Dítě zvané „To“

Dítě zvané „To“ https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12035/bmid_dite-zvane-to-1MA-12035.jpg 5 782 232

Dave Pelzer série

Kniha Dítě zvané „To“ je šokující historií jednoho z nejkřiklavějších případů týrání dětí v dějinách Kalifornie. David Pelzer v ní s ohromující otevřeností vypráví neradostný příběh vlastního dětství.

Literatura světová Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Columbus (ČR)

Child called „IT“ , 1995

archivářka115
27.05.2021 5 z 5

Chudák David, když jsem četla, co mu matka dělala, tak se mi dělalo špatně od žaludku. Proč na to ve škole nepřišli dřív ? Proč se matka zrovna zaměřila na něj ? Co všechno způsobí alkohol.

Zuzi_cte
21.05.2021 5 z 5

Tahle knizka mi zlomila srdce.
100 stran utrpeni, bolesti a beznadeje.
Ach boze...Davide

jarunkas
15.05.2021 5 z 5

Drsný příběh.

Anavi8912
07.05.2021 5 z 5

Emotivní příběh malého chlapce, týraného vlastni matkou. Nechce se ani věřit, kolik utrpení musí některé děti snášet, kolik lhostejnosti je kolem nás.

limruska
03.05.2021 5 z 5

Příšerné, otřesné, co musel zažít jako dítě !
A ta lhostejnost okolí po několik let!
Uklidněná jsem byla až po přečtení profilu autora (pro mě opravdu důležité, že tam ten profil byl), co všechno z toho prohnilého základu dokázal ve svém dalším životě vykonat a ještě je schopen žít plnohodnotný život, být přínosem pro společnost a hlavně umět mít rád. Klobouk dolů Davide a dala bych ti nespočet hvězd.

Monuli36
21.04.2021 5 z 5

Je mi těžko.Nemůžu už knížky takového tématu číst.Nechápu a ani nechci pochopit lidi,který jsou schopni se něčeho takového dopustit na vlastním bezbranném děcku :( Koukám na svého 4letého chlapečka a mám slzy na krajíčku,když si jen trochu představim,že by měl jen malinko podobně trpět.Bohužel věřím,že se to děje denně ohromné spoustě dětem po celém světě :( Hrozný....

Alexxxka
20.04.2021 5 z 5

Nechápu to a je mi z toho zle. Dočetla jsem včera a pořád se ke knize vracím. Jako máma 1,5 rocne dcerky nemůžu uvěřit... Toto bylo opravdu silné kafe!

Ticiana
09.04.2021 5 z 5

Davat jakekoliv hodnoceni tady je nesmysl. Tohle by se nikomu nemelo dit. Rika se sice, ze vsechno zle je na neco dobre, a sam autor priznava, ze nebyt tyrani, nevi, jaky by z neho byl clovek. Je strasne, ze nikdo z rodiny se za nej nepostavil, a ze jeho bratri jeste pomahali a otec byl uplne lhostejny. Prectu si dalsi knihy, uz jen proto, abych vedela, jak dopadli, a doufam ze mi to prinese zadostucineni.

Listy
09.02.2021 5 z 5

Tuto knihu by měl přečíst každý, nejen pedagogové, sociální pracovníci či lékaři, ale skutečně každý.
Proč? Jednoduše proto, že je svědectvím několika hrůzných let jednoho malého chlapce. Je svědectvím, jak se může milující rodič změnit, je svědectvím, jak i něco tak hrůzného může člověk "překonat" a přetrhnout bludný kruh.
Tak krátká kniha přitom tak silná.
Začínám čím dál tím získávat pocit, že kratší knihy jsou mnohdy daleko intenzivnější než sáhodlouhé bichle.

AlenaO
07.02.2021

Co o takovém neštěstí napsat! Chtěla bych 5min v jedné místnosti s tou matkou. Je to hrozné čím si malé bezbranné dítě prošlo! Je hrozné že si toho nikdo nevšiml! Je hrozné že to procházelo tak dlouho! Je hrozné že táta nezakročil! Je hrozné že ani škola takových let nic nepodnikla! Je hrozné že nikomu nedošlo proč ty svačiny krade! Dyť pro dítě jsou rodiče bezpečí, domov! A tady nebylo ani jedno! Tahle knížka pro mě jako pro mámu 2 dětí byla hodně silná! Nedokážu si představit to utrpení tu bolest co musel zažívat! Jsem moc ráda že to zvládnul, že vyhrál a teď synovi dává to co sám neměl! Klibou dolů až na zem! Škoda že se tam nepíše jak dopadli rodiče

