Dášeňka čili Život štěněte

Dášeňka čili Život štěněte https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26106/bmid_dasenka-cili-zivot-stenete-ONV-26106.jpg 5 2818 352

Jedna z nejoblíbenějších českých dětských knížek. Karel Čapek, který ji pro děti „napsal a zakusil“, si pořídil do domu na Vinohradech nejprve airdala, pak drsnosrstého teriéra Iris, mámu Dášeňky. Tahle krásná knížka kromě Života štěněte obsahuje i kapitoly Jak se fotografuje štěně a Pohádky pro Dášeňku, O psích zvycích nebo třeba O lidech.... celý text

katka134
katka134
21.07.2022 5 z 5

Roztomilá kniha, kterou jsem v životě nesčetněkrát ráda listovala. Ale tentokrát mě kapitola O lidech nezvykle dojala

Lilu_

Vzpomínka na dětství.

Zuzka_Zuu
Zuzka_Zuu
26.05.2022 5 z 5

Dášeňka je přesně kniha, kteroukoliv si vždycky ráda přečtu znovu. Četla jsem ji naší tehdejší fence, když jsem byla malá a učila se číst. Příběhy štěněte mi tehdy přišli jako vhodná četba pro štěně a stejně tak ji budu číst i mému synovi před spaním.

Makaja
Makaja
20.05.2022 5 z 5

Dášeňka je prostě klasika ..... Snad ani nelze tu knihu nemít rád. Zatímco jako dítě mě bavily spíš ty pohádky, jako dospěláka mě zas čím dál víc baví ty Dášeňčiny vylomeniny.

Péťa Z.
Péťa Z.
15.05.2022 5 z 5

K Dášence jsem se vracela znovu ve školce, když jsem o ní četla dětem před spaním. Mám radost, že i u nich má knížka velký úspěch.

Jajus
Jajus
30.04.2022 5 z 5

Příjemný návrat do dětských let. Stále se čte naprosto skvěle!

Mikanadeta
Mikanadeta
26.04.2022 5 z 5

Tuto knihu jsem milovala v dětství. Teď jsme ji četli s mými dětmi a také se jim líbila. Jen byly smutné, že Dášeňka musela z domu k jiným lidem. Ale tak už to chodí, ať v psím životě nebo v lidském, že mláďata jednou svůj domov opouští a vrhají se do světa.

Mrňous1
Mrňous1
20.04.2022 5 z 5

Nádherná a poetická kniha s krásnou češtinou. Už ji čteme s mým tříletým synem podruhé a na jeho vlastní žádost, což mě nejen potěšilo, ale i překvapilo. Příjemně samozřejmě:-)

coolpet.CP
coolpet.CP
12.04.2022 5 z 5

Se synem koukáme na večerníček kde je zrovna Dášeňka a tak jsme si vzali i knihu a čteme si ji před spaním. Je to krásná kniha která mě vrací do dětství. Jak je tam krásně popsán vývoj pejska od štěněte po dospělého pejska. Úžasné jak to uměl Karel Čapek popsat.

tygřík2
tygřík2
02.04.2022 5 z 5

Zrovna se snažíme vychovávat štěně west white highland teriéra, takže jsem si vzpomněla na tuhle půvabnou a láskyplnou knížku. Všechno popsané dokonale sedí:-))) I toho čertíka spolknul:-))) Deset hvězd z pěti!

mirka0586
mirka0586

Moje oblíbená...

Hanina61
Hanina61
02.04.2022 5 z 5

Jako malá jsem ji přečetla nesčetněkrát a v dospělosti pak opakovaně znovu... a pokaždé přitom myslím na všechny ty psí duše mého dětství, mládí a věku pokročilého, co teď někde v psím nebi dovádějí s Čapkovou Dášeňkou.... Díky textu, ilustracím i fotografiím je to jedna z nejhezčích knížek, co jsem kdy četla, takový malý skvost, který bude vždycky zaujímat čestné místo v mojí knihovně ( mám modrou Dášeňku z roku 1982, vydanou nakladatelstvím Albatros).
PS. Doporučuju k přečtení i "Měl jsem psa a kočku"...

