Batman: Smrt v rodině

Batman: Smrt v rodině https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/351582/bmid_batman-smrt-v-rodine-y0M-351582.jpg 4 102 21

DC komiksový komplet série

SMRT V RODINĚ - Jokerovi se dostala do rukou jaderná zbraň a chce ji prodat teroristům. Zatímco se Batman na Blízkém východě snaží zabránit pohromě, vydává se jeho pomocník Robin (Jason Todd) hledat svou rodnou matku. Dynamické duo se opět spojí v akci, která končí neštěstím. Příběh vydaný k Batmanovu 50. výročí je jednou z nejznámějších epizod o Temném rytíři. V jejím závěru, který mohli přímo ovlivnit čtenáři, se Batman s Robinem střetnou s Jokerem v nejstrašnějším utkání. Původně vycházelo jako Batman (Vol 1) #426-429 od prosince 1988 do března 1989. Batman (Vol 1) #366 - Úplně první vystoupení Jasona Todda jako Robina. Nový Batmanův svěřenec přichází zachránit Temného rytíře při boji proti Jokerovi v Guatemale. Původně vyšlo v prosinci 1983.... celý text

Literatura světová Komiksy
Vydáno: , Eaglemoss Collections , BB art

Batman: A Death in the Family , 1988

Luigi1
05.04.2024 4 z 5

Tak tento díl byl o něco slabší

sgjoli
14.05.2023 2 z 5

Uf, uf! Tak tenhle komiks byl pro mne bohužel trápení. Dějově mne to příliš nenadchlo, nebavilo, nudila jsem se. Nějak jsem si k Robinovi nedokázala vůbec najít cestu, takže mne ani jeho osud nezasáhl. Do čtení jsem se musela nutit. Nemluvě o tom, že ta pointa příběhu je jasná vlastně skoro od začátku a vy jen čekáte, kdy to teda přijde a za jakých okolností.
Tentokrát mne vlastně nějak nenadchla ani ta kresba. Hlavně jsem měla problém s tím, jak si Robin i Batman bez masek byli tak strašně moc podobní - občas se mi fakt pletli. Skoro mne t pak svádělo k mylné představě, jestli ti dva nejsou skuteční příbuzní... otec/syn? Bratři? Bylo to matoucí.
Nakonec tedy 2 slabší hvězdy. A celkově v téhle sérii je tohle za mne jeden z těch slabších svazků.

Loxias
29.03.2023 2 z 5

Kresba je velmi predpotopni. Odmaskovani Batman s Robinem i Supermanem vypadaji v obliceji vsichni stejne. Dejove trivialni misty az hloupe a obcas i s nejakym logickym nesmyslem. Uprimne nestoji za precteni, pokud nekdo nema potrebu si overit jak se psaly komiksy driv.

