Dárek

Dárek https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26082/bmid_darek-JdB-26082.jpg 4 207 40

Lou Suffern se snaží dělit čas mezi práci a rodinu, ale neustále ho pronásleduje pocit, že nic nestíhá. Pokaždé musí být na dvou místech zároveň. Pokaždé musí dělat dvě věci najednou. Když spí a zdají se mu sny, vrací se mezi jednotlivými sny ke všemu, co se mu přihodilo během dne, a uvažuje, do čeho se pustí nazítří. Když pobývá doma se svou manželkou a rodinou, je duchem nepřítomný. Jednoho zimního rána narazí před budovou, ve které sídlí jeho kancelář, na bezdomovce Gabea. Začne se o něj zajímat a sežene mu práci v podatelně. Zakrátko však začne svého rozhodnutí litovat. Gabeova tíživá přítomnost Loua zneklidňuje. S blížícími se Vánocemi, po kruté životní lekci, si však Lou začíná uvědomovat skutečný význam věcí, které až dosud nevnímal. A zjišťuje, že lidé se podobají zabaleným dárkům – teprve když je rozbalíte, zjistíte, co se ukrývá uvnitř. A někdy při tom poznáte i sami sebe. Louovi Suffernovi to trvalo dost dlouho.... celý text

Literatura světová , Romány , Pro ženy

Vydáno: , BB art

The Gift , 2008

PeťulaV.
PeťulaV.
26.01.2024 5 z 5

Má první kniha od Cecelie Ahern a musím říct, mile mě překvapila. Loua, hlavního hrdinu, si asi jen tak nezamilujete, je to záporák. Sebestředný a sobecký egocentrik, který dennodenně ubližuje všem svým blízkým, svým dětem, manželce i rodině. Vše se změní v den, kdy při cestě do práce potká bezdomovce Gabea a nějak se stane, že mu ještě v ten samý den nabídne práci. Z bezdomovce se rázem stane schopný pracant, přítel, ale co víc, i člověk, který v Louovi dokáže vyburcovat svědomí a v lecčems ho přinutit změnit pohled na jeho dosavadní chování. Konec mě dostal, vůbec jsem takový nečekala. Byl smutný, dojemný, ale přesto moc krásný. Dát někomu čas, to je ten nejkrásnější dárek a asi všichni jsme se po dočtení museli zamyslet i nad svým životem. Vše bereme jako samozřejmost a někdy, ať už z důvodu nedostatku času, velké vytíženosti v práci, či jen jiným "starostem", zapomínáme na to nejdůležitější a nejcennější, co v tom životě máme. Tato kniha ve mně něco zanechala a věřím, že na ni asi jen tak nezapomenu. Akorát, pokud hledáte přímo vánoční knihu, tak tuto úplně ne. Děj se sice odehrává o Vánocích, ale tu atmosféru ve vás nevyvolá. Je to spíše smutnější příběh k zamyšlení, který ale za přečtení každopádně stojí.

gabriela8049
gabriela8049
26.03.2023 5 z 5

Precitana za jeden den, mna ten pribeh zaujal, ako vsetko od Ahern. Lou sa tiez dal chapat, taka typicka ahernovka.

Evinanyklickova
Evinanyklickova
17.08.2021 5 z 5

Za mě krásný, dojemný příběh, který nese hodnoty, o kterých sice všichni tvrdíme, že máme správně nastavené, ale stejně neškodí, si je občas připomenout.

hanča34
hanča34
06.10.2020 1 z 5

Skončila jsem v polovině a zbytek prolistovala. dobře jsem udělala.

Charmedka
Charmedka
20.06.2020 3 z 5

Celý příběh vypráví policista Raphie mládenci, kterého zatkli na Boží hod za prohození krocana oknem do bytu jeho otce. Ano, možná to zní směšně, ale celá kniha v podstatě v sobě skrývá poučení.

