal nabírat na komplexnosti a já jsem si ho náramně užil. V příběhu mají prostor nejen civilní životy jednotlivých členů ligy, ale nechybí ani reakce okolí na vznik ligy. Příběh totiž nezapomíná ani na ostatní existující týmy superhrdinů a my můžeme vidět jejich reakci na vznik ligy. S jedním z těchto týmu, s Doom Patrol, si dá dokonce JLA na konci této knihy týmovku a je to parádní. Nechybí ani rozpory mezi jednotlivými superhrdiny a rozčarování z toho, že i superhrdinové jsou většinou pořád jenom lidmi s jejich chybami. Určitě bych to nenazýval dekonstrukcí žánru, ale je to osvěžující.

Co se týká kresby, tak jsem možná ovlivněný tím, že jsem se s Barrym Kitsonem setkal, ale jsem s kresbou velmi spokojený. Je to velmi pěkný superhrdinský mainstream.

sgjoli
12.02.2023 3 z 5

Uf uf, po předchozím dílu tohoto komiksového kompletu, který jsem hodnotila naplno, najednou pro mne v hodnocení trochu sešup, a to na průměrné tři hvězdy.
Určitě nemám nic proti tomu, když se spojí několik hrdinů, aby bojovali proti padouchům spolu v jedné skupině. Ale nemůžu si pomoct, tady mi to přišlo trochu na sílu. Ten způsob, jakým to tu u JLA prošlo a vzniklo, byl na mne poněkud rozpačitý a uměle naroubovaný. A ještě to za mne proběhlo s pocitem trapnosti, když se členové JLA o svém vzniku rozhodnou promluvit na veřejnost pomocí narychlo svolané tiskovky, o níž většina členů ani neví, že má proběhnout. Jakože... cože?
S tím souvisí i to, že ti členové JLA toho vlastně sami o sobě navzájem příliš neví - to pak člověka napadá, jak si členové takového společenství, které má ochraňovat Zemi před padouchy, mají vůbec navzájem důvěřovat v něčem tak vážném a nebezpečném, jako je právě boj proti padouchům?
Nevím no... to jsou prostě otázky a postřehy, které mne u toho napadaly - a poněkud mi to kazilo dojem z toho příběhu jako celku.
Narazila jsem i na určitou nespokojenost některých čtenářů s kresbou. Pravda, v porovnání s jinými díly DC kompletu mi tady kresba přišla trochu nevýrazná, ale nevadila mi a ani mne nijak nerušila.
Celkově ale nedokážu dát víc než 3 hvězdy.

trudoš
30.09.2022 3 z 5

Celkově to připomíná spíše komediální vztahovku než akční komiks. Jednotliví hrdinové se snaží najít cestu ze sólové dráhy a začít spolupracovat s novými kolegy. Zatímco u jiných příběhů je dějová linka jasná, tady je utvářena formou náznaků a scén, které dávají smysl až v širším kontextu, přičemž konkrétních zvratů tu paradoxně tolik není. Nechybí ovšem sympatická nadsázka, nesklouzávající k parodii, zároveň ale také nepochopitelné proměny chování, kdy se uprostřed dialogu nějaká z postav naštve a vy ne vždy úplně chápete důvod. Taky protentokrát musím dát černý puntík redakci za nedostatečné představení souvislostí, protože kniha automaticky počítá s tím, že znáte starou sestavu JSA, o které například já nikdy neslyšel, takže spousta narážek šla zcela mimo mě.
Bonusový příběh je pak skutečný úlet, když JLA připravuje oslavu výročí s geniálními hláškami jako: „I když nemáme stálého velitele, jakmile dojde na uklízení, všichni uznáváme, že je šéfem Wonder Woman, takže zpátky do práce!“

