David Copperfield

David Copperfield https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176900/bmid_david-copperfield-zkracene-vydani-8PN-176900.jpeg 4 200 32

Román, při jehož psaní se Charles Dickens inspiroval svým vlastním životem (jeho rodiče se ocitli ve vězení pro dlužníky a Dickens si musel jako malý chlapec vydělávat na živobytí), ukazuje životní pouť sirotka Davida Copperfielda. Během svého života potkává lidi bezohledné a kruté, jako je například jeho nevlastní otec , nebo ředitel sirotčince, kam je umístěn právě po roztržce s otcem. Potkává ale i dobrosrdečné lidi a i v nevlídném sirotčinci si najde přátele. Po neradostném dětství a nelehkém dospívání nakonec David nalezne štěstí.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Omega

David Copperfield , 1850

Pozde
04.04.2020 5 z 5

Asi jako mnozí jsem po knížce sáhla s cílem hlavně zalátat nějaké ty trhliny a mezery z dob středoškolských. Ve zkratce bych to celé shrnula asi takto: sáhla - zasedla - začetla - hltala - plakala.
Dickensovy postavy mi nestoudně vlezly do života. Rostla jsem s Davym, obdivovala Agnes, chtěla mít doma pana Peggotyho a Peggotku, bála jsem se a zároveň jsem milovala tetičku Betsy. Pan Joram mi ukázal, jak stárnout a nezbláznit se z toho, Murdstonovým a Heepovi jsem přála peklo nejpeklovatější. Jakože víc jak sto padesát let stará knížka? Ani náhodou. Nesmrtelná knížka a u těch věk nehraje roli. Jdu v dohledné době na dalšího Dickense nebo další resty z povinné četby, ledy byly prolomeny :o).

bigbabe
01.03.2020 2 z 5

Dostalo se mi do ruky vydání z roku 1926 a proto prvním problémem bylo vyrovnat s pravopisem - druhý pád se s, obiala ho, švakr, prakse, apod. I styl (překlad) odpovídat roku vydání.
K příběhu - zdálo se mi to zbytečně zdlouhavé, někdy zbytečná vata, kdy se mi u toho chtělo spát a nebo jsem dokonce měla chuť přeskakovat stránky.
Jako celek hezký příběh, ale zbytečně rozbředlý.

PavlineCZka
19.02.2020 5 z 5

Vyhovoval mi styl psani, poutavy pribeh se dobre cetl. Kdyz si clovek uvedomuje, ze jde vlastne o zivotopis, tak je to mazec, jake silene utrapy si musel maly Davy zazit.

soukroma
28.09.2019 4 z 5

Pustila jsem se do vydání 2013 · Omega, tedy vlastně Dobrovský edice Omega (chyba je tedy i zde ve vydáních) a nejen, že snad text ani neprošel korekturou, ale ještě si uspořili práci zkrácením celého románu? Já se divila, že by Dickens mohl být tak tenký, ale kde se čtenář dozví, že je to nějaká zkrácená verze?
Takže teď nevím: čtu přeložená slova pana Dickense, nebo text nějakého redaktora...?

Takto mi dojemný a děsivý příběh malého Davyho připadal opravdu trochu okleštěný. Pripetie jeho dětství jsou sice jasné, ale trocha Dickensovské omáčky navíc k úplné spokojenosti by byla třeba.
Strašlivé je, že se něco takového mohlo stát klučinovi z celkem středně movité třídy, jen kvůli lidem, kteří se stali jeho "poručníky". Kvůli jejich lhostejnosti a krutosti se nakonec ocitl úplně na dně. Jakkoli byla internátní škola, jako první štace ještě polovičního sirotka, děsná kvůli soustavným tělesným trestům, byla vlastně rájem ve srovnání s tím, co mělo teprve přijít.
Jako úplný sirotek pak vzdělávání pro něj skončilo navždy a od 10 let nádeničil a živořil v londýnské firmě, kam ho otčím poslal. Zajímavé je, že se o téhle práci v románu (zkrácené verzi) nijak nevyjadřuje, pouze obsažně hovoří o svých domácích, specifické rodině dlužníků, a jejich peripetiích (a i tak v téhle etapě neustále připomíná, co vše si nepamatuje přesně - dobu, časy apod. jako v jediné části svého vyprávění).
Konec je nadpodiv pohádkový; v každém případě, pokud by neměl žádné pokrevní příbuzné, se zlou by se potázal a na dně společnosti asi moc dlouho nevydržel (na rozdíl od dětí ulice či chudých rodičů, které byly od mala zocelovány a připravovány na celoživotní trudnou pouť z ruky do úst, bez vyhlídek na lepší budoucnost).

MKrat
01.09.2019 5 z 5

Dickens, vykouzlí perem chvíle které vás přenesou do dávných časů a životů a poznání let minulých, které si dneštní člověk jen těžko představí.. poklidný poutavý romám který má svůj půvab, půvab DICKENS...

tynaveverka
02.07.2019 5 z 5

Když se řekne Charles Dickens, vybaví se mi pachuť nudné povinné školní četby. David Copperfield je ovšem zcela jiná nota. Poutavý životopisný příběh malého Davyho mě upřímně bavil od začátku až do konce. I když jde chvílemi o dosti tragický osud, humor knize rozhodně nechybí.

TipsyChipsy
22.07.2018 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu z roku 2018. Zpočátku mi to přišlo nezáživné, suché, pouhé záznamy okolností a co kdo řekl, David C. jakoby sám ani nic neprožíval. Ale později když dospíval, začaly se postavy nenápadně vyvíjet a ukázalo se, že slovy dokážou vyjádřit tak úchvatné jemnosti svých pocitů, co člověk by nedokázal. Pak přišla slova "První mylné hnutí neukázněného srdce" a D.C. směřoval k milostným vztahům. Závěr knihy byl moc dojemný.

AltaMari
16.06.2018 5 z 5

Velice se mi líbil jazyk, jakým je příběh vyprávěný z pohledu malého Davida C. ( Určitě zaslouží pochvalu i překladatelé. ) Příběh sám je velmi zajímavý a silný, Davidovi jsem fandila, že si přes všechnu nepřízeň osudu dokázal poradit.

veronikahessy
03.03.2018 5 z 5

(SPOILER) Kniha se mi dobře četla,děj je napínavý. Konec mě příjemně překvapil, nečekala bych, že se Davida ujme právě teta, ale že skončí na ulici. Když za ním přijel pan Murdstone, myslela jsem si,že to bude jeho konec.

SuperSojka
28.10.2017 5 z 5

Charles Dickens jednoduše uměl psát. Ta kniha nestárne a je poutavá. Původně jsem si půjčila zkrácenou verzi a byla jsem pak celá překvapená, když jsem zjistila, jak je originál vlastně tlustý. Ale stálo to za ten čas.

SeverusSnape
16.05.2016 5 z 5

Krásný a chytlavý příběh o mladém chlapci Davymu,o jeho životě.
Který nebyl vůbec lehký a Davy si zakusil mnohé ztrasti,avšak příběh dopadne dobře.

gacie
26.07.2015 4 z 5

Klasika, která vás chytne za srdce a už nikdy na ni nezapomenete. "Klasika prostě nerezaví".