Pavlina50
10.01.2021

Tak tohle bylo jen pro silné žaludky! Nechci a nebudu spekulovat, jestli je vůbec možné, aby se takové hrůzy v reálu děly, zda opravdu cílem autora nebylo jen šokovat čtenáře, nebo to všechno opravdu prožil. Každopádně chvílemi jsem měla nutkání knihu odložit, protože se mi až zvedal žaludek. Stejně jako spousta lidi tady si kladu otázky, jak je možné, že té matce - očividné zrůdě to všechno klidně procházelo, proč bylo okolí včetně otce tak slepé a lhostejné, taková forma týrání už přece musí být na první pohled viditelná. Co bylo impulsem, že matka tak radikálně a nepochopitelně změnila v jednom okamžiku svoje chování a vůbec celou osobnost? Proč chlapec prostě neutekl, třeba k prarodičům? Dá se toto všechno opravdu tak dlouho před okolím utajit? Osobu a chování otce jsem nepochopila vůbec. Také by mě zajímalo, jestli došlo k nějaké satisfakci, zda byla dostatečně potrestána nejen matka, ale i slabošský otec, který podle mě nesl úplně stejnou vinu. Možná jsou odpovědi na tyto otázky v dalších knihách autora, ale obávám se, že na pokračování tohoto opravdu strašného příběhu už nemám. Pokud tato kniha vznikla jako memento, abychom byli všímavější a pozornější vůči svému okolí, anebo pokud to byla forma terapie autora, tak svůj smysl opravdu má. Hvězdičkama ale hodnotit nemůžu, protože dávat termín "líbí" se mi v tomto případě strašně příčí.

pakoshka
06.01.2021 5 z 5

Ono je příšerný dávat takové knize hvězdičky. Četla jsem ji ve druháku nebo třeťáku na střední, což je tak 11 let a stále ji mám v živé paměti a myslím, že i když jsem později četla i jiné knihy s tématem týrání nebo zneužívání dětí, na Dítě zvané 'To' nikdy nezapomenu.

PetraCy
24.12.2020 4 z 5

Strašné, strašné, strašné.....

Martasss
09.11.2020 5 z 5

Je zvláštní si uvědomit, že to není jen smyšlená knížka, ale že to je něco, co někdo skutečně zažil. A vlastně uvědomění si reality, že se to může dít v bytě vedle vás a absolutně o tom nevíte, nebo nechcete vědět.. Stojí to za přečtení, pana Pelzera obdivuji, že to dokázal vše napsat a vlastně se tím vrátit do toho pekla. Konec knihy mi sice mírně naštval tím, že skončil snad během 3 stránek, ale asi to má důvod.

andrea7191
06.11.2020

Nejsem schopná knihu ohodnotit hvězdami, protože mi v tom brání jakési morální přesvědčení o tom, že příběhy, jako je tento se prostě nedají ohodnotit stylem "líbí nebo nelíbí". Vím, že takovéto knihy nedokážu číst vícekrát než jednou a ne proto, že by se mi nelíbily......no vlastně.......nelíbí se mi......

MarkétaI.
25.10.2020 5 z 5

Smutný, děsivý, zvrácený příběh o úžasné matce, která se během pár let promění v zrůdu a o malém chlapci, který zažívá neskutečně hrůzné věci..
Kniha má jenom něco málo přes sto stran, což mě na začátku překvapilo, ale i to bohatě stačilo a nakonec jsem byla ráda.
Bylo mi smutno. Byla jsem naštvaná. Nechápala jsem. A k tomu dva momenty, kdy se mi udělalo vyloženě špatně..
Myslím, že na příběh tohoto chlapce nikdy nezapomenu.

Noisette73
11.10.2020

O téhle knize se už řeklo a napsalo tolik.... Pořád se opakuje otázka, zda je to opravdu autobiografie nebo ne.... Já osobně si myslím, že ano, jednak se s tímhle nežertuje a jednak krutost lidí je nekonečná, ano je zarážející, že dítěti tohle někdo dokáže udělat natož vlastní matka....
To musí být někdo hodně zamindrákovaný, aby si dokazoval sílu a zvyšoval ego na základě toho, že hasí plamínky v dětských očích.

Addelka
28.09.2020 5 z 5

Krátké autobiografické čtení o dlouholetém týrání chlapečka jeho vlastní mámou. Jestli týrání dokáže být horší a lepší, tak tohle bylo nejhorší z nejhorších. Tolikrát jsem při čtení měla pocit úzkosti a zároveň jsem jako máma nemohla uvěřit, že takových zvěrstev je nějaká matka na světě schopna.
Dave je jedním ze čtyř (nebo pěti – teď si nejsem jistá) dětí. Všichni žíjí v úplné rodině v Americe. Pohoda, nic divného pro začátek. Nicméně, jak to tak občas bývá, mezi jeho rodiči to úplně něklape, ale je to takové to tiché „neklape“. Máma začne řešit svou nespokojenost alkoholem a jednoho dne její pití přesáhne tu čáru mezi pitím a velkým problémem. Ze dne na den si Davea vybere jako cíl své zloby. Ze dne na den se k němu chová jinak než k jeho bratrům, platí pro něj jiná pravidla a má jiné povinnosti.
Proč zrovna jeho a ne některého z jeho dvou starších bratrů? Proč ze dne na den? Proč jeho otec pouze přihlíží? Je tam spousta neznámých, ale jedno je jisté, je to nejhorší případ týrání o kterém jsem kdy četla. Ještě teď když to píšu mi jde mráz po zádech a chce se mi brečet. Není to kniha pro slabé povahy, ale pokud hledáte šokující literaturu, tohle je tip pro vás.

Baja333
28.08.2020 5 z 5

Neuvěřitelné co vše dokáže přetrpět malé dítě a přes to vyrůst v normálního člověka.... Občas jsem knihu musela odložit a pro pokračování nabrat sílu. Hodně citová kniha.

GYROTOURBILLON
19.08.2020 5 z 5

Ano , i toto je možné...
Opravdu drsná kniha , uvěřitelná