Ivan Kučera
24.12.2021 4 z 5

„Fotografie jsou mostem k minulosti. Černobílými připomínkami toho, jak to bývalo. Spojením s těmi, kdo už s námi nejsou. Nesmírně cennými poklady.“ Dúfam, že nie som naivný, keď od komiksu okrem iných vecí vyžadujem aj to, aby ma bavil. A tento ma príliš nebavil, čiže si 4* teoreticky nezaslúži. Lenže z historického hľadiska plní dôležitú funkciu. Kebyže robím osnovy povinného komiksového čítania, Batman: Smrt v rodině by sa doňho dostal. Hoci na dnešnú dobu pôsobí zastarane (Joker ako veľvyslanec na pôde OSN požívajúci diplomatickú imunitu, to ako vážne?), čudne (na to, že je tu Joker v podstate masový vrah, je nielen nakreslený, ale i napísaný ako komická postavička) a naivne (zelené slipy Jasona Todda alias Robina č. 2), svojho času bol temný a ponurý, priniesol šokujúce úmrtie kladnej postavy a posunul o míle dopredu nielen Batmanov kánon, ale tiež vnímanie čitateľov komiksu ako takého. V druhej polovici 80. rokov sa začalo stemnievať, komiksy prestávali byť pre malé deti a začali sa sústrediť na staršie publikum (Mooreovi Watchmeni, Davidova spider-manovská Smrt Jean DeWolffové, Millerove batmanovské príspevky Rok jedna resp. Návrat Temného rytíře). Smrt v rodině nie je až taká dospelá, ako Millerove batmanovky, ale Robinova smrť (to naozaj nie je spoiler) má dodnes zásadný vplyv na Batmana napriek tomu, že Jason sa do sveta živých napokon vrátil, avšak v značne premenenej (a za mňa oveľa zaujímavejšej) podobe, ako Red Hood (viď. DKK Pod maskou). Batmana Robinova smrť zničila podobne, ako Spider-Mana smrť Gwen Stacy. Mimochodom, tvorcovia nevedeli, či Robin zomrie alebo nie, keďže o jeho (ne)prežití hlasovali čitatelia. Tí napokon (keďže Toddov Robin bol kontroverzný, nemalú časť publika štval svojím nezodpovedným správaním) rozhodli o pohrebe. Hlasovanie trvalo 36 hodín a za Robinovu smrť bolo len 72 hlasov viac, než za jeho prežitie. Tvorcovia ale museli byť pripravení na obe eventuality a tak vznikli obidve. V jednej Robin prežil; tento raritný kúsok (avšak nachádzajúci sa len na jednej strane) verejnosť dostala až v roku 2006 v ročenke Batman Annual #25. Nájdete ho aj v tomto DKK. Práve pomerne bohaté vydanie sa tiež čiastočne postaralo o štvrtú hviezdu. Ďalej na konci nájdete pôvodný inzerát vyzývajúci fanúšikov na ono osudové telefonické hlasovanie, 6 fajnových obálok a retropríbeh s prvou Jasonovou akciou (z r. 1983), ktorá je nakreslená tak dobre, že u mňa víťazí nad hlavným príbehom, čo môžem povedať o minime retrokomiksov z DKK. Na zadnom obale sú chybné roky (v „původně vycházelo“ je uvedené 2008 – 2009 namiesto 1988 - 1989). Hoci sa traduje, že Robina na smrť páčidlom umlátil Joker, pravdou je, že ho „iba“ ťažko zranil a Robina zabil až následný výbuch. Komiks je príjemne krátky a disponuje viacerými sľubnými momentmi: kultovou smrťou, Supermanom, exotikou v podobe Libanonu, New Yorku alebo Etiópie (Batman, hoci si ho každý spája s Gothamom, je v skutočnosti veľký cestovateľ), sociálno-politickým presahom (utečenecký tábor, výcvik teroristov, hladomor) a osobným motívom (hľadanie mamy).

Norri
27.04.2021 4 z 5

Tenhle příběh se zapsal do Batmanovy historie tučným písmem. Zapsal se do historie tím, že Joker zabil Jasona Todda aka Robina, a tím, že o jeho smrti hlasovali přímo čtenáři. Při čtení jsem byl ale překvapený, že ten příběh toho nabízí mnohem víc. Je drsný, šokující a zároveň úsměvně naivní. Některé momenty jsou vážně divné, až nepatřičné, ale proč ne. Děj se odehrává převážně mimo Gotham. Kromě New Yorku je to také Etiopie a pouště blízkého východu. Oproti Gordonovi ve válce z Rebirth Detective Comicsu je toto pouštní dobrodružství mnohem zábavnější. Příběh dokonce zavítá i na diplomatickou půdu OSN. Zkrátka velmi komplexní příběh, který mě nečekaně bavil.

“Tohle je v tomto oboru největší potíž - ne vždycky můžete odvést práci a zůstat ve vlastních očích hrdinou.” - Batman se stříkačkou v ruce

Docela zajímavý je i sešit s prvním vystoupením Jasona Todda jako Robina. Odehrává se také mimo Spojené státy - v jihoamerické džungli - a místy působí docela dospěle.

wullcann38
20.11.2020 4 z 5

Tenhle Batman je příběhově dost dobrej problém je že Batman se tam po většině komiksu producíruje na slunci takže strácí pojem Temný rytíř.
Takže za mě:87%