Knížku jsem si kupovala v období Vánoc, chtěla jsem mít tu správnou atmosféru. Děj se odehrává právě také na Vánoce, takže byla jasnou volbou.

Jenže předtím jsem četla jiná díla této autorky, která jsem si zamilovala a tahle byla oproti předešlým slabá, takže mi velké Vánoční očekávání nepřinesla.

Magrata15
Magrata15
13.05.2020 5 z 5

Lou je úspěšný, pracuje ve velké firmě, má spoustu peněz, auto, dům, je pohledný, má pěknou a navíc chytrou ženu, krásnou dceru a roztomilého malého synka.
Veškerý svůj čas ale tráví v práci a rodině se moc nevěnuje.
Jednoho dne ho zaujme mladý žebrák Gabe, sedící před vchodem do firmy. Nejprve mu nabídne kávu a pak i práci poslíčka. Gabe mu časem jeho dar oplatí.
Tajemný příběh o tom, jaké hodnoty jsou v lidském životě důležitější.

pip11
pip11
19.02.2019 4 z 5

Hezký příběh o pravdě, co je v životě opravdu důležité.

kilometr
kilometr
28.11.2018 1 z 5

Neuvěřitelně špatná kniha!!!(knihovnice mě varovaly,že se mi to líbit nebude a doporučovaly mi do čtenářské výzvy Krtka a Vánoce).Doporučuji místo jejího čtení,trávit více Vašeho času s Vašimi milovanými.Ta jediná hvězda je za obálku a stydím se za ní.Tohle je jasný ODPAD!!

JanaPET
JanaPET
18.11.2018 5 z 5

Spisovatelka jako vždy skvělá !
Románu nemám co vytknout... kniha se čte samá, nemohla jsem přestat číst pozdě do nocí ...Pak dlouho po přečtení jsem nad příběhem přemýšlela...

knihovnička007
knihovnička007
20.09.2018 4 z 5

Krásné vyprávění o tom, že jsou na světě důležitější věci než moc, postavení, hromada peněz a velký dům.

Čas je cennější než zlato a diamanty, cennější než ropa nebo jakýkoliv poklad. Čas je věc, které nikdy nemáme dost. Čas se nedá zabalit, ozdobit pentlí a položit pod vánoční stromek. Čas se nedá darovat. Můžeme ho ale sdílet.

Lou mi hrozně lezl na nervy svým chováním. O to víc jsem fandila Ruth, Lucy a Koblížkovi. Snad máme každý svého Gabriela.
Jen mne mrzí, že jsem knihu nečetla o Vánocích...

luciefeix
luciefeix
11.03.2018 2 z 5

autorka umí lepší knihy

Mrs.Brick
Mrs.Brick
04.02.2018 5 z 5

moc hezká kniha, zajímavá - jako všechny knihy této autorky

MT23
MT23
25.01.2018 4 z 5

Pro mě hrozně roztomilý příběh.. :)

Market = )
Market = )
15.01.2018 4 z 5

Vážně jsem byla překvapená. Jednak čtivostí (pravidelně se mi stávalo, že jsem málem přejela), jednak tím, že mi vlastně celou dobu bylo z knížky ouvej a úzko, Lou mě fakt štval a chodila jsem si "odpočinout" ke kriminálkám. Jsem ráda, že mi jsem knížku nečetla před Vánocema jako "vánoční", protože depresi si můžu způsobit i jinak :-D. U tohoto typu literatury bych to nečekala, ale vážně mám pocit, že mě knížka donutila se minimálně zamyslet a že by se dalo říct, že má jisté poselství :-). Jen jí asi nečtěte jako oddechovku pro dobrou náladu :-D.

Vendulik
Vendulik
18.07.2017 5 z 5

Krásný pribeh. Autorka vždy překvapí. Doporučuji k přečtení.

Danca196
Danca196
17.07.2017 5 z 5

Kniha se čte dobře, stejně jako ostatní od této autorky. Její knihu PS: miluji tě ovšem zatím žádná nepřekonala.

