Dash & Lily: Kniha přání

Dash & Lily: Kniha přání https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223810/bmid_dash-lily-kniha-prani-223810.jpg 4 598 159

Dash a Lily série

Dash tráví v knihkupectví Strand dlouhé hodiny a jednoho dne najde mezi ostatními knihami červený zápisník, v němž je série úkolů souvisejících s knihami. Samozřejmě mu to nedá (taky který knihomol by odolal?) a pustí se do jejich plnění. Na závěr pak napíše do zápisníků svůj vlastní úkol a nechá ho na smluveném místě. A v tom okamžiku vstupuje do hry Lily (jak už jste asi uhodli, právě ona je majitelkou zápisníku i autorkou úkolů). A následuje série šifer, dopisování, vtipných míjení se i setkávání.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , CooBoo

Dash & Lily's Book of Dares , 2010

deedulka
18.01.2021 3 z 5

Z této zvláštní knihy jsem trošku rozpačitá. Bylo to miloučké, naivní a taky občas trhlé, v dobrém slova smyslu. Místy to ale nudilo a to hlavně kvůli jazykovému stylu a zdlouhavému myšlenkovému hloubání postav. Vyjadřování hlavních hrdinů mi přišlo nereálné s ohledem na jejich věk. Oba jsou to hrozně sečtělí chytrolíni a mají složité literárně vzletné vyjadřování. Ale takhle přece normální puberťáci nemluví. Jako by se autoři nedokázali oprostit od svého reálného věku a vžít se do mladé duše. Neznám žádného mladého knihomola, který by takhle mluvil. Současně s knihou jsem si pustila i seriál. Vždy jsem si načetla část a pak následoval jeden díl. :-) Je to ideální na zimní období kolem Vánoc. Takové milé nenáročné, jen jazykem těžkopádné.

Alejah.A.Rose
06.01.2021 5 z 5

I na druhé počtení je to opravdu milá kniha, která vás dostane do té správné vánoční nálady (a to i po Vánocích, nebo dokonce i v létě). Odehrává se v New Yorku a čtenářům chtě nechtě připomene všechny ty americké vánoční filmy, které tu náladu umí pomoci navodit. Je to příběh o dvou mladých lidech, kteří se během vánočního období potkají díky zápisníku schovaném v knihkupectví, který si pak vyměňují a pomocí něj si posílají zprávy, aniž by se potkali (spoiler, nespoiler: nakonec si k sobě cestu najdou). Pomocí zápisníku se podívají na různá newyorská místa, která mohou (a také nemusí) souviset s Vánoci, a na cestách je také potkává nejedno dobrodružství. Je to jízda, ale svým způsobem pomalá jízda, není to nadupané akcí, ale spíše příjemná procházka, což si myslím, že k Vánocům sedí protože když na poslední chvíli nesháníte dárky, je to spíše klidné období.
Je to určitě ta pravá knížka, pokud hledáte něco oddychového a chcete si odpočinout od jiných contemporary YA příběhů, ve kterých jsou těžká témata, ty tady totiž nenajdete ani bokem, a to může být pro mnohé osvobozující. Je občas dobré si připomenout, že tragické události nečekají na každém rohu.
Také si nemohu vynachválit obálku druhého vydání, která, ač je filmová, vypadá opravdu skvěle a fotogenicky!
Kniha mi byla poskytnuta na recenzi společností Albatros Media.

Damonka12
03.01.2021 3 z 5

Kniha nebyla špatná, ale mě moc nesedla. Styl psaní mi přišel poměrně nudný a hlavní hrdinové takový nijací. Ale aspoň celkový příběh a to, co hlavní hrdinové zažívali bylo zajímavé.

b_and_books
31.12.2020 4 z 5

Již od začátku se mi líbil ten nápad se zápisníkem, i když moc nevěřím, že by to ve skutečnosti vyšlo.
Moc hezky se to četlo, úplně na vás dýchne příjemná atmosféra, která se ve vás rozlévá během čtení, které fakt ubíhá, protože se to čte rychle.
Střídání pohledů bylo fakt super a obdivuji způsob, jakým autoři knížku psali. Každý za jeden pohled bez předešlé vzájemné domluvy.
Když pominu fakt, že se Lily hlavně ze začátku na svůj věk chovala trochu dětinsky a jako malá, což mě občas vytáčelo, postavy jsem si oblíbila. Co si budem, hlavně Dashe. A i Lily potom byla v pohodě.
Delší dobu jsem nečetla takovou knížku a myslím, že mi pomohla se zase o kousek dostat z mé delší dobu trvající čtecí krize.
Po dočtení jsem se moc těšila na seriál, ještě s euforií z toho příběhu. Viděla jsem dva díly a musím říct, že je zatím super, vánoční New York, rozdíly mezi seriálem a knížkou bych i odpustila, Dash je roztomilý... Akorát mám problém s Lily. Ta herečka je mi hrozně nesympatická a dost mi bohužel vadí a trochu mi kazí knižní představu o Lily...
Knížka se mi ale líbila a to je hlavní, klidně bych si jí někdy přečetla znovu.

