JLA: Hřebík

JLA: Hřebík https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367866/bmid_jla-hrebik-pTI-367866.jpg 4 56 18

DC komiksový komplet série

Americká liga spravedlnosti, kterou založili největší hrdinové světa, se může pyšnit tím, že je nejsilnějším uskupením ochránců, jaké Země má. Už od jejího založení se jeden z hrdinů vyjímal na všechny ostatní, jako inspirace, zářný příklad a morální jádro - Superman. A teď si představte svět bez Muže z oceli... Obsahuje: Justice League of America: The Nail 1-3 (1998) a Superman (Vol 1) č. 13 (1941)... celý text

Komiksy

Vydáno: , Eaglemoss Collections , BB art

Justice League of America: The Nail , 1998

Luigi1
07.04.2024 5 z 5

Tak tento příběh se povedl i ta kresba byla dobrá

wullcann38
20.11.2020 3 z 5

Dobrý komiks

trudoš
08.10.2020 4 z 5

Tohle album má dvě velké výhody - nabízí uzavřený příběh a odehrává se v alternativním vesmíru, takže Alan Davis pracuje s postavami tak, aby se čtenář orientoval a nemusel k tomu mít načteno vše z historie DC. Zároveň autor nabízí silné a chytré téma, které sice od Orwellova 1984 ušlo hodný kus cesty, ale nikdy nepřestane být aktuální. Ovšem svoje nešvary to má - kromě uspěchaného závěru mi vadil hlavně ten model, že co nešlo několik desítek let v hlavních sériích, tady se stává skutečností během okamžiku. Základní premisou příběhu je každopádně „Co by kdyby“, pročež těch několik vyhrocených úmrtí jsem dokázal skousnout. Sice se zbytečně moc tlačí na pilu ohledně veřejného mínění, protože cokoliv hrdinové udělají, je hned bráno jako hrdelní zločin, ale jinak mě zápletka bavila a byl jsem jen zvědav, jakým způsobem vyvrcholí.
Bonusový příběh také potěšil, Supermanovy staré schopnosti jsou prostě famózní. To, že Muž z oceli „nekrtkuje“ i v moderních komiksech, považuji za velkou ztrátu.

Ivan Kučera
28.04.2020 3 z 5

Zbožňujem nápad Elseworlds, ale Hřebík ma nenadchol. Vychádza síce z geniálneho nápadu "Superman neexistuje", ale nanešťastie je to nakoniec „klasická“ DC blbosť so stovkou postáv, z nich väčšina je zbytočná a je tu len preto, aby tu bola. Nič zaujímavé nevyplýva ani zo Supermanovej neprítomnosti; proste tu nie je tak, ako nie je v desiatkach iných komiksov. Kým u iného Elseworldsu, Batmana: Zkázy, jež postihla Gotham, ste si na každej strane uvedomovali, že je to niečo „iné“, u Hřebíku sa to nekoná. Tým pádom v mojich očiach zlyháva už v základnom princípe, lebo nie je tým, čím mal byť. Strašný bol aj monotónny, naivný scenár založený na neustále sa opakujúcom postupe: superhrdinu zlosynovia dostanú do pasce, zmanipulujú tragickú situáciu tak, aby to vyzeralo, že ju spôsobil on, prebehne nezáživná akčná scéna a „náhodou“ sa na mieste činu práve nachádza televízny štáb. Biedne sú spracované aj inak fajn motívy zneužívanie médií, propagandy a manipulácie s divákmi. Plus sa mi potvrdilo, že Marvel je o čosi lepší, ako DC minimálne v poctivejšom prístupe k vedľajším postavám. Kým v DC sme svedkami existencie často príšerne absurdných postáv s ešte bizarnejšími prezývkami a smiešnymi superschopnosťami, u Marvelu sa oveľa viac snažia takéto postavy lepšie poľudštiť, urobiť lepšími, zábavnejšími, ale i uveriteľnejšími; v DC je to proste len jedna veľká a pestrofarebná šaškáreň. Nakoniec to ale nie je až také zlé a to paradoxne najmä vďaka finále, kedy... ale veď uvidíte. Ďalším plusom je likvidácia viacerých dôležitých postáv. S prižmúrenými očami 3*.

venomslav
01.07.2019 4 z 5

Skvělý alternativní příběh

RaggamuffinSVK
19.11.2018 2 z 5

Komiksy s alternatívnym príbehom mám veľmi rád (napríklad Injustice) a Hřebík spĺňal požiadavky na to, aby bol presne tým, čo mi sedí. Síce stavia na jednoduchej zápletke, Supermana nikdy nenašli Kentovci a tým pádom svet nepoznal žiadneho Muža z oceli, ktorý by zamedzil akejkoľvek katastrofe. Celý príbeh však veľmi rýchlo začne prechádzať do DC klišé plného postáv, udalostí a trápnych situácií. V priebehu desiatky strán je komiks na vás schopný vychŕliť aj 40 postáv, pričom napríklad celá vojna s Darkseidom je úplná vata. Zaklincovali to potom superhrdinovia, ktorý sú naozaj bez nápadu a pôsobia len ako nejaké nepotrebné krovie. Kresba je našťastie veľmi dobrá, hlavne záverečný súboj je spektakulárny. Škoda, že celý príbeh nebol viac odviazaný a dospelší. V podstate tam, kde začína byť zaujímavý už aj končí.

