Dávné ozvěny

Dávné ozvěny https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14514/bmid_davne-ozveny-g73-14514.jpg 4 72 8

Jack Chatwin má vize – živé zkušenosti ze světa paralelního k našemu vlastnímu, krátká setkání s lidským párem, Šedivákem a Zelenkou, s jejich útěky z jejich vlastního světa, zážitky a boji v kruté a staré zemi. Ve chvíli kdy má tyto podivné vize vzniká kolem něj záře a z jeho kůže vyzařují vzdálené zvuky a pachové vjemy ztracených světů. Je však svědkem událostí z minulosti, přítomnosti nebo budoucnosti? Z paralelního světa nebo světa docela jiného? Teprve když Šedivák pronikne do jeho reality, zjistí Jack jaká je pravda. Zelenka svého partnera nenásleduje a zůstává ztracená v nebezpečném světě, kterému se musí naučit rozumět i Jack – musí do něj vstoupit a žít v kouzelné iluzorní zemi a při svém poslání spojit oba uprchlíky. Všechno co miluje záleží na jeho úspěchu a každičký moment z minulosti jeho života obsahuje klíče k tomu, aby Dávné ozvěny slyšel znovu. Jack je zmítán mezi kouzelným a exotickým světem mytologie a magického realismu… Dávné ozvěny jsou fascinujícím psychologickým fantasy thrillerem Roberta Holdstocka, držitele World Fantasy Award. Přeložil Petr Kotrle.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

Ancient Echoes , 1996

Tyet
09.10.2022 4 z 5

velmi zajímavý námět, zaujal mě, bohužel se to ke konci tak nějak rozplizlo v love story, a to už mě neba

cisar
28.06.2022 1 z 5

Moje prvé stretnutie s týmto autorom a dopadlo to hrozne. Predstavivosť autora je naozaj obrovská, o tom niet pochýb, ale miestami som mal pocit, že ju autor podporoval rôznymi chemickými prostriedkami (minimálne LSD). Mám rád fantasy, ale Holdstockov žáner som zjavne nepochopil, keďže v starších komentároch čítam, že je to vraj super príbeh.
Do Lesu Mytág sa ani nebudem púšťať.

ludek.n
16.11.2020 3 z 5

Prastaré barbarské město a svatyně Gl’Thaan Emu brázdí věky a jako neohrabaný obří a děsivý leviatan hltá život a kultury světa, pronásledujíce ty, kteří ho zradili. Jeho průnik do reality skrze Jacka Chatwina je zpočátku neškodnou dětskou kratochvílí, ale jak jde čas, stává se zápasem o právo na život - Jackův i jeho dcery Natálie. Holdstock je vpravdě mysteriózní vypravěč. Velice často se vám při četbě jeho Dávných ozvěn budou ježit chloupky na všech částech těla. Je to hutné, zatěžkané a napínavé čtení. Na druhou stranu ovšem není dvakrát snadné sledovat myšlenkovou linii Holdstockova díla. Paralelní světy, sny, iluze nebo realita? Dávné město Glanum, mýtické Jericho nebo krvavá svatyně Gl’Thaan Emu? Kde je hranice mezi minulostí a přítomností? Holdstock vrství jednu rovinu na druhou a nechá je splývat i vzájemně se pronikat. Pokud si nedáte pozor, v okamžení se ztratíte. Když jsem přemýšlel o hodnocení, ptal jsem se sám sebe, zda bych se chtěl za Ahk’Nemet „Zelenkou“ a jejím bratrem Baalgorem „Šedivákem“ vydat do jejich přízračného světa ještě jednou. A přestože pocity jsou i po dočtení vesměs pozitivní, odpověděl bych ne, nechtěl.

Atak
20.05.2018 4 z 5

Ze začátku bylo pro mě těžké se zorientovat, ale dále příběh byl poutavý a zajímavý.

špulo
18.02.2018 5 z 5

Toto som čítal v rámci jednej túry lesom mytág. A asi mi to poznačilo dojem - 90%. Mal by som sa k tejto knižke vrátiť. Ale, prečítané jedným dychom...

toni-az
24.09.2016 4 z 5

To by to nebyl Holdstock, aby knížka už od první stránky nezašimrala strunu představivosti a hlavně mozková centra pochopení nepochopitelného. Opět jedna ukázka prvotřídní imaginace až za hranici lidského chápání.

Musím přiznat, že pochopit Holdstockovy knihy je opravdu nadlidský úkol, ale stejně to člověka nutí čas od času nechat se šimrat.

Příběh a principy jiné a přesto stejné jako v mytágovské sérii jsem si nad míru užil a zašimraný mozek bude svrbět ještě dlouho. Vysvětlení a konec mě úplně nesedl, ale i tak to stálo za to, hodnotím na 85 %.

milzou
14.07.2013 4 z 5

Bezvadná kniha, ale nepochopil jsem, proč Zelenka nepřišla na náš ?skutečný? svět, když by ho i potom mohla navštěvovat.

Paulie
06.12.2011 5 z 5

Tahle knížka se mi líbila víc než série knih o lese mytág. Rozhodně mohu doporučit.