Jana09
Jana09
27.05.2017 5 z 5

Knihy C.Ahern se mi nikdy neomrzí.
Pokaždé si v nich něco najdu a pokaždé mě z nich mrazí.
Jsem moc ráda, že jsem si tuto knížku přečetla právě v této době a v tomto životním období.
Jemně upozorňuje na věci, ke kterým jsem musela "dospět", a na které často zapomínám :-(
Nerada bych někdy prožívala to, co Lou...
Snad se mi to povede.

DádazPrahy
DádazPrahy
05.04.2017 3 z 5

Moje první setkání s knihou od Cecilie Ahern (předtím jsem viděla film"PS.
I Love You" podle jejího stejnojmenného bestselleru). Knížku jsem si koupila v originále v zahraničí, byla jsem zvědavá, jak píše autorka, která je doma v Irsku velmi populární. Po jazykové stránce se mi styl autorky líbí - bohatá slovní zásoba, občas barvité popisy, že si čtenář vše dokáže živě představit. Musím ovšem přiznat, že samotný příběh mne moc nezaujal. Ale závěrečné sdělení- a svým způsobem snad i varování - je to, proč stojí za to knížku číst - nejcennější dar v životě je čas, který bychom měli příjemně strávit se svými blízkými - ne se hodit v práci za povýšením a penězi. Bohužel hlavní hrdina na to přichází až moc pozdě a už mu není dopřáno vše napravit. V závěru knížky je poselství autorky jasné, ale myslím si, že celý příběh, který tomu předchází, je příliš zdlouhavý a místy jsou nepodstatné detaily, které až nudí. Tento námět by možná šel lépe zpracovat jako povídka než román o třista stranách textu. Nicméně závěrečná slova autorky jsou velmi pravdivá - dovolte mi je zde ocitovat v originále:
"Time is more precious than gold, more precious than diamonds, more precious than oil or any valuable treasures. It is time that we do not have enough of, it is time that causes the war within our hearts, and so we must spend it wisely. Time cannot be packaged and ribboned and left under trees for Christmas morning. Time can´t be given. But it can be shared."

nikol1774
nikol1774
20.03.2017 4 z 5

U téhle knihy mě hrozně zaujal děj, zaujalo mě kolik věcí si člověk může odnést z jedné knížky. Bylo mi líto rodiny, kterou Lou zanedbával, ale zároveň mi bylo líto i jeho protože si myslím, že v hloubi duše chtěl se svou rodinou trávit čas, ale práce mu to neumožňovala. Když jsem se dostala k tomu, že dal Gabe Louovi pilulky fakt mě nenapadlo na co jsou. Takový trochu fantasy příběh, ale byl svým způsobem kouzelný. Originální nápad. Pořád jsem čekala, že Lou nabídne Gabeovi bydlení cokoliv, když pak nakonec zjistil kde ''bydlí'' a ono nic, Lou je částí svého já bezcitný parchant. To jak kniha skončila mě strašně vylekalo, myslela jsem, že se to nějak vyřeší, že to byl jen sen cokoliv ale že to nemůže být pravda, když se Lou konečně vzpamatoval, stala se tahle věc a ještě na Vánoce. Poslední rozhovor, který se odehrál mezi ním a dětmi mě velmi dojal, málem jsem se neubránila slzám.

kejty91
kejty91
16.01.2017 3 z 5

Tady bych řekla aby se nesoudila kniha podle obalu. Myslela jsem, že to bude lepší, protože jsem zklamaná a zklamání znamená, že jste moc očekávali. Začátek i konec knihy byl nejasný. Poselství knihy bylo jednoznačné. A já mít za manžela někoho jako byl Lou, tak by se vše odehrávalo jinak.

Trošku mě mrzí, že jsem neporozuměla tomu, kdo byl kluk s krocanem a jeho matka.

Irsko

Cecelia Ahern