Dítě zvané „To“

Dítě zvané „To“ https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12035/bmid_dite-zvane-to-1MA-12035.jpg 5 782 232

Dave Pelzer série

Kniha Dítě zvané „To“ je šokující historií jednoho z nejkřiklavějších případů týrání dětí v dějinách Kalifornie. David Pelzer v ní s ohromující otevřeností vypráví neradostný příběh vlastního dětství.

Literatura světová Literatura naučná Biografie a memoáry
Vydáno: , Columbus (ČR)

Child called „IT“ , 1995

Freechappi
21.08.2014 5 z 5

Marně přemýšlím co napsat. Davida je mi líto, co si prožil je smutné, nicméně si myslím že ty myšlenkové pochody popsané v knize spíš odpovídají myšlení dospělého člověka než dítěte, což zřejmě bude způsobeno tím že už velou situaci vnímá jinak a od jeho dětství uplynula nějaká doba, kromě toho nemám výhrad, o takovýchto věcech by se mělo psát a mluvit. Jinak na případu týraných dětí mi přijdou hrozné dvě věci: ač o situaci musí vědět spousta lidí, nikdo to neřeší a všechno vidí míň hrozné než to ve skutečnosti je. A ta druhá a mnohem horší věc je, že těm dětem ubližuje někdo koho milují, protože ač je rodič sebehorší pořád je to rodič a ta láska k němu tam prostě vždycky bude a toho člověka to šíleným způsobem vnitřně huntuje. Jak mi řekla jedna osoba, které bylo fyzicky ubližováno: Jak by mě mohl někdo milovat, když mě nemilují vlastní rodiče?"

Ramondia1
05.06.2014 4 z 5

Opět jeden šokující příběh, který člověka nadzvedává ze židle. Strašné, že takové zrůdy, jako byla Davidova matka, chodí po světě, neuvěřitelný je i postoj jeho slabošského otce, kterému je zřejmě milejší flaška chlastu, než osud vlastních dětí. Jediné, co mi vadilo, že byl tak trochu zazděn okamžik, kdy a proč nastal ten nenadálý zvrat v matčině chování. To jsem se nedověděla a mrzí mě to.

Bublinka78
01.06.2014 3 z 5

Snažím se vždy hodnotit literární zpracování knih a proto se k autobiografiím uchyluji jen výjimečně. Proto ty tři hvězdičky za zpracování. Nejde o knihu, ale svědectví. 5ti hvězdičkami oceňuji autora, že se nebál se svým příběhem vyjít na veřejnost. Je to nutné, ale pro týrané lidi velmi bolestné. Co mne v knize zarazilo, že obrat byl tak nenadálý. Matka ho nejprve milovala jako ostatní děti. To, co mu dělala je neomluvitelné, ale ještě horší je to, že na týrání dlouho nereagovala ani škola. V prologu autor píše, že zdravotní sestra to tušila, či snad dokonce věděla, více než rok. Nechápu také větu, že riskovali svá místa? Proč? Vyhodili by je třeba proto, že chlapec lhal?

strnecka
15.05.2014 5 z 5

To, co se v knize děje, normální člověk nepochopí. Celou dobu jsem si říkala, proč. Jak se mohou takové věci vůbec dít. Chlapce mi bylo nesmírně líto.
Knihu mohu nicméně doporučit i přesto, jak neskutečně je drsná. O násilí na dětech jsem samozřejmě slyšela, ale až tady jsem jej mohla prožít, protože ve zprávách se do detailů nechodi. Myslím, že by s ji každý měl přečíst, aby pochopil, jak hrůzný život mohou děti například v Klokánku mít za sebou.

Uterox
21.04.2014 5 z 5

Je to opravdu síla. Kniha je skvěle zpracovaná a na výbornou výstižná. Není nijak dlouhá a jde rovnou k věci. Určitě stojí za přečtení.

prestiggio
28.03.2014 5 z 5

dej je smutny ale knizka je uzasna, uzasne ze male dieta dokazalo nieco take prezit. stale som si kladla otazku preco to ta matka robi? preco sa otec nezachova ako chlap a neda jej riadne po hube? som zvedava na pokracovanie.