Metla
Metla
01.04.2022 5 z 5

Ha, aktuálně mám příležitost srovnávat (předchozí fena byla adoptována téměř dospělá a štěněcí věk prvního psa už si pamatuji jen ve fragmentech). Takže - teriéři: roztomilí, tvrdohlaví, ideální jen pro trpělivé majitele s extra silnými nervy nebo dokonalé flegmatiky, což usuzuji ze zástupců těchto plemen, které vlastní moji známí a příbuzní. Starala jsem se například o šéfova milovaného jack-russela a nic na něj neplatilo, přísnější zacházení vůbec. Dášeňka ničím nevybočuje z mantinelů své rasy - je to zvídavý trhan a ničitel; pokud štěně neunavíte do bezvědomí, zlikviduje cokoliv se ocitne na dosah zoubků či drápků. Bez váhání zaútočí na jiné zvíře, ba i na člověka, jenž se něčím znelíbil.
Němečtí ovčáci: roztomilí (mluvíme o štěňatech), ochotní vyhovět páníčkovi, učenliví, ideální pro majitele průměrných nervů. S minimálním úsilím vychováte oddaného společníka, respektujícího vytyčené hranice, ovšem stejně snadno můžete tohle inteligentní plemeno zkazit. Mazlivý vítač či ostrý hlídač, záleží jen na vás a výcviku. Nikomu to neříkejte, moji ovčáci patřili mezi ty hodné mamlasy, ochotné případného zloděje za piškotek a pohlazení provést celým domem a ukázat, v jakém štrozoku máme ukryté milióny. A čerstvé mládě má úspěšně nakročeno se k nim přidat. Popisovat Karel Čapek zážitky s tímto plemenem, byla by to trošku nuda. Doma ani loužička, venku to umí pustit na pobídnutí, za celý týden nic zničeného, pouhé okřiknutí zastavuje nežádoucí činnost, bez vodítka se svědomitě drží u svých lidí, na vodítku netrotlí, hezky aportuje, přetahuje se, dokonce mě i nechá trochu vyspat. Ach jo, ti pracovní psi, jak podle nich napsat veselý bestseller?
Naštěstí jsou k dispozici teriéři - přirození lumpové, o nichž mohl spisovatel jazykem 30. let 20. století s láskou psát a přivodit úsměv generacím čtenářů, ať je jim 7 nebo 107 let. Vše v patřičném doprovodu milých ilustrací a fotografií.

Corso
Corso
01.04.2022 5 z 5

Snad neexistuje spisovatel-psickar, co by s ironiou a hranym hnevom neopisal ako mu pseko vsetko ocikalo, rozhryzlo vsetko, zablatilo tapkami. Lenze pisu to s takou laskou, hrdostou, nehou, ze je hned jasne ze by si nechali ocikavat znova cely dom, a rozhryzt nabytok a zariadenie az do vysky plafonov. My co nemame pseko, si aspon precitame a zavidime tu bezmedznu lasku.
Strasne sa mi pacia ilustracie, par tahmi zachytene pozy Dasenky. Dasenka lezici, spici.

veronika4937
veronika4937
21.03.2022 5 z 5

Co ještě napsat k této klasice našeho dětství. Krásně napsaná, nádherné ilustrace i fotografie. Baví stále další generace dětí a věřím, že to tak bude i nadále.

marketa9252
marketa9252
20.03.2022 5 z 5

Návrat do dětských let

Sabinasig
Sabinasig
18.03.2022 4 z 5

Dášenka je moje knížka, kterou mi vždy máme četla před spaním jako malé. Číst ji teď znovu mě převedlo zpět do dětských let. Knížka se mi moc líbí.

Renatka11
Renatka11
22.02.2022 5 z 5

Milé, laskavé, něžné, vtipné a jazykově naprosto dokonalé. Krásný návrat do dětství!

psi pohádky pro děti zfilmováno Večerníček štěňata pro děti od 4 let

Karel Čapek