Dítě zvané „To“

Dítě zvané „To“ https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12035/bmid_dite-zvane-to-1MA-12035.jpg 5 782 232

Dave Pelzer série

Kniha Dítě zvané „To“ je šokující historií jednoho z nejkřiklavějších případů týrání dětí v dějinách Kalifornie. David Pelzer v ní s ohromující otevřeností vypráví neradostný příběh vlastního dětství.

Literatura světová Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Columbus (ČR)

Child called „IT“ , 1995

denča1000
15.06.2018

Mám- li ohodnotit styl psaní, velice mi vyhovoval a byl přehledný, kniha se dobře četla a je dobře napsaná, téma je zajímavé, ovšem drsné a smutné. Měla jsem přečteno za chvíli.

Několikrát jsem měla slzy na krajíčku a pořád jsem si říkala, že není možné, aby se matka tak změnila. Není ani možné, že ostatní lidé – sousedi, přátelé, učitelé a sám otec, nezasáhli dříve. A všechno trvalo celé roky a došlo to tak daleko. Některé tresty byly extrémně šílené. Až jsem tajila dech. Kniha musí dostat každého člověka, který má rozum a především srdce. Je naprosto neuvěřitelné, čím vším si musel David projít.

Panu Davidovi patří obrovský obdiv, za to, že tohle dokázal roky snášet, vydržel to, nevzdal se, dokázal jít dál, že se dokázal vrátit detailně do kruté minulosti a napsat tuhle knihu, že dokáže pomáhat lidem, že potom vším, čím si prošel dnes dokáže vést normální život a vše, co on neměl, se snaží svému synovi nejen dát, ale svým způsobem vynahradit. Patří mu obrovský obdiv, za to kým dnes je a že je uznávaným člověkem.

anna4113
11.06.2018 5 z 5

Má matka byla též alkoholička tudíž jsem našla velmi mnoho podobenství. Ale ani v nejmenším nemohu sebe srovnávat s Davidovým utrpením ve spárech této nepříčetné zrůdy. V porovnání s dnešní dobou je naprosto nemyslitelné, že jí mohly takové věci procházet tolik let a beztrestně. Což je na tom to nejhorší. Asi se shodneme, že se v člověku vaří krev když čte, jak je již starší David schopen matku obhajovat a dávat sobě za vinu veškerá příkoří, která ho potkala. Mohu s čistým svědomím říct, že je tato kniha i tento příběh první, který mi utkvěl nenávratně v paměti a otřásl mnou tolik, že jsem mnohokrát knihu musela zavřít a bylo mi uvnitř nepopsatelně zle. Až nyní s odstupem mnoha let čtu další dvě knihy a prožívám s ním každý krach i zdar, jako by byl můj vlastní. Měl by být obrovskou inspirací každému. Mám mnoho oblíbených knih ale kdykoliv mám začít jmenovat, Dítě zvané "To" je na prvním místě. Měl by jí přečíst každý. Minimálně člověku změní pohled na jeho v porovnání s tímto, velmi banální problémy. Děkuji za tuto knihu.

oolinkaa
22.05.2018 5 z 5

To jako vážně? Chvilkami jsem si myslela, že to ani nedoctu. A s těma plinkama to myslela vážně? Fuj.. ani nevím, zda mám dát 1* za zvrácenost a nechutnosti, nebo 5* jak je to .. skvěle... napsané a autor má můj obdiv, že to takhle zvládnul.

Belisima
15.05.2018

Nelze hodnotit knížku, ale jsem ráda že jsem to přečetla, nešlo nedočíst. Knížku je dobré si přečíst, alespoň nezůstanu zaslepená ve svém spokojeném životě.

Urbana
24.04.2018 5 z 5

Otřesná zrůdnost ... o to otřesnější, že se jí dopouštěla vlastní matka.
" Matka " neuvěřitelné, čeho všeho byla schopná a co otec, škola, okolí, copak byli všichni slepí ? Vším, čím si musel malý Dave projít, prokazuje neskutečnou bojovnost, odvahu a sílu přežít. Kniha plná bolesti a utrpení, Vás určitě nenechá v klidu, myšlenky se stále vrací, .... hlavně, jak je něco takového vůbec možné.