Kikulka97
30.12.2020 5 z 5

Noo..začala jsem číst kdysi dávno v angličtina a pak ejhle...kousek od domova mi prodávají českou verzi - tu jsem musela mít, i kdybych ji četla jen jednou. A po dočtení mohu říct, že si ji brzy přečtu znovu. Protože není nic lepšího než zajímavý vánoční příběh uprostřed parného léta, natož správný vánoční příběh v průběhu vánočních svátků.

Rereading: Po shlédnutí seriálu musím říct, že knížka je pořád lepší. Seriálu to hodně kazí nesympatická Lily, která je v knížce úplně boží a správně praštěná.

LiLinka
27.12.2020 3 z 5

Čtivý vánoční příběh, který mě sice bavil, ale nijak zvlášť mě neokouzlil. Dash mi byl sympatický, Lily o něco méně, i když nedokážu říct proč. Těším se na seriál na Netflixu, který si teď konečně můžu pustit. :D

JitulHa
27.12.2020 4 z 5

Pokud hledáte příběh, kterému nechybí zasněžené velkoměsto plné světel, jeden zatoulaný zápisník, vůně cukroví, a k tomu dva mladí lidé, kteří možná okusí o těchto svátcích to pravé kouzlo Vánoc - pak je tohle kniha, jakou si přejete! Čtení jsem si opravdu užila, hrozně mě bavilo to jejich dopisování, různé schovky a s nimi spojené zážitky. Knížka mě příjemně naladila na tu správnou vánoční notu doprovázenou vědomím, že třeba nic není nemožné, někdy tomu stačí jít jen trochu naproti.

petusska01
26.12.2020 2 z 5

Popravde som čakala viac. Zo začiatku to vyzeralo na fajn príbeh, červený zápisník... Potom ani neviem co sa dialo lebo nič zapamatatelné, potom sa mi to páčilo a zrazu bol koniec. V podstate to strašne rýchlo utieklo a nič sa tam nestalo akoby. Což je aj škoda lebo obe postavy mi boli celkom sympatické a mohli mať oveľa viac spoločných srandovných zážitkov.

nosvknizkach
25.12.2020 4 z 5

Instagram s recenzemi - @nosvknizkach
Dash & Lily je pohodová, vánoční romantika odehrávající se v New Yorku.
Na knize pracovali dva autoři. Cohn psala kapitoly z pohledu Lily a Levithan z pohledu Dashe. Nedomlouvali se, jak to bude pokračovat, prostě jen psali na základě toho, co ten druhý napsal v minulé kapitole.
A tak to i vypadalo. Kapitoly Lily mi přišly uspěchané, nereálné, ona sama mi jen stěží přišla sympatická. Neustále to byla chudinka, ke který je svět nespravedlivý. Kapitoly zachraňoval jen její bratr Langston, byl jediný z rodiny, co za něco stál.
Za to Dash - ten byl skvělý. Jeho povaha a nelibost k Vánocům byla provedena výborně a vážně mi sedla. Jeho kapitoly byly plné myšlenek a vyprávěné s nádechem sarkasmu. Připadá mi, že kdyby to vzal celé Levithan, bylo by to lepší.
Líbilo se mi, že ze Sofie (ex Dashe) neudělal klasickou slepici, ale byla vážně v pohodě.
Ale ta romantika - kéž by to autorka přenechala svému lepšímu kolegovi. Ta romantika mi tam prostě nesedí, ani v knize, ani v seriálu. Jsem zvědavá, zda by to Levithan dokázal alespoň napsat lépe.

Dash & Lily má tedy chyby, je to ale oddechová kniha s vánoční atmosférou, kterou slupnete za dva večery. Je to příjemné čtení.

Charmedka
21.12.2020 3 z 5

Kniha je určitě určená primárně pro mladší čtenáře, jsem na tohle už stará, ale musím přiznat že jsem si čtení užila. Je to přesně tak milé, oddechové a dojemné, jak od vánoční knihy očekáváte.

Za sebe můžu doporučit, téma se zápisníkem je originální, není to zbytečně přeslazené a přesto knížka potěší a pohladí na duši. Určitě je ale potřeba počítat s tím, že se jedná o čtení pro mládež.

Talys
20.12.2020 2 z 5

Tuhle knihu jsem dotáhla do konce silou vůle. Občas mě pobavila nějaká Dashova hláška, ale celé to bylo takové pseudoinelektuálské. Lily mi většinu času jen lezla na nervy. Další knihu od autorské dvojice už asi číst nemusím.