Luciga
20.03.2014

Neumím zvolit počet hvězd... Silný příběh, neuvěřitelný. Přečteno jedním dechem a určitě si přečtu i zbývající dva díly této "zrůdné" trilogie. Obdiv a velké uznání autorovi - hlavnímu hrdinovi nejen za odvahu a sílu nevzdat to, ale i za životní boj a touhu něčeho dosáhnout a následně celý svůj příběh sdělit a pomáhat stejně postiženým.

Adi.h
13.03.2014 5 z 5

Nevím, jaký si mám udělat na knihu názor. Zdá se mi to až příliš neuvěřitelné a přitažené za vlasy. Člověk nad tím musí přemýšlet a klade si otázku, jestli se to opravdu stalo a jestli by byl autor, po tak hrůzných zkušenostech, schopný napsat ještě knihu a znovu se k tomu vracet. Každopádně myslím, že je to kniha, která stojí za přečtení. Myslím, že si z toho každý odnese to své. Má to hloubku a není to psaní jen tak o něčem.

Caithlyn
03.03.2014 5 z 5

Knížka, která se stane srdeční záležitostí...citíte při ní smutek, vztek, naději a cítite se beznadějně, že Davidovi nemůžete pomoc..jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla.

Nuny
05.02.2014 5 z 5

Při čtení se mi v mysli neustále opakovala otázka "Proč?". Nepochopila jsem ten náhlý zvrat od matky a tím spíš, že se jednalo jen o jediného syna. Proč si vybrala zrovna Davida a proč s tím otec nic nedělal? Nedokážu si představit tohle týrání praktikovat na dospělém člověku, natož na dítěti. Musí mít neskutečné zdravotní následky a to, že se s tím vyrovnal psychicky....tak před tím smekám.
Je to přesně jak psal, začarovaný kruh. Většina kriminálníků vzniká právě z rodin, kde byl týráni, ale David se s tím popral a odmítl se tomu pocitu vzdát. Je důležité, že chce být jiný a výjimečný, protože to on je jen tím, že přežil tu hrůzu.
5 hvězdiček dávám za příběh, který jako jeden zmála dopadl dobře a hlavně jsou pro Davida - Dítě zvané "To".

Rind
20.01.2014 3 z 5

Ano, David jako clovek zaslouzi obdiv, ze to prekonal, ze to vlastne prezil a jeste neco dokazal. Ano, tento pribeh je naprosto otresny, naprosto nepochopitelny, stejne jako chovani temer vsech osob v knize. Ano, bylo mi pri cteni zle a brecela jsem. Ale hodnotit knizku jako literarni dilo? To opravdu nemuzu, dala bych 1* za snahu. Davam 3*, protoze o tak strasnych vecech se musi mluvit a pro autora to musela byt tezka zpoved. Ze se z toho dokazal vyhrabat a neco dokazat, lidsky smekam. Ale ze bych vyhledavala pokracovani? To ne.

ludabuda
14.01.2014 5 z 5

přečetla jsem to jedním dechem,, až se mě svíralo srdce , autor má můj obdiv že s takovou zkušeností obeznámí svět ,, veloce citlivé téma, co se týče týraných dětí rodiči ,,

BarčaK
08.01.2014 5 z 5

Opravdu šokující čtení. Ta představa, jak Dave trpěl, mi naháněla po celou dobu čtení knihy obrovskou hrůzu. Měla jsem slzy v očích a občas se mi i zvedl žaludek. Opravdu to se mnou zamávalo. Při představě, kolik dětí na světě takto trpí (rukou svých vlastních rodičů), je mi smutno. Knihu jsem přečetla se zatajeným dechem, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Určitě ve mě něco zanechala a budu shánět její pokračování... Jinak pět hvězdiček nedávám za knihu, protože se vlastně ani nedá hodnotit tak pozitivně, ale hodnotím autorovu sílu se s tím vypořádat a svěřit se světu...

Ruxandra
27.11.2013 5 z 5

Jednoduše děsivé. Děsivé v tom, že se to vůbec může dít a stále děje. Jak může něco takového dělat matka svému vlastnímu dítěti? Proč to okolí přehlíží, i když ví že se to děje? Při některých pasážích se mi až zvedal žaludek a nedokázala jsem pochopit, jak Davidův otec nehne ani prstem a vědomě nechá týrat své dítě. David má můj neskonalý obdiv za to, že to všechno přežil...