wullcann38
20.11.2020 3 z 5

Dobrý komiks

AuroN
17.05.2019 1 z 5

Upřímně, jsem zaskočen. Rok jedna je pravděpodobně to nejhorší, co jsem z prvních čtrnácti čísel četl a že to bylo těžké čtení. Ještě se mi nestalo, aby mě komiks uspával tolik, že jsem ho opravdu na chvilku odložil, abych si zdřímnul. Toto bylo přátelé, jak nedělní noviny: chybí jakékoliv zajímavé momenty, příběh ničím nevyniká, postavy mě rozčilují a kresba je ten největší průměr s jakým jsem se měl tu čest setkat. Je to podle mě absolutně nezvládnuté téma a já se děsím toho, že si budu muset projít druhým dílem. Skoro mám pocit, jako kdybych četl jeden z těch těžko stravitelných bonusů, které vždycky jsou na konci knihy a působí dnes tak strašně pitomě. Nevím, já na tom prostě těžko hledám cokoliv... zajímavého. Dialogy, absence vlajkových hrdinů, zdejší hlavní postavy - konkrétně Black Canary, Aquaman, ta průměrná kresba, LUSKAČ??!!! Kam se poděl ten Superman potom??!!! .... No tohle fakt ne. Potěšila mě na tom snad jen Doom Patrol. Ti jediní mi tam dávali smysl a celkem to v mých očích i zachránili. Ale jen tak tak. Za jedna a velkej palec dolů.

Yokolobuna
05.02.2019 3 z 5

Z počátku mě civilnější nahlédnutí do životu superhrdinů nevadilo a měl jsem pocit, že by tenhle kousek mohl v mých očích překročit stín zdejšího hodnocení.

Pocit však postupně nenávratně vymizel a 72 % je ještě velkorysá známka. Waidovi to bohužel ustřelilo. A ne jednou. Možná to myslel s postavou Black Canary dobře, ale místo vydobytí lepší pozice pro superhdrinky celý komiks jen prudérně fňuká a neustále omílá jací byli v JSA borci. Když tak Canary přijde o hlas, budete slavit (bohužel jen pár stránek).

Nemohu mu odpustit ani návrat snad nejhorší postavy z DC (ano Luskači, na tebe koukám), se kterou je každý panel takové malé martyrium. Tenhle trapný cápek, kterému z pusy padá jedno lejno za druhým za doprovodu neustálého luskání prsty, by měl navždy zmizet v propadlišti komiksových dějin. No a "Flash na kolečkách" sklouzává k rozhodně nechtěné a nevkusné parodii.

Všiml jsem si i velkého množství chyb a nelogičností z nichž některé má na svědomí překladatel, jiné rovnou autoři. Třeba Atom si v jednom místě zoufá, že nemá nástupce, přitom se již o pár desítek stránek nazpět objevil. Na jiných místech události vůbec nesedí časově.

Ze slova "jejda" jsem nedávno rostl u Dvojitého kříže. Z nějakého důvodu si i překladatel JLA usmyslel, že "jejda" je přesně tím slovem, čím by měli postavy komentovat vše od překvapení po zděšení. No a Jackie Robinson je chlap... takže zjevně nejen Aquaman, ale i překladatel netuší, o koho jde.

Naneštěstí JLA drhne i v základních aspektech dobrého komiksu. Příběh je sám o sobě relativně plochý. Velkou parádu nepředvádí ani padouši. Někteří se tu na pár stránek mihnou, jen aby byly záhy uloženi na neurčito k ledu. Rádoby hlavní záporák první části příběhu a jeho motivace (pokud tedy nepočítáme samotný Locus) působí jako sešitý horkou jehlou, což ostatně platí prakticky pro celou druhou polovinu knihy.

Vyloženě spásná není ani kresba, která je ve svých detailnějších záběrech sice funkční, jindy naopak sjíždí po skluzavce do bazénku průměrnosti, kde se již mrcasí prakticky všechny zbývající aspekty knihy.

Bonusový příběh je pak taková přihlouplá superhrdinská verze pohádky o veliké řepě. Na rozdíl od některých jiných bonusových hrůz má alespoň obstojný námět, který však již klasicky padá na obličej svým úděsným provedením. Ani tentokrát však bonus nebyl zásadním způsobem v hodnocení zohledněn.

Koupeno v roce 2017 v rámci předplatného celého DC komiksového kompletu za 229,-.