Dzovicek
18.12.2020 5 z 5

Já od toho dostal co jsem čekal, nejsem cílovka, ale přesto mě to bavilo. V tomto období obzvlášť. Asi jsem trochu holka :-):-):-)

vlkove
14.12.2020 1 z 5

Ty jo, tak to bylo hodně špatné. Dash je strašně otravný, přechytračený floutek, který je opravdu nesympatický. V mé řeči bych ho nazvala kreténem. Lily je hodně dětinská. A tím to vše jen začíná.
Námět je super, zpracování, tempo a hlavní myšlenka už tak super nejsou.
Utahané, nezajímavé a zase utahané. Vánoční atmosféra je jen na pár stranách knihy, pak to tak nějak vyprchalo.
Prostě doporučuji maximálně tak pro nezkušené čtenáře do 14 -15 let.

Makkys
05.12.2020 3 z 5

Tohle bylo velice milé čtení. Nic náročného, kniha vás krásně naladí na vánoční atmosféru. Dash a Lily byli skvělí hlavní hrdinové, moc jsem si je oblíbila a i ostatní postavy byli fajn. Knížka je čtivě napsána a děj pěkně plyne.

pavla.ba
01.12.2020 5 z 5

Tuhle knihu buď milujete nebo vůbec, já rozhodně spadám do té první kategorie. Je to sladké, čtivé, vánoční čtení, kde nechybí vánoční klišé, světýlka, první láska, knihy, protiklady, nepochopení, ale hlavně spousta krásných myšlenek. Zamilovala jsem se do té knihy, do příběhu a alespoň na pár chvil bych se chtěla ocitnout v tom starém zaprášeném knihkupectví a najít svého Dashe.

Knižní střípky
27.11.2020 3 z 5

Tuto knihu jsem četla poprvé v roce 2014. Jelikož bych se ráda podívala na Netflixu na její seriálové zpracování, tak jsem si knihu vzala, abych si ji znovu osvěžila. A opět se mi dostalo úžasného vánočního čtení. Předvánoční a vánoční New York, úžasné staré knihkupectví, sympatičtí hlavní hrdinové a skvělý nápad se zápisníkem je prostě hodně dobrá kombinace pro chvíle odpočinku, kdy potřebujete na chvíli zapomenout na starosti a utéct do jedné milé pohádky. Samozřejmě, že se nejedná o žádnou velkou literaturu, ale já u těchto vánočních knih toto opravdu nehledám. Dá se říci, že je mám ráda pro jejich pozitivitu a hlavně úžasnou vánoční atmosféru a nevadí mi ani ta předvídatelnost, prostě chci, aby to dobře dopadlo, chci na chvíli snít.

Lenny33
23.11.2020 3 z 5

Rozhodně kniha se zajímavým námětem, ovšem mám hned několik výtek. Dash mi nepřišel zrovna sympatický (jedna z mála knih, kde jsem si hlavní hrdinku oblíbila více než hrdinu) a měl sáhodlouhé rádoby moudré řeči a myšlenky vlastně o ničem.
Dále mě dost vykolejilo pár zvratů ke konci knihy, které byly vyloženě trapné a moc nechápu snahu autorů, udělat z knihy nakonec takovou frašku.
Jako vánoční příběh, od kterého nebudete moc očekávat a vše budete brát trochu s nadhledem, to není úplně špatné.

"....psala, že by chtěla věřit tomu, že někde žije někdo, kdo je jako stvořený právě pro mě. Chtěla bych věřit tomu, že žiju proto, že jsem pro někoho jako stvořená."

"Znamená to, že láska, kterou jsem k němu cítil, byla tak silná a skutečná, že mě navěky změnila. Podobně jako to, že jsem tvým bratrem, odráží a ovlivňuje můj vývoj - a naopak. Lidé, kteří jsou pro nás důležití, zanechávají svůj otisk v našich životech. Ať už ve skutečnosti zůstanou nebo odejdou, v našich srdcích jsou napořád, protože je pomáhali utvářet. A proto se na ně nedá nijak zapomenout."

VenAlud
20.11.2020 5 z 5

Ach, jak já tuhle knihu miluju!

Děkuji knižnímu bohu, že si mě nějakou záhadou před pěti lety v knihkupectví našla (a Netflixu za připomenutí!), protože přiznejme si na rovinu, ta původní vazba je celkem nůďo (a na tu novou bych ve svém věku ani nešáhla :D!), anotace jakbysmet, jestli já nešla po Levithanovi...

Tak jako tak, když nepočítám Harryho a Malé ženy, je to skoro první knížka, kterou čtu podruhé... A možná si z ní udělám vánoční tradici :).

lucakuca
09.04.2020 3 z 5

Milé, čtivé, romantické. Oddechovka o první lásce – nelásce, přátelství – nepřátelství.

haski
09.01.2020 4 z 5

Taková lehká vánoční romantika. Žádné hluboké myšlenky, ale účel to splnilo. Odpočinek, žádný drasťák. Také to někdy potřebuji.