Dárek na rozloučenou

Dárek na rozloučenou https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285875/bmid_darek-na-rozloucenou-8Nw-285875.jpg 4 130 45

Melissa dostane v den svých pětadvacátých narozenin nezvyklý dárek – deník, který si její matka psala, když umírala na rakovinu. Kniha je plná receptů, vyprávění a rad, ale také nepříjemných faktů, o nichž Melissa doposud neměla ani potuchy. A tak zatímco se včera ještě nemohla rozhodnout, zda přijme místo v bulvárních novinách a zda se rozejde s přítelem, dnes její mysl zaměstnává vědomí, že po matce možná zdědila smrtelnou genetickou chorobu a že její otec jejím biologickým otcem vlastně být nemusí… Melancholický, ale zároveň nesmírně optimistický román, který otevřeně pojednává stejně tak o rakovině jako o lásce mezi matkou a dcerou, jež nedostaly příležitost říct si vše, co chtěly a který je vyprávěn nejen z pohledu Melissy, ale i její matky a ovdovělého otce.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , Ikar (ČR)

Recipes for Melissa , 2015

Mermaida
01.11.2018 5 z 5

Pěkně napsaná knížka, která se příjemně četla. Příběh se mi moc líbil, i když byl i se špetkou smutku a slz, tak mě vtáhl a nepustil.

1alena1
27.06.2018 4 z 5

Smutné téma, ale dobře a zase trochu jinak napsané. Bavilo mě střídání kapitol, kde je jednou popisována minulost očima matky, jindy současnost očima dcery a očima otce - s prolínáním úryvků z "deníku na rozloučenou" včetně receptů důležitých pro rodinu v dané době. Četlo se dobře, ale možná nejsem úplně objektivní, protože popisovaná nemoc provází moji rodinu a vždy jsem vděčná, když se mohu o takovém problému dozvědět z jiného úhlu pohledu. Postavy nejsou propracovány do hloubky, ale je to spisovatelčina prvotina, takže dobré.
Graficky - hezká knížka na pohled.

anna6021
01.04.2018 5 z 5

Nejdříve trochu nudné, ale později velmi emočně silné.

kikies
27.03.2018 3 z 5

Milá kniha. Silná myšlenka, která čtenáře snad přivede k hlubšímu zamyšlení. Originální pojetí - prolnutí deníku, zpovědi, dávných vzpomínek a receptů. Proč ne. Ale na sympatičnosti hlavní hrdinky by se fakt ještě dalo zapracovat. To nezralé, nerozhodné a nezodpovědné telátko mi k srdci prostě nepřirostlo.

KatulakT
27.10.2017 2 z 5

Po smrti milované osoby je neskutečně těžké smířit se s faktem, že "to je opravdu vše a nic jiného už nepřijde". Mnozí pozůstalí si přejí, aby přišlo "ještě něco" - nějaké rozloučení, rozhřešení a až poté konec. Přesně to získala Melissa (ale s nesmyslným časovým odstupem) v podobě deníku a kuchařky, který jí matka psala těsně před smrtí. Díky němu v sobě objevila vášeň, kterou zdědila po své matce, ale odhalila i tajemství, která by si přála nikdy nevědět.
Osobně jsem s knihou měla menší problém - vůbec mi nesedla hlavní hrdinka a její problémy mi přišly ze začátku (kdy ani ona sama neměla racionální odůvodnění) naprosto nesmyslné a banální. Více mě zajímal příběh jejího otce, kterému nebyl dáván takový prostor. Celkově autorka nešla příliš do hloubky; držela se na povrchu a vše se pokoušela držet v melancholii a nejlépe i lyrice. Příběh a zápletka nebyly nějak nosné nebo strhující, hlavní byla jemnost a jednoduchost.
Konec byl uspěchaný, cítila jsem se trochu ošizeně. Epilog byl příjemný, dokonce i dojemný.
Ale já z knihy moc nadšená nebyla. Možná to bylo cynikem ukrytým ve mně, ale asi nejsem cílová skupina. Rozněžní mě hodně věcí, ale tohle ne. Nebyla to ztráta času, člověk si i leccos uvědomil.

Čtivost 70 % (za nepřehlednost a zmatečnost střídání postav)
Zápletka 50 %
Humor 10 %
Napětí 10 %
Celkový dojem 40 %

parvitas
17.10.2017 3 z 5

Dojímavé. Umierajúca mama píše knihu receptov a rád svojej dcérke, momentálne 8-ročnej, ale má ich dostať až dlho po jej smrti, čiže keď dcéra dovŕši 25. rokov. Otec o tom nevie. A aj pre dievčinu je to potom riadny šok, keď takto po rokoch dostane od maminy odkaz. Hlavne keď sa ukáže, že je tu možnosť, že zdedila chorobu, prípadne, že jej otcom je niekto úplne iný.
Knihu mi požičala kamarátka, no odkladala som ju, lebo takéto smutné knihy nevyhľadávam. Ale recepty sú fajn, minimálne ten s džemom sa mi páči. A aj spojenie opísaných fotografií, spoločne pripravovaných jedál a spomienok sprítomnili mamu tak intenzívne... no, pekné to bolo.
Samotná hlavná hrdinka nebola nesympatická, ale ani napriek všetkému mi k srdcu neprirástla, takže hodnotím len za 3 hviezdy. No, možno 3,5.

