Neobyčejní

Skvělý příběh o ctižádosti, žárlivosti, touze a nadpřirozené moci… Victor a Eli, dva samotáři, kteří se poznali na studiích, brzy zjistí, že je pojí společná vášeň k nebezpečí a zážitkům blízkým smrti a také že při vhodných příležitostech dokážou dobře rozvíjet své mimořádné schopnosti, dokud se jim jejich odvaha nevymkne z rukou. Victor po deseti letech utíká z vězení a za pomoci mladé dívky hledá svého dávného kamaráda, zatímco Eli pokračuje ve své misi zbavit se všech dalších nadpřirozených bytostí až na svou tajemnou a nepřemožitelnou pomocnici. Oba poháněni vzpomínkou na zradu a prohru jsou k nezastavení, ale kdo nakonec vyvázne se zdravou kůží? V Neobyčejných autorka přichází s drsným komiksově laděným příběhem, který vás zavede do světa, kde získaná nadpřirozená moc nemusí nutně vést k hrdinství a kde se na spojenectví příliš nehraje. Budete svědky fascinující charakterové studie, která vás donutí přemýšlet o tom, co znamená být hrdinou nebo zločincem, a zda je mezi nimi nějaký jasně definovatelný rozdíl....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/329999/big_neobycejni-CJN-329999.jpg 4.3173

Darebáci 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Argo

Vicious, 2013

Kniha Neobyčejní

Libris_Na_Ex

Dark Academia namíchaná se superhrdinama od V. E. Schwab zafungovala absolutně perfektně.
Na NeOBYČEJNÝCH mě bavil vědecký způsob, kterým je autorka vysvětlovala, ctižádostivost, která umí úplně život a způsob a jakým autorka dávala dílky skládačky, aby na konci perfektně zapadly.
Prostě skvělé!

Parwana
29.08.2021odpad!

Knihu jsem musela odložit, vůbec jsem se do toho nemohla začíst.

dianaxn
17.08.2021

Jednou za nějaký čas nastane moment, kdy se mi líbí něco, co má huge hype a já píšu místo obvyklých unpopular opinions recenzi, která je plná nadšení. Spoiler alert: ten moment nastal právě teď.

Vicious je dark a twisted, takže to není pro každého (na konci recenze najdete trigger warnings), ale mně se to líbilo. Funny fact je, že to je všechno, co mi normálně vadí: slow, bez nějakých šokujících zvratů a má to 2 časové linie:

• před 10 lety, kde se Victor a Eli jako přátelé snaží dokázat existenci ExtraOrdinary a získat vlastní superschopnosti.
• současnost, kde Victor utekl z vězení, aby se pomstil Elimu, který mezitím zbavuje svět všech nadpřirozených bytostí.

Jde o mix dark academie, pomsty a superhrdinů (nebo spíš supervillains), a tak vznikl tenhle skvělý, jedinečný příběh. Celý nápad je zajímavý a superschopnosti jsou originální. Jak už jsem psala, tak děj je celkem předvídatelný, protože je toho hodně v anotaci, ale tím byste se neměli nechat odradit, protože činy protagonistů jsou překvapující samy o sobě.

Teď přichází ta nejlepší část, což jsou morally grey postavy. Nikdo nebyl jen dobrý nebo špatný, a všichni byli villains v nějakých určitých aspektech něčího příběhu. Každá postava měla svůj unikátní a taky uvěřitelný charakter. Na stupnici od 1 do 10 by tady moral greyness měla 10/10.

Jedna z nejlepších knih za tenhle rok? Yes.
Jedna z mých fav knih celkově? Yes.
Jedna z knih, kterou byste si měli přečíst? Hell yes.

trigger warnings: sebevražda, vražda, předávkování, sebepoškozování, drogy, panické záchvaty

