Darth Plagueis

Darth Plagueis https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419128/bmid_darth-plagueis-pU0-419128.jpg 4 204 42

Darth Plagueis: jeden z nejnadanějších sithských lordů, kteří kdy žili. Netouží po ničem jiném než po moci a obává se jen toho, že ji ztratí. Jako učedník bezvýhradně přijme nemilosrdné praktiky Sithů. A když přijde správný čas, zničí svého mistra, Dartha Tenebrouse. Zároveň však přísahá, že jeho nikdy nepotká stejný osud. Na rozdíl od svých předchůdců si totiž Darth Plagueis nakonec osvojí nejvyšší moc... překonat smrt. Darth Sidious: Plagueisův učedník. Pod vedením svého mistra tajně studuje praktiky Sithů. Ve veřejném životě se stává významnou postavou galaktické politiky, nejprve jako senátor, poté jako nejvyšší kancléř a nakonec jako císař. Darth Plagueis a Darth Sidious, mistr a učedník, se chystají ovládnout galaxii a vyhladit řád Jedi. Ale dokážou se vzepřít nemilosrdné sithské tradici? Nebo touha jednoho neomezeně vládnout a sen druhého žít věčně zasejí semena jejich zkázy?... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Egmont (ČR)

Star Wars. Darth Plagueis , 2012

Archie
08.11.2019 2 z 5

Mam rad Star Wars, ale zrejme nejsem dostatecnym SW geekem proto, abych ocenil az prilis detailni informacni nasup o fungovani korporaci a historii planet universa. Bylo toho na ukor pribehu tolik, az se pro mne kniha stala obtizne ctitelnou a musel jsem ji pomerne brzy odlozit. Bohuzel.

KubaHanzelin
16.10.2019 5 z 5

"Did you ever hear the Tragedy of Darth Plagueis the Wise?"
Sithský, tedy ten "zlý" pohled na události před Epizodou I se velmi podařil..Politické pletichy, intriky, vydírání a další části "Velkého Plánu" Dartha Plagueise a Dartha Sidiouse, kniha se četla opravdu příjemně a i přes šíleně malý font písma, jak už to u těchto starších Legends knih bývá, příběh hezky plynul, dozvěděli jsme se jak se Plagueis dostal k moci, jak narazil na Palpatina a postupně začali oba Sithové hýbat s galaktickým děním a rozkladem Republiky. Po dočtení na Sithy nahlížím zase trochu jinak, nejsou nutně ti zlí, jen mají jiný pohled na věc než uživatelé Světlé strany Síly.
Jediné co bych snad vytknul je dlouhé pasáže o politice, ale chápu, že tam musely být, byly důležité pro příběh.
Děkuji, Egmontu a Albatrosu za dotisk tohoto skvostu, doufám, že se budou dotiskávat i další starší Legends knihy!

Vlastax1
05.10.2019 4 z 5

Velice poutavě napsáno. Doporučuji

domino0271
13.08.2018

Ahoj, strašne by som sa chcel k tej knihe dostať ale bohužiaľ neviem ju nikde zohnať. :/ nebol by tu niekto kto by o niekom vedel? Samozrejme som ochotný aj priplatiť za už vypredanú českú verziu.

DarthSoren
09.08.2018 5 z 5

Slyšeli jste někdy o tragédii Darth Plagueise Moudrého? Ne? To mě nepřekvapuje, není to totiž příběh pro Jedie. Je to Sithská legenda... Po skvělé trilogii Darth Bane od Drew Karpyshyna a několika tie-in románech k PC hře The Old Republic (které bohužel kromě Revana v češtině nevyšly - i když jsem i tohle četl v angličtine protože egmont/albatros na dotisk kašle), je tady další Star Wars majstrštyk, ve kterém se hlavní role ujímá Temný Sithský Lord. A nejenom jeden. První půlku knihy hraje prím samotný Darth Plagueis, ve druhé půlce přebírá otěže příběhu jeho učedník Darth Sidious. Všechno propleteno perfektně skonstruovaným a podaným politickým pozadím a opravdu šťavnatými referencemi k neuvěřitelnému množství románů z univerza Star Wars, pro příklad zmíním třeba trilogii Darth Banea, komiksy Tales of the Jedi a Jedi vs. Sith nebo romány Lucena samotného - Háv klamu, Lovec ze stínů a mnoho dalších. Btw. jestli jsem o románu Háv klamu vyhlásil, že díky němu se z filmové epizody I vytrácí veškerá pohádkovost, tak pro Plagueise to platí dvojnásob. Po přečtení téhle knihy se každý fanda bude dívat na The Phantom Menace úplně jinak než dosud. Téměř vše je zde perfektní, nechybí velice obsáhlý náhled do historie Sithů, doplnění linie Pravidla Dvou, trénink učedníků (ano, množné číslo), camea známých postav a samozřejmě závěr, který je skvělý a prolíná se s epizodou I (a nastíní i události z epizody II). Samozřejmě Luceno má specifický styl psaní, který nevyhovuje všem, ale já ho zbožňuju. Jim Luceno to prostě umí. Myslím, že tohle je jeho vůbec nejlepší román a že jsem četl téměř všechny. Celkové hodnocení 99% (protože to jedno procento vždycky ujede, o tom se nediskutuje =D)