Ewiczka_areebah
22.04.2018 5 z 5

kniha ode mne dostala 5 hvezdicek,ale rozhodne ne proto ze by to byla krasna knizka..naopak byl to strasny pribeh o to horsi,ze podle skutecne udalosti..obdiv k cloveku ktery tohle dokazal zvladnout..je to knizka na kterou clovek ani po x letech nezapomene..nechapu chovani "matky"..pri cteni jsem mela vztek,citila znechuceni a beznadej ze tohle se vubec muze dit..ale myslim,ze je to neco co by si clovek mel precist..bude si vazit toho jake mel detstvi a toho co ma..

Anna 13
05.04.2018 5 z 5

Krutost... NEUVĚŘITELNÁ, NEPŘEDSTAVITELNÁ zrůdnost...

Kdyby byla kniha fikcí, byla by kritizována, protože by se zdál příběh příliš zvrhlý, příliš neskutečný... Ale vy chcete, aby tohle byla fikce. Protože vědomí, co všechno malý Dave prožil (nebo spíše přežil), ve vás způsobí tolik emocí, že si je nedokážete roztřídit. Budete chtít roztáhnout křídla a toho malého chlapečka chránit, co by vám síly stačily. Každá scéna vám bude drtit srdce nepřemožitelnými svěráky...

Po téhle knize doslova ztratíte víru...

Připravte se na bolest, slzy, trýzeň,... Připravte se na knihu, na kterou NIKDY nezapomenete... Nepůjde to. Bude vás to vědomí, že se TOHLE na TOMTO světě děje, ničit do konce vašeho života...

St.Evelin
24.03.2018 5 z 5

Ne, ne, ne. Tohle prostě nemůže být podle skutečné události - to se mi honili hlavou několikrát.
Naprosto děsivý popis toho, co musel malý Dave zažít, vytrpět, podstoupit.
Jako máma nechápu, jak si lze vybrat jedno dítě a to týrat k smrti, nechat hladovět. Proč zrovna on? A proč vůbec nějaké dítě?
Klobouk dolů před Davem, číší z něj neskutečná bojovnost, síla a odhodlání.

Jsem ráda, že společnost je o kus dál, že takové zjevné známky týrání by dnes (DOUFAM) nenechalo tolik lidí chladnými. Nicméně, i přesto je (dle meho názoru) potřeba o této problematice mluvit, protože stále existuje.

Evaho73
21.03.2018 5 z 5

Prvá kniha, ktorá ma totálne emočne odrovnala....

Veľmi až preveľmi ťažké čítanie o nekonečnom ublížovaní, ponížovaní a trápení od osoby, ktorá mala byť
m a m o u !!!

Klobúk dolu pred Dave Pelzerom, ktorý toto všetko prežil, dokázal sa zmobilizovať a pomáhať podobne osudom postihnutým deťom !

Navzdory ťažkému príbehu sa prikláňam k názoru, že o týraní detí treba informovať, hovoriť o tom a takto nabádať verejnosť, aby bola viac všímavá voči svojmu okoliu. Veď ktoviekoľko podobných príbehov sa odohráva v našom okolí...

sleepydreamer09
05.03.2018 5 z 5

Když jsem četl tuto mrazivou knihu, nemohl jsem stále uvěřit děsivému faktu, že je napsána podle skutečné události a sám autor byl onen chlapec, který se musel vrátit zpátky do ohavných, chladných a temných vzpomínek na svoji minulost, kde musel bohužel čelit odporným, krutým a trýznivým činům spáchaných jeho psychopatickou matkou, a který se po nějaké ustálené době dokonce rozhodl vylíčit velmi šokující, znepokojující a dojemný příběh plný bolesti, zoufalství a osamění do vlastní knihy, která je jak obdobou hororového příběhu pohybujícím se na hranici života a smrti.