HermanekB
08.08.2021

(+ SPOILER) Tak tohle bylo něco úžasného.
Autorka má neuvěřitelný talent tvůrčího psaní. V.E. Schwab se stala mou srdcovkou, její knihy mi pokaždé připadají, jakoby byly psané přímo pro mě. Její knihy doprovází stejný smysl pro humor, jaký mám já a příběh samotný je pokaždé zvláštní, podivný a trhlý svým vlastním způsobem. Způsobem, který mi vyhovuje a rozumím mu. Autorka by mohla klidně psát o stokrát omílaném tématu, zápletce nebo by jen psala o tom, jaké je venku počasí a já bych její knížky hltla na posezení.
A teď raději k samotné knize.
Děj byl už od samotného začátku hrozně přitažlivý. Přeskakovali jsme z minulosti do přítomnosti hlavních postav, ale takovým způsobem, který mi nepřipadal matoucí. Možná někomu přišlo, že děj není originální, protože se zde vyskytují „hrdinové se superschopnostmi“. Ale když jsem knihu četla já, podobný názor jsem nesdílela, protože se hned na začátku musel čtenář ptát, jaké to je být hrdina? Kde jsou jejich hranice a kam až mohou zajít? Děj proto je originální svým vlastním způsobem.
Samotný styl psaní je, dle mého názoru, naprosto skvělí. Nic zde nebylo navíc, nic nechybělo. Knihu jsem prakticky nemohla bez výčitek odložit. Popisy jsou napsány skvěle, napětí se stupňovalo a dostavil se i strach nad osudem hlavního hrdiny.
Už samotné hlavní postavy jsou něčím, co autorka zvládá s přesahem. Každá její postava je výjimečná, každá má své klady i zápory. Jejich zvyky, které také dodávají knize svou váhu (Victor Vale škrtá slova z knih svých rodičů, Holland si opakuje jména lidí, které zabil,...). Jedinou postavu jsem nedokázala nenávidět. Všichni byli svý. Někomu možná vadil Victorův postoj typu „Eli mě vytáčí už jen svou existencí a chci se mu pomstít, i kdybych měl u toho umřít a říkal jsem už vlastně, jak moc ho nenávidím? Proto ho chci vidět krvácet a trpět“. Já ale celou dobu cítila spíše pocit jako: „Jo Victore, držím ti palce, musí ti to vyjít“. Zvláště mě zaujal jeho postoj k Sydney. To, jak zneužívá jejích schopností, ale přitom jsem se často ptala, jestli mu na ní záleží i jako na člověku.
Prostředí bylo dostatečně popsáno. Akorát pro vytvoření představy o jejím vzhledu, s dostatkem prostoru pro vlastní fantazii a bez zbytečného tří stránkového popisu. Tak akorát.

Kniha byla, na můj vkus, bez chyby. Hrdinové byly na knize asi to nejlepší hnedka vzápětí se samotným dějem. Neobyčejní je krásně napsaná kniha, kterou nesmí minout žádný milovník fantasy. Dávám pět hvězdiček vzhledem k tomu, že nejde dát víc *****.

jjanca
03.04.2021

Tak ja neviem. Námet skvelý, napísané to bolo výborne, ale niečo tomu chýbalo. Bolo to také nemastné-neslané. Žiadna z postáv mi nebola sympatická, možno Mitcha som mala trochu rada. Ako už niekto podo mnou napísal, keby sa tí dvaja vyzabíjali hneď v prvej kapitole, bolo by mi to úplne jedno. Škoda, asi som sa tešila príliš.

Mychaela
08.12.2020

Navzdory počátečnímu skepticismu to nakonec vůbec nebylo špatné ;-)

Kizuizi
09.11.2020

Velmi zajímavý námět knihy – jak ze sebe udělat něco jako superhrdinu, jak získat nadpřirozenou vlastnost. Příběh je velmi temný, místy až zvrácený (možná bych připojila i dovětek „tohle doma nezkoušejte“). Je to svižné, čtivé, postavy jsou velmi dobře popsané, některé kapitoly jsou velmi krátké. Ovšem zase tu bylo to, co já moc ráda nemám, a tedy skákání v čase – co je teď, co bylo tehdy... Naštěstí zde je to přehledné, takže se neztrácíme, nemusíme listovat tam a zpět.
A ještě malé upozornění – je to první díl série, takže netuším, jak se to bude vyvíjet dál, ale doufám, že nás Argo nebude napínat moc dlouho...

elliot_pisces
26.04.2021

Ne každému se tahle kniha bude líbit, tím jsem si jistý. Celé je to temné, svým způsobem zvrácené a někde v knize by určitě mělo být napsáno: Tohle doma nezkoušejte. Já nikdy předtím knihu podobnou téhle neviděl, a kdyby mi ji nedoporučil kamarád, asi bych se k ní nedostal. Teď se stala jednou z mých nejoblíbenějších knih a důvodů je spousta.

Eli i Victor mi oba přirostli k srdci, vaše sympatie k nim budou střídavě mizet a zase se objevovat. Nikdo v tomhle příběhu nebyl vyloženě hrdina, obě hlavní postavy svým chováním připomínají spíš padouchy. Chyběla tu nějaká výraznější romantická linka, což mi nevadilo, a autorka tím jen potvrdila, že dobrá kniha se dá napsat i bez romance. Taky se mi líbily náhledy do minulosti, takže jsme věděli, jak Eli, Victor, Sydney i Serena přišli ke svým schopnostem.

Jak jednou řekl nějaký moudrý člověk: ,,I will re-read this book ForEver."