AuroN
28.11.2017 5 z 5

Kdo je znalejší v literatuře Star Wars, tak mu zcela jistě není autorovo jméno cizí. Luceno má svůj vlastní styl psaní, který nemusí každému (pochopitelně) sednout. Vyžaduje notnou dávku pozornosti a soustředění, při čemž čtenáře vláčí ve spletitostech politiky, velkým množstvím postav a zároveň jej provází epickým příběhem o jedné z nejzáhadnějších postav celé ságy. Velký prostor je věnován i Darthu Sidiousovi, který nastupuje do příběhu někdy v druhé polovině knihy a stává se tak důležitým hybatelem událostí. Z pohledu těch "zlých" je toto asi ten nejzajímavější román, který zároveň staví filmovou epizodu I do zcela nového světla a je tak platným příspěvkem do dnes již neplatného starého kánonu.

Tímto jej tedy vřele doporučuji.

+ děj a celkově zajímavý temný podtón
+ postavy
+ výrazné propojení s epizodou I
+ Sithové, Temná strana Síly, vztah mezi mistrem a učedníkem - paráda

- Lucenův styl psaní nemusí sednout každému
- nevhodné pro casual čtenáře - nutná znalost některých dalších reálií

celkové hodnocení: 90%

Thrawn89
05.11.2017 5 z 5

Bomba! Tahle kniha je přesně podle mého gusta. Poutavý, uvěřitelný a detailní popis vzestupu Sithů k moci. Výborně to zapadá do filmové ságy. Získáte zde informace o řadě postav z filmů (ať těch výraznějších, nebo jen letmo zmíněných), ale především pochopíte celé pozadí. Kniha rozhodně není pro náhodného čtenáře, ale ocení ji především milovníci star wars univerza. Výborný je samotný příběh Dartha Plagueise a od druhé půlky knihy i Darth Sidiuse. Kniha není tak přímočará jako např. série o Darthu Baneovi, je určitě složitější a vyžaduje větší soustředění. Pokud si však dáte záležet, odmění vás skvělým zážitkem.

petr9807
16.10.2017 4 z 5

Povinná četba pro milovníky Star Wars (i nového canonu, přestože se jedná o Legends).

bara9550
30.08.2017

Nemůžu knihu hodnotit, jelikož jsem jí prostě nedokázala přelouskat, možná se k ní někdy jindy vrátím..
Považuji se za lehce fanatického fanouška Star Wars, ale tohle jsem vážně nedala...
Nedokázala jsem se na začátku přenést tou kopou postav a planet a vůbec všeho, jehož název nedokážu ani vyslovit, jak to bylo složité slovo.
Nicméně bych se k ní ráda někdy vrátila.
Až mě bude provázet síla.

LordSnape
01.07.2017 5 z 5

Moje první kniha ze světa Star Wars (pokud nepočítám komiksy) a hned taková bomba. O Plagueisovi hovoří Palpatine ve třetí epizodě a strašně mě lákal jeho příběh a přístup k síle. Je zajímavé, jak příběh postupně dostává známé obrysy, které člověk zná právě z filmů. Vůbec na celé knize je právě nejlepší to pletichaření, podvody a postupné přebírání moci. Luceno musí být vážně hlava, když se v tom sám nezamotal, protože je toho opravdu dost. Rozdíly mezi učněm a mistrem je jasně daný, včetně toho o co Plagueisovi šlo i když se v druhé půlce knihy pozornost obrací spíše na Palpatina. Konec samozřejmě jasný a nepřekvapí, ale stejně jsem to hltal.

bagger95
16.05.2017 4 z 5

Tohle bylo dobré čtení. Začátek knihy byl celkem nezajímavý, ztrácel jsem se v množství postav i v názvech světů. Kniha začne nabírat tempo až od chvíle, kdy se Plagueis setká se svým učněm, a to neztrácí až do konce. Zakončení je přesně očekávané, ale velmi dobře našroubované do Epizody 1. Oproti Tarkinovi, jehož story napsal stejný autor, je to úplně jiná - vyšší - liga.
Rozhodně ale nesouhlasím s recenzí uživatele Rillian. Řád Jedi udělal mnoho kroků, které se zdaleka neukázaly úplně šťastné, kniha je toho důkazem, tyhle věci ale nelze posuzovat retrospektivně a mimo kontext. Sithové sice v knize poskytli mnoho argumentů, proč nejsou ti "zlí", v širším pojetí ale nevidím jediný důvod, proč by Sithové neměli být jednoznačně těmi špatnými. Na to pozor.