Dáma s hrnstjm
11.11.2013 5 z 5

Velmi znepokující kniha. Je neuvěřitelné, co všechno dokáže zvládnout dětské tělo. U některých pasáží jsem se nepozvracela jen proto, že jsem knihu četla v práci. Zajímaly by mě pohnutky matčina chování, resp. co způsobilo v její hlavě přerod z normálního rodinného života do této hrůzy. K přístupu Davidova otce nemám slov, neskutečně mě vytáčel lhostejností, zbabělostí a slabošstvím. Nelíbí se mi, že na obálce je odkaz na nedávnou kauzu z Kuřimi, údajně "náramně podobnou" - jestli to má být marketingový tah cílící na zvědavé televizní diváky, to nevím, ale nepřijde mi to vhodné. Kniha by mohla být užitečná i pro pracovníky ve školství.

barborelka
31.10.2013 5 z 5

Otřesný příběh...jakého zvěrstva se dokáže člověk dopustit na člověku. Měli jsme tuto knihu jako povinnou četbu na střední a do dnešního dne ji mám vrytou v paměti jak kdyby to bylo včera co jsem ji četla a po dočtení mi bylo opravdu zle!!!

Krisseliss
22.10.2013 5 z 5

Srdcervoucí kniha, u které prostě nelze zastavit slzy. Je otřesné, že se něco takového může dít a bohužel i děje. Dítě je poznamenáno na celý život.

Zorka
10.10.2013 5 z 5

Knihu Dítě zvané To by si měl povinně přečíst každý! Jedině pak se budeme cítit spoluzodpovědní za to, co se možná odehrává za dveřmi našich sousedů, spoluobčanů, nedejbože přátel. Pokaždé, když podobnou knihu čtu, si říkám - PROČ? Těch proč je hned několik, nicméně to, které nechápu ze všeho nejvíc, je, proč trvá tak dlouho, než na problém někdo upozorní. Obdivuji autora za to, jakým směrem vede svůj život, i za to, že dokáže nadále pomáhat dětem, které jsou týrány, popřípadě šířit osvětu mezi veřejností, aby k týrání nedocházelo ani v jejich okolí. Co se týče knihy jako takové, možná to není literární skvost z hlediska stavby textu a jazykových prostředků, což ale není v tomto případě bezúčelné. Kniha je díky své jednoduchosti přístupná a srozumitelná širokým masám i věkovým kategoriím, a to je podle mého autorův záměr. Odborník ocení i tu trochu retrospekce a epilog přibližující autorův život po ukončení dějové linie knihy.

Nikar
28.08.2013 5 z 5

Otřesné! Z hlediska obsahu člověk nechápe, jak se takto někdo může chovat ke svému dítěti a neustále je překvapen tím, co dokáže vlastní matka a později i otec vymyslet. Na druhou stranu se zřejmě stala chyba i ze strany učitelů a okolí. Cožpak tolik let lidé věřili tvrzení, je zlý a tak si zaslouží potrestat? Zvláštní vzhledem na to, že byl ve škole dobrým žákem. Učitelům ani nikomu jinému nepřišlo divné, jak a v čem chodí oblečený, že je nemytý? To jim opravdu nevadilo, že tak smrděl? Pochybilo strašně mnoho lidí a obdivuji odhodlanost toho malého to vydržet a přežít. No řekněte, kdo z Vás by vydržel deset dní bez jídla? a to je jen málo z knihy, co musel vydržet.

Pistácie
11.07.2013 5 z 5

Šokující čtení! Pro nás, kteří jsme si tímhle neprošli, jen těžko představitelné, že by to vůbec mohla být pravda. Nechápu, jak se člověk dokáže takhle změnit, jak se z milující matky dokáže stát taková nestvůra, která nenávidí vlastní dítě. A ještě více nechápu otce, který svého syna miluje, ale nezastane se ho v ničem, nebojuje za něj, nechá ho v tom všem samotného!!!!