Zkráceně? Nemastný, neslaný komiks, který servíruje špatně napsané postavy v průměrném příběhu i (většinou) kresbě. Přečíst se to dá, snaha o prokreslení některých postav nevychází vždycky na prázdno, ale sem tam jedna vlaštovka jaro vážně nedělá. Celkově patří tenhle kousek k vůbec tomu nejhoršího z dosavadních čtrnácti přečtených knih DCKK... a to mám druhou část ještě před sebou.

Hodnocení na DK v době přečtení 72 %; Moje hodnocení 55%

Bobik9
24.01.2018 odpad!

Příšerný počin z DC kompletu. JLA je slabota, to jsem věděl, ale netušil jsem, jak moc velká slabota to bude. Hrdinové jsou naprosto nezajímaví, příběh je neuspořádaný, zdlouhavý a nudný. Padouši jsou bez sebemenší fantazie, prostě někoho napadlo načmárat nějakou postavu a udělali z ní padoucha bez charakteru a to je nejhoší. A když už jsem u toho čmárání, tak graficky to také nestojí za moc. Martian je naprosto k ničemu, Aquaman, Black Canary a Flash jsou totálně trapní a Green lantern by mohl být k něčemu, ale v té nicotě se taky ztrácí. Chyběl Batman nebo Superman, nebo kdokoli, kdo nemá tak debilní charakter. Potom je na konci ještě ten straý příběh, který jsem myslel, že by mohl být dokonce lepší než ten hlavní. Nebyl. Byla to stejná slátanina. Pětkrát jste si přečetli ty stejné dvě až tři stránky a potom ještě jednou jako nášup. JLA Rok jedna je strašná knížka, přesto zkusím přetrpět pokračování a pevně věřím, že za druhou část dám alespoň tu jednu hvězdu.

RaggamuffinSVK
17.10.2017 3 z 5

Po viacerých dieloch plných Batmana a Supermana konečne pohľad aj na iných hrdinov DC. Úvod do JLA a hlavne pohľad do súkromia jednotlivých členov bol zaujímavý a akcie bolo neúrekom. V podstate ide o klasickú tímovú sci-fi zachraňovačku sveta. Musím sa však priznať, že použitý typ kresby mi veľmi nesedí a od zápletky by som očakával trošku viac. Na druhú stranu, Black Canary to zachraňuje, je to proste kočka.

Kopta
29.09.2017 4 z 5

Podle mě skvělý úvod do světa JL. Nejde o průlomové příběhy, ale hádám, že to ještě přijde. V tom ohledu, že ne každé hovno se zde třpytí. V DC kompletu to platí dvojnásob. Zde, ale nebyl potřeba třpyt. Zajímavé hlavně je jak se JL zformovala z hrdinů, které byste vůbec netipli, že by tam byli jako první a nebo i nějaké jaké byste znali. Ale na tom nesejde. Skvělý úvod dle mého.

P1tr
01.08.2017 2 z 5

Nepříliš výazná a zajímavá kresba jen podtrhuje poněkud rozpačité dojmy z tohoto týmového příběhu vynechávajícího z JLA sestavy nejznámější členy. Tento krok je sice na jednu stranu obdivuhodný a odvážný, ovšem jeho očekávané nedostatky se dostaví velice rychle. Absence Batmana, Supermana i Wonder Woman je cítit a přítomní hrdinové nenabízejí v nabízené podobě dostatečně vtahující charektery, se kterými by se čtenář rád sžil a fandil jim. Je sice hezké, že příběh se více než na akci orientuje na vnitřní myšlení a dilemata hlavních hrdinů a jejich civilních identit, ovšem dobré úmysly nejsou naplněny a dostane se nám tak pouze nezajímavého a poměrně prázdného a repetitivního tlachání. Bohužel narozdíl od ostatních komiksů toto dílo nezachraňuje kvalitní vizuální stránka, která je v tomto případě stejně nezajímavá a rozpačitá, jako příběh samotný.