Kopta
29.07.2018 3 z 5

Jakože není to špatné. V rámci toho jakou odpornost je mnohdy DC schopno vyplodit, tak nejde o špatný potenciál. Alternativní příběh, ve kterém Superman není hrdinou se zdá být docela zajímavý. Problémem trochu je to, že DC klasicky přeplňuje příběh kravinami. Zbytečně se do jednoduchého komorního příběhu cpou další emzáci a problémy, které zde ani nemají vyvrcholení a nemají vlastně smysl. Ztrácíte jenom zbytečně čas. Je to dost smutné, jelikož se tím neuvěřitelně ztrácí čas a pointu samotného příběhu. Potenciál dobrý. Tím to končí.

risha03
30.04.2018 4 z 5

Tři hvězdy. Za Aleca, Abigail a Erdogana čtyři :) Fajn fiktivní historie, občas na přezhubu hloupé chování, ale má to místy světlá místa.

Hwaelos
10.04.2018 3 z 5

Davisův příběh z alternativní reality je po stránce struktury prostě dobrý - rozehrává politickou detektivku, hravě nakládá s DCčkovskou mytologií a přes množství postav má čtenář pořád přehled. Ve všech ostatních ohledech je to ale spíš podprůměr. Dialogy jsou zoufale popisné a/nebo nabubřele patetické a kresba ordinérní (jak by se sem hodilo používání temnějších, monochromatičtějších koloringů!). Není to samozřejmě fér srovnání, ale člověku to nedá, aby nepřemýšlel, co by s tím tématem svedl scenárista jako Moore.

B-artX
28.03.2018 5 z 5

JLA: Hřebík je zcela jistě jeden z nejzábavnějších DC komiksů, co jsem kdy četl. Některé Batmanovi sólovky jako Ticho či Dlouhý Helloween jsou jistě kvalitnější díla, ale Hřebík je neuvěřitelně zábavná týmovka. Mnoho dalších uživatelů zde píše, že v komiksu je až moc zbytečných postav, to je bohužel pravda, ale dle mého to nebylo nic drastického.

Alternativní reality mám doopravdy velmi rád, protože se čtenář podívá i do jiných, nepoznaných krajin, které jsou mnohdy zajímavější, než ty standardní. Takže mi Hřebík udělal velikou radost. Do komiksu jsem šel jen díky tehdy ještě červenému hodnocení a jsem velmi rád, že jsem si jej koupil. Po dlouhé době jsem také cítil jisté napětí, což je něco, čehož si myslím, že je v komiksech málo. Čtenář prostě ví, "že všechno dopadne dobře, dobrák všechny porazí a zlo prohraje". Avšak u alternativních realit člověk nikdy neví.. právě to se mi líbilo.

Druhý příběh o Supíkovi a Jimovi byl na poměry komiksů ze 40. let skvělý.

Spoiler

Nejvíc cool moment komiksu je jistě smrt Robina a Batgirl, škoda že do konce komiksu už pak nikdo nezemřel. Příběh by hned měl větší koule. Také závěrečný fight a odmaskování hlavního záporáka bylo velmi dobře zpracované.

Konec spoileru.

Kresba mohla být lepší, moc barevná a živá, troška černě by jí jen prospěla. Ale jinak jsem spokojen. Za mě tak 93%, kresba, smrti a postavy mohly jistě být lepší, ale celková myšlenka Hřebíku se mi velmi líbí. Doporučuji.

Unterwald
14.03.2018 4 z 5

Krásná ukázka toho, co je podle mě na celém DC vesmíru nejzajímavější: Alternativní světy. Právě v pokládání otázek typu "Co kdyby...?" je podle mě největší síla tohoto multiversa. Příběh mě příjemně překvapil, spousta pomrknutí po alternativních verzích známých i méně známých osob potěšilo i mě, který se rozhodně ve všech těch hrdinech a zloduších neorientuji ani zdaleka lehce a bez pomoci Wikipedie. :-) pro mě zaručeně milé překvapení, hodně hektické, ale to je podle mě něco co k dynamice klasického komiksu prostě patří.