AuroN
08.09.2020 3 z 5

Smrt v rodině se mi velmi těžko popisuje. Na jednu stranu se jedná o důležitý story arc, kde je nejzajímavější právě konec, který dnes zná do jisté míry asi každý Batmanův fanda. Však si vzpomeňte... skladiště v pustině, svázanej, na nervy lezoucí klučina, Joker a páčidlo.... Už víte? Určitě ano. Je to velmi chladný, až mrazivý moment, který Batmanovým světem otřásl do základů a na čtenáře dokáže zapůsobit. Nicméně, jak jsem uvedl výše, zde se dostáváme k největšímu problému celé této záležitosti. To je totiž všechno. Jo, fakt. Zbytek - ač tam jsou zajímavé momenty a nápady - je prostě nuda. Naštěstí zde funguje výprava, takže se to dá zdárně dotáhnout do konce a z přečtení pak nemáte takový ten otrávený pocit, jakože jste četli úplnou kravinu a ztratili dvě hodiny života. Já od toho ale prostě asi čekal něco víc, nebo nevím. Kresba mi to v žádném případě neusnadňovala, ten Aparův - osmdesátkový - styl mi nesedl. Navíc jsou tam taková divná scenáristická rozhodnutí, u kterých jsem kroutil hlavou, jako například, když vidíte chlapa s maskou v plášti, jak se krčí v písku někde v poušti a ve čtyřiceti stupních to tam bez problémů dává... nebo, že Joker nedokázal před úřady ukrýt nic, krom jaderné hlavice... atd. Jako vážně? Co pak teprve ten zvrat, který předcházel Jasonovu ikonickému výprasku páčidlem.... Hele, já vím, možná to jsou hlouposti, ale mně to prostě u tohohle díla vadilo, protože jinak se to jevilo celkem fajn. Překvapivě ke konci mě potěšil Superman, jehož přítomnost mi absolutně nepřišla rušivá a odůvodnění jeho přítomnosti dávalo celkem i smysl, což mi i docela spravilo chuť a tak to zde nezakončím negativně. Shrnovat to ale nijak nebudu, jednoduše vpálím tři hvězdy, což je sice průměrné, ale dobře míněné ohodnocení.

Yokolobuna
28.02.2020 3 z 5

Příběh hořkého konce Jasona Todda (tohle vážně spoiler není, jak to vše dopadne, tvůrci vykecali obálkou, názvem i v samotném úvodu) mohl být vlastně skvělý. Potenciál tu nepochybně byl. V podání scénáristy Jima Starlina je však poměrně tuctový a naivní.

Naivita, prolínající mnoha knihami z DCKK, se mi bohužel už zajídá. I v tomhle případě jsem měl pocit, že čtu kousek pro (odrostlejší) děti. Podíl na tom však nejspíš nese i fakt, že Smrt v rodině je už letitější kousek. I kdy na obálce nepochopitelně hlásají, že komiks vycházel v letech 2008 - 2009, ve skutečnosti se do rukou čtenářům dostal v roce 1988. A je to cítit.

Pro tak zásadní událost bych si prostě představoval vyladěnější vyprávění (funguje snad jen šílený Joker) i nápaditější kresbu. Bruce s Jasonem jsou si občas tak podobní, že si je ve chvilce nepozornosti spletete. Zejména v akčních sekvencích se pak kresba omezuje jen na nataženou ruku či nohu směrem k padouchovi, doplněnou o obligátní "BÁC". Na poušti zjevně všechno vybuchuje a tvůrci se nám (ne)násilně snaží prodat Land Rover.

V rámci ucelené knihy bohužel dost otravuje i opakování předešlých událostí na začátku kapitol, které se hravě roztahuje i přes několik stránek. Kvalitou scénáře i kresby tentokrát dokonce hlavní příběh překonává ten bonusový.

Koupeno v roce 2017 v rámci předplatného celého DC komiksového kompletu za 229,- Kč.

Zkráceně? Poměrně důležitá událost z DC univerza v humpoláckém zpracování, které nezřídka působí pateticky a naivně. Komiks bohužel tentokrát nepodržela ani kresba. Nechybělo moc a Smrt v rodině si vůbec jako první kousek DCKK odnesl podprůměrné dvě hvězdy. Možná už jsem těch pláštěnek přejedený... a možná není Smrt v rodiě až tak dobrý komiks.