hroubek
23.07.2017 5 z 5

Hodně jsem se těšil na tento komiks a o to větší mě udělal radost. Nejvíce mě sedlo, že v příběhu chybí tři nejzásadnější postavy postavy pro JL(Batman, Superman a Wonder Woman). Díky tomu dostaly prostor jiné postavy a to pro mě bylo velmi osvěžující. Ocenil jsem práci s charaktery, s některými postavy jsem neměl možnost toho tolik číst, takže o to větší radost mě udělalo jejich poznávání, historie a hlavně motivace. Mark Waid ukazuje, jak moc se vyzná ve světě DC a nebojí se zopakovat jisté události, jen s jiným významem. Což je obrovské plus, ale pro některé čtenáře to bude dost komplikované na orientaci v ději. Zvládá napsat jak superhrdinskou akci, tak i civilní situace. Dost se mi líbili určité narážky na budoucí děj a výstupy konkrétních vedlejších postav(Green Arrow). Osobně se mi hodně líbilo, že každá postava dostane dostatek prostoru. Já osobně jsem si nejvíce užíval Green Lanterna a Flashe. Parádní setkání JL a už se těším na druhý díl.

Gordonlord
19.07.2017 3 z 5

Klasická "super-hero" akce se všemi sci-fi prvky, mimozemskými útočníky, lasery, paprsky, létáním a bortícími se mrakodrapy, které k tomu patří. Dal bych tomu dvě hvězdičky, jakožto podprůměrné, ale slušné, mainstreamové comicsové zábavě, nebýt velmi hezkého vykreslení jednotlivých charakterů, kdy každý ze členů JLA má nějaké pozadí, minulost, city, slabiny a osobnost a ty momenty jejich vzájemné interakce a budování vztahů jsou tady skutečně k nezaplacení, protože jsou snad to jediné, co v téhle knize opravdu vyniká. A právě na další vývoj vztahů a charakterů postav se těším v příštím díle mnohem více, než na rozuzlení hádanky o tom, jaká že mimozemská civilizace se to opět chystá napadnout neustále utlačovanou matičku zemi.

No - a bonusový příběh ze stříbrného věku comicsu je samozřejmě neskutečnou a zbytečnou kravinou, stejně jako všechny ostatní comicsové příběhy z této éry. Co zde ovšem beru jako plus je fakt, že hlavní příběh této knihy z tohoto původního originu značně čerpá, takže se ho tentokrát vyplatí přetrpět.

Ps : a Aquaman je vážně strašnej moula. Už se opravdu nedivím, proč není populární :-D

martinstefko
19.07.2017 3 z 5

Kniha "DC komiksový komplet 14: JLA - Rok jedna, kniha první" dějem zásadně nevyniká, je to formování týmu ve světle hrozby. Tým je různorodý, je zde spousta vtípků, mnohdy se opakují, lehce to čerpá z děje "Watchmen", ale nemá to žádnou hloubku. Prostě mainstream o vzniku týmu.

Lenka.Vílka
05.07.2017 4 z 5

Bavilo mě to? Já nevim. Asi možná že i jo. Což je úvod jako od debílka, ale já opravdu nevim. Nečetla jsem Krizi (ještě ne) a nekoukat na televizi, tak ze začátku nevim, která bije. Navíc tahle verze JLA stojí a padá na jejích členech (Canary znám jenom z televize a Aquaman mě prudí všude, kde se objeví, ale zbytek za mě ok). Ale když tohle všechno hodím stranou a soustředím se jenom na příběh samotný, ten špatný nebyl. Kresba mě tady bavila. Na mě moc suchý (zasmála jsem se jenom jednou). Taky solidně naivní (uspořádejme tiskovku, že jsme tady, ať akorát umře víc lidí). Konec svým způsobem nijaký (možná druhý rok další průšvih nesouvisející s předchozím dějem, uvidíme, ale i tak závěr mohl být lepší).
A starý příběh byl prostě boží. Na těch pár stranách jsem se pousmála častěji než v celém předchozím příběhu (to je velký plus).
Za mě ale raději klasiku (obsazením). A taky, nenechte se uchlácholit obálkou. Tady Superman ani Batman neni.

komiksy superhrdinové DC Comics Superman Batman Liga spravedlnosti (JLA) Flash

Autoři knihy