Gordonlord
23.02.2018 1 z 5

Hřebík představuje přesně to, co na comicsech nesnáším. Je tu snad stovka hrdinů, v téměř každém druhém panelu se mihne nějaký nový (prostě jenom proto, aby se ukázal), naprosto nikdo z nich nesehraje žádnou významnou roli a z jejich přítomnosti v příběhu mám pocit, že tu jsou jen proto, aby vyplnili panely a aby si tu každý nerd aspoň na půl stránky užil svého oblíbence. Všichni hrdinové jsou naprosto ploší, nudní, nevýrazní a vzhledem k tomu, že žádný z nich nemá žádný prostor, tak mě taky žádný z nich nezajímá a rovněž ani premisa příběhu drtivou většinu z nich vůbec nepotřebuje.

Absence hlavního hrdiny a desítky a desítky těch vedlejších činí z příběhu (nejen) pro někoho, kdo nezná DC skrz naskrz, naprosto nepřehledný guláš, který drží pohromadě snad jen primitivní pokus o sociálně - politický přesah, který má sice dobrou myšlenku, základ a potenciál a sem tam díky němu čtenář zažije aspoň malý moment něčeho, co připomíná uspokojení z nějakého děje. Ale jinak se zmíněný potenciál zajímavé myšlenky využít nepodařilo.

Suma sumárum, je to z 99% neskutečně stupidní volovina, která jen přilévá benzín na oheň všem odpůrcům comicsu, kteří jej považují za kulturu kriplů.

I když to podle toho co píšu nevypadá, jsem skutečně obrovským fandou comicsů a DC především, ale nejsem vůl, abych zbaštil každou volovinu.

milan1935
07.02.2018 4 z 5

Zajímavé zpracování průběhu, které je dobře uděláno. Kresba je v celku dobrá. A je to takovej dobrej příběh. Rozhodně si to přečtěte.

P1tr
01.02.2018 4 z 5

Hřebík zkoumá superhrdinský tým v nezvyklé situaci, kdy mu chybí nejsilnější člen, což představuje zajímavou výchozí situaci příběhu, který rozvádí nejen tuto myšlenku, ale staví hlavním představitelům do cesty ještě spoustu jiných, neméně zajímavých překážek. Je až překvapivé, jak dokáže být akční příběh nabitý tolika postavami ve své podstatě poměrně intimním a procítěným dílem zkoumajícím jádro dobroty a obětavosti známých i méně známých hrdinů. Právě vykreslení postav a jejich dilemat je nejzajímavějším aspektem tohoto týmového příběhu a je obdivuhodné, že při obrovském množství postav dostane téměř každá svůj velký moment a zanechá výraznou stopu. Bohužel přehršel postav má za následek to, že vedle zajímavých hrdinů dojde i na ty obskurnější, které tolik nezaujmou, ovšem slouží alespoň jako dokreslení rozmanitosti komiksového DC vesmíru. Kresba je odpovídající, ničím nevyniká, ale pár malebných momentů dokáže zprostředkovat. Hřebík není přelomovým dílem, ale hravě nakládá s alternativním pohledem na věc a mnohdy dokáže překvapit netradičním výkladem známých prvků, které bereme za dané a neměnné a za to mu patří obdiv.

fvalek
25.01.2018 4 z 5

Super alternativní příběh, pojednávající o tom, co si hodně lidí přeje, tedy o neexistenci Supermana. Samozřejmě trošku v přehnaném příběhu, ale ono zase... není to od možné pravdy tak daleko.
Skvělé bylo, že většina postav doopravdy padala jako mouchy a vůbec se toho nebáli. Nepřítelem číslo jedna se stala propaganda a xenofobie, což je mnohdy horší, než nějaký záporák, ale i ten zde přeci jen dostal tvář.
Přítomnost běžných postav v jiných nebo jen lehce pozměněných rolích byla hodně zajímavá a osvěžující pro ostatní příběhy. Hlavně Amiši na závěru jsou více než jen zajímaví. :P
Kresba byla moc fajn, klasická a asi taková nejpřijatelnější pro mě.

No už se vážně těším na druhý hřebík, který by měl v kompletu také později vyjít a jsem zvědavý jak se toho chopí tentokrát.

FireOfFilth
21.01.2018 4 z 5

Zábavný kousek. Celkově tento příběh, který poukazuje na nebezpečnost superhrdinů ( tady je všechny dali do jednoho pytle a říkají jim mimozemšťané), kteří jsou shodou okolností "přistiženi při zločinu". Samozřejmě nic není takové jak se zdá být. Objevuje se tajemný záporák, který manipuluje s veřejností a samozřejmě se samotnými hrdiny.
Příběh je plný docela nečekaných i čekaných zvratů, které mě velmi mile překvapily.
Kresba je taková klasická, ve které se čtenář dobře vyzná, ale nijak nenadchne.
Nejlepší a v podstatě nejkrutější hláška komiksu je: Batgirl a Robin, "Někdo zjevně chce, abychom šli dovnitř. Batman, "Přesně. A proto oba zůstanete tady".