Rilian
24.09.2016 4 z 5

Kniha se mi velice líbila po jejím přečtení jsem začal mít více rád jinak zavrhovanou epizodu I., kterou jsem najednou začal vnímat jako výsledek promyšlené konstrukce Velkého plánu. Navíc kniha umožní nahlédnout do sithské filosofie, a po přečtení je určitě nebudete považovat jenom za "ty zlé". Sithové pouze využívají jinak sílu než jediové, což je nečiní nutně zlými.

vitek9666
12.09.2016 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale název úplně nesedí, z velké části to je spíše o Palpatinovi a částečně trochu i o Maulovi. Jinak když vám nevadí že Plagueis je jen 50% knížky, tak tuto knihu vřele doporučuji.

Veve636
11.06.2016 5 z 5

Božínku kdybych mohl dát 6* dám jich 6. Moje první kniha od Lucena a už se nemůžu dočkat až si přečtu další. Pro někoho je jeho smysl pro detail a popisování okolních události možná otravné, ale v tak obrovském vesmíru jako je ten ze Star Wars "Legend" to vůbec není na škodu. Jen škoda jedné události kterou jsem v knize očekával a ona se ve skutečnosti neodehrála, resp. nic z knihy na ní nenaznačovalo. Doufejme že Disney bude postupem času vracet staré knihy do své kontinuity, tahle si to 100%ně zaslouží..PS: škoda četných stylistických chyb v překladu :(

Ládja
08.05.2016 2 z 5

Asi nejsem tak velký fanoušek Star Wars jak jsem si myslel. Kniha mi přišla nudná, plná pletich(které mi zde byli nějak až moc) a plná stálého opakování Velkého plánu. Nějak překlepů, které mi zas tak moc nevadí, ale kazí to celkový dojem ještě více. Celkově je kniha spíše z více než půlky zaměřena na Palpatina, který by si zasloužil svoji knihu zvlášť a mohl se tak Plagueis více rozvést. Člověk by až řekl, že temná strana je skutečně ta lepší, ale tato knížka bohužel lepší není...

davidurban1973
03.04.2016 5 z 5

Velice pěkná kniha, čtivá. Hezký náhled na dlouhodobý sithský plán a perfektně popisující události před klonovými válkami a vznik a vývoj senátora Palpatina alias Darth Sidiuse. Kniha je spíše podrobně zaměřena na vývoj Palpatina než na samotného Darth Plagueise.

Čelo
12.03.2016 5 z 5

Jednoznačně jedna z nejlepších knih STAR WARS. Lucenův styl pojetí politiky, mě naprosto uchvátil. Doufám, že se jednou dočkám zfilmování této naprosto úžasné knihy. :-)

Lesik
08.03.2016 4 z 5

Velice zajímavé čtení, které dobře poodhaluje dění před prvním filmem ze světa SW. Jen mě mrzel zavádějící název, očekával jsem, že se kniha bude zaobírat hlavně Darthem Plagueisem, jeho výzkumem a jeho činy, ale bylo to spíše o Palpatinovi a politice.

Palorizek85
03.03.2016 5 z 5

Výborná četba. Konečně dobré vysvětlení Palpatinova původu a více světla do osoby jeho mistra.

Polinius
15.02.2016 4 z 5

Škoda, že filmová realita uhnula trochu jiným směrem. Ačkoliv jsou hlavní postavy záporné, jde pochopit jejich motivaci a fandit jim.
Opravdu si zaslouží přežít Republika, která je prolezlá korupcí a ovládají ji velké korporace? Ona vlastně ta celá republika je tyranie, kterou vedou nikým nevolení zástupci králů a šéfů korporací, které také nikdo nevolil. Tahle říše je jako carské Rusko, kde skupina budoucích komunistů chystá převrat. Jedno zlo nahradí jiné zlo a i komunistická, tak i Sithská revoluce požírá své děti.
Kdyby kniha nebyla ze série SW, tak by sama o sobě neobstála.

Pokud neznáte SW a nebo pokud vás to nebaví, tak se do toho ani nepouštějte. Prostě jednoho starého páprdu zabil mladý páprda aby byl sám až zestárne zabit. A to je vše přátelé.

Star Wars

James Luceno