Hodnocení na DK v době přečtení: 78 %; Moje hodnocení: 55 % jako 64. hodnotící.

Bobik9
17.04.2018 3 z 5

Smrt v rodině je sice vizionářský nápad, to ano, ale jinak je to celkem slušná nuda. Tři čtvrtiny příběhu jsou opravdu o ničem a vy se jen těšíte až konečně Jason Todd zemře, protože je opravdu otravný. Co je ovšem nejhorší je ta kresba. Jak z osmdesátek, dost nuda. Potom je tu ještě starý příběh, který má docela hezky nakreslené prostředí, ale jinak se jedná o blbost. Joker dokáže být jistě lepší, ale pořád je to ten lepší průměr DC kompletu.

RaggamuffinSVK
06.04.2018 3 z 5

Asi je vo mne nejaká chyba, ale od Smrti v rodine som čakal omnoho viac. Kresba mi nesmierne vadila, Joker vyzeral ako sused Záviš a celé to pôsobilo veľmi, no, nebatmanovsky. Chápem dôležitosť tohto príbehu v Batmanovskom svete, no ja som zostal viacmenej sklamaný. Mimochodom na mojej knihe z DC kompletu je vzadu uvedené, že komiks vychádzal v roku 2009, čo je akosi mimo.

jarynek
18.02.2018 4 z 5

Příběh, který vstoupil do dějin komiksu či alespoň v rámcii batmanovského universa. Samozřejmě z dnešního pohledu již jde o velké retro, ale práce s psychologií postav, především pak Batmana, jeho vztah k Robinovi a Jokerovi, dilema pomsty, atd., určitě stojí za přečtení. Jako zajímavý bonus je v knize kopie strany, na základě níž se hlasovalo o smrti Robina. Trochu mi v obou příbězích (hlavně v tom staším) vadil politický podtext, které odrážejí dobu, v níž byly příběhy tvořeny.

Kopta
25.12.2017 4 z 5

Starší kabát ani tak nevadí. Nejde o žádný průlomový kus, ale dle mého jde stále o skvělý bod v DC universu. Už jenom tím, že to vypraví důležitý příběh v životě nějaké postavy. To je skoro to nejdůležitější. Pak už to je nepokazit. A to se víceméně podařilo.

Lenka.Vílka
19.11.2017 4 z 5

Dvě příběhové linie, které se střetnou, aby vyústily ve smrt Jasona. Kniha mě ale začala pořádně bavit až od čtvrté kapitoly. Do té doby průměr, kterému právě jednu hvězdu přidalo to dějově dál. Že pomsta dokonána nebude (zabitím) je jasný i tomu, kdo má jenom půl mozku. Přesto mě zajímalo to "jak". První pohled na politického potentáta mě rozesmál.
V tomhle komiksu je ale jedna věc, která mě štve fakt hodně úplně všude. A to souvisí s tím, co říkal Superman. Kdyby se to stalo jemu (a v jeho komiksu), tak by mu pindy, který sám vypouštěl z pusy, taky byly ukradený. Ale jinak dobrý, jenom jsem čekala větší pecku.
Starý komiks byl roztomilý. Vzhledem k předchozímu čtení.

B-artX
15.11.2017 4 z 5

Komiks nenadchne, ale ani neurazí. Z těch "starších" komiksů nadprůměr. Docela jsem se bavil, Joker byl skvělej hajzl a Jason a Netopírák byli fajn. Za mě 80%.

MC87
07.10.2017 5 z 5

Komiks je zajímavý umístěním děje na Blízký východ, nevyhýbá se nádherně nekorektním komentářům typu "ručníky na hlavě", Joker víc než jinde nepokrytě zabíjí....

Takovýto zajímavý koktejl poměrně dost upozaďuje příběh samotného Robina, který je sice teskný, ale rozhodli si o něm sami čtenáři.

Samotný Joker pak všechny zastíní, kdy se nechá naverbovat jak velvyslanec jedné blízkovýchodní země a....komiks rozhodně doporučuji.

