Dítě zvané „To“

Dítě zvané „To“ https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12035/bmid_dite-zvane-to-1MA-12035.jpg 5 782 232

Dave Pelzer série

Kniha Dítě zvané „To“ je šokující historií jednoho z nejkřiklavějších případů týrání dětí v dějinách Kalifornie. David Pelzer v ní s ohromující otevřeností vypráví neradostný příběh vlastního dětství.

Literatura světová , Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Columbus (ČR)

Child called „IT“ , 1995

FaeleenFairy
FaeleenFairy
14.05.2019 5 z 5

Naprosto skvělá, co se týče tohoto žánru, jedna z nejlepších! Pro slabé povahy ale nedoporučuji...

Madi
Madi
21.04.2019

Poprvé přečteno v 5. třídě. Všichni ostatní měli referát z obsahu knih Stanislava Rudolfa atp. a já se vytasila s tímhle. Zbytek třídy si to ode mně hned chtěl půjčit, pamatuju si to jako by to bylo včera.
Co o tom napsat víc...týrá se tam děcko...hodně. Hnusně. Vlastní matkou. No...a to je vše. I po tolika letech mám některé pasáže v hlavě.

hayalet
hayalet
26.03.2019 5 z 5

Tak tahle knížka se četla sama, nešlo přestat, ale zároveň ji člověk byl nucen místy odložit, aby se nadechnul. Bylo to děsivé, bolestné až k pláči. Obdivuji Davea že přežil a dostal snad šanci na lepší život. Ale zároveň si ponese v sobě celý život tu tíhu týraného dítěte. Matku bych nikdy matkou nenazvala. Je to zrůda. Chystám se přečíst o dalším osudu Davea v pokračování.

Sunecek800
Sunecek800
03.03.2019 4 z 5

Přečteno jedním dechem.

lenča232
lenča232
01.03.2019 5 z 5

Uff,tak to byla síla.Brečela sem jak želva.Nechápu,jak něco tak strašnýho,můžou dělat rodiče svým dětem.A před autorem smekám,že to všechno ustál.

NymphMaeve
NymphMaeve
26.02.2019 5 z 5

Panebože, mám za sebou nedávno pár knih o psychickém i fyzickém týrání žen, ale to byl jen slabý odvar. Zde mi bylo vyloženě fyzicky špatně při popisu toho, co vlastní matka dokázala působit malému bezbrannému dítěti. Pokud se dítě budí jen s jedním cílem a to je přežít další den a pak opravdu musí bojovat o život - to by psychicky nezvládl leckterý dospělý člověk. I když vím, že má kniha další dva díly pokračování, nejspíš se do nich jen tak nepustím. Tohle bylo opravdu hodně temné, i když pro Davida to byla realita. Hodně to na mě zapůsobilo a jelikož pracuji s dětmi, jen tak mě stín téhle knihy asi neopustí.

Nikusscha
Nikusscha
20.01.2019 5 z 5

Jsem opravdu v šoku. U knihy jsem brečela jako želva. Je to hrozné co si autor musel prožít. Nikdy jsem snad nečetla emotivnější knížku. O to horší že se to skutečně stalo a že si autor musel prožít takové hrůzy. Mnohdy jsem byla tak šokovaná, že jsem nevěděla jestli knihu vůbec dočtu do konce. Ty detaily, pocity, emoce..prostě děsivé. Před autorem smekám, věřím, že teď už má mnohem lepší život. I přes to co prožil věřím, se z něj stal silný a dobrosrdečný člověk.
Jeho matka je zrůda, která si zaslouží shořet v pekle. I jeho otec selhal na plné čáře, jen přihlížel a nic neudělal. A malý Dave mu tak věřil a spoléhal na něj.
Doporučuji všem si knihu přečíst, je to opravdu na zamyšlení a hlavně je to o tom, abychom se více dívali okolo sebe. Musíme být více všímavý.

ivana1924
ivana1924
25.12.2018 5 z 5

Nemám slov :(

Dean Winchester
Dean Winchester
05.11.2018 5 z 5

Kniha, která je svědectvím toho, že i mateřská láska má své meze a může se kdykoli pokazit. Kniha je popisem hrůz, které zažíval David nejen doma ze strany matky a později i vlastních sourozenců, ale i ze strany spolužáků, z důvodu jinakosti způsobené týráním. Autor velmi živě nastiňuje svůj vlastní "život", přičemž se čtenáři ježí vlasy na hlavě. Nezbývá než kroutit hlavou nad tím, jakou bestií se může stát dříve vlídná matka.

Ctenar1202
Ctenar1202
06.10.2018 5 z 5

Kniha,kterou jsem cetla jako bezdetna a otrasla mnou. Zkusila jsem ji cist jako mama,a musela jsem ji odlozit. Otresny cteni,pritom clovek toho hlapce z knihy od prvnich slov zboznuje,lituje,chtel by ho obejmout.

Dodnes me mrzi,ze jsem pujcila dalsi dve knihy,ktere navazuji a uz se mi nevratily...

Lathien
Lathien
07.09.2018 5 z 5

Kniha, která by se měla číst...

Nicol13
Nicol13
20.08.2018 5 z 5

Musela jsem tuto knihu odkládat. To, co v ní je popsáno je horror a já to takhle vcelku nezvládla.
Chudák Dave i jiné děti, které to prožívají. Už se nedivím, že si doktoři berou děti stranou od rodičů, pokud mají na těle modřiny. Je to potřeba. Je nutné proti tomu bojovat.
Není to kniha pro slabé žaludky..