Děsivém příběhu o přežití. O lstivém a nelítostném baziliškovi, jenž bezmyšlenkovitě podrobuje svou oběť ustavičné psychické i fyzické trýzni, dokud oběť utrpením nezahyne.

Pelzerovi patří nesmírně velký obdiv a respekt, že něco takového dokázal sepsat.

Je neuvěřitelné, s jakou trpělivostí, pozoruhodnou vynalézavostí a vychytralostí dokázal čelit v tak mladém věku své kruté matce například v tom, že vymýšlel různé způsoby, jak nad ni vyzrát, nepoddat se ji - pouze, aby přežil.

Doporučuji všem, kteří se chtějí ponořit do skrytých a nejtemnějších motivů lidského jednání. Povšimněte si rovněž jisté morbidní změny v matčině myšlení a chování, která byla, než začala všechna zvěrstva, tou nejlepší milující matkou na světě, avšak pouze zpočátku na určitý čas, dokud se časem nezačala evidentně projevovat její duševní patologie, která způsobila přímý vzestup čirého a zvráceného zla.

Dávám zasloužených pět hvězdiček, jednak za neuvěřitelnou čtivost, tak odvahu autora, jak jsem již uvedl, na sepsání této mimořádné výpovědi prostřednictvím vzpomínkového a silného příběhu, jenž se mu udál přímo před očima, a také nepochybně zaryl hluboko do duše.

Kniha též vědomě poskytuje zcela nový pohled na svět a probouzí téměř v každém z nás různé emoce, například vnitřní hněv na jeho matku, jak mu něco takového mohla vůbec udělat a frustraci z otce, který se postavil celé věci s prostou lhostejností a slabostí.
Skutečně vám přijde, jak když jste v dětské Davidově mysli, která prožívá všechno to utrpení. Cítíte ponížení, úzkost a neskutečnou zlost na tu zavrženíhodnou bestii v lidské podobě.

Bezesporu si z knihy odnese každý něco, co mu svým způsobem pomůže kupříkladu v jeho osobním rozvoji, moudrosti, racionálních názorech apod.

Teď už jen prostě doufat, aby si tento příběh přečetlo opravdu velké množství lidí, kteří by se po přečtení měli stát neobyčejně ostražitými, všímavými a vnímavými ke svému okolí. A zároveň, aby se především předcházelo a zabránilo do budoucna dalším podobným zločinům v rámci domácího násilí a takového možného stylu týrání mnohem dříve, než bude příliš pozdě.

Každý smutný případ v této souvislosti nemusí mít totiž obdobný konec, jak Davidův.

yetti74
03.02.2018 5 z 5

Při čtení jsem si stále říkala, že to snad není možné. Jak se mohla ta (marně přemýšlím, jak jí nazvat, ale matka nemohu) žena (šílenkyně?) chovat k dítěti. Ještě, že to David vůbec přežil! Skutečně hanba i otci, který toto trpěl. Začala jsem hned po přečtení číst další díl Ztracený chlapec a mám nachystáno i Člověk jménem Dave. Jsem zvědavá, jak se bude Davidův život odvíjet dál a držím mu palce, aby to bylo už jen dobré. Proč si vybrala jen jedno z dětí je tedy zvláštní a doufám, že "ji" dostihne nějaký trest. A také přemýšlím, že když se z toho pekla dostal David, jestli si pak nenašla jiného z Davidových sourozenců, kterého týrala.

lla.veronica
30.01.2018 5 z 5

Při čtení této knihy jsem měla v očích slzy, v srdci bolest a hlavu plnou myšlenek o vzteku a zlosti na domnělé rodiče. Domnělé proto, že stále nedokážu vstřebat jak se matka může tak strašně chovat ke svému dítěti a jak by otec mohl přehlížet zavážnost situace až do takové míry..
Otřesný příběh napsaný velmi živým a poutavým stylem, příběh po jehož přečtení poděkujete vlastním rodičům za lásku a péči a budete obdivovat autora za to, že o tak krutých vzpomínkách dokázal tak bravurně psát.