Always a reader
18.09.2017 4 z 5

Určitě je to zajímavá knížka, která je neobyčejně napsaná. Moc se mi líbí jak jsou do knížky zakomponované recepty, je to skvělý nápad.
Ovšem nemůžu říct, že knížka byla úžasná, protože popravdě mě hlavní postava po čase začala trošku otravovat..ale to patřilo k její osobnosti nejspíše.

jaja10
24.08.2017 3 z 5

Ani nevím,co bych o knize napsala. Snad jen bylo to pěkné.
Nevím,jak bych se zachovala já, být v Mellisině situaci,ale snad bych to hned ze začátku řešila jinak. Ale o čem by ta kniha byla,kdyby to tak autorka nenapsala.
Konec byl ale naopak moc pěkný.

Aleh
02.07.2017 4 z 5

Eleanor a Mellisa. Matka a dcera. Osud jim dopřál na tomto světě jen 8 společných let. A tak Eleanor v předtuše blízké smrti píše své dceři deník. Je to jako dárek na rozloučenou pro dceru k jejím 25. narozeninám. To, co si nestačily spolu říct, to na co byla Melissa ještě příliš malá, to Eleanor své dceři napsala. Vyprávění matky, která bojuje s časem a neúprosně se hlásící nemocí, se v knize střídá i s pohledem otce a také Melissinina přítele. Dojemný příběh plný emocí doplněný i rodinnými recepty, fotografiemi, vzpomínkami a také přiznáním...

SelenaDemi428
01.07.2017 4 z 5

Krásná kniha, kterou jsem přečetla během chvilky. Jen mě mrzelo, že v anotaci je už prozrazen jeden z hlavních bodů, kterého se bála matka Melissy (zda je otec Melissy doopravdy jejím otcem), v knize jsem postrádala nějaké překvapení. I tak se mi ale kniha moc líbila, byla to příjemná oddechovka.

veronika3072
10.06.2017 5 z 5

je to velice emotivní kniha která vás rozhodně zasáhne. četla jsem ji jedním dechem, a klidně bych si ji přečetla znovu. Rozhodně doporučuji, je to poněkoud smutný příběh, ale svým způsobem se do něj každý vžije a vnímá emoce daleko více než jste zvyklí.

hruskovalucie93
06.06.2017 5 z 5

Krásný, dojemný příběh. Po dlouhé době kniha, která mě opravdu zaujala a na kterou jsem se těšila. Líbilo se mi, jak je příběh vyprávěn z několika pohledů.

kaca
27.05.2017 5 z 5

Pokud si vás knížka najde ve správný čas, tak jak to ostatně většinou knížky dělají, určitě vás dostane. Je to smutné, ale i nadějné. Často jsem se zlobila na jednání jednotlivých hrdinů, ale právě to mi dávala podnět zamyslet se a uvědomit si, že oni nemají ten nadhled, jako já - čtenář, oni se každý sám potýkají se svými osudy a pocity, hlavně pocity, které zpracovávají v danou chvíli jak nejlépe umí a mohou....a to je na tom nejpodnětnější, nesoudit ale raději naslouchat...je to krásná kniha, doporučuji.

EvikU.
08.04.2017 4 z 5

Zajímavý námět i kniha. Je to moc smutný. Doufám, že mě to nikdy nepotká. Čte se to dobře, chcete vědět jak to dopadne.

m.valova
29.01.2017 5 z 5

Zajímavá kniha,zajímavě napsaná,smutný příběh,ale myslím si,že ten kdo se dostal do stejné situace jako Melissa,by byl určitě přešťastný že mu jeho milovaná maminka zanechala takový odkaz a vzpomínky,které už by jinak dávno vymizely.

ivulka15
14.01.2017 2 z 5

Dlouho jsem se do knihy nemohla začíst ale námět a celkový příběh se mi docela líbily.

Luciluc
09.11.2016 3 z 5

Dárek na rozloučenou jsem objevila náhodou v knihovně. Zaujal mě jak název a obálka, tak i anotace, proto jsem si knihu vypůjčila i když jsem chtěla původně nějaké veselejší čtení. Moc se mi líbilo vyprávění z různých úhlů pohledu. Úplně nejraději jsem měla kapitoly Eleanor, i když jsem s některými jejími rozhodnutími nesouhlasila. Na Melissu jsem si musela chvíli zvykat, něco mi na ní stále vadilo a v některých situacích jsem nechápala její chování, ale ke konci už jsem jí pronikla pod kůži a trochu víc ji pochopila. Kniha byla velmi čtivá a měla pro mě jistý druh "napětí" - chtěla jsem vědět jak se to bude dál vyvíjet a to mě nutilo číst další a další stránky. Líbila se mi i forma deníku - recepty, fotky, vyprávění, ale i přiznání. Vyskytlo se i pár překvapivých momentů, konec byl sice trochu předvídatelný a klasický happy end, ale i tak se mi kniha líbila - i přes vážnější téma to bylo "oddechové" čtení.
P.S. Miluji Pavlova takže mě potěšilo, že Eleanor právě tenhle recept zařadila :)

limetka2008
25.10.2016 2 z 5

Mne to nebavilo, námět sice je zajímavý, ale děj se pořád ne a ne rozvinout, a ani konec to nezachránil.

kytarka
25.07.2016 5 z 5

Pěkná kniha. Zajímavě napsána.

kalinkacz
24.07.2016 2 z 5

Tohle je kniha ve které byla anotace tím jediným záživným... Já jen četla a četla a pořád se nic nedělo.. Tím, že děj byl natolik nezáživný bylo vcelku jednoduché odhadnout závěr.. Kniha se sice četla dobře, ale naprosto mě nudila.. Bohužel..