P-Verca
P-Verca
18.08.2018 5 z 5

Snažím se ke každé knize, kterou přečtu, dávat hodnocení (ať je jakékoliv). Jelikož já sama pokud se rozhoduji, zda si knihu přečtu, koukám právě na hodnocení a komentáře. Rozmýšlela jsem se jestli hodnocení vůbec dám, protože nechci obsahu této knížky dávat 5*. Nicméně, po delším přemýšlení jsem se rozhodla, že pět hvězdiček dám autorovi, za jeho nesmírnou odvahu a osobní sílu, za odhodlání jít s "kůží na trh".

Teď ke knize: o knize jsem se poprvé dozvěděla před cca 5-leti a to v jednom příběhu z knihy "Slepičí polévka pro duši našeho zákazníka" . Název knihy jsem si poznamenala, a když jsem konečně našla trochu času a chuť navštívit knihovnu, knihu jsem si půjčila. Příběh o "dítěti zvané TO" z knihy slepičí polévka jsem si už moc nepamatovala, jen si pamatuji, že byl docela drsný. Začala jsem číst bez nějakého očekávání a musím říct, že často když hodnotím knížky tak si někdy říkám proč autor musel napsat 200 stránek - stále se opakujících, když by stačilo třeba jen 50. U této knihy jsem si říkala, pro autor musel zažít tak moc bolesti, trápení a utrpení, že to zabralo 100 stránek. Bylo mi z toho fakt smutno, a místy až zle. Knihu bych opravdu nedoporučovala slabším povahám. Já sama netušila do čeho se pouštím, příběh je místy velice drsný o to víc pokud si člověk uvědomí, že to není smyšlené.

Polinka92
Polinka92
07.08.2018 5 z 5

Vskutku děsivý příběh plný utrpení, bolesti, zmatku a především nepochopení, co mu matka dělá... Neskutečné na tom však je, že takové svině skutečně existují a tento příběh je podle skutečnosti, podle toho, co zažil sám autor...

Dani25
Dani25
01.08.2018 5 z 5

No teda, silné :( Nechápem prečo tá zmena matky, a keď už tak čím si to zaslúžil konkrétne jeden syn. Kde boli všetci tí susedia a rodičia detí, ktoré videli ako Davida matka týra. :( Celé zle, úplná ľahostajnosť toľké roky. Matka sa mala liečiť na psychiatrii okamžite keď nastala zmena v jej správaní.

zuziosi
zuziosi
29.07.2018 5 z 5

Opravdu strašné. Strašné je především to, že tohle celé je (byla) realita. Kdo si tohle přečte, musí být otřesen. Četla jsem to nyní znovu asi s dvanáctiletým odstupem a zjišťuji, že jsem si i po takové době všechno perfektně pamatovala, to se mi často nestává, takže to i o něčem svědčí.

snowpinkee
snowpinkee
25.07.2018 5 z 5

No ty blaho. Z pohledu matky bych snad i rekla, ze tohle neni realne. A ono to je psano clovekem, ktery tohle zazil. Klobouk dolu, jak situace zvladal, a ze vubec jeste i potom mel chut zit a dal bojovat o to svoje misto na svete. Neskutecny pribeh a mistama jsem brecela, a o husi kuzi po celou dobu ani nemluvim.

petra.hlavacov
petra.hlavacov
18.07.2018 4 z 5

Knížka je celkem drsná... tím, že má jen něco okolo 100 stran, tak jsem ji přečetla za chvilinku, tzv. “jedním dechem”, ale ne úplně v pozitivním slova smyslu. Knížka je místy opravdu drsná, přesný popis “her”, které vymýšlela matka na svého syna jsou naprosto zvrhlé... a dvakrát jsem byla na pokraji zvracení....

Babo
Babo
18.07.2018 5 z 5

V hlavě mi zní jediné slovo : PROČ ?

denča1000
denča1000
15.06.2018

Mám- li ohodnotit styl psaní, velice mi vyhovoval a byl přehledný, kniha se dobře četla a je dobře napsaná, téma je zajímavé, ovšem drsné a smutné. Měla jsem přečteno za chvíli.

Několikrát jsem měla slzy na krajíčku a pořád jsem si říkala, že není možné, aby se matka tak změnila. Není ani možné, že ostatní lidé – sousedi, přátelé, učitelé a sám otec, nezasáhli dříve. A všechno trvalo celé roky a došlo to tak daleko. Některé tresty byly extrémně šílené. Až jsem tajila dech. Kniha musí dostat každého člověka, který má rozum a především srdce. Je naprosto neuvěřitelné, čím vším si musel David projít.

Panu Davidovi patří obrovský obdiv, za to, že tohle dokázal roky snášet, vydržel to, nevzdal se, dokázal jít dál, že se dokázal vrátit detailně do kruté minulosti a napsat tuhle knihu, že dokáže pomáhat lidem, že potom vším, čím si prošel dnes dokáže vést normální život a vše, co on neměl, se snaží svému synovi nejen dát, ale svým způsobem vynahradit. Patří mu obrovský obdiv, za to kým dnes je a že je uznávaným člověkem.