Elf2010
11.01.2018 3 z 5

hrozny pribeh, bohuzel, v nekterych zemich system a zakony uprednostnuji pozici rodicu pred pravy deti. Je to zacarovany kruh...

petr0265
25.12.2017 5 z 5

Hrůza, čeho mohou být někteří rodiče schopni :(. Velmi silná a krutá kniha

petra.kind
20.12.2017 5 z 5

Jestli něco špatně nesu, tak jsou to situace, kdy někdo ubližuje zvířatům nebo dětem, prostě těm, kteří jsou na někoho odkázaní a nemohou se bránit. Divím se, že jsem vůbec našla odvahu tuto knihu otevřít. Silný příběh.

nakavusterezou
17.12.2017 5 z 5

Je to takové zvláštní, dávat této knize 5 hvězdiček a já je dávám spíš proto, že obdivuji autora za to, jak to všechno zvládl a ještě o tom dokázal napsal knihy a znovu si to všechno připomenout.

Musela jsem knihu číst s přestávkami, protože číst ji na jeden zátah, to prostě nejde!

Pokud má někdo rád knihy, které jsou sepsané podle skutečné události, tohle je jedna z knih, kterou si musíte přečíst.

eva3655
11.12.2017

Tentokrát, a to se mi stává opravdu málokdy, nedávám hvězdičky. Nějak mi to nejde. Dokážu si nějak představit, že někdo není psychicky v pořádku natolik, že týrá svoje dítě. Ale to, že si matka z hromady dětí, ke kterým se chová přijatelně, vybere jedno, které skoro utýrá k smrti... Nevím, asi nad tím budu přemýšlet ještě dlouho.

Romanka89
07.12.2017 5 z 5

Velmi silná knížka, možná nejsilnější co jsem kdy četla. Až se trošku vzpamatuju přečtu si další díly. Nepochopitelné, jak se z milující matky může stát takováto zrůda. Nepochopitelné chování jeho otce, který všemu nečinně přihlížel. Obdivuji autora, jak neztratil sám sebe a bojoval o jídlo, o život, o lásku. Nechť on sám je příkladem pro osoby co si něco podobného zažily a pro nás ať je kniha něčím, co nám otevírá oči, protože i někde v naší blízkosti se může nacházet nějaký podobný malý "Dave".

Ali_xy
30.11.2017 5 z 5

5 hvězdiček za styl, 5 hvězdiček za neskutečnou odvahu, s jakou autor toto vše (je-li tomu skutečně tak) prožil. Já si několikrát říkala, že na jeho místě, bych to asi už dávno skončila, nezvládla bych to. On se držel, ačkoli sem tam ho také naděje opouštěla a snad jen štěstí odvrátilo od zlého konce. Téma je těžké, nechce se věřit, že žena, která porodí své dítě potom je schopna takových zvrhlostí. Nedokážu ani pochopit, jak si může vybrat jedno dítě, které potom takhle mučí - jak fyzicky, tak psychicky. A vůbec zvrácenost celé rodiny (hlavně otce!), která tomu ze strachu pouze přihlíží. Další díly se chystám přečíst, ale až za nějakou dobu, až rozdýchám toto..

sestricka1
17.09.2017 5 z 5

jsem velmi ráda, že se mi autobiografické knihy D. Pelzera dostaly do ruky. Třetí díl jsem zatím ještě nedočetla, ale celou dobu mi chybí nějaké potrestání pro ženskou, která ho porodila a takto s ním zacházela ( záměrně nepoužívám termín matka). Chápu, že celý děj 1. části se děje v 70 letech, kdy termín "domácí násilí" a "týrání dětí" je tabu, ale i tak... Snad se ještě vše v posledním díle rozkryje.