OldaB
30.09.2017 4 z 5

Samozřejmě čas už na tom zapracoval, ale ve své době to musela být naprostá pecka. Komiks, který se nebál jít hodně daleko v řešení nejbližších vztahů. Joker je fantatický a Batman tak stojí možná před nejtěžší morální volbou.

P1tr
29.09.2017 5 z 5

Vztah Batmana a Robina je často zesměšňován a parodován, což je z určitých důvodů celkem pochopitelné, nicméně vedle humornějších aspektů jejich spolupráce nesmíme zapomínat na pozitiva, která v plné míře čtenářům přednáší Smrt v rodině. Jedná se o procítěný a osudový příběh dokazující pevnost pouta hlavního dua a jejich nerozlučnost, která když se pořuší, může mít fatální následky. Je výtečné, že příběh nekončí titulní smrtí, ale prozkoumají se i její následky. Filozofie a přístupy obou hrdinů jsou zde jasně popsány a tak chápeme jejich motivace a chování v jednotlivých situacích i v případech, kdy by se jinak určitá rozhodnutí mohla jevit nelogicky. Smrt v rodině hraje tvrdě na city a vychází jí to na plné čáře a jedná se o jeden z nejzásadnějších příběhu Batmanovi komiksové historie.

FireOfFilth
28.09.2017 5 z 5

Na tento vychvalovaný ikonický komiks jsem se docela těšil, ale byl jsem poměrně opatrný. Po přečtení musím říct, že mě hodně překvapil.
Díky hlavní příběhové lince, kdy Jason Todd zjistí, že jeho skutečná matka pravděpodobně žije, se komiks neodehrává pouze v Gothamu, ale cestujeme po různých lokacích ve světě. Náhodou se v těchto lokacích nachází nečekaně i šílenec Joker.
Příběh komiksu šlape jak hodinky a kniha rychle ubíhá. Kresba je na svou dobu velmi slušná.
Tato kniha se mi velmi líbila a povznesla skomírající sérii DCKK o něco výše. Hodnotím 4,5*

Gordonlord
06.09.2017 4 z 5

Zásadní comics, kanón DC světa, který dodnes respektují i všechny současné restarty dějových linek měsíčních Batmanovských řad.

V příběhu se objevuje pár mezer, které jsou vždy vyplněny docela stěží uvěřitelnými dějovými twisty, které jsou ovšem k posunutí děje docela nutné. Zajímavé je zde Jasonovo trauma ze ztráty svých rodičů, citová bouře, způsobená těžkým dětstvím, hledáním své biologické matky a pracovními rozpory s Batmanem. Samozřejmě Jasonova neposlušnost vygraduje v onu ikonickou scénu jeho smrti, což zde nelze brát jako spoiler.

Výborná je dějová linka s Jokerem, která se vyhrotí v poslední čtvrtině příběhu, kdy se všechno velmi libově zamotá a Joker Batmana drží v šachu takovým způsobem, jaký se to do té doby snad ještě nikdy nepodařilo scénáristům úspěšně vymyslet a Batman s tím nemůže nic dělat i přesto, že si v tu chvíli nic nepřeje víc než definitivní pomstu svému největšímu životnímu rivalovi. Víc nechci prozrazovat, abych někomu, kdo ještě nemá přečteno, nezpůsobil újmu spoilerem. Ale závěr se opravdu povedl.

Kresba je slušná, ještě trochu v 80´s stylu. Nevím co ještě dodat, je to hodně dobrý příběh, s kultovní smrtí hlavní postavy. Do dokonalosti tomu chybí víc sugestivnosti a pohlcující lidskosti, o kterou se zde autor hodně pokoušel, ale v 80´letech ji comicsový žánr nezvládal ještě tak zajímavě, jako dnes.

martinstefko
05.09.2017 4 z 5

"DC komiksový komplet 18: Batman - Smrt v rodině" je starším komiksem, který má svoje chyby, ale musí se mu nechat, že je dobrý a že se po právu stal legendárním. Pravda, z velké části je to tím, že zde důležitá postava zemřela. Otevřel se prostor pro psychologickou hru s Batmanem v dalších příbězích. Ta šance byla využita.

komiksy superhrdinové DC Comics Batman

Autoři knihy