U retro komiksu jsem se hodně nasmál, asi nejvíc mě pobavilo, když se Superman zahrabal pod zem (místo aby odletěl, protože to stejně poté udělal).

Celkově tuto knihu hodnotím jako hodně slušnou, proto dávám 4*.

hroubek
19.01.2018 4 z 5

Tohle se povedlo. V první řadě mě dost potěšilo, že se jedná o alternativní příběh, kde je všechno důležité vysvětleno a taky ukončeno. Velmi se mi líbilo, že si Alan Davis scénárista a kreslíř v jedné osobě vyzobává spoustu zajímavých momentů z historie DC komiksů a přetváří je tak aby mu v seděla v jeho příběhu a dodala hrdinům nový rozměr a umožnila nám je vidět i z jiné stránky. Davis využívá toho, že se nemusí držet kontinuity hlavní série, a sype do nás tolik zajímavých narážek a odkazů (hvězdice Starro), že je na plno ocení největší fanoušci, ale i začínají čtenáři nebudou zklamaní. Davis má obrovské hřiště na hraní a využívá ho na maximum, takže se zde objevují stovky postav z DC historie a místy je z toho pěkný guláš a brzdí to tempo příběhu. Na druhou stranu si ale Davis pohlídal akci, zvraty (záporák) a hlavně kvalitní dialogy, které jsou zajímavé svým přesahem. Potěšil mě pohled na tuto Ligu spravedlnosti bez Supermana a jeho idealismu. Bavila mě linka s Green Lanternem, Batmanem, a Aquamanem s Martianem Manhunterem. Flash, Wonder Woman a Atom nemají tolik prostoru, přesto to vůbec nevadilo. JLA: Hřebík je suprový komiks, které mě dost bavil a jeho čtení jsem si užil.

Lenka.Vílka
17.01.2018 4 z 5

Liga je na tom špatně. Asi jako ta holka, která nemá na maturák doprovod. Tak jim pasáka nezačne dělat nikdo jiný než Lois Lane. Drsná reportérka, která v tomhle světě nepoznala milovanou náruč Clarka Kenta, tak ji odpustim tu její počáteční zatvrzelost. Mezitím někdo likviduje ty dobré, a zbylý hrdinové se dostanou na okraj, kde už je jenom kousek od toho, aby je někdo strčil. Navíc Lex Luthor nabízí pomocnou ruku přesně v jeho stylu. Což je evergreen, který funguje vždycky. Nebo je to ještě trochu jinak? Vzhledem ke konci je dobře, že se dočkáme pokračování. Sice si trochu počkáme, ale bude...

("Batman má pravdu. Mohla by to být přechodná móda. Aby bylo co vysílat během okurkové sezóny.")

Pro autora možnost stvořit tenhle komiks musela být výzva. Popustit uzdu fantazii je super, ale nesmí vzniknout kočkopes. Možná proto jsou tady všechny známé postavy. Jenom trochu jinak zakomponované a to mě moc baví. Až na Batmana. Ten je všude a vždycky stejnej. Za to jsem ale ráda. Jako bručouna ho prostě žeru a jako uplakánka už taky. Ale celkově jsem nebyla až tak nadšená. Ze začátku se skáče ze scény do scény a jsme tam vždycky jenom pár stran. Děj je roztříštěný na strašně moc místech nejednou, protože se toho děje strašně moc, a to skákání je ze začátku nepřehledný (doporučuju sednout a všechny kolem vypnout, ať není šum).
Kresba taková mainstreamovsky čistá a dobrá, ale na druhou stranu lehce zaměnitelná s jinými autory a ničím nevyčnívá kouskem sebe samé, natož jakési originality či inovace. Když už měl autor volnou ruku v ději, mohl se rozjet i tady (ale nevím, třeba je to jeho maximum, od Davise to je můj první komiks). Ale celostránkové kresby vyniknou v každém stylu, a těch je tady dost.

Nad starým komiksem jsem se jako vždy pousmála. Nic jiného nejde.

MUŽE OBSAHOVAT SPOILER
Co se mi líbilo nejvíc? Že Batman zabije...vy víte koho. Přesně jeho, jo, přestože to je proti komiksovým pravidlům, právě tady žádná pravidla nejsou, tak tam padaj jako mouchy. A možná prijde i kouzelník